fbpx

Olumsuz Eleştirilerin Üstesinden Gelmek İçin Atılacak 4 Mükemmel Adım

Hiç negatif geri bildirim aldınız mı? Mesela hiçbir aile üyeniz sizinle ilgili şikayette bulundu mu? Patronunuz ya da iş arkadaşınızın yaptığınız işi kötü eleştirdiğini duydunuz mu? Eşiniz ya da sevgilinizin sizi desteklemediği bir durumla karşılaştınız mı ?

Burada bu soruları sorarak, alacağınız negatif geri dönüşleri nasıl engelleyeceğinizi anlatmaya çalışmıyoruz. Asıl yapmak istediğimiz negatif geri dönüş aldığınızda bununla nasıl başa çıkacağınız. Eğer bununla başa çıkmanın etkili yollarını öğrenirseniz, hayatınız boyunca işinize yarayacak bir özellik  kazanmış olacaksınız. Hem de kişisel gelişiminizde önemli bir rol oynayacak.

İşte sizin için araştırıp derlediğimiz 4 basit adım:

Önce bir durun, hemen tepki vermeyin

Negatif bir geri bildirim(eleştiri, şikayet, desteklenmeyen herhangi bir durum)  aldığınızda, kendinizi savunma isteği duyabilirsiniz. Bu çok doğaldır. Siz de bu gibi durumlarda “Hayır öyle değil.”, “Yanılıyorsunuz.” , “Hayır, o sebeple değil…” gibi şeyler söylediniz mi hiç ?

Aldığınız geri bildirimin şiddeti ne büyüklükte olursa olsun kendi tepkinizi belirleme şansınız var. Kendinizi savunur biçimde ya da saldırganca tepki vermeniz eleştirinin şiddetinden ziyade sizin kişiliğiniz hakkında bilgi verir. Ayrıca sakin olmak negatif eleştiriyle başa çıkmanızda daha yardımcıdır. Eğer aldığınız negatif geri bildirim sonucu kendinizi agresif hissederseniz, kendinize sakinleşmek için biraz zaman tanıyın.

Karşı tarafın endişesini anlamaya çalışın

Negatif ya da pozitif her geri bildirimin bir kaynağı vardır. Yaptığınız ya da söylediğiniz herhangi bir şey bu geri bildirimi almanıza neden olmuştur. Bu durumda görmezden gelmeyi seçebilirsiniz, ancak sizi eleştiren, yaptığınız işten memnun olmayan insanı tetikleyenin ne olduğunu hiçbir zaman anlayamazsınız. Fakat önce sakin olur ve sonra da dikkate alırsanız, durumu toparlama fırsatınız olur.

Etkili biçimde dinleyin ve anlamaya çalışın karşınızdakinin eleştirilerini.

Empati kurun. Eleştirildiğiniz konuda yaptığınız şey nelere mal oluyor ? Bunu anlamaya başladığınız zaman, aldığınız geri bildirimler elle tutulur biçimde iki tarafa da faydalı olacaktır.

Aldığınız geri bildirimin doğruluğunu değerlendirin

Bu değerlendirmeyi yaparken objektif olun. Bir şeyleri doğru yapıyor olduğunuz noktada objektif bir duruş sergilemek zor olabilir. Bu durumda arkadaşlarınızdan yardım almanız alternatif fikirler edinmenizi sağlayacaktır. Mesela onlara sırasıyla şunları sorabilirsiniz:

-Size verilen geri bildirim konusunda genel değerlendirmeleri ne?

-Bu geri bildirimin verilmesinde etkili olan temel endişe ne olabilir?

-Onlara göre bu geri bildirimin aslı var mı, doğruluk payı ne?

Arkadaşlarınıza bu konuda tarafsız olma şansı verdiğinizde sizi dinleyecek ve etkili değerlendirme yapmanızda size yardımcı olacaklardır.

Negatif geri bildirim almanın pozitif bir yanı olduğunu düşünün

Negatif geri dönüşler büyümemiz için kullanabileceğimiz birer fırsattır. Hayatın neresinde olduğumuzun bir önemi yok, hepimiz içimizde bazı kör noktalara sahibiz ve bu kör noktalar bazen büyümemize ket vurabilir. Negatif geri bildirim almak hoşnutsuzluk yaratan bir durum olabilir ama bize başka bir bakış açısı kazandırmada etkilidirler. Kör noktaların keşfine yardımcı olabilirler ve büyümemizin önündeki engelleri kaldırabilirler.

Bundan sonra aldığınız ilk negatif geri bildirime karşı kendinizi programlayın ve değişimi siz de görün. Eğer bu konuda sizin de yaşadığınız tecrübeleriniz varsa yorum kısmında mutlaka bizlerle paylaşın.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,954BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,362TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...

Öğretmenlerde Tükenmişlik Sendromunu Önlemenin 5 Yolu

Eğitim öğretim hayatında tükenmişlik sendromu, öğrencilerde olduğu kadar öğretmenlerde de görülmektedir. Ders planları, test gereksinimleri, değişen ülke standartları ve ebeveynlerden gelen çağrılar: öğretmenin tükenmişliği...

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak...