Zihni Geliştirmek İçin 5 Etkili Beyin Egzersizi

Zihni güçlendirmek için etkili 5 ipucu.

Zihni geliştirmek için ne yapmalısınız? Vücudunuzu geliştirmek için egzersiz yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Peki zihninizi geliştirmenin de önemli olabileceğini biliyor muydunuz? Birçok araştırmacı, bu maddelerin beyin sağlığınız için geçerli olduğuna inanıyor.

Beyin eğitimi bugünlerde, genellikle zihninizi keskinleştirmek ve hatta zekayı artırmak için bir yol olarak lanse edildi. Birçok bilim adamı, beyin eğitimini çevreleyen iddiaların hem abartılı hem de yanıltıcı olduğunu öne sürerken, bazı tür aktivitelerin beyninizin sağlığı için faydalı olabileceğini gösteren çok sayıda araştırma olduğunu da ortaya çıkardı.

Beyinde bulunan plastisite, yaşlandıkça büyüse de, beyne adapte olması ve değişmesi için yardım eder. Yeni şeyler öğrendikçe, sinirsel yollar ve ağlar oluşturabilir ve güçlendirebilirsiniz. Bu, beyninizi daha güçlü hale getirmeye yardımcı olur. Ve aynı zamanda değişime daha esnek ve uyarlanabilir hale getirmeye yardımcı olabilir. Bu faydalar, yaşlandıkça zihninizi keskin tutmak için özellikle yararlı olabilir.

Kapsamlı bir çalışma, 65 yaşın üzerinde her biri üç farklı bilişsel eğitim biçiminden birine katılan 2.800’den fazla katılımcıyı içeriyordu. Kullanılan eğitim türleri işleme hızı, hafıza eğitimi ve akıl yürütme eğitimini içeriyordu.  Araştırmacılar, işleme grubunun hızındaki kişilerin, muhtemelen eğitimin daha geniş bir beyin aktivasyon partneriyle sonuçlanması nedeniyle en büyük faydaları yaşadığını buldular. Bununla birlikte, her üç grup da en az beş yıl süren yaşa bağlı bilişsel gerilemelere karşı korunma sağladığını da ortaya çıkardı. Açıkça belli oluyor ki zihinsel faaliyetlerin beyne önemli yararları olabilir.

Zihninizi Güçlendirmek İçin Etkili Beyin Egzersizleri

Şimdi evde yapabileceğiniz bazı beyin egzersizlerini ele alalım. Bu beyin oyunları sizi daha zeki yapmak için tasarlanmamış olsa da, düzenli olarak uygularsanız zihinsel olarak daha keskin ve bilişsel olarak daha güçlü hissettiğinizi görebilirsiniz. Zihninizi güçlendirmenin en iyi yollarından biri biraz bağlılık gerektirir. Ancak aynı zamanda en etkili ve ödüllendirici olanlardan biridir. Beyninizi uçtan uca şekillendirmek için ne yapmanız gerektiğini öğrenin.

Zihin Haritalama Nedir? >>

1. Zihninize dikkat etmek için vücudunuza iyi bakın

Zihni geliştirmek istiyorsanız, olaya vücudunuza dikkat ederek başlamanız gerekir.

Zihni geliştirmek istiyorsanız, olaya vücudunuza dikkat ederek başlamanız gerekir. Araştırmalar, egzersiz ve uygun beslenme gibi sağlıklı davranışlarda bulunan kişilerin yaşlanma süreciyle ilişkili bilişsel gerilemelere daha az duyarlı olduklarını tekrar tekrar göstermiştir.

2006’daki çalışmalar bile egzersizin sizi daha akıllı hale getirebileceğini ve beyninizi yaşlandıkça büzülmeden koruyabileceğini düşündürmektedir. 2013 yılında fareler üzerinde yapılan araştırmalar, egzersizin beynin hipokampusunda nörogenezi veya yeni beyin hücrelerinin oluşumunu artırabileceğini ortaya koydu.

2013 yılında yayınlanan bir çalışma otuz yıl boyunca yaklaşık 2.300 erkeğin sağlıklı davranışlarına baktı. Araştırmacılar, orta yaştan itibaren katılımcıların davranışlarına ve bilişsel yeteneklerine baktılar ve yaşlılıktaki ilerlemelerini izlediler.

Araştırmacılar, belirli sağlıklı davranışları uygulayan erkeklerin, yaşlandıkça bilişsel bozukluk ve bunama yaşamalarının yaklaşık yüzde 60 daha az olduğunu keşfettiler. Bu sağlıklı davranışlar arasında sigara içmemek, düzenli egzersiz yapmak, çok fazla sebze ve meyve tüketmek ve düşük ila orta miktarda alkol tüketmek yer alıyordu.

Eğer daha iyi bir zihin oluşturmak istiyorsanız, önce fiziksel sağlığınız üzerinde çalışın. Yürüyüşe çıkın, diyetinize daha fazla taze meyve ve sebze katmaya başlayın ve aşırı alkol tüketimi veya tütün kullanımı gibi kötü alışkanlıklardan vazgeçmeye çalışın. Bunlardan bazıları diğerlerinden daha zor olabilir, ancak beyniniz yıllar boyunca size teşekkür edecektir.

2. Hafızadan şehrinizin haritasını çizin

Gözleriniz kapalıyken mahallenizin sokaklarında gezinebileceğinizi düşünürken, aslında belgenizin veya mahallenizin bir haritasını hafızadan çizerek beyninize meydan okumayı deneyin. Hile yok! Büyük sokakları, büyük yan sokakları ve yerel simge yapıları dahil etmeye çalışın.

İşiniz bittiğinde, bellek haritanızı bölgenin gerçek bir haritasıyla karşılaştırın. Nasıl yapmışsınız kontrol edin? Kaçırdığınız şeylerden şaşırdınız mı? Bu etkinliği çok kolay bulduysanız, tüm Tükiye veya Avrupa’nın haritası gibi bellekten daha az tanıdık bir alan çizmeyi deneyin ve her eyaleti veya ülkeyi etiketlemeyi deneyin.

Arabanızın direksiyonuna geçtiğinizde süpermarkete veya doktor ofisine giderken basit ve neredeyse otomatik görünebilir. Ancak, kendinizi mahallinizin düzenini hatırlamaya zorlamak, çizmek ve etiketlemek beyninizin çeşitli alanlarını aktive etmeye yardımcı olur.

Zihninizi Temizlenmenin 29 Yolu >>

3. Yeni bir şey öğrenin

Zihni geliştirmek için gerekli olan bu beyin egzersizi biraz bağlılık gerektirir. Ancak aynı zamanda paranız için en fazla patlamayı verebilecek olanıdır. Yeni bir şey öğrenmek, beyninizi ayak parmaklarında tutmanın ve sürekli yeni zorlukları ortaya çıkarmanın bir yoludur.

Bir çalışmada, araştırmacılar, dijital fotoğrafçılıdan kapitone etmeye kadar çeşitli yeni becerileri öğrenmek için yaşlı yetişkinleri görevlendirdi. Daha sonra hafıza testleri yaptılar ve deney gruplarını kontrol gruplarıyla karşılaştırdılar. Kontrol gruplarındakiler film izlemek ve radyo dinlemek gibi eğlenceli ancak zihinsel olarak zorlayıcı olmayan faaliyetlerde bulunmuşlardır.

Araştırmacılar, sadece yeni bir beceri öğrenen katılımcıların hafıza testlerinde iyileşme yaşadıklarını buldular. Ayrıca, bir yıl sonra tekrar test edildiğinde bu bellek iyileştirmelerinin hala mevcut olduğunu keşfettiler.

Denemek isteyebileceğiniz bazı şeyler arasında yeni bir dil öğrenmek, müzik aleti çalmayı öğrenmek veya yeni bir hobi öğrenmek yer alır. Sadece zihninizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda becerilerinizi geliştirmeye ve daha başarılı olmaya devam ettiğiniz için sürekli olarak yeni bir şeyler öğreneceksiniz.

4. Baskın olmayan elinizi kullanmayı deneyin

Zihni geliştirmek için sırada, bir nörobiyologun "beyninizi canlı tutmasına" yardımcı olabileceği ilginç bir beyin egzersizi var.

Zihni geliştirmek için sırada, bir nörobiyologun “beyninizi canlı tutmasına” yardımcı olabileceği ilginç bir beyin egzersizi var. Nörobiyolog Lawrence Katz, zihninizi güçlendirmek için dominant olmayan el kullanılmasını önerir. Karşı elinizi kullanmak çok zor olabileceğinden, beyin aktivitesini arttırmanın harika bir yolu olabilir.

Akşam yemeği yerken veya bir şeyler yazmaya çalışırken ellerinizi değiştirmeyi deneyin. Zor olacak, ama asıl mesele bu. En etkili beyin aktiviteleri, mutlaka kolay olmayan aktivitelerdir.

Sırada muhtemelen her gün yaptığınız bir etkinlik var, ancak bunun zihinsel gücünüz için ne kadar yararlı olabileceğini anlamayabilirsiniz.

5. Sosyalleşmelisiniz

2019’daki çalışmalar, sosyal olarak aktif olan kişilerin demans ve alzheimer hastalığı geliştirme riskinin de daha düşük olduğunu göstermektedir. Sosyalleşme beynin birden fazla alanına girme eğilimindedir ve birçok sosyal aktivite de spor yapma gibi zihninize de faydalı olan fiziksel unsurları içerir.

İstenmeyen bir ilişkiler zincirinde iç içe geçmiş olsanız bile, sosyal etkileşimler aramak hem kısa hem de uzun vadede beyninize faydalı olabilir. Topluluğunuzda gönüllü fırsatlara kaydolmayı, bir kulübe katılmayı, yerel bir yürüyüş grubuna kaydolmayı ve arkadaşlarınızla ve ailenizle yakın iletişimde olmayı içeren sosyal olarak meşgul olmak için bazı fikirlerdir.

Sosyal Becerilerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz? >>

Bonus: Meditasyon yapın

Zihni geliştirmek için sırada binlerce yıldır kullanılmakta olan ancak son zamanlarda etkinliği konusunda hatırı sayılır bir beyin egzersizi var. Düşünmediğiniz bir beyin egzersizi aslında son derece etkili olabilir – meditasyon. Özellikle farkındalık meditasyonu, şu anda olumlu psikologlar , iş liderleri ve alternatif sağlık uygulayıcıları tarafından savunulan bir yoldur. Bu eski Budist geleneğin sizin için çok yeni olduğunu söylemeden önce, meditasyonun birçok faydasını gösteren araştırmalardan bazılarını düşünün.

2007 yılındaki çalışmalar, farkındalık meditasyonunun yeni sinirsel yollara girmeye yardımcı olabileceğini ve bunun sonucunda kendini gözlemleme becerilerinin ve zihinsel esnekliğin artmasını sağladığını göstermektedir.

2007 araştırması ayrıca meditasyonun dikkati artırmaya, odaklanmaya, empatiye ve hatta bağışıklığa yardımcı olabileceğini göstermiştir. Çalışmalar ayrıca meditasyonun çalışma belleği kapasitesini bile artırabileceğini düşündürmektedir.

Zihni geliştirmek hakkında son düşünceler

Muhtemelen, orada bulunan birçok beyin jimnastiği oyunundan, web sitesinden ve uygulamasından en azından bazılarını duymuş veya denemiş olabilirsiniz. Bu araçların birçoğu, bu bilgisayarlı beyin egzersizlerinin zihinsel esnekliğinizi artırabileceğini, yaşlandıkça sizi daha keskin tutabileceğini ve hatta daha akıllı hale getirebileceğini iddia ediyor.

Bu iddiaların doğru olup olmadığı konusunda hala çok fazla tartışma olsa da, bu tür zihinsel oyunları oynamanın beyniniz için iyi olma ihtimali vardır. Hala tartışmaya açık. Bu tür oyunlardan hoşlanacağınızı düşünüyorsanız, kontrol etmek isteyebileceğiniz güzel bir beyin eğitimi kaynak listesi bulun.

Ancak, zaten bilgisayar ekranınıza veya akıllı telefonunuza bakarak çok fazla zaman harcıyorsanız, zaman, muhtemelen bir gezintiye çıkmak, yeni bir hobinin tadını çıkarmak ve hatta bir arkadaşınızla ziyaret etmek için çok daha iyi harcanır. Tüm bu aktivitelerin beyninizin sağlığı ve canlılığı üzerinde uzun vadeli önemli etkileri olacaktır.

Yeni Başlayanlar İçin Meditasyon >>