Neden Mutlu Değilim?

Hayatın tadına varmak için kesinlikle mutlu bir yaşam sürmeyi kovalamalıyız. Çünkü mutluluk bize yaptığımız her şeyden keyif almamızı ve isteyerek yapmamızı sağlar. Ancak mutluluk zor bir şey ve onu ölçmek daha da zor.

Görünüşte mutlu bir yaşamda mutsuz hissetmek, bir dizi nedenden dolayı gerçekleşebilir. Aşağıdakiler üzerinde biraz düşünün.

 

Mutluluk özneldir

Yanlış ölçüm, mutlulukla ilgili en büyük sorunlardan biridir. Bir kişiyi mutlu eden şey, başka bir kişiyi mutlu edecek olanla aynı şey değildir.

Yani, eğer mutlu değilseniz ve olmalısınız gibi hissediyorsanız, neleri değerlendirmeniz gerektiğini düşünün.

 

Kendinizi inkar etmek

Denemeden bilemezsiniz. Hangi konuda yetenekli olduğunuza hiç denemeden yapamam demek yerine üzerine gidin. Çizim yapmayı, dans etmeyi, yazmayı veya okumayı seviyor musunuz? Bu liste uzayıp gider.

Hobiler; hangisini seçerseniz seçin, yaşamın ve mutluluğun önemli bir parçası. Bir hobi edinin. Sizi mutlu edecektir.

 

Kendinizi suçlu hissediyorsunuz

İnsanlar çok sık olarak, mutluluğa sahip olma hakları olmadığını düşünüyorlar. Hayatlarının tadını çıkarmaktan dolayı kendilerini suçlu hissediyorlar çünkü çevrelerindeki birçok insan zorluklarla mücadele ediyor. Mutlu bir hayata sahip olmaktan dolayı kötü hissetmenize gerek yok. Tadını çıkarın.

 

Sağlıksızsınız

Bu, çeşitli derecelerde ortaya çıkan başka bir faktördür; ancak çalışma, fiziksel olarak aktif olma, iyi beslenme ve mutluluk arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu gösterir. Henüz yapmadıysanız, fiziksel sağlığınızda olumlu değişiklikler yapmak için doğru zaman olabilir.

 

Sizi neyin mutlu ettiğini bilmiyorsunuz

Tüm kutuları kontrol ettiniz ve hissetmeniz gereken mutluluğu hissetmiyor musunuz? Belki de yanlış kutulara bakmışsınızdır.

Pek çok insan kendini, onları mutlu eden şeyin ne olduğunu gerçekten bilecek kadar iyi tanımamış olur. Unutma, herkes farklıdır.

 

Depresyondasınız

Birçok insan depresyondan muzdariptir. Bu bir üzüntü ya da memnuniyetsizlik değildir ama mutsuzluk ve umutsuzluk duygusudur.

Depresyon tipik olarak kendi başına geçmez ve tedavi edilmelidir. Depresyondan muzdarip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız, profesyonel yardım alın.

 

***

Bu küçük tavsiyeleri ciddiye aldığınızda hayatınızın nasıl da mutluluk dolduğunu göreceksiniz. Yukarıda yazılanları hafife almayın ve hayatınızda uygulayın. Etkisini gördüğünüz noktaları da bizlerle paylaşmaktan çekinmeyin