Bugün, doğrudan satışta 20/80 kuralı hakkında önemli püf noktalar öğreneceksiniz. Bu kural, Pareto İlkesinden kaynaklanmaktadır. Pareto İlkesi, yaptığınız şeylerin % 20’sinin sonuçlarınızın % 80’ini ürettiğini belirtir.

Doğrudan satışta başarı için bilmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır. Bu püf noktaları yıllarca tecrübe edinerek öğrenebilirsiniz. Ya da tecrübeli insanlardan öğrenebilirsiniz. İşte doğrudan satışta 20/80 kuralı hakkında birkaç gerçek dünya örneği:

Bir kez daha, bunlar sadece birkaç örnektir. Elbette, bu sayılar biraz dalgalanabilir, ancak bunların doğru olduğunu bilmelisiniz.

Doğrudan Satışta Farklı Olmak >>

Doğrudan Satışta 20/80 Kuralı

Network marketinge gelince, network marketingde de 20/80 kuralı diye şey var.

Network marketinge gelince, network marketingde de 20/80 kuralı diye şey var. Bu ne anlama geliyor? Anlamı şudur;

Network Marketingde Ekip Üyeleriniz Hakkında Bilmeniz Gereken 27 Nokta >>

Bu öğretiden çıkarmanız gereken ders

İlk ve en önemlisi, zamanınızın % 80’ini ekibinizdeki en iyi % 20 üreticilerle geçirmelisiniz. İşi gerçekten yapan taşıyıcılar ve çalkalayıcılarla çalışın. Tek başına bu tek şey, çok fazla zaman kazandıracak ve işinizde daha fazla para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Daha sonra, zamanınızın % 80’ini araştırma, planı gösterme, takip etme, ekibinizi eğitme ve müşteri edinme dahil olmak üzere en iyi % 20 faaliyetler üzerinde çalışarak geçirmeniz gerekir. Diğer tüm faaliyetler para üretmeyen faaliyetlerdir ve zaman kaybetmekten başka bir şey yapmazlar.

Ayrıca sorunların % 80’inin ekip üyelerinizin % 20’sinden kaynaklanacağını da bilmelisiniz. Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, bu insanlardan uzak durmak ve tüm vaktinizi almalarına izin vermemektir. Bunun yerine, en iyi% 20 ile çalışın.

Doğrudan satış için diğer püf noktalar

Doğrudan satışta 20/80 kuralı için dikkat etmeniz gereken diğer önemli püf noktalar şunlardır. İşletmenizde reklam vermek söz konusu olduğunda, ne yaptığınızı takip ettiğinizden ve test ettiğinizden emin olun. Örneğin, beş reklamınız varsa, bu reklamlardan birinin diğer dört reklamın toplamından daha iyi performans gösterme ihtimali yüksektir. Takip edip test etmezseniz, bunu asla bilemezsiniz!

Bunların hepsi kulağa çok basit bir tavsiye gibi gelebilir. Ancak her şeyin basit olması, insanların tavsiyelere uyduğu anlamına gelmez. Doğrudan satışta 20/80 kuralının işinizi daha iyi hale getirdiğini dürüstçe söyleyebiliriz. İşe yarayan ve zaman ve para yatırımınızdan en büyük getiriyi sağlayan şeylerin küçük yüzdesine odaklanmak çok daha akıllıca.

Doğrudan satışta 20/80 kuralı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Aşağıya bir yorum bırakın ve ne düşündüğünüzü bize bildirin. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Çoğu İnsan İş Fırsatınızla İlgilenmez >>

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tipleri hakkında bilginiz var mı? Doğrudan satışta başarı için bazı püf noktaları bilmeniz gerekmektedir. Bu püf noktalardan biri de doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerini bilmek olacaktır. Peki kimdir bunlar?

Her iş içerisinde o iş konusunda bir şeyi iyi yapan, her şeyi iyi yapan veya hiçbir şey yapmayan insan tipleri mutlaka vardır. Aynı şey doğrudan satış sektörü için de geçerlidir. Birkaç dakikanızı ayırıp bu her bir distribütörün karşılaşabileceği 10 tür insan tipi hakkında bilgi almanız, sizin için daha iyi olacaktır. Bu tiplerin kendi ekibinizde kimleri tanımlayacağını zaten fark edeceksiniz.

Doğrudan Satışta Karşılaşacağınız İnsan Tipleri

Başlamadan önce bu açıklamalar kesin olmadığını, insanların karakterleriyle ilgili olmadığını bilmelisiniz. Sadece birinin belirli bir kategoride olması, iyi bir KİŞİ olmadığı anlamına gelmez. İnsanların kategoriden kategoriye geçebileceğini de bilmelisiniz. Ve en önemlisi, farklı distribütörlerin her biri arasındaki farkları bilmek, akıllıca çalışmanıza ve hak ettiğiniz yere zamanında varmanıza çok yardımcı olacaktır. İşte doğrudan satış ticareti içerisinde karşılaşacağınız 10 farklı distribütör tipi. Bunlar belirli bir sıraya göre yazılmamıştır;

Doğrudan Satışta Kimlerle Çalışmalı >>

Ürün tutkunları

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinden birincisi, ürün tutkunlarıdır.

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinden birincisi, ürün tutkunlarıdır. Zaman zaman, şirketinizin ürünleri hakkında çok tutkulu olanları bulacaksınız. Şirketinizin ürünlerini yiyorlar, uyuyorlar ve onlarla nefes alıyorlar. Bunlar takımınızda olması gereken iyi insanlar. Ürünleri severler. Şirketinizin tüm ürünlerini veya çoğunu kullanırlar.

Bir ton insanı işe almayabilirler ancak ürünleri her ay, genellikle çoğunu sipariş ederler. Takımınızda böyle insanlar olduğu için şanslıysanız, onlara çok iyi davranın. Onlara, şu anda yaptıklarından çok iş yapma konusunda baskı yapmayın.

Titan Saadet Zinciri Nedir? >>

Sosyal kulüp olarak görenler

İkinci sırada, doğrudan satışı iş kurmaktan ziyade sosyal kulüp olarak görenler var. Birçok insan sosyal yönden network marketinge katılır. Onları sakın suçlamayın. Sonuçta, doğrudan satış yeni arkadaşlar edinmek, yeni yerlere seyahat etmek, yeni beceriler öğrenmek ve eğlenmek için harika bir yoldur. Takımınızdaki bu tür insanları kolayca tanımlayabilmelisiniz.

Normalde bir organizasyon kurmak için fazla bir şey yapmazlar. Ancak her aramada, her web seminerine ve her canlı etkinliğe katılırlar. Ayrıca her ay ürün siparişi verirler. Bu insanlara iyi davranın. Genellikle işlerinde uzun süre kalırlar çünkü diğer birçok ekip üyesi ile harika arkadaşlıklar kurmuşlardır.

Doğrudan satış bağımlıları

Bu ticarette karşılaşacağınız insan tiplerinden üçüncüsü, doğrudan satış bağımlılarıdır. Başka birtakım veya firma için aranan ve gelen bağımlılardır. Normalde fırsatınızı ilk öğrendikleri zaman ÇOK heyecanlanırlar. Normalde 14 ile 90 gün boyunca heyecanlı kalırlar. Ancak bu ilk coşkunun tükenmesinden sonra, bir sonraki fırsat için takımlarından ayrılırlar. Çoğu ağ pazarlama bağımlısı, her 1 ile 3 ayda bir yeni bir çok katlı pazarlama şirketindedir. Bu bağımlıların birçoğu yıllardır sektördedir ve belki tüm firmalara katılmışlardır.

Bu çok katlı pazarlama bağımlıları herhangi bir süre hiçbir şeyi yapamaz. Asla işin gerektirdiği ana noktaları yapmazlar. Sadece ilk katıldıklarında yaşadıkları hisleri severler. Heyecanlı olmayı ve bunu karşıya yutturmayı seviyorlar.Bu şekilde bir bağımlı ile yatırım yaptığınız zaman, zamanınızı boşa harcama ihtimaliniz yüksektir.

Zamanınızı Etkin Kullanarak, Zamanı Yönetin >>

Yarı zamanlı çalışanlar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinin dördüncü sırasında, bu işi yarı zamanlı olarak yapanlar var.

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinin dördüncü sırasında, bu işi yarı zamanlı olarak yapanlar var. Yarı zamanlıları sevmelisiniz. Bu, ekibinizin belki de yüzde 10’unu temsil ediyor. Bunlar aç ve çalışmaya istekli insanlar. Bir aile ve kariyere sahipler ve işi tam gün yapamıyorlar. Ancak işlerini her hafta düzenli olarak 5-15 saat yapacaklar, mazeretleri yoktur.

Tutarlı ve ısrarcılardır. Eğitime girerler. Onlara öğrettiğin şeyi yaparlar. Onlar zaman ve para ile yatırım için iyi insanlar. Bu insanların çoğu sonunda lider ve en iyi kazananlar haline gelir. Veya, 500-3000 dolar aylık güzel bir gelir elde ederler.

İş bitirici özellikle olanlar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinde sırada, iş bitirici olanlar var. Bunlar senin liderlerin olacak kişilerdir. Bu insanların normalde BÜYÜK kişilikleri vardır. Bunlar tipik olarak KIRMIZI kişiliklerdir. Onlar iş adamları, liderler ve yüksek başarılar grubuna gireceklerdir. Vizyonu yakalarlar ve her şeyden önce ilk günkü gibi işe sarılırlar.

Bu, ekibinizin yüzde bir ile ikisinden fazlasını temsil etmez. Onlar koçluk yapabilir, aç ve yarı zamanlı çalışanlar gibi çalışmaya isteklidirler. Tutumları vardır. Vaktinizi boşa harcamaz veya kendi vakitlerini boşa harcamazlar. Her ay yeni insanları işe alıyor ve satıyorlar ve kendilerini kopyalıyorlar. İşlerini sizin yardımınızla ya da sizler olmadan yaparlar! Bir mesleğe veya kariyere sahipler, ancak haftada 30-40 saat veya daha fazla işlerini sürdürüyorlar.

İş Hayatında Etkili Liderlik Teknikleri Nelerdir? >>

Doğrudan satış uzmanları

Bu tip distribütörler, doğrudan satışta nadir görülür. Bunlar normalde iş bitiriciler ya da part-time kategorisinde başlayanlardır. Ancak bir noktada kariyer yapmak isteklerini netleştirmişlerdir. İyi eğitilmişlerdir. Sürekli yeni şeyler öğrenmeye isteklidirler. Mesleki gelişimlerine yatırım yaparlar. Tıpkı bir doktor ya da avukatın meslekleriyle ilgili işleri konusundaki gibi ciddidirler.

Yetenekli, kendine güvenen, çok iyi bir tavırları var ve çok başarılılar. İnsanlar onları sever, bilir ve onlara güvenir. Ekibinizde bu kategorideki bir veya iki kişiyi bulmak, altı rakamlı gelire kolayca ulaşmanıza yol açabilir. Ağ pazarlaması yapan herkes, bu kategoriye girmek veya bu kategorideki insanları takımında tutmak için çaba göstermelidir.

Tüm Zamanların En İyi 14 Doğrudan Satış Sırrı >>

Büyük konuşmacılar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız tipler arasında sırada, büyük konuşmacılar vardır.

Doğrudan satışta karşılaşacağınız tipler arasında sırada, büyük konuşmacılar vardır. Bu insanlar 10-20 yıl önce doğrudan satışta başarılı olmuşlardır. Belki de kariyerlerinde bir noktada birinci oldular. Size geçmiş başarılarından bahsederler ve sizi heyecanlandırırlar, ekibinize katılırlar ve kesinlikle HİÇBİR ŞEY yapmazlar.

Aslında kötü durum şudur ki deneyimsiz bir ağ pazarlamacısının bu kategorideki birisine kaydolması, çok heyecanlanmasıdır. Bir veya iki ay sonra, kişinin büyük bir konuşmacı olduğunu ancak yapımcı olmadığını fark ederler. Sonuç olarak, sinirlenirler ve işi bırakırlar. Unutma,

“Eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur.”

Normalde, en iyi üreticileriniz büyük konuşmayacaktır. Sadece işe koyulacak ve sağlam bir organizasyon inşa edecekler! Büyük bir konuşmacıya sponsor olduğunuzda, en iyisini umut edin, ancak hiçbir şey beklemeyin. Bu şekilde hayal kırıklığına uğramazsınız.

Her Networkerin İzlemesi Gereken Filmler >>

Amatörler

Bu grup, endüstrimizdeki çoğu insanın katıldığı en az %80’lik grubu temsil eder.  Bunlar işinde başarılı olmak için gerekli becerilere, tutumlara, iş ahlakına veya doğru zihniyete sahip olmayan insanlardır. İşlerini ciddiye almazlar. Saldırırlar. Bir şeyler denerler. İşlerine hobi gibi davranırlar ve neden para kazanmadıklarını merak ediyorlar. Çoğu insan bu kategoride başlar ve ya diğer kategorilerden birine evrimleşir, ya da işsiz kalır.

Dürüst olmayanlar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tipleri dokuzuncu sırasında dürüst olmayanlar var. Her tür endüstride kötü insanlar vardır. Neyse ki, bu insanlar çok uzun sürmeden çok katlı pazarlama içerisinden ayrılmak zorunda kalırlar. Çok çabuk ayıklanıyorlar. Başkalarına yalan söyleyen, aldatan ve yanlış davranan kişidir. Onlar etik değillerdir. Hızlı para kazanmak için her şeyi söyleyecekler ya da yapacaklardır. Başkalarına yardım etme konusunda SIFIR ilgilidirler. Bunun yerine, yalnızca kendilerini önemsiyorlar ve birinden para kazanmak için her şeyi yapacaklardır.

Güvenilir Bir Networker Olmak İçin 3 İpucu >>

Aldatıcılar

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinin son sırasında, aldatıcılar vardır.

Doğrudan satışta karşılaşacağınız insan tiplerinin son sırasında, aldatıcılar vardır. Dürüst olmayanlar gibi aldatıcılar da sektörün adını kirletirler. İnsanlara kolay para vaat ederler. İnsanlara hiçbir şey yapmadan, para kazanabileceklerini söylerler. “Sadece üye olun, en büyük takımı satın alın, ekibinizi sizin için kuracağım!” vb gibi sözlerle insanları sadece alışveriş yapmaya, takıma katmaya çalışır.

Son düşünceler

Nerede durduğunuzu görmek için birkaç dakikanızı ayırıp kendinizi ve takımınızı değerlendirin. Hepimiz aynı yerden başlıyoruz, hepimiz gelişip değişebiliyoruz. Kariyerinizin farklı noktalarında bu kategorilerin çoğunda kendinizi bulabilirsiniz. Ancak, sonunda bir doğrudan satış uzmanı olma kararını da verebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, işler değişmeye başlayacaktır.

Daha da önemlisi, takım üyelerinizle çalışırken zamanınızı nerede geçirdiğiniz konusunda akıllı olmanız gerekir. Her bir kişiyi değerlendirin (onları yargılamayın) ve vaktinizi hak ettiği yere harcadığınızdan emin olun.

***

Farklı distribütör tipleri hakkındaki yazımızı okudunuz. Sizin bu tipler hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? Sizce bu işe başlayacak olanların karşılaşacağı başka insan tipleri var mıdır? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz?

Gelişmiş Network Marketing Eğitimi >>

Bugünün yayınında, tüm zamanların en büyük ve en iyi 14 doğrudan satış sırrı olduğuna inandığımız maddeler hakkında konuşacağız. Bunlar başarı önerileridir. MLM yani çok katlı pazarlama ile para kazanmanıza yardımcı olacak şeyleri bilmenizde yarar vardır.

Çok katlı pazarlama bir işletmenin, bu işletmeye bağlı bağımsız temsilcilerinin kendi pazarlama çabalarıyla getirdiği her ziyaretçi veya müşteri için bir veya daha fazla bağımsız temsilciyi ödüllendirdiği, performansa dayalı pazarlama türüdür.

Doğrudan satışın bir türü olan bu pazarlama yöntemi bir başkasının ürün veya hizmetini tanıtmanız ve satış oluştururken bir komisyon kazanmanız anlamına gelir. Ana şirket, detayları, müşteri hizmetlerini, ödeme işlemlerini, nakliyeyi ve lojistiği ele alır ve siz pazarlamaya odaklanırsınız.

Şirketiniz, satış gücü ödemek zorunda kalmadan tasarruf sağlar. Satış yapıldığında sadece insanlara (bağımsız temsilcilere) ödeme yaparlar. Ayrıca, bağımsız temsilcilerin de kendi ürünlerini sürekli almalarına, geliştirmelerine veya sıfırdan yaratmalarına gerek yok. Sadece pazarlamaya odaklanabiliyorlar. Peki bu büyük sektör içerisinde, pazarlama sırları nelerdir gelin birlikte bakalım.

Doğrudan Satış Nedir? >>

Tüm Zamanların En İyi 14 Ortaklık Pazarlama Sırları

Doğrudan satış ticaretine başlamışsanız ya da başlamayı düşünüyorsanız, bazı sırları bilmenizde yarar vardır. Bir işe gönül bağınız olmadan önce realist olarak değerlendirmenizde her zaman fayda vardır. Artı ve eksilerini bilmek sizin beklentilerinizi doğru ayarlamanızı sağlar. Ayrıca paylaştığımız bu sırların belli bir sıralaması yoktur. Bunlar gerek işe başlamadan önce, gerekse başladıktan sonra dikkat etmeniz gereken noktalardır. İşte tüm zamanların en iyi 14  doğrudan satış sırları;

İyi bir hedef pazar seçmelisiniz.

İdeal olarak, parçası olduğunuz bir hedef pazar, anladığınız bir grup insan istersiniz.

Çoğu insan ilk önce bir ürüne veya hizmete aşık olma hatasını yapar. Ardından da kime satacağını merak eder. Akıllı pazarlamacılar bunun tam tersini yapar.Her şey hedef pazarınızla başlar. İdeal olarak, parçası olduğunuz bir hedef pazar, anladığınız bir grup insan istersiniz. Hedef pazarınızın isteklerini biliyorsanız, ürünleri tanıtmak daha kolay olacaktır. Nişan alacağınız noktayı ne kadar iyi hedeflemişseniz  sizin için o kadar iyi sonuçlar gelecektir.

Doğrudan Satışta Hedef Nasıl Belirlenir? >>

Değerli bir şey bulmalısınız.

Asla sadece hızlı para kazanmak için bir şeyi teşvik etmeyin. Sadece değerli bir şeyi teşvik etmelisiniz. Çünkü doğrudan satış içerisinde sağladığınız değere göre para kazanırsınız. Yalnızca müşterilerin seveceğine, isteyeceğine gerçekten inandığınız bir şeyi tanıtın. Ya da en ucuz fiyatlı kalem olmak zorunda değildir, ancak algılanan değeri de yüksek olmalıdır.

E-posta listenizi oluşturmalısınız.

Önce onları sayfanıza gönderin ardından onları ortaklık teklifinize yönlendirebilirsiniz.

Para listede gizlidir. Önce onları sayfanıza gönderin ardından onları ortaklık teklifinize yönlendirebilirsiniz. Lütfen çoğu insanın satın almadan önce 7 ila 20 kez bir şeyler görmesi gerektiğini unutmayın. Bunları e-posta listenizde bulundurarak, izlemeyi otomatikleştirebilir ve daha fazla müşteriyi ödeme yapan müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Takip Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir? >>

Doğru firmayı seçmiş olmalısınız.

Tüm firmaların ödeme planları eşit yaratılmaz. Aşağıdaki şeylerle bir ortaklık programı düşünebilirsiniz:

Katılmadan önce, ilgili ev ödevinize iyi çalışın araştırma yapmaya özen gösterin. Şartlarını ve servislerini okuyun, böylece ne yapıp neyi yapamayacağını bilirsiniz.

Firma Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz? >>

Promosyonunuza bonuslar dahil etmelisiniz.

Önce onları sayfanıza gönderin ardından onları ortaklık teklifinize yönlendirebilirsiniz. En iyi doğrudan satış sırlarından biri, tekliflerinize bonuslar eklemektir.

En iyi doğrudan satış sırlarından biri, tekliflerinize bonuslar eklemektir. Bu, belki de kalabalığın içinde göze çarpmanın en hızlı yoludur. Çünkü çoğu üye bunu yapmaz. İnsanlar sizden satın aldıklarında bir bonus olarak ürünler dahil edebilirsiniz. Ya da bir liderlik programı ayarlayabilirsiniz. Başka bir deyişle, başka birinden değil, sizin üzerinizden satın almaları için onlara bir NEDEN VERİN.

Karlı bir ürün seçmelisiniz.

Satış başına size fazla ödeme yapmayan ürünlerin reklamını yapmayın. Size yüzde 10 ila yüzde 25 komisyon getirerecek bir ürün yerine, listeden satış başına 50 ile 100 TL arasında gelir getirecek ürünlerin tanıtımını yapın. Böylece reklam vermek için de yeterli karınız olur. Satış başına 100 TL kazandığınız bir satış ortağı ürününü veya hizmetini tanıtmak, satış başına 5 TL ödeyeceğiniz ürün gibi aynı zaman ve çabayı gerektirir.. Zamanınız değerli. Doğru ürünleri tanıtmak için harcadığınızdan emin olun.

Tanıtım Nasıl Yapılır? Püf Noktalar >>

Yorum yazmalısınız.

Yorumlar, daha fazla satış ortaklığı yapmak için harika bir yoldur.

Yorumlar, daha fazla satış ortaklığı yapmak için harika bir yoldur. Ürünün avantajları ve dezavantajları ile ilgili yazılar ve blog yazıları yazabilirsiniz. Nasıl çalıştığı, nasıl kullanılacağı, nasıl yapıldığı veya müşterinin satın almaya karar vermeden önce bilmek isteyeceği herhangi bir şey hakkında konuşabilirsiniz.

Birçok tüketicinin, ürünleri satın almadan önce araştırma yapmak için çevrim içi araştırma yaptıklarını unutmayın. Çoğu durumda, onlara uygun olup olmadığını görmek için belirli ürünle ilgili yorumları okuyacaklar. İncelemeniz dürüst ve objektif olduğu sürece, iyi bir satış oranı yakalatacaktır.

İçerik oluşturmalısınız.

İçerik pazarlaması, doğrudan satış yapmanın harika bir yoludur. Bu, videolar, podcast’ler, makaleler ve blog yayınları hazırladığınızda ve belirli ürünleri önerdiğinizde gerçekleşir. İçerik pazarlamanın güzelliği, bir kerede bir içerik parçası oluşturabilmeniz ve uzun yıllar boyunca sizin için potansiyel satışlar üretmeye devam edebilmesidir.

Dijital Pazarlama Nedir? >>

Ücretli reklamdan kaldıraç oluşturabilirsiniz.

Tüm üst düzey pazarlamacılar, pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak ücretli reklam kullanırlar.

Tüm üst düzey pazarlamacılar, pazarlama stratejilerinin bir parçası olarak ücretli reklam kullanırlar. Kartpostallar, tıklama başı ödeme, solo reklamlar, banner reklamlar, vb. Arasından seçebileceğiniz yüzlerce ücretli seçenek var. Elbette, ücretsiz stratejilerle başlayabilirsiniz. Ancak ücretli stratejiler daha hızlı büyümenizi ve ölçeklenmenizi sağlayacaktır.

Instagram Reklamı İle Satışlarınızı Katlayın >>

Doğrudan satış mentörünüz ile yakın çalışmalısınız.

Ortaklık programınızda doğrudan satış mentörünüzle yakın çalışmalısınız. Onlardan öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin. Özel fırsatlar konusunda çalışın. Hangi araçlara ve kaynaklara sahip olduğunuza iyi bakın. Mentörünüz bir kaynaktır. Engeller karşısında liderlik ettiği insanları güçlendir.

Parayı kaybetmeye hazır olmalısınız.

Girişimci olmanın bir kısmı risk alma isteğidir.

Girişimci olmanın bir kısmı risk alma isteğidir. Birçok yeni networkerler hata yapar ve işlerine para yatırmaz. Çünkü bu parayı kaybetmekten korkarlar. Siz böyle olmayın! Yeni şeyler denemeye istekli olun. Becerilerinize ve eğitiminize yatırım yapmaya istekli olun. Yeni pazarlama stratejileri denemeye ve başarısız olmaya istekli olun. Girişimcilerin çoğunun büyük bir ilerleme göstermeden önce aynı süreçten geçtiğini anlayın.

Başarılı Bir Girişimci Olmanın Anahtarı >>

Uzun vadeli bakışa sahip olmalısınız.

Doğrudan satış işinizde her zaman uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmalısınız. Çak katlı pazarlama veya başka bir şey olsun, başarılı bir işi başlatmak, sürdürmek ve büyütmek zaman alır. Sadece onunla uğraşacaksan, kendine bir iyilik yap ve başlama bile. Çok katlı pazarlama hakkında yapabileceğiniz her şeyi öğrenmek için minimum beş yıllık bir taahhütte bulunun. Bunu yapın çünkü çok başarılı olmanız için mükemmel bir şans var.

İş eğitiminize yatırım yapmalısınız.

Akıllı girişimciler iş eğitimlerine yatırım yaparlar

Akıllı girişimciler iş eğitimlerine yatırım yaparlar. Ağ pazarlama bir meslektir. Tıpkı diğer mesleklerde olduğu gibi, başarılı olmak için belirli bir dizi beceri gerektirir. Atölye ve etkinliklere katılın, kurslar alın, beyin takımlarına katılın ve mesleğinizin bir öğrencisi olun. En önemlisi, yeni beceriler öğrendikçe, onları mümkün olduğu kadar çabuk uygulamaya geçirin.

Bir mentor bulmalısınız.

Akıl hocalarına sahip olmak en önemli doğrudan satış sırlarımızdan biridir. İdeal olarak, orada olan ve bunu yapan biriyle iletişimde olmak, doğrudan satış organizasyonu kurmanız konusunda sırlarını sizinle paylaşması demektir. Bu kişiyle yüz yüze etkileşime girmeniz gerekmez. Akıl hocanızı YouTube, kitaplar, web seminerleri, online bağlantılar etkinlikler vb. yoluyla da bulabilirsiniz.

Son düşünceler

Bunlar doğrudan satış içerisindeki en iyi 14 sırdır. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir? Katılıyor musunuz yoksa katılmıyor musunuz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Her Networkerin İzlemesi Gereken Filmler >>

Network marketingde uzman olmak ne demektir? Doğrudan satışta nasıl uzman bir distribütör olabiliriz? İşimizde uzman olmak için yapmamız gerekenler, edinmemiz gereken bakış açısı ve çok daha fazlası… İşinizde usta olmanın önemi konusunda ve başarı yolunda bu yazımız sizlere ışık tutacaktır.

Network marketing bugün tüm dünyada kendini kabul ettirmiş, 150 milyondan fazla insana iş olanağı sağlamış büyük bir ticari sektördür.(2017 resmi istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.)  Ürünlerin dağıtımı konusunda bir devrim başlatmış ve çok aracılı sistemin temellerini derinden sarsmıştır. Son on yılda yüz binden fazla milyoner çıkartan bu sektörde başarısız olmuş (bırakmış) kişilerin de sayısı fazladır. Bütün başarısızlık sebeplerini bu konuya bağlayamayız ama yine de bu konunun önemi gözardı edilemez.Peki network marketing veya doğrudan satış içerisinde insanların başarısız olmalarının sebebi nedir?

Network Marketingde Uzman Olmanın Önemi

Bir çok insan, bu sektörde başarısız olmalarının ardında yatan gerçeği sadece, doğrudan satış firmalarına, sistemlerine veya ürünlerine bağlamaktadır. Bu konuların önemi yok mu? Evet var. Ancak sadece bu konulara bağlamak, gerçeklerden uzaklaşmak olacaktır. Ticaret hayatına, başarılı iş adamlarına da deyim yerindeyse hakaret etmiş oluruz. Peki doğrudan satış içerisinde uzman olmanın önemi nedir? İnsanlar neden bu yolu seçmezler? Gelin birlikte değerlendirelim.

Doğrudan Satış İçin 12 Muhteşem Fikir >>

Uzman olmak istiyoruz ancak emek vermek istemiyoruz.

emen zengin olacakmışız, hiç uğraş vermeden para bize doğru koşacak, insanlar böyle bir fırsatı ilk duyduğu anda beni de al diye yalvaracaklar gibi algılıyoruz.emen zengin olacakmışız, hiç uğraş vermeden para bize doğru koşacak, insanlar böyle bir fırsatı ilk duyduğu anda beni de al diye yalvaracaklar gibi algılıyoruz.

Network dünyasına girdiğimizde hemen bir rehavete kapılıyoruz. Hemen zengin olacakmışız, hiç uğraş vermeden para bize doğru koşacak, insanlar böyle bir fırsatı ilk duyduğu anda beni de al diye yalvaracaklar gibi algılıyoruz. Ama atladığımız kesim, her işin bir kuralı olduğu gibi burada da kurallar vardır. Ve bunları öğrenmek, bu kurallara göre oyunu oynamak veya oynamamak tamamen bizim sorumluluğumuzdur.

Doğrudan Satışta “Hayır”ları “Evet”e Nasıl Çevirirsiniz? >>

Bu konulardan biri de sektör hakkında yenilikleri, bilgileri öğrenmemektir. Bu ne işe yarar? Bilgi inancı kuvvetlendirir, besler. Bu yüzden bu konuya zaman ayırmak şarttır. Çünkü network dünyası sadece birilerinin kaydını yapmaktan ibaret değildir. Başarısız insanlar var ki uzman olmak için zaman ayırmıyorlar. Mantıklı değil bu. İşte ilerlememiz için her şeyi bilmemiz gerekir. Eğer bu işte ilerlemeyi beklersek bu işte master yapamayız. Eğer bir ekmek fırını açmaya karar verirsek önce ekmek yapmayı öğreneceğiz. İş hakkında her şeyde uzman olun. Ne kadar çok bilirseniz, başarınız o kadar çok garanti olacak.

“Bilgi, inancı kuvvetlendirir.”

Bilgi seni kuvvetlendirir.

Bu işin özelliği şudur; doğrudan satış özgür bir iştir ve insanları yüceltir.

Endüstri hakkında; Nasıl bir iştir? Dünyada nasıl başlamış? Kaç senesinde başlamış?  Bu işin kuralları nedir? bu konular hakkında her şeyi öğrenmiş olun. Bu işin özelliği şudur; doğrudan satış özgür bir iştir ve insanları yüceltir. Her konuda başardığınız kadar öğrenmiş olun. İsmine ne derseniz deyin, çok katlı pazarlama, network marketing, doğrudan satış, bu iş çok kişinin hayatını değiştirdi. Ne kadar çok bilirseniz bu işe o kadar fazla ilginiz artacak.

Öğrenen insanın heyecanı daha da artar çünkü sanki yeniden başlamış gibi hisseder. İşin özelliği şudur bütün insanlara iş yapma cesareti verir. Bu yüzden bizim eğitimlere daha çok ilgi gösterip daha fazla bunun üzerine okuma yapıp araştırma yapmamız gerekir. Yoksa inancımızda artmaz ve daha fazla ilerleyemeyiz. Ama daha çok bilgi edinirsek insanlarda (alt levellerimiz) bizim donanımlı olduğumuzu görür. Bu yüzden onlarda ticaretini büyütmek için bize başvurur. Hem ticaretimiz büyür hem de daha fazla kazanç elde etmiş oluruz.

Network Marketingde Kesinlikle Bilmemiz Gereken 30 Şey >>

Bugün network marketing sektöründeki girişimcileri başarıya götürecek 11 adımı paylaşmak istiyoruz. Bu, networkokulu.net’te okumanız gerektiğini düşündüğümüz bir yazı. Herhangi bir yeni veya deneyimli networkerin işlerini doğru şekilde yapmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Doğrudan satış sektörüne girmek isteyen herkesin aklını kurcalayan bir noktadır, başarı süreci. Çünkü kendi işini kurmak eskisi kadar zor bir konu değil. Çok değişik alanlarda, çok daha genç yaşlarda insanlar kendi işlerinin patronu olabiliyor. Bu nedenle özelikle genç girişimcilerin network marketin içerisinde başarıya giden yolu bilmelerinde fayda var.

Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım

Burada network marketinge yeni başlayan girişimcilerin, başarıya giden sürecini kısa ve net bir şekilde göstereceğiz. Daha ayrıntılı yazılarımıza linklerden ulaşabilirsiniz. Bu sektör içerisinde insanların yönlerini bulabilmeleri için bir deniz feneri misali yerimizdeyiz. Sektör içerisinde aklınıza takılan konular hakkında yüzlerce makalemize ulaşabilirsiniz. İşte yeni girişimcileri başarıya götüren 11 adım:

Doğru Network Marketing Şirketi Nasıl Bulunur?

Her şey çalışmak için doğru network marketing şirketi bularak başlar.

Her şey çalışmak için doğru network marketing şirketi bularak başlar. Farklı şirketler farklı insanlar için en iyi sonucu verir. Sektörümüzde birçok büyük şirket olduğu gibi birçok kötü şirket de var. Normal olarak, iyi bir üne ve hakkında heyecanlanabileceğiniz bir ürün grubuna sahip yerleşik bir şirket bulmak istiyorsunuz. Doğru network marketing şirketini nasıl bulacağınızı öğrenin.

Doğru Network Sponsorunu Bulmalısınız

Doğru sponsoru seçmek çok önemlidir. Ciddi, size yardım etmeye istekli, kanıtlanmış bir sicile sahip ve erişilebilir birisinin olmasına dikkat etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Hayır, sponsorunuz işinizi sizin için kurmaz veya sizi başarılı kılmaz, ancak doğru sponsora sahip olmak hayatı sizin için çok daha kolaylaştırabilir. Dürüst olmak gerekirse, ortak olduğunuz sponsorun seçtiğiniz şirketten daha önemli olduğuna inanıyoruz. Bir sponsor seçmeyi öğrenin.

Network Marketingde En Önemli Konu >>

İş Planınızı Nasıl Oluşturmalısınız?

Tüm işletmelerin yazılı bir iş planına ihtiyacı vardır! Network Marketing farklı değil. Bir şirkete kaydolduktan ve bir şirkete katıldıktan sonra, iş planınızı yapmak için birkaç saat harcamanız gerekir. Bu, işinizi kurma sürecini “düşünmenizi” sağlar ve hedefler koymanıza ve bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olur. Tanıdığım her başarılı distribütörün bir iş planı var. Kendi iş planınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

Günlük Çalışma Planınızı Nasıl Oluşturursunuz?

İş planınız tamamlandığında, bir sonraki adım günlük çalışma şeklinizi oluşturmaktır.

İş planınız tamamlandığında, bir sonraki adım günlük çalışma şeklinizi oluşturmaktır. Bu, işinizi kurmak için her gün yapacağınız faaliyetlerin bir listesidir. Hedeflerinize, uygun zamanınıza, pazarlama stratejinize, bütçenize ve yeteneklerinize dayanmaktadır. Günlük çalışma planı olmadan yetenekleriniz mahkûm edilir ve yeterince verim alamazsınız. Bu, akıllıca çalışmanıza ve para kazandıran faaliyetlere odaklanmanıza olanak sağlar. Kendi günlük çalışma planınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

 İlk 90 Gününüz Neden Önemli?

İşinizdeki ilk 90 gününüz sizi gerçekten etkileyecek veya kıracak. Herkes 60-90 gün boyunca heyecanlanabilir. Bu, çoğu insanın istifa ettiği zaman dilimidir (ilk heyecanlarını kaybettikten sonra). İlk 90 günde biraz başarı elde etmek büyük bir fark yaratacaktır ve sizi uzun vadeli başarıya yönlendirecektir. Başarının anahtarı doğru başlamaktır! İşinizdeki ilk 90 gününüzde neler yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aday Müşteri(prospect) Nasıl Bulunur?

Yeni müşteri adayları işinizin can damarıdır. Tanıdığınız insanlarla konuşarak başlayabilirsiniz, ancak bir noktada sıcak pazarınızı geçmeniz gerekir. Talep üzerine potansiyel müşteri yaratmayı bilmek, öğrenmeniz için çok değerli bir beceridir. İyi bir kazanç sağlamak isteyen herkesin hakim olması bir beceridir. Müşteri adayları oluşturmanın farklı yollarını öğrenin.

Sunum Nasıl Yapılır?

Sunum yapma konusunda usta olmanıza gerek yok.

Sunum yapma konusunda usta olmanıza gerek yok. Ancak bunu sponsorunuz olmadan yapmayı ne kadar çabuk öğrenirseniz o kadar iyi olur. Elbette, üçüncü taraf araçlarını kullanın (eğer varsa). Aksi halde, bir sunumu nasıl doğru şekilde vereceğinizi öğrenmeniz gerekecektir.

Sunumdan Sonra İnsanlar Nasıl Takip Edilir?

İnsanlarla nasıl doğru şekilde takipte kalmayı öğrenmelisiniz. Çoğu kişi hemen ekibinize katılmayacak. Çoğu insanı, katılmadan önce yirmi kez takip etmeniz gerekecektir. En iyi çalışanlarınızdan bazıları sponsorluk için dört yılınızı alacaktır. Bu yazı size doğru yolu nasıl takip edeceğinizi öğretecektir. İnsanları doğru şekilde nasıl takip edeceğinizi keşfedin.

Ekibinizi Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Takımınızı desteklemek çok önemlidir. Sponsor olarak büyük bir sorumluluğunuz var. Hayır, kimsenin takımını oluşturmak sizin işin değil, ama yeni insanlarının işe başlamasına yardım etmeniz gerekiyor. Bu gönderi size ekibinizi nasıl doğru şekilde destekleyeceğinizi öğretecektir. Takımınızı nasıl destekleyeceğinizi öğrenin.

Başarı İçin Tahmini Zaman Çizelgesi Hazırlamalısınız

Her türden başarılı bir işletme kurmak zaman alır. Bu hızlı ve kolay olacak bir şey değil. Bu, minimum iki ila beş yıllık bir projedir ve muhtemelen on yıllık bir proje olmaya daha yatkındır. Ağ pazarlamasında başarı için tahmini zaman çizelgenizi öğrenin.

Gerçekçi Beklentiler Oluşturmalısınız

Kuşkusuz, çoğu insan bizim sektörümüzde başarısız olur çünkü işlerinden gerçekçi olmayan beklentileri vardır.

Kuşkusuz, çoğu insan bizim sektörümüzde başarısız olur çünkü işlerinden gerçekçi olmayan beklentileri vardır. İşlerinin kendi başına büyüyeceğini ve anında kar sağlayacağını düşünürler. Gerçek şu ki, tüm işletmelerin büyümesi, beslenmesi ve gelişmesi zaman alıyor. Sektörümüze katılan çoğu insan daha önce hiçbir işletmeye sahip olmadı ve bu nedenle bir işte başarılı olmak için harcamanız gereken çabanın farkında değiller.

Son düşünceler

Umarız bu yazımızdan hoşlanmışsınızdır. Bu sayfayı ekibinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca, en çok hangi yazıyı yararlı buldunuz? Hangi bilgilerin eksik olduğunu düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bize bildirmek için aşağıya bir yorum yapın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2 >>

Doğrudan satışta ve network marketingde takip nedir? Takip nasıl yapılır? Doğrudan satışta başarı için gerekli, eğitim ve püf noktalar bu işin can damarını oluşturmaktadır. Ufak bir ayrıntı işinizde başarıyı yakalamanız için size yardımcı olabilir.

Network marketinge her yeni başlayan kişinin çekindiği bir konu olan, aslında bir networkerin öğrenmesi ve kendini geliştirmesi gereken en önemli noktadır; takip. Çünkü network marketing sadece okuyarak, video izleyerek para kazanabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz bir  ticaret değildir. İnsanlar “Hayır” diyecek ve siz de onları “Evet”e çevirmeyi öğreneceksiniz. Gerçek bir networker aslında bu noktada  belli olur.

Peki doğru takip sürecinin nasıl olduğuna, bu süreçte neler yapılıp neler yapılmaması gerektiğine gelin birlikte bakalım:

Sıcak Pazar Listenizi Nasıl Maksimize Edersiniz? >>

Network Marketingde Doğru Takip Süreci

Takip, tanıtım yaptığınız kişinin karar vermesine yardımcı olmaktır. Takiple golf aynı mantığı taşıyor. Golfte beyaz bir topun ve küçük bir sopan vardır. Amacımız topu hatasız bir şekilde en uzak noktaya atmaktır. Başlarken sopayı kaldırırız ve hazır olup vurduğumuzda durursak top önümüze düşer ve hareket etmez. Topun uzağa gitmesinin tek yolu vuruş yapmaktır ki bu bir önce ki yazımızda da dediğimiz gibi tanıtım oluyor.

Tanıtım yaptık ve şimdi takip ediyoruz. Bu profesyonel bir vuruştur, sadece takip ettiğimizde top bizim istediğimiz yere gider. Yani tanıtım yaptığımız kişi “evet” der. Çoğu zaman tanıtım yaptığımızda insanların çoğu”evet” ya da “hayır” demeyecek, “düşüneceğim” diyecek. İnsan doğası, bağlılık korkusu karar almak istemiyor. Çünkü para var işin içinde. İş adamı, iş kadını olmak var ya da network marketing yapıp yapmama kararı var. Bu yüzden insanlar çekiniyor.

Her sunum yaptığımız kişi işi sevdim der ya da güzel işmiş der. Neden böyle diyorlar, çünkü bizi incitmek istemezler ya da gerçekten beğeniyorlar. Sonra da “biraz düşüneyim ben sana haber vereceğim.” derler. İşte bu en tehlikeli şeydir. “Ben sana haber veririm.” dediklerinde büyük bir ihtimalle aramayacaklar. Çünkü kendi hayatlarıyla meşgul olacaklar, ama sonuçta takip bizim için çok önemlidir.

Network Marketing Çevresi Geniş İnsanların İşi Midir? >>

Takip 24/48 saat içerisinde yapılmalıdır. Neden?

Takip tanıtımdan sonra yapılır. Mesela tanıtımı pazartesi günü yaptık, takibi ne zaman yaparız? Çok basit bir kural var bunu uygulamak zorundayız, takibi 48 saat içerisinde yapmalıyız. Bu kuralın neden bu kadar önemli olduğunu düşünebiliriz. İnsanlar çocuk gibi heyecanlandığında, onlara heyecan verici bir şey gösterildiğinde eğer o konuda 48 saat içinde bir şey konuşulmazsa onu unuturlar. Şu iki durumdan dolayı, takibi 24/48 saat içinde yapmalıyız;

Network Marketingde Uzman Olmak Neden Önemli? >>

Çünkü insanlara bir iş fırsatından bahsettik. Ancak hayat devam ediyor. İnsanların başka işleri, sorunları olur. Biz anlattıktan sonra her adımda, yastığa başını koyarken bizim anlattıklarımızı hatırlamayacak. Ona hatırlatmak gerekiyor.

“Amcası, kaynanası, komşusu, veterineri, taksi şoförü, bakkal Ali, kasap Mehmet, manav Osman amca vb. arkadaşım bana şu network işini anlattı. X firmasıymış sen ne düşünüyorsun?” diye sorarlar. (Zaten sorduğu herkes ama herkes network marketing uzmanıdır). Birçok insan o iş olmaz der ve bir sürü negatif alır. Bir hafta sonra buluştuğumuzda kusura bakma işi yapmak istemiyorum lütfen benimle bu konu hakkında bir daha konuşma, arkadaşım olma derler. Böyle şeyler oluyor.

Bu yüzden temelde yapılması gereken önemli şey 48 saat içerisinde takip yapmaktır. Demir tavında dövülür, demir soğuyunca bükülemez. O insanın kendi hayatı için doğru karar vermesini sağlayamayız. Sonuç: TAKİP 48 SAAT İÇİNDE YAPILMALI.

Takip Nedir?: Takip tanıtım yaptığımız kişiyle tekrar buluşup bizimle iş yapıp yapmayacağı konusunda karar vermesini sağlamamızdır. Network marketing yapıp yapmayacağı konusunda karar vermelidir. İnsanlar takip yapmaktan nefret eder çünkü biz reddedilmekten nefret ederiz. Çünkü takip bizim “Evet” ya da “Hayır” duyacağımız yerdir.

“Evet” ise kutlarız seviniriz ekonomik açıdan özgür olmamız için çok daha parlak bir şansımız var ama insanlar “Hayır” dediğinde, depresyona gireriz. Saçmalamamalıyız, bazıları “Evet” diyecek bazıları “Hayır”. Bu yüzden böyle kurallar var. Birileri yapar birileri yapmaz, birileri bekliyor, başka yerde başka biri bizi bekliyor. Panik yapmamalıyız, çıldırmamalıyız.

Network marketing, duygusal bir iş değildir. Bu ticarette birileri “Evet” diyecek birileri “Hayır”. Listemizde ki bir sonra ki kişiye geçmeliyiz ve bunu yapmaya devam etmeliyiz.

Network Marketing Şirketleri Hakkında Merak Edilen Sorular >>

Hisset, hissettim ve buldum.

Takipte ne yaparız? Takipte soruları cevaplarız. Tanıtım yaptığımız kişi kafasında takibe arkadaşını, komşusunun, kaynanasının soruları ile gelecek. Bazıları bu yasal değil diyecek, bazıları bu iş yürümez diyecek. Kaynanam dedi ki; “Bu iş dolandırıcılık.

Şunu hatırlamalıyız; Hisset, Hissettim ve Buldum. Her soruyu bu üçü ile cevaplamalıyız. Örnek; “Ne hissettiğini biliyorum bende öyle hissediyorum ama sonra anladım ki…” Yani takip karşımızda ki kişinin ne hissettiğini anladığımız süreçtir. Daha çok “hayır”a mı meyilli,”evet”e mi meyilli, mantıklı soruları var mı? Hazırlıklı olmalıyız.

“Bu firmanın batmayacağını nereden bileyim?” Bazen böyle sorularla karşılaşırız ve sinirleniriz. Ama, “Hemen ölmeyeceğini nereden bilebilirim?”

Dünya olasılıklarla dolu, network marketing sabırlı ve profesyonel olmayı gerektiriyor. Yapabildiğimiz en iyi hali ile soruları cevaplamalıyız. Saldırgan davranmamak için HİSSET, HİSSETTİM ve BULDUM kuralını unutmamalıyız!!! Eğer o kişi hala istemiyorum diyorsa sorun değil gel eski günlerin hatırına bir kahve içelim deriz.

İsmini listemizden silip atmamalıyız. Uzun takip yapmalıyız. Çünkü o an hayatında network marketingi aramıyor olabilir. Ama bundan 1 yıl sonra işini kaybedip, 5 kuruşsuz kaldığında ya da işe git eve gel yapmayı sevmediğini fark edince, belki o bile bizi arayabilir. Bu yüzden uzun takip yapmalıyız.

Daha Fazla Soru Cevap Görmek İçin >>

Bize hayır demiş olsalar bile hiçbir zaman o kişiyi listemizden çıkarmamalıyız. Uzun takip yapmalıyız. İşimiz olmadığında arayıp hadi kahve içelim diyebiliriz. Bize orada işin nasıl gittiğini soracaktır. Eğer arabamızı Toyota’dan BMW’ye değiştirmişsek, pahalı bir saat takıyorsak inanın daha fazla soru soracak, daha çok ilgi gösterecek ve büyük ihtimalle geri gelip EVET diyecektir.

TAKİP temel olarak çok önemlidir. Kaçınılmaz ve 48 saat içerisinde yapılmalıdır. Sonuç olarak “Evet”se evettir, “Hayır”sa bir sonra ki kişiye geçeriz. Birileri yapacak birileri yapmayacak. Eee ne olmuş? Birileri bekliyor.

Bir networkerin öğrenmesi gereken en önemli şeylerden biri de;

Takip karşımızdaki kişinin mantıklı sorularını cevaplamak ve ona bakış açısı vermektir. O büyük olasılıkla aklında sorular ve negatiflerle gelecek. Biz bunu biliyoruz. Ancak önemli olan nokta da burası. Neden?

Çünkü zaten biz bu şekilde gelen bir kişinin bakış açısını pozitife çevirirsek, hem ona işi öğretmiş olacağız, hem de gerçek bir lider yetiştirme konusunda eğitmiş olacağız. İşe girmiş olsa, arkadaşlarından “Hayır” duyunca, bunların cevaplarını gayet duruşlu bir şekilde verebilecek. Şu iki kavram çok önemlidir:

Network Marketingde Para Kazandıran Faaliyetler >>

Network marketinge başladık. Eğitimlerimizi yaptık, videolarımızı izledik, üst basamaklarımız ile oturduk. Bizim bakış açımız değişmeye başladı. Ancak yeni tanıtım yaptığımız kişi bunları bilmiyor. Öncelikle empati yapmayı öğrenmeliyiz. Biz de onun yerinde oturuyorduk.

Kişinin ilk başta böyle gelmesi normaldir. Karşınızdaki kişiye hak vererek, ona sorular sorarak bakış açısını öğrenmeye çalışın. Karşınızdaki kişinin de açılmasını sağlayacaktır bu süreç.

Tanıtımınızı yaptınız ve takip süreci başladı. Burada empati yapmayı anladıktan sonra ikinci kavram asla ama asla karşınızdaki kişi ile söz atışması yapar gibi konuşmayın. Bu karşınızdaki kişiyi gardlandırır. Ve muhtemelen sizi dinlemeyecek, bir daha da görüşmeye gelmeyecektir. Bizim amacımız insan kazanmak. Ona aslında düşündüklerinden çok farklı, hayatlarında bile göremeyecekleri bir fırsat için yol gösteriyoruz.

Bu konuda, dünyaca ünlü networker Eric Worre’un da dediği gibi “danışman gibi” davranmalıyız. Unutmamalıyız ki takibin amaçlarından biri de sonraki takibe, karşımızdaki kişiyi hazırlamaktır.

***

Network marketingde takip yapmak, birçok networkerin çekinmesine rağmen inanılmaz heyecanlı ve zevkli bir süreçtir. Burada kazanacağız deneyimlerin, kişisel gelişimlerin değeri ölçülemez. “Hayır”ı, “Evet”e çevirmenin dayanılmaz hafifliğini hissettiğiniz zaman var ya… İşte o an’ın değeri hiçbir şekilde anlatılamaz, yaşamak gerekir…

Sizin bu konudaki fikirleriniz nelerdir? Takip yapmayı seviyor musunuz? Takımınıza bu konuda neler anlatıyorsunuz? Bizimle paylaşmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Başarı sizinle olsun…

Çalıştığınız İş Size Ne  Kadar Uygun? – Testi Hemen Çözün >>

Network marketing içerisinde lider olmak, dışarıda herhangi bir işte, hayatın herhangi bir noktasında lider olmaktan farklı bir konu değildir. Ancak bu ticaret içerisindeki liderlerin de olmazsa olmaz nitelikleri bulunmaktadır.

Network marketing sürekli satış yapmanın yanında, insanların kendilerine pasif gelir oluşturmak için çabaladığı etkili bir yoldur. Bu ticaret içerisinde başarıya ulaşmak da insanların bazı nitelikleri edinmelerini gerektirmektedir. Sistem oluşturmak için,  sistemin bir parçası olmanın  yanında bazı niteliklerin edinilmesi, bu nitelikleri edinmek için de bakış açınızın değişmesi gerekmektedir. Network Marketingde liderlerin en önemli 4 niteliğine gelin birlikte bakalım;

Liderlik Felsefesi

Liderlik konusunda en mükemmiel filmlerden biridir Braveheart (Cesur Yürek). Çünkü William Wallace karakteri birçok büyük liderlik özelliği sergiliyor. Bu niteliklerden biri de bir liderlik felsefesidir.

William Wallace, kendinden daha büyük bir şeye odaklanmıştı. Onun için her şey diğer insanlar hakkındaydı, doğru olanı yapmak, adalet bulmak ve ülkesi için özgürlük kazanmaktı.

Peki, senin felsefen nedir?

Senden daha büyük bir şey mi? Başkaları için özgürlüğe odaklanıyor, doğru bir şey mi yapıyor yoksa ürünlerinizin ve hizmetlerinizin hayatları nasıl değiştirebileceğine dair mesajı mı yayıyorsunuz?

Bu, liderliğinizde büyük bir fark yaratacaktır. Çünkü felsefeniz, sizden daha büyük bir şey olduğunda, o zaman takipçilerinizin sizin etrafınızda toplanma olasılığı daha yüksektir.

Bir vizyonunuz olsun

Bir lider olarak ihtiyaç duyduğunuz ikinci kalite, vizyondur.

Vizyonunuz sadece parayı almak, faturaları ödemek veya hayatta kalmaksa, bu konuda çok fazla insanı heyecanlandıramayacaksınızdır. Ancak görüşünüz, takımınızla birlikte büyük bir iş yapabileceğiniz yönündeyse ve felsefeniz de bu yöndeyse, o zaman siz de size katılmaları için heyecan duyacaksınız.

Liderlerin vizyonu vardır.

Bu nedenle, Network Marketing işinizde oluşturmaya çalıştığınız organizasyona ve vizyonunuzun ne olduğunu düşünmeye biraz zaman ayırın. Vizyonunuz çok önemlidir, çünkü buna odaklandığınızda işe alım, insanlara ulaşma ve vizyona ulaşma hakkında daha çok şey kazanırsınız.

Yetkili olun

Yetkin değilseniz, iyi bir lider olmak zordur. William Wallace profesyonel bir asker değildi ve bir orduyu nasıl kuracağını bilmiyordu. Fakat güçlü nedenleri, vizyonu ve bu vizyonu ifade etme yeteneğine sahipti. Ve en önemlisi, çoğu öğrenmenin yapmaktan geldiğini anlamıştı.

Oraya gidin, işe girişin ve aktiviteleri yapın. Bunu yaparak, lider olmak için gerekli olan şeyleri öğreneceksiniz.

Bu nedenle kişisel gelişim çok önemlidir. Kendi becerilerinizi güçlendirdiğinizde, becerilerde yetkin hale geldiğinizde, müşterilerinize ne yaptığını bilen bir liderin peşinden koşma olanağı verir

Örneklerle yönetin

İnsanların kendilerinden beklediğiniz aynı şeyleri, sizin yapmaya istekli olmamanız durumunda size güvenmelerini ve sizi takip etmelerini nasıl bekleyebilirsiniz? Ancak büyük bir lider olmak istiyorsanız, diğer insanlara sorduğunuz şeyleri yapmanız gerekir. Önce yapın! Konuşmanıza devam edin ama önce yapın, sonra başkalarına yolu gösterin.

Network marketingde, takımınızdaki insanlarla olan ilişkilerinizin nasıl olması gerektiği üzerine hiç düşündünüz mü?

Bu ticaret içerisinde network yani ilişkiler önce gelir. Marketing kısmı yani pazarlama kısmı sonrasında gelir. Peki takımımızdaki insanların büyüyüp gelişmesi için, büyük bir lider olmak anlamında, ilişkilerimizde, onlara karşı davranışlarımızda nelere dikkat etmeliyiz?

Networkte takımınızla aranızdaki ilişkiler nasıl olmalı?

Alt sıranıza bebek bakıcılığı yapar gibi davranmak, birçok acemi ve deneyimli networkerin yaptığı büyük bir hatadır.

Tükenmeye, hayal kırıklığına, kırgınlığa, azalmış üretkenliğe ve hatta öfkeye yol açar. Bir lider olarak, insanlar böyle davranmasalar bile, herkesin yetişkin olduğunun farkında olmalısınız.

Bir network marketing uzmanı olarak göreviniz, onlara bakıcılık yapmak yerine, organizasyonunuza rehberlik etmek ve ilham vermektir.

Birçok network marketing distribütörü, ekip üyeleri için her şeyi yapma peşindedir. Tüm odaklarını, vakitlerini onlara ayırmak istiyor. Onların bir şeyleri kendi başlarına yapabileceklerinden emin değiller.

Aslında burası yanlış anlaşılıyor.

Hizmetçi lideri olmanız tabiki iyi bir şeydir. Takımınıza destek olmanın ve yardım etmenin hiç bir kötü tarafı yok.. Ancak, bir kişinin sponsoru, lideri ve hatta arkadaşı olsanız bile, onların bakıcısı DEĞİLSİNİZ.

Yapmaları gereken şeyi yaptıklarından emin olmak sizin işiniz değil. Kendileri için yapmaya istekli olduklarından daha fazlasını yapmak sizin işiniz değil.

Onlara öğrettiğiniz şeyi asla uygulamazlarsa, onlara öğretmeye devam etmek senin işin değil.  Öğrettiğiniz şeyi dikkate almıyorlarsa insanlara sponsorluk etmek sizin işiniz değil. Onları motive etmek senin işin değil. (Gerçekten öğrettiğinizden eminseniz.) Telefonda yapıcı olmayan bir takım üyesini dinlemek onun şikayetleri için saatlerinizi harcamak sizin işiniz değil.

Sen bir akıl hocasısın, terapist değil. Siz onların ebeveynleri, patronları veya eşleri de değilsiniz. Her zaman kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak veya depresyonlarını ve eylemsizliklerini çözmek sizin işiniz değil.

Bir pazarlama ağı lideri olarak işiniz, eylemlerinizle insanları etkilemektir. Grubunuzun hızını ayarlamak sizin işiniz.

Birine koçluk ve yardım etmek sizin işiniz. Bir şeyi dondurmaya çevirmek senin işin değil. İnsanların sorunlarını sürekli dinlemek sizin işiniz değil.

“Networkte Başarılı Bir İlişki Nasıl Kurulur?” adlı makalemiz için>>

Evet, bu bir insan işi. Ve evet, ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiğine dair ince bir çizgi var. Tecrübelerinizle göreceksiniz ki, zamanınızı en çok kullanan kişilerin işlerini kurmak için genellikle en az şey yapanlar olacaktır.

Bu insanların çoğu, onlara vermek için her zaman en son teknolojiye dayalı “gizli ipucu” veya “ekstra motivasyon” arayışındadır, ancak günün sonunda bu aynı kişiler nadiren dışarı çıkar ve sizden öğrendiklerini uygularlar. Motive edici olabilir ve bilgi isteyebilir, ancak bunlar genellikle üretici değildir. Her zaman hazırlanmak için hazırlanıyorlardır.

Evet, ekibinizdeki herkesi desteklemek (bir dereceye kadar) sizin işinizdir. Ancak, sınır ve sınırlamalara sahip olmalısınız. Herkesin doğru şekilde başlamalarına yardımcı olmak ve onlara ilk ya da iki ay boyunca network hakkında temel temel bilgileri vermek sizin işinizdir, ancak insanlara sürekli bakıcılık yapmak ve başarılı olduklarından emin olmak sizin işiniz değildir.

Sonuçta, zaman en değerli varlığınızdır.

Destekleyecek bir ekibin, sürdürecek bir işin ve seveceğin ve geçireceğin bir ailenin var. Vaktinizi doğru insanlarla geçirdiğinizden emin olun. İnsanların ne zaman gitmesine izin vereceğini de biliyor olacaksınız.

Çoğu durumda, en iyi liderleriniz yine kendi kendine başlayanlar olacaktır. Zaman zaman rehberliğe ihtiyaçları olabilir, ancak çoğu zaman işleri kendi başlarına çözecekler! Bu yüzden lider ve üretici olacaklar.

Bunu unutma;

Ekibinizde yalnızca birkaç kişi varken ekibinizdeki herkesle çok fazla zaman geçirmek kolaydır. Peki ekibiniz 500, 1000 hatta 5000 kişiye çıktığında ne olur? Gün içinde o kadar çok insanla çalışmak için yeterli zaman olmayacaktır.

İstediğiniz en son şey herkesin size bağlı olması olacaktır. Her gün 500 ekip üyenizin kendi sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için sizi araması durumunda, bu işin ne kadar can sıkıcı olacağını düşünün. Muhtemelen işi bırakacaksın emin ol.

Gerçekten yapmak istediğiniz şey, bilgilerinizi olabildiğince hızlı bir şekilde aktarmak; böylece insanlar mümkün olduğunca çabuk BAĞIMSIZ olacaklardır. Birkaç liderinize mentorluk yapmak, onların da kendi takımlarına mentorluk yapmak, onları da kendi takımlarına mentorluk yaptırmak vb. Bu, endüstrinin sunduklarının gerçek güzelliği budur. Siz birilerini eğitirsiniz, onlar gider diğer insanları eğitir, onlar da diğerlerini…

***

Takımınızla ilişkilerinizin nasıl olacağı konusundaki yazımız hakkında sizin düşünceleriniz neler? Bebek bakıcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Network Marketing’in bir ticaret olduğunu çoğu zaman unutarak, davet, tanıtım veya takip yaparken sinirleniyoruz ve daha sonra ne yapacağımızı bilemiyoruz. Bu durum da bizim işimize zarar veriyor. Peki bu duruma neden olan şey nedir?

Networku ek gelir için veya tam zamanlı olarak yapıyor olabiliriz. Biz bu ticarete başladık diye herkes de başlayacak diye bir kural yok. Birileri yapar, birileri yapmaz. Bunda anormal bir durum yok ki! Birileri bir yerlerde sizin, onlara fırsatınızı tanıtmanızı bekliyor.

Takip yaparken sinirlenmenizin asıl nedeni olayı kişisel algılamanızdan kaynaklanmaktadır. Network bir ticaret modelidir ve fırsatınızı birileri beğenecektir, birileri beğenmeyecektir. Bir restauranta gittiğinizi ve yemekleri beğenmeyip çıktığınızı düşünün. Arkanızdan işletme sahibi adam size bağırsa çağırsa siz bir daha oraya gider misiniz? Aynı şey işimiz için de geçerlidir. İnsanların anlamadıkları yerler olabilir. Tek takipte anlamamış olabilirler. Yeni bir takip ayarlayın.

Sonuç olarak networkte takip yaparken sinirlenmeniz, hem takımınızdaki arkadaşlarınıza, hem çevrenize hem de ticaretinize zarar verecektir. Takip konusunda daha ayrıntılı içeriğe de networkokulu.net’ten ulaşabililirsiniz. ( Network Marketing’in %95’i: Takip Etmek ) Ayrıca YouTube kanalımız Network Okulu Tv‘ye de abone olabilir, daha fazla içeriğe ulaşabilirsiniz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Doğrudan Satış’ın geliştirilmiş şekli olan Network Marketing insanlara, iş dışında kalan ve boşa geçirdikleri zamanlarını değerlendirmek, o zaman diliminde kendileri için az da olsa ek gelir yaratabilmeleri için inanılmaz bir fırsat sunmaktadır. Maaşlı işlerinin yanında, faturaları, mutfak masrafları veya tatil planları için bir gelir oluşturabilecekleri platformdur. Peki bu ticaret için maaşlı işinizi bırakmaya gerek var mıdır?

“Asla tek bir gelire bağımlı olmayın. İkinci bir kaynak oluşturmak için yatırım yapın.” – Warren Buffett

Çocukluğumuzdan bu yana neredeyse hepimizin yetiştirilme tarzı, okula git, iyi bir üniversite kazan, maaşlı bir işe gir veya memur ol gibi olduğu için kendi işini kurmak konusunda çekincelerimizin olması normaldir. Bize hep “tek bir iş ile ilgilen, maaşını alıyorsun, sigortan yatıyor daha ne istiyorsun?” söylenmektedir. Ancak ek bir gelir oluşturmak için acaba gerçekten maaşlı işimizi bırakmamız gerekiyor mu?

İşte cevabı;

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.