Nasıl Profesyonel Olunur?

Profesyonel olmak yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapmaktır, eğer böyle yaparsanız onları yapıyor gibi hissetmeyeceksiniz.   – Julius Erving

Alanınızda başarılı olmak için ne gerektiğini düşünüyorsunuz? Sizce başarı için anahtar bir etmen hangisidir?

Başarı yolunda profesyonel olmak önemli bir konudur. 

Profesyonel olmak ne anlama geliyor? Yukarıdaki alıntı bunu açıklıyor.

Yapmayı sevdiğiniz bir şey yaparsınız

Nefret ettiğiniz bir şeyde iyi olmak ise çok zordur.

Ne olursa olsun yapmaya devam edin

Anahtar nokta budur. Profesyonelleri amatörlerden ayıran şey budur. Amatörler işlerini yapmak istemedikleri zaman dururlar, profesyoneller ise bunu yapmaya devam eder.

Gerçek şu ki: Yapmanız gereken şeyi yapmaktan hoşlanmadığınız günler olacaktır. Bu günlerde, asla çalışmak istemezsiniz.

Fakat profesyoneller güçlü bir öz disipline sahiptir. Örneğin Garry Kasparov satranç eğitimi için sıkı bir program izledi. Bununla gurur duyar, çünkü rakipleri uyurken bu onu geliştiriyormuş gibi hissettirirmiş. Bir başka örnek olan Stephen King, günde en az 2.000 kelime yazdığını söylemiştir.

Bu konuyla ilgili iyi bir kitap Steven Pressfield tarafından yazılan ‘Sanat Savaşı’dır. Kitapta, yapmakta olduğunuz şeyi yapmanıza engel olan kuvvet ‘Direnç‘ olarak adlandırılıyor. Direnç, alt etmeniz gereken düşmandır.

Bunu nasıl yapabilirsiniz?

Kitabın, ‘Direnç’in üstesinden nasıl gelineceğine dair verdiği bir ipucu şudur: Nasıl sefil olunacağını öğrenin. Bir şeyi yapmak istemediğinizde yapmanız gereken şeyi yapmamanın sefaletine katlanmayı öğrenin. Yazar, bu dersi Deniz Kuvvetleri’nde olduğu sırada öğrenmiş ve çok değerli bulmuş. Nasıl hissettiğine bakılmaksızın ilerlemeye devam etmeyi bu şekilde öğrenmiş.

Başarılı olmak istiyorsanız, bu hatırlamanız gereken önemli bir derstir. İlke şudur: Sefalete ne kadar çok katlanırsanız gelecekte o kadar çok ödül kazanırsınız.

Bu konuyla ilgili düşüncesi olan var mı? Yorumlarda paylaşmayı unutmayın.