Özgüveninizi Arttırmanın 6 Yolu

Yüksek özgüveni olan insanlar daha büyük başarı mı elde eder?
Yüksek bir özgüvenin, hayal ettiğiniz hayatı yaratmada size yardımcı olabileceği doğru olsa da, çoğu insanın yaptığı yanlışlık, özgüven hakkında nasıl düşündükleridir.
Özgüveni artırmanın süreci, değerli olduğunuzu ve kendinizi böyle değerlendirdiğinizi bilerek başlar.

Harika Bir Özgüven Kurmak İçin 6 İyi Alışkanlık

1) Kendinize inanın

Daha büyük bir özgüven yaratmanın ilk adımı, kendinize inanmaktır.

2) 9 Temel Başarıyı Tanımlayın

Hayatınızı üç zaman dilimine bölün – doğumdan 15 yaşına kadar, 16 – 30 ve 31 – 45 yaşları arasında. Her bir zaman diliminden üç büyük başarıyı sıralayın.
Kendinize harika şeyler elde etmeye devam edebilecek başarılı bir kişi olduğunuzu gerçekten inandırmak için listenizle devam edin.

3) Bir Zafer Günlüğünüz Olsun

Her gün başarılarınızı hatırlayın ve yazın. Bu onları uzun vadeli belleğinize kaydedecek özgüveninizi artıracaktır.
Zafer günlüğünüzü tutmak ve bunlara başvurmak, bunun yerine başarılarınıza odaklanmanızı sağlar.

4) Başarı Sembolleriniz Olsun

Ortamınızda gördükleriniz ruh haliniz, tavırlarınız ve davranışlarınız üzerinde psikolojik bir etkiye sahiptir. Başarılarınızı hatırlatan ödüller, resimler ve diğer nesnelerle kendinizi kuşatın.

5) Sözlerinizi Tutun

Özgüveninizi artırmanın en çok gözden kaçan yollarından biri, sözünü tutmaktır. Beyniniz sözlerinizi birer taahhüt olarak kaydeder. Eğer onları tutmazsanız, kendinize güvenmemeye başlarsınız.

6) Risk Alma Kapasitenizi Artırın

Özgüveniniz bir poker pulu yığını gibidir. Ne kadar yüksekse, sizi daha büyük başarılara götürecek riskleri almaya daha isteklisiniz demektir.
Olmak istediğiniz yere ulaşmak için ihtiyaç duyduğunuz yüksek özgüveni oluşturmak ve korumak için bu makalede paylaşılan fikirleri kullanın.