Networkte Doğru İletişimin Sırrı: Güven Geçidi Yöntemi

Etkili iletişim ve mesajınızı iletmek için diğer kişiye ulaşma ve bu direnci insanların kilitlediği kapıyı geçme yeteneği hayatı çok kolaylaştırıyor.

Doğrudan Satış ticareti içerisinde büyük ve sağlam kurmak herkesin istediği bir şeydir. Bu takımı oluşturmak aslında sanıldığı kadar karmaşık değil ve püf noktaları bulunmaktadır. Bu püf noktalar networkerlere aynı tecrübeleri tekrar etmemelerini sağlamaktadır.

Bu püf noktalardan biri de “güven geçidi” yöntemidir. Peki bu yöntem nedir ve nasıl kurulur?

Etkili iletişim ve mesajınızı iletmek için diğer kişiye ulaşma ve bu direnci insanların kilitlediği kapıyı geçme yeteneği hayatı çok kolaylaştırıyor. Bu sizi daha etkili bir upline, lider yapıyor. Seni en iyi şekilde kurtarabilmenin önemini gücünü ve ihtiyacını gerçekten anlarsan bu konu seni gerçekten farklı kılacaktır.

Biz bunu çantada keklik sanıyoruz.

Pozisyonlarımız nedeniyle tanıtımcı, süpervizör veya max-out olsak da; güven geçidinin otomatik olduğunu varsayıyoruz. Oysa güven geçidi, bir güç biçimidir. Unvanınız ya da otoriteniz ile bir anne ya da bir baba olarak bile sahip olabilirsiniz. Fakat bunun doğru olmadığını çok hızlı öğreneceksiniz. Anne ve baba olsanız bile çocuklarınız sizi dinlemeyi bırakacaklar. Downlinelarınız, yani alt kolaylarınız sizi dinlemeye zorlandıklarını düşündükleri için size direnmeye başlayacak; güç olarak, otorite olarak, bir upline, üst kol veya mentor olarak bu hiç bir şey ifade etmez.

Güven geçidinin anahtarı, o kişiye söyleyeceğiniz her şeyi o kişinin iyiliği için ikna edebilmenizdir.

Pozisyonu ne olursa olsun iş ortaklarınızla izinsiz girişi oluşturabilmek için zaman ayırmalısınız. Bir ders verebilmek, bir mesaj iletebilmek için. İşte bu büyük bir upline’ın gücüdür. ‘Max-out kralıyım, sus ve beni dinle!’’ gibi ifadeler kullanmanız size güç katmayacak, tam tersine sizin etkinizi düşürecektir.

Güven geçidi, eski bir öğretidir.

Güven geçidi, birisine yardım etmeye yeterince önem verdiğinize, sabırlı olduğunuza dair temel kuralınıza geri döner. Güven geçidi, ilgi ve alakadan oluşan güveni kazanmaktır. Ve agresif olabilirsin, tutkulu olabilirsin, ama diğer insanın hala nihayetinde söylemeye çalıştığınız şeyi kabul etmesini ve anlamasını istiyorsunuz. Ve bu ancak etkili bir güven geçidi ile gerçekleşebilir.

Herkes bu sürecin, hızlı olduğunu düşünüyor. Evliliğin bile her gününde güven geçidi kurmanız gerekir. Her seferinde yeniden kurulması gerekir. Ve bu networkerlerin yaptığı en büyük hatadır. Yeniden kurma çabası asla yoktur.

Bu davranışı kopyalamanız elzem bir konudur. Hayalleriniz için max-outa çıkarken herkesle güven geçidi oluşturmalısınız. Şöyle diyerek başlayabilirsiniz; ‘’Bunu seni dikkate aldığım için söylüyorum, senin en iyi networker olabilmen için söylüyorum.’’.

Her ilişkimizin bir anlamı olmadığını fark etmelisiniz.

Bir ilişkinin etkinliğini ölçmek, birbirinizi ne kadar sevdiğinizi ölçmek değildir. Kareena Kapoor, Angelina Jolie, Antonio Banderas eski sevgililerin, hepsini seviyor olabilirsin ama bir anlamı yok. İlişkinizin ne kadar güçlü olduğunun gerçek ölçüsü, o kişiye kapıyı kapatmadan, kilitlemeden ve kaçmadan o kişiye gerçeği söylemekte ne kadar etkili olduğunuzdur. Bu kişinin yararına, kendi bencil kazancınız için değil. Güven geçidi işte budur.

Biriyle konuşmanın temeli, o kişiyi geliştirmek, o kişinin hayatını değiştirmek, o kişinin yükselmesine yardım etmek, o kişinin değişmesine yardım etmek, o kişiyi fethetmek olmalıdır. O kişi söylediğiniz şeyin gerçek olduğuna inandığında ilginizin gerçek olduğuna inandığında, o zaman inanılmaz güçlü bir güven geçidi olur.

Güven geçidi olmadan, inekler eve gelene kadar konuşabilirsin.

Ve size süt, tereyağı verene kadar, farketmez. Mesajınız asla onlara ulaşmayacak. Güven geçidi olmadan söylediğin her şey sadece gürültüdür. Bu yöntem ile daha az şey söyleyebilirsin ve bu birinin hayatını değiştirebilir. Kim olursan ol ve dünyanın neresinde olursan ol…

Şimdi kalk, uyan, kahveni kokla;  neden bu yolculuğa başladığını hatırla. Bir korkak olmayı bırak ve bir savaşçı ol. Kimsenin sizi yere düşürmesine izin vermeyin. Yükselin, ayağa kalkın ve kendinize inanın. Sonuçta bu senin hayatın, yolculuğun. Finansal özgürlük senin kaderin. Güven geçidi, etkili iletişimde ve ilişkideki en önemli şeydir. Gerekirse her gün yeniden kurulmalıdır.