Sarı Rengin Anlamı Nedir? Neyi Temsil Eder, Özellikleri Neler?

Sarı Rengin Anlamı Nedir

Sarı rengin anlamı; enerji, mutluluk, zeka, yaşam, varlık ve arzu ile ifade edilmektedir. Sarı, Güneş’in rengi olduğu için ”Enerji saçan” anlamı ağır basmaktadır. Güneş evrene, enerji ve ışık saçan bir gezegendir. Bu nedenden dolayı da sarı renkte bu şekilde ifade edilmektedir.

Sarı Rengin Psikolojik Anlamı ve Etkileri

Sarı rengin psikolojik anlamına baktığımızda ise; zekayı, aklı, özgün yaşam tarzını ve yaratıcılığı görürüz. Bu rengi kullanan kişilerde bu özellikleri görebilmeniz muhtemeldir. Zeka ve akıl kavramları her ne kadar soyut olsa da ”Yaratıcı” olacaklarından şüpheniz olmasın.

Sarı renk denince akla ilk bizi ısıtan, evrene pozitif enerji yayan Güneş gelir. Kişiye neşe, umut, mutluluk verir. Özgüven aşılar. Parlak sarı rengi seven kişiler; özgür ruhlu, değişime ayak uyduran kişilerdir.

Sarı Rengi Kimler Sever?

Sarı rengi sevenler; bağımsızlığına düşkün kişiler, değişkenlikten korkmayan kişiler, yapıcı ve iyimser olan kişiler, eğlenceli ve insanı seven kişiler olarak belirtilebilmektedir. Bunun yanı sıra yüksek enerji dağıtmayı seven ve sürekli yüksek enerji isteyen kişiler de sarıyı sevmektedir.

Sarı Renk İnsanı Nasıl Etkiler?

Sarı renk, neşelendirir, açlığı hissettirir, mutlu eder ve güven duygusu verir. Bunların yanı sıra enerjikliği ve sıcaklığı da hissettirir.

Güven Duygusu Hangi Renk?

Güven duygusunu belirten renk, ”Sarı rengi”dir. Bu renk, iyimserliği ve yapıcılığı simgelediği için güven duygusu da aşılamaktadır.

Huzurun Rengi Nedir?

Huzur rengi, açık sarı olarak ifade edilmektedir. Güneşin rengi olan ve insanın gündelik yaşamına etkide bulunan sarı rengi, imkansızlığı unutturmaktadır. Nasıl ki Güneş her sabah doğuyorsa her işin de bir çözümü vardır. Bunların yanı sıra sarının ”Özlem” anlamı da vardır.

Sarı Rengin Negatif Etkileri Nelerdir?

sari rengin psikolojik anlami

Sarı rengin negatif yönleri; İkiyüzlülük, kin, nefret, aldatma en belirgin negatif yönleridir. Bir başka negatif yönü ise, sarı rengin bebeklerin daha fazla ağlamasına sebep olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenden dolayı da yeni doğan bebekler ile sarı rengi pek karşılaştırmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir: Mavi Rengin Anlamı

Sarı Rengin Gündelik Hayatımıza Etkisi

Sarı rengin anlamına baktığımızda ilk olarak aklın ve mantığın rengi olması karşımıza çıkar. Aynı zamanda kişide merak da uyandırmaktadır. Sarı rengi seven kişiler, işlerin kontrollerinin altında olmasını ister. İstemsiz gelişen olaylardan nefret ederler. Sarı renk göze çarpan, dikkat çekici bir renk olduğu için yaya geçitleri ve taksiler sarı renktedir. Fakat dikkat çekiciliği geçicidir. Kitap okurken sarı fosforlu kalem kullanmak odaklanmayı arttırır. Hoşlandığınız kişiye açılmak istiyorsanız veya ilişkinizde bir sorununuzu tartışacaksanız sarı giymeniz tavsiye edilir.
Sarı rengin aynı zamanda, ihtiyaç dışı satın alma, hızlı tüketme konusunda da etkili olduğu gözlenmiştir.

Sarı Rengin Sağlık Alanına Etkisi

Sarı renk, sinir sistemini, dolaşım sistemini ve mideyi temsil etmektedir. Kalbin daha rahat çalışmasını sağlar. Ayrıca karaciğer, safra kesesi çalışmalarında da etkilidir.
Sarı rengin iştah açıcı, hazımsızlığı önleyici, sindirim sistemini düzenleyici etkileri de vardır. Sarı renk akıl hastalarına önerilmemektedir.

Sarı Rengin İş Hayatımıza Etkisi

Yaratıcılığı arttırır, yeni fikirler ortaya çıkarır, yeni yollar bulunmasını sağlar. İletişim kurmayı sevenlerin rengi olduğu için networkerların, gazetecilerin, iletişime dayalı bütün mesleklerin rengidir. Yapılan deneylerde, işyerinde duvarların sarıya boyanması, iş verimliliği bir buçuk kat arttırdığı gözlemlenmiştir. Sarı renk aynı zamanda gözü yorduğu için ofisinizde sıklıkla kullanılmaması tavsiye edilir.
NOT: Dikkat çekmek istediğiniz bir yazıda sarı ve siyah rengi birlikte kullanabilirsiniz.

İlgili Yayın: Yeşil Rengin Anlamı