Network Marketing’de Hikaye Anlatmanın Püf Noktası

 Hikayenizle İnsanlara İlham Verin.

Kimse ne kadar zengin, seksi, şaşırtıcı ve mutlu olduğunuzu duymak istemez. Ya da en azından, eskiden ne kadar fakir, çirkin, vasat ve mutsuz olduğunuzu duyduktan sonra bunu istemezler.

Görünüşe göre herkes doğrudan kendi hikayelerini anlatmak için eğitilmiştir. Kazandıkları tüm ikramiye ve büyük paraları… Ama bu insanlara ilham vermez. Hep şunu hatırlayın:

Hikayenizi anlatmanızın tek nedeni, seyircinin aldığı ders veya edindiği ilham içindir.

Lady Gaga veya Pitbull değilseniz, sizin hakkınızda çok da fazla şey bilmek istemiyoruz!

Hikayeniz, ancak, karşı karşıya olduğumuz zorlukların, engellerin ve sıkıntıların bazılarına karşı çıktığınızı bize öğretirse, ilham verir. Ve sebat ettiğiniz gerçeği, bizde de devam edebileceğimizi bilmemize ilham verir.

Bu yüzden, heyecanlı bir distribütörden, kendisini veya ekibini motive edebilen bir lidere geçmenin ilk adımı, hikayenizi ilham verici bir şekilde anlatabilmektir.

 

Peki, bunu nasıl yaparsınız?

Savunmasız olun. Empatik olun. Ve en önemlisi, otantik olun.

“Eskiden köprülerin altında uyuyordum” gibi bir hikayeye sahip olmak zorunda değilsiniz. (Gerçekten olmadıkça) Ama karşılaştığınız bazı zorlukları ortaya çıkaran bir hikayeye ihtiyacınız var. Üstesinden geldiğiniz korkular… Elde ettiğiniz başarıya ulaşmak için yaptığınız fedakarlıklar…

Bu basit formülü izleyin:

-Doğrudan Satıştan önce ne yaptığınızı (veya eskiden yaptığınızı) bize bildirin.

– Bize yaptığınız şeyle ilgili problemleri söyleyin.

-Doğrudan Satış’ın bu sorunu nasıl çözüyor olduğunu ya da çözdüğünü söyleyin.

Bütün olay, izleyicilerinizin arasında hikayenizle ilgilenen insanlar olması. Bahsettiğiniz zorluklarla yüzleşiyorlar, şu anda bu zorlukları ortadan kaldırmak için olası bir çözüme sahip olduklarının farkına varıyorlar.

“Vay. Şu an tam olarak bulunduğum yerdeydi. Sahip olduğum korkuların bir kısmıyla karşılaştı ve şu anda karşı karşıya olduğum bazı zorlukların üstesinden geldi. Bana liderlik edecek niteliktedir. Ve ben onu takip etmek istiyorum.”

Ve bu olduğunda, mesleğimizde lider olma yolundasınız demektir.