Büyük liderler gibi davranıyor musunuz? Kişisel gelişim, tutum, etki, davranışlar vs, sizin için ne anlama geliyor? Bir lider olarak iyi görünmek önemlidir, ancak elbette yeterli değildir. Büyük liderlik, “liderlik bakışınızı” planlamaktan daha fazlasıdır.

Aslında liderlik, genel olarak, içgüdüsel davranış olduğu kadar bir düşünce süreci değildir. Her şeyden önce tavrınız, davranışlarınız ve düşüncelerinizin toplamını içerir. Olumlu bir tutuma sahip büyük liderler kendilerini, bir şampiyonmuş gibi tanırlar. Görünüşlerinde pozitif tutumlarını net olarak gösterirler. Aynı zamanda şampiyon gibi davranırlar ve onlar gibi iletişim kurarlar.

Liderlere, sadece olumsuz bir bakış açısı ile bakarak, onların deli, üzgün, kayıtsız, birlikte çalışmanın zor, muhtemelen çok başarılı olmadıklarını ve kesinlikle mutlu olmadıklarını varsayıyoruz. Ancak durum hiç de böyle değildir.

İşinizde kötü bir tutum sergilemek, çalıştığınız organizasyonun genel moralini ve etkinliğini düşüren herhangi bir duruma yol açabilir. Ve bu organizasyon içinde bir lider olarak algılanmak istiyorsanız, ne olursa olsun olumlu bir tavır içeren bir örnek oluşturmalısınız. Peki büyük bir lider gibi davranıyor musunuz?

Başarılı Bir Takım Lideri Olmak İçin Temel Beceriler Nelerdir? >>

Büyük Bir Lider Gibi Davranıyor Musunuz?

Büyük Liderler - Liderlik her zaman ilham verebilir ve bunun anahtarı sizin tutumunuzdur.

Büyük lider, başkalarının saygısını kazanmış, onları etkili ve doğru yönde yönlendiren kişidir. Liderlik her zaman ilham verebilir ve bunun anahtarı sizin tutumunuzdur.

“Büyük bir liderin tavrı insanlarda olumlu duygular uyandırır.”

Büyük liderler, başkalarını hedeflerine yönlendirmek için etkilerini kullanırlar. Büyük bir lider olmak, en zeki kişi olmaktan çok, diğerlerini anlamak ve bir ekibin başarıya ulaşması için, onların birlikte çalışmasını sağlayan şeylerle ilgilidir.

Kişilik, işin veya iş yerinin merkezidir. Kişiliklerine bağlı olarak, insanlar uyum içinde veya çatışmada bir araya gelirler. Ve bu durum normal olarak, kolaylıkla gerilimlere neden olabilir. En iyi liderler, insanların sahip olduğu güç ve becerilerden yararlanırlar. Bunları işin taleplerini karşılayarak kullanırlar.

Kitap Önerileri – Liderlik Nitelikleri / John C. Maxwell >>

Forbes Dergisi’ne Göre Liderlik Tanımı

Liderlik, Forbes Dergisi tarafından  ” kısa bir koşudan çok, bir maraton “ olarak tanımlanmıştır. İşyeri her zamankinden daha esnek, çeşitli ve hareketli hale geldikçe, liderlerin değişikliklere uyum sağlaması ve bunları olumlu bir ışık altında yönetmesi gerekiyor.

Empatik Liderlik ve Etik Liderlik

Empatik lider başkalarıyla iyi ilişki kurar. Ve onların deneyimleriyle ilişki kurabilir. Takımlarını anlayabilir. Etik lider, her çalışanın bu kurallara uyması ve iş yerinin ahlaki bir çevre haline gelmesi ile ilgili kurallara uyar.

Ekiplerine sempatik bir kulak vererek veya olumlu bir örnek oluşturarak ilham vermek önemlidir. Bu her liderlik türünün gereğidir. Ancak iyi bir tutum, liderin bu hedeflere ulaşmasına ve nihayetinde başkalarını da kazanmasına yardımcı olur. Olumlu bir tavırla donanmış olarak, takımınızı etrafınızda toplayabilir ve hedeflerine ulaştıklarında onları ödüllendirebilirsiniz.

Liderlerin Asla Söylememeleri Gerekenler Nelerdir? >>

Dinlemek, Etkili İletişimin En Önemli Parçasıdır

Büyük liderler, çalışanlarını dinler ve işyerini nasıl daha mutlu ve daha üretken bir ortam haline getireceklerini anlarlar. Olumlu tutumlara sahip liderler, takipçilerini gözlemler. Empati, vizyon veya ödül sistemleri aracılığıyla, kişisel bağlarını kontrol altında tutarlar. Onları neyin geliştirdiğini veya neyin körelteceğini bilirler.

Şimdi bir düşünün. Büyük liderler gibi davranıyor musunuz? Ekibinizi etkili bir şekilde yönlendirmek için gereken liderlik davranışlarına sahip misiniz? İnsanlar sizinle ilişki kuracak mı, sizi dinleyecek mi yoksa sizden ilham alacak mı? Düşüncelerinizi bizimle yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Liderlikte tutumun etkisi nedir? Bugün sizinle çalışmak için nasıl bir tavır sergilediniz? Ne yazık ki, çok az lider hayatın herhangi bir anında tutumlarının farkındadır. Peki ya geri kalan insanlar? Tutumunuzun, bakış açınızın çevrenize olan etkisinin farkında mısınız?

Tutum hakkında çok konuşuyoruz, ama tam olarak nedir? Psikologlar, tutumu, olayları belirli bir şekilde değerlendirmek için öğrenilmiş bir eğilim olarak tanımlar. Çoğu insan kendilerini iyi hissetmediklerinin veya aç olup olmadıklarının farkındadır. Ancak çok azı duygusal zekasını belirli bir anda tutumlarını ve bunun kendilerini ve diğerlerini nasıl etkilediğini kabul edebilecek bir düzeye getirmiştir. Bir liderin bir takıma getirebileceği en büyük armağanlardan biri, öz farkındalık ve tutumlarının ve bunun ilişkiler, takımlarının performansı ve etrafındaki herkes üzerindeki etkisinin anlaşılmasıdır.

Liderlikte Tutumun Etkisi Nedir?

Kötü bir tutuma sahip olarak tanımlanan bazı liderler karamsarlık, tembellik, kabalık, dedikodu, erteleme veya olumsuzluk sergiler. Diğer kötü tutumlar, mutsuz bir müşteri, patron veya beklentilerinizi baltalayan bir ekip üyesi gibi olaylar tarafından geliştirilir.

Liderlikte tutumun etkisi nedir? – Tutumla ilgili en büyük şey, hepimizin kontrol etme yeteneğine sahip olduğumuz tek şey olmasıdır. Bu bir seçimdir. Viktor E. Frankl’a göre, “En büyük özgürlüğümüz, tavrımızı seçme özgürlüğüdür.” Duygusal zeka, tavrınızı belirleyen şeyin başınıza gelen şey değil, aksine ona nasıl yanıt vermeye karar verdiğinizi anlama yeteneğidir.

Peki siz veya birlikte çalıştığınız bir lider kötü bir tavır sergiliyorsa ne olur? Birine kötü tavırlara sahip olduğunu söylemek işe yaramaz. Neden? Çünkü insanlar size karşı, ölümüne tutumlarını savunacaklardır. Başka birinin tutumunu değiştirmek için sahip olduğunuz tek şans, onun davranışlarını ve eylemlerini değiştirmektir.

Liderlik Görevini Üstlenin >>

Liderlikte Tutumun İş Hayatına Etkisi Nedir?

Liderlikte Tutumun Etkisi - Neyse ki, olumlu bir tutum ve kültür, sektörünüzdeki diğerlerinin, sizinle rekabet etmesini çok zorlaştırır.

Tutum, bir şirketin kültüründe gizli bir bileşendir ve ölçülmesi imkansızdır. Neyse ki, olumlu bir tutum ve kültür, sektörünüzdeki diğerlerinin, sizinle rekabet etmesini çok zorlaştırır. Hatta bazıları tavrın her şey olduğunu söyleyebilir. Her şey olmayabilir, ancak olumlu bir tutum üretkenlik, kalite, hizmet, yenilik ve müşterilerin kuruluşunuzla hissettikleri duygusal bağ üzerinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır.

Aşağıdaki 10 ipucu, bir lider olarak olumlu bir tutum sergilemenizi sağlayacaktır. Ekip üyelerinizin işe gelmeyi ve olumlu tutumlarını paylaşmayı sevdikleri bir kültür oluşturmanıza yardımcı olacaktır;

İlham Verici Bir Lider Olmak İçin Gerekli Özellikler >>

 1. Olumlu bir vizyon geliştirin: Bir vizyon, geleceğe dair net zihinsel resminizin açıklamasıdır. Doğru tutuma sahip liderler, geleceğe dair olumlu bir vizyona ve vizyonu gerçeğe dönüştürebileceklerine dair derin bir inanca sahiptir. Vizyon hakkında not edilmesi gereken önemli şey, vizyonunuz ne olursa olsun – negatif veya pozitif – haklı olduğunuzdur.
 2. Vizyonu gerçeğe dönüştürmek için günlük hedefler belirleyin ve eylemler yapın: Olumlu vizyona sahip liderler hedefler belirler. Ardından vizyon ve hedefleri gerçeğe dönüştürmek için gereken günlük eylemleri gerçekleştirir.
 3. İç konuşmayı olumlu kelimelerden seçin : Kelimeleri kullanmadan düşünmek, imkansızdır. Ve duygularımızı ve tavrımızı yaratan, kendimize söylediğimiz sözlerdir. Hayatınızın bir parçası olarak harika bir aileniz, arkadaşlarınız, iş arkadaşlarınız ve müşterilerinizin olması için ne kadar kutsanmış olduğunuzu düşünürken kötü bir tavra sahip olmak zordur. Sözlerinizi dikkatli seçin!
 4. Diğer pozitif insanlarla takılın: Yalnızca pozitif insanlarla takıldığınızda hayat hakkında olumsuz olmak zordur. Öte yandan, en çok zaman geçirdiğiniz beş kişinin tümü olumsuz olduğunda olumlu olmak çok daha zordur. İş arkadaşlarınızı dikkatli seçin.
 5. İş sorumluluklarına odaklanın: En yaygın kariyer sınırlayıcı alışkanlıkları belirleyen yakın tarihli bir çalışmada, “Bu Benim İşim Değil” ikinci sırada yer aldı. Ekibinizi veya şirketinizi geliştirmek için kesinlikle hiçbir yardım almak istemiyorsanız, bu satır her şeyi anlatıyor. Görevin senin sorumluluğun mu? Başka hiç kimse görevi yapmazsa ve yapılmadığı takdirde bir müşteriyi veya başka bir ekip üyesini olumsuz etkileyecekse, bu sizin işiniz olmayabilir, ancak bu sizin sorumluluğunuzdur.
 6. Komik düşünün: Komik düşünme, gülme ve işler ters gittiğinde kendinizi fazla ciddiye almama becerisine sahip olmak, olumlu bir tavrı sürdürmenize yardımcı olur. Sık sık gülmeyi öğrenin.
 7. Sevdiğiniz şeyi yapın: Her gün sevdiğin şeyi yaptığında, asla bir iş bulup çalışmak zorunda kalmayacaksın. Yaptığınız işe tutku ve sevgi duyduğunuzda olumlu bir tutuma sahip olmak kolaydır.
 8. Fiziksel olarak formda kalın: Yapmanız gerektiğini bildiğiniz şeyi yaptığınızda ve yapmamanız gerektiğini bildiğiniz şeyi yapmadığınızda, kendiniz hakkında daha iyi hissedersiniz. Kendiniz hakkında iyi hissettiğinizde, olumlu düşünceler olumlu bir tutuma yol açar.
 9. Sonuçlara odaklanın: Her lider, tutumları üzerinde önemli bir etkisi olan bir tür kişisel veya ailevi problemle karşı karşıya kalmıştır. Bu şeylerin neden olduğu olumsuz duyguların tavrınızı etkilemesine ve sizi aşağı çekmesine izin vermek kolaydır. Onlara izin vermeyin. İş yerinde olumlu sonuçlar elde etmeye odaklanın. Ev hayatınız hakkında kötü hissetmekten daha kötü olan tek şey, onu işteki kötü sonuçlarla birleştirmektir.
 10. Başkalarını dinleyin: Bir lider olarak dinler ve gözlemlerseniz, ekibinizin moralini görebilirsiniz. Takım dümdüz veya çökmüşse, bu tutumunuzla ilgili olabilir. Tersine, ekip yükseldiğinde ve yüksek motivasyonlu olduğunda, liderin tavrıyla ilgili olma ihtimali de yüksektir. Ekibinize hangi tutumu yansıtmak istediğinizi dinleyin, gözlemleyin ve belirleyin.

Kötü bir tutum bulaşıcıdır… Neyse ki, olumlu bir tutum da öyle. Seçim sizin. Liderlikte tutumun etkisi çok önemlidir. Bulaşıcıdır. Siz nasıl düşünürseniz çevrenize de onu çekeceksiniz. İstediğiniz kadar bunu reddedin. Ancak çevreniz de sizden etkilenecektir.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizce tutum, hakkında başka neler söylenebilir? Düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

İşinizde saygı nasıl kazanılır? Saygı duyulan etkili bir insan olmak için nelere dikkat etmelisiniz? Doğrudan satış, bir yaşam tarzıdır. Ve hayatınızı daha iyi hale getirmek, işinizi de daha iyi hale getirmek demek olacaktır. Peki ama nasıl?

İşinizde Saygı Nasıl Kazanılır? En Saygın İnsanlardan Öğrenebileceğiniz 7 Şey

Güçlü bir iletişim, en etkili ikna sanatıdır. Doğrudan satış içerisinde de insanları etkilemek istiyorsanız, yapmacık tavırları bir kenara bırakmalısınız. Herkes manipülasyon tekniklerini öğrenmek ister. İnsanları kukla gibi yönetmek, düşüncelerini değiştirmek ister. Ancak insanları aptal yerine koymak en büyük aptallıktır. Gerçekten hayatınızda büyük bir saygınlık kazanmak istiyorsanız yapmanız gereken şeyler var. İşte en saygın insanlardan öğrenebileceğiniz yedi şey ve işte nasıl saygı kazanırsınız?

Her İşte Yardımcı Olacak 7 Beceri >>

 1. Birinin söyleyecek bir şeyi olduğunda, kulaklarınızı anlattıklarına ödünç verin

“En içten saygı biçimlerinden biri aslında başkalarının söyleyeceklerini dinlemektir.” - Bryant H. McGill

“En içten saygı biçimlerinden biri aslında başkalarının söyleyeceklerini dinlemektir.” – Bryant H. McGill

Birini dinlemeye ve kalplerini dökmelerine izin vermeye zaman ayırdığınızda, onlara değer verdiğinizi düşünmeye başlar ve saygıyı karşılık vermeye çalışırlar. Ne söylediklerini dinleyin ve onlara samimi cevaplar sağlamaya çalışın. Onları cümlenin ortasında kesmekten kaçının ve konuşmanın gerçekten gerekli olduğunu hissedene kadar hoparlörün monologlarına devam etmesine izin verin.

Konuşmadan önce düşünün, çünkü söylediğiniz her şey dinleyicinin düşünce süreçlerini tetikleyebilir ve üzerinde geniş kapsamlı yansımalar olabilir. Bir sonraki soruyu yalnızca bir öncekine cevap verdikten sonra çeken bir görüşmeciye benzer şekilde, konuşmadan önce kelimelerinizi tartmalısınız.

 1. Ne ekersen onu biçersin

“Saygı iki yönlü bir sokaktır, eğer almak istiyorsanız, vermelisiniz.” – RG Risch

Başkalarına sert davranır ve katkılarını küçümserseniz, şapkalarını size tam olarak çıkarmaya meyilli olmayacaklardır. Dönüşümler sırasında başkalarını kesintiye uğratırsanız, başkalarının önünde eksikliklerini küçümseyen bir şekilde vurgularsanız veya sırtlarının arkasında zararlı bir şekilde konuşursanız, sadece ağızlarında kötü bir tat bırakmaz, aynı zamanda sizi şeytani bir ışıkta görmelerini sağlar.

Saygı nasıl kazanılır? Sorusunun cevaplarından biridir, ne ekersen onu biçersin! Bu durum işinizde, işyeri çatışmalarına ve düşmanlığa da yol açabilir. Ayrıca, intikam alabilirler ve aldıkları herhangi bir şansı azaltmanın yollarını arayabilirler. Bunun yerine, onlarla aynı fikirde olmasanız bile herkese saygılı davranmalısınız. Bu, başkalarından iş yerinde saygı kazanmanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta, herkes kendi görüş ve görüşlerine sahiptir ve onları yargılamak sizin işiniz değildir.

Kırmızı Rengin Anlamı Ve Psikolojik Etkileri >>

 1. Öfkeyi çözün

Sabah uyanırsınız, arabanız bozulur, sabah kahveniz soğur, eşinizle hararetli bir tartışmaya girersiniz, çocuklarınız ofis ayakkabılarınızı çiğneme oyuncağı yapar; Kısacası, evi öfke halinde terk ediyorsunuz. İş yerinize ulaşıyorsunuz ve tüm bunlarla hiçbir ilgisi olmayan bir iş arkadaşınıza, bıktığınız tüm bu şeyleri anlatıyorsunuz. Bunu kaç kez yaptınız ve bunu kaç kez aldınız?

Günlük işleriniz için kanal bulmayı bırakmanız gerekir, çünkü bunu yapmak sadece sizi değil, etrafınızdakileri de olumsuz etkiler. Yanlışlıkla öfkenizi aktardığınız kişi, yüksek boyunuz nedeniyle yanıt veremeyebilir, ancak bu, tüm bu karanlık duyguları başka bir ruhta aktarmanıza ve kısır bir döngüye başlamanıza neden olur. Öfkenizi kontrol edin ve yolda pişman olacağınız her şeyi söylemekten kaçının. Affet, unut ve devam et.

Stratejik Ağ Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur? >>

 1. Değişimi kucaklayan ilk siz olun

“ Dünyada görmek istediğiniz değişim olun! ” —Mahatma Gandhi

“ Dünyada görmek istediğiniz değişim olun! ” —Mahatma Gandhi

Eylemler sözlerden daha yüksek sesle konuşur. Kuruluşunuzda değişiklik uygulama konusunda ön plandaysanız, onu benimseyen ilk kişi siz olmalısınız. Diğerleri, düşüncelerinizi başkalarına dayatmadığınızı gördüklerinde, ancak önce örneği belirlediklerinde, ayak izlerinizde takip etmeye istekli olmayacaklardır. Yalnızca değişikliği uygulamaktan bahsediyorsanız ve eylemleriniz bunu desteklemiyorsa, değişiklik yönetimi sizin için bir gül yatağı olmayacaktır.

 1. Yardım elini uzatın

Dost kara günde belli olur. Bu atasözünü sayısız kez duymuş olabilirsiniz, ama ya tam bir yabancının sıcak sulardan çıkmasına yardımcı olursanız. Size teşekkür edecekler, ama daha da iyisi, çok uzun bir süre hatırlayacak ve size saygı duyacaklar. Bir ömür boyu ne zaman yeni bir arkadaş edinebileceğini asla bilemezsin. Başkalarına yardım etme ve iyi kitaplarına girme fırsatlarını arayın, bu da size otomatik olarak işlerine güven ve saygı gösterecektir.

Kısa Hikayeler – Etkili İletişim İçin Bu Önemli >>

 1. Eylemleriniz için asla başkalarını suçlamayın

Eylemleriniz için başkalarını suçlamaya devam ederseniz ve başarısızlıklarınızı onlarla anlaşmak yerine her seferinde haklı çıkarırsanız, işyerinde asla saygı göremezsiniz. Bu iki şey geçit töreninin üzerine yağmur yağdırabilir ve sizi sert düşürebilir. Saygı kaybettiğinizde, geri kazanmak zor. Hareketlerinize sahip olmayı öğrenin ve her uğraştığınızda mazeret bulmaktan kaçının.

“İyi bir lider suçlamadaki payından biraz daha fazla, kredi payından biraz daha az alır.” – Arnold H Glasow

Network Marketing Eğitimi – 21 Önemli Ders >>

 1. Kibarlığı, arkadaşınız yapın

Mümkün olduğunca kibar olmaya çalışın çünkü tonunuz ve tavrınız insanların sizi nasıl gördüğünü değiştirme gücüne sahiptir.

Aynı mesajı birçok şekilde iletebilirsiniz ve her birinin dinleyici üzerinde farklı bir etkisi vardır. Mümkün olduğunca kibar olmaya çalışın çünkü tonunuz ve tavrınız insanların sizi nasıl gördüğünü değiştirme gücüne sahiptir.

Uğursuz bir haberin taşıyıcısı olsanız bile, alıcı taraftaki kişiye zarar vermemek için tonunuzu mümkün olduğunca rahatsız edici tutmamaya çalışın. Bir kafede iş arkadaşlarınız için kapıları açmak, önce otomatı kullanmalarına izin vermek veya öğle yemeğinde beklemek gibi küçük eylemler, başkalarıyla olan ilişkinizi güçlendirmek için uzun bir yol kat edebilir.

Sonuç

Başkalarına yardım etmek, onları dinlemek ve öfkenizi kontrol altında tutmak gibi bebek adımları atarak işte ” Saygı nasıl kazanılır?” Sorusuna cevap buldunuz. İnsanlar onlara söylediklerini hatırlamıyorlar, ama her zaman nasıl söylediğini hatırlıyorlar. Ayrıca en çok ihtiyaç duyduklarında yardım eli uzatan insanları da hatırlıyorlar. Sadece iyi bir insan olmak, hak ettiğiniz saygıyı kazanmanıza bir adım daha yaklaşabilir.

Size göre işte saygı nasıl kazanılır? Organizasyonunuza neleri kopyalıyorsunuz? Tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Network Marketing Eğitimi – Ürünlerine Aşık Bir Takım Oluşturun! >>

Muhteşem bir yönetici olmak için üretici olmak ne demektir? Verimli bir çalışma süreci, bir kariyer sahibi olmak için gerekli düşünce yapısı nasıl olmalıdır? İş hayatında etkili bir lider olmak istiyorsanız işte sizin için harika bir yazı.

Muhteşem Bir Yönetici Olmak

Büyük kızı ve minik oğullarıyla birlikte anne ve baba, ailecek hafta sonunu piknik yaparak geçirmeye karar verirler.  Piknik yerine vardıklarında anne yemeği hazırlarken, çocuklar babalarıyla birlikte yürüyüşe çıkar.

Baba tek kelime etmeden etraftan kopmuş bir ağaç dalı bulur. Dalı bıçakla biçimlendirip çocuğa zarar vermeyecek biçimde yontar. Sonra küçük dalı oğluna verir: ‘Al oğlum, sana güzel bir at!’ der. Çocuk sevinçle dal parçasından yontulmuş ata biner ve sıçrayarak, ata vurarak annesinin yanına doğru gitmeye başlar. Babasını ve ablasını geride bırakmıştır bile.

Baba gülerek kızına: ‘İşte yaşam budur, kızım!’ Bazen zihnen ya da bedenen kendini çok yorgun hissedeceksin. İşte o zaman değnekten bir at bul ve neşe ile yoluna devam et.

Bu at, bir proje, bir yenilik, bir arkadaş, bir şarkı, bir çiçek, bir şiir ya da bir çocuğun tebessümü olabilir. Değnekten atımız hiç eksik olmasın.

Verimliliğinizi Artırmak İçin 19 Fikir >>

Değnekten atın, iş dünyası ile ne ilgisi var?

Muhteşem bir yönetici olmak için bazı becerileri edinmenizde fayda vardır.

Öyle çok ki! Projeleri zenginleştirilememiş, üretkenliği değerlendirilememiş, yenilikleri geliştirilememiş, düşünceleri değer bulmamış o kadar yorgunluklarımız var ki…

Başarılı Ve Mutlu Bir Yönetici Olmanın Sırları >>

Yöneticilerin Üretememe Sebepleri

Muhteşem bir yönetici olmak için bazı becerileri edinmenizde fayda vardır. Herkes yönetici koltuğuna oturabilir. Ancak herkes yönetemez. Etkili bir yönetici olmak için, yöneticilerin üretememe sebeplerini bilmelisiniz: 

Bütün bunların temelinde yatan ‘Zihinsel Güç’ habersiz kalmak. İşi, hayatı, olayları, durumları kurgulayamamak.

Büyük Liderler Algıları Yönetir >>

Peki, Üreten Anlayışlar Ne Yapıyorlar?

Dünyanın en önemli markalarının yöneticileri, son derece üretken bir zihniyeti desteklemektedirler.

Muhteşem bir yönetici olmak için üreten bir zihniyete sahip olmalısınız. Dünyanın en önemli markalarının yöneticileri, son derece üretken bir zihniyeti desteklemektedirler. Problemlerden yakınmak yerine, onları çözmeye odaklanmış bir bakış açısını her zaman ön planda tutarlar. Peki üreten anlayışlar ne yapıyorlar?

Ürete(mey)en anlayışların tükendiği ve üreten anlayışların yaygınlık kazandığı yeni iş dünyasının başarılarını alkışlayacağımız günlerin gelmesini istiyoruz.

Muhteşem bir yönetici olmak için üretemeyen ve üreten anlayış arasındaki farkları okudunuz. Size göre bir liderin en önemli özelliği ne olmalıdır? Bir yönetici ile bir lider arasındaki fark nedir? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Başarılı ve mutlu bir yönetici nasıl olunur? Eğer iş dünyası içerisinde iseniz ve kariyer basamaklarını kovalıyorsanız, üretkenlik, verimlilik, liderlik gibi konularda kesinlikle kendinizi geliştirmeniz gerekir. Özellikle başarılı yönetici olmak için yapmanız gerekenleri bilmelisiniz.

İş dünyası, ‘kahramanlarını’  arıyor. İşe ve insana değer katan anlayışların yaygınlaşması önemli bir arayış olarak karşımıza çıkıyor. ‘İşaret taşları var, yolumuzu aydınlatan ..

Karanlıkları giderip iş yapısını güzelleştiren ‘aydınlatma fişeklerine’ sahip  insanın iş ve hayat yolculuğu tamamen başarılı ve mutlu yöneticilikle dokunmaya ve güzelleşmeye başlıyor. İnsan yanı başındaki bu güzelliklere doğru bakış açısıyla ulaşıyor…

Jim Rohn’dan Size İlham Olacak 20 Altın Söz >>

Başarılı ve Mutlu Yönetici Olmak İçin Gereken Özellikler

Başarılı yönetici, bir iş alanının en önemli ögesidir.

Başarılı yönetici, bir iş alanının en önemli ögesidir. Bir firmayı, bölümü veya herhangi bir şeyi hedefe doğru çeken kişidir. Sorumluluğu çok fazladır. Ancak gerek kariyer gerekse etki bakımından getirileri de çok fazladır. Bu nedenle, başarılı yönetici olmak için bu püf noktaları bilmelisiniz.

 1. Güne gülerek başlayın.
 2. Hiçbir olayın ya da durumun sizi gerebileceğini düşünmeyin.
 3. Çalışanlarınızı anlamaya çalışın.
 4. Problemlere çözüm odaklı yaklaşın.
 5. Saygınlık oluşturan davranışlarınızla saygı göreceğinizi unutmayın.
 6. Ne şekilde adil olduğunuzun farkında olun.
 7. Çalışanlarınıza güvenmeyi öğrenin.
 1. Müşteri Mutluluğu, Müşteri Odaklı Satış, İnsana Hizmet gibi kavramları gündeminizden düşürmeyin.(İşinizi geliştirecek temel kazanç unsurlarıdır.)
 2. Çalışanlarınıza özel olduklarını hissettirecek söz, tutum ve davranışlar geliştirmeniz onların işe bağlılıklarını artıracaklardır.
 3. İş ortamında yenilik görüşleri’ ne değer verin.
 4. Zaman zaman bazı hatalar görmezden gelinebilir ve eğitim yoluyla düzeltilebilir.
 5. Çalışanlarınızın bütün isteklerini, düşüncelerini dikkate alın, dinleyin ve doğru bir şekilde yönlendirme yapın.
 6. Nasıl davrandığınızın farkında olun. Davranışlarınız çalışanlarınız tarafından dikkatle izlenmektedir.
 7. İş uyumunuzu bozacak her türlü olumsuz davranıştan uzak durunuz.
 8. Başarılı yönetici, her zaman enerjik olacak davranışlar sergiler.
 1. Çalışanlarınızı fazla üretime, iş heyecanına, işi sahiplenmeye sevk edecek tedbirler oluşturun. Bunun ilk yolu; sizi benimsemelerinden geçiyor, unutmayın.
 2. Giyiminize özen gösterin. Rahat edeceğiniz ve sizi temsil edeceğinize inandığınız , kendinize yakıştırdığınız kıyafetleri tercih edin.

Kadınlar Liderlik Özelliklerini Nasıl Geliştirebilirler? >>

Bakış Açısı, Başarılı Bir Yönetim İçin Gereklidir

Kendinizi, başarılı ve mutlu hissetmek ve bunun sonuçlarını yaşamak için yapmanız gereken birazcık hayata, işe, olaylara ve insanlara farklı bakmaktan geçiyor. İş yerindeki başarı ve mutluluğunuz size güzel bir bakış ve yaşam kazandıracaktır. Bunun için de işaret taşlarına tutunmak faydalı olacaktır.

İnsan her yönden enerji katan, hayattan ve işten keyif almasını sağlayan yolu seçmek insana yaşam sevincini katacaktır. Bunun hiç de yorucu bir uğraş olmadığını yaşayarak öğrenebilirsiniz.

İçinizi, ruhunuzu, işinizi, hayatınızı aydınlatan enerjinizi artıran yapılarla ve davranışlarla örülmüş güzel bir anlayışla donanmak dileğimiz..

Başarı İçin Giyim – Üretkenliğinizde Ne Kadar Önemlidir? 

Liderlik için gerekli nitelikler nelerdir? En güzel kişisel gelişim kitapları içerisinde olan, Liderlik Nitelikleri kitabında John C. Maxwell, gerekli beceriler üzerinde durmaktadır. Lider olmak istiyorsanız okumanız gereken kitaplardan biri, kesinlikle bu kitap olmalıdır. John C. Maxwell’in kitabını networkokulu.net olarak sizin için inceledik.

Liderlik Nitelikleri – John C. Maxwell

Liderlik ve kişisel gelişim alanında dünyanın önde gelen otoriteleri arasında gösterilen John C. Maxwell, bu kitabında hayatı boyunca edindiği tecrübeleri akıcı bir anlatımla insanların ilgisine sunmaktadır. Liderlik doğuştan gelen bir özellik değil, geliştirilebilen bir kavramdır. Peki geliştirilmesi gereken liderlik nitelikleri nelerdir?

1. Karakter

“Karakter, konuşmaktan daha fazlasıdır.”

Herkes kişisel bütünlük olduğunu söyleyebilir fakat eylemler karakterlerin gerçek göstergesidir. Karakteriniz sizin kim olduğunuzu belirler. Kim olduğunuz ne gördüğünüzü belirler. Gördüğünüz şey ise ne yaptığınızı belirler. Bu nedenle Bir liderin karakterini onun eylemlerinde ayıramazsınız.

Milyoner Aklın Sırları – T. Harv Eker >>

2. Karizma

Dahası, çoğu insan karizma denen şeyin mistik ve tanımlanamaz olduğunu düşünür. 

 “Başkalarının sizin hakkınızda işletmesinden çok kendileri hakkında daha iyi hissetmeleriyle ilgili olun.” – Den Reiland

Dahası, çoğu insan karizma denen şeyin mistik ve tanımlanamaz olduğunu düşünür.  Onlara göre bu nitelik doğuştan vardır ya da yoktur. Ancak bu doğru değildir. Karizma insanları kendi kendine çekme yeteneğidir. Ve diğer karakter özellikleri gibi, bu yetenekte geliştirilebilir. Eğer insanları kendinize çekmek istiyorsanız, öncelikle birlikte olmaktan hoşlandığınız insanlar gibi olmalısınız.

3. Taahhüt Altına Girmek İş Yapanı, Lafta Kalandan Ayırır

“Sahip  olduğu zaman da elinden gelenin en iyisini yapan kişi, tüm zamanlarda yaşamıştır.” – Johann von Schiller

Dünya kendini adamaktan yoksun hiçbir büyük lider görmemiştir. USAir’dan McElroy Bunun önemini şöyle ifade etmiştir: “Adanmışlık bize güç verir. Hastalık, yoksulluk ya da felaket ne getirdiğinin (yada götürdüğünün) hiçbir önemi yoktur. Biz aslında gözümüzü hedeften ayırmayız.” Kendinizi Adamak / Kendini Taahhüt Altına Sokmak / Verilen Söze Bağlı Kalmak ne demektir?

Bu herkes için farklı bir anlam taşımaktadır: Bir boksör için daha önce yenildiği bir boksörü yenmeyi başarmaktır. Bir maratoncu için gücü tükendiği zaman 20 kilometre daha koşmaktır. Bir asker için diğer tarafta kendini neyin beklediğini bilmeden tipini üzerine çıkmaktır. Bir öğretmen için başkalarına daha iyi yaşam sağlayabilmek için kendi rahatını bir yana bırakmaktır. Bir lider için bütün bunların hepsi ve daha fazlasıdır. Çünkü liderlik ettiğiniz herkesi size bağlıdır.

4. İletişim Olmazsa Yola Yalnız Çıkarsınız

Mükemmel bir iletişim yeteneği geliştirmek, etkinlikler olmak için mutlak gerekliliktir. Lider, başkalarına aciliyet duygusu ve coşkuyu aktarmak için bilgi ve fikirlerini paylaşmak zorundadır. Eğer bir lider mesajını açık bir şekilde başkalarına aktarıp onları motive edemiyorsa, bir mesaja sahip olmasının hiçbir önemi yoktur. – Gilbert Amelio

Evliliğinizin, işinizin, ve kişisel ilişkilerinizi başarısı büyük ölçüde iletişime bağlıdır. insanlar sizin Ne istediğinizi ve Nereye gittiğimizi bilmezlerse  sizi izlemek istemezler.

Sahip Olduğumuz Şeylerin Değerini Biliyor Muyuz? – Kısa Hikayeler >>

5. Yetkinlik

Eğer yetkinliklerinizi geliştirirseniz, sizi izlerler.

“Yetkinlik sözcüklerin ötesindedir. liderin yeteneği Başkalarının ne yapmanız gerektiğini bildirdiğiniz  bilmeleridir.  Böylelikle sizi izlemek istediklerini bileceklerdir.” – John C. Maxwell

Eğer yetkinliklerinizi geliştirirseniz, sizi izlerler. Bizler ister el sanatlarında, ister sporda isterse iş alanlarında olsun, yüksek yetenek gösteren insanlara hayranlık duyarız. Ancak gerçek şu ki yeteneğinizi ortaya koymak için mutlaka Fabergé, Michael Jordan ya da Bill Gates zorunda değilsiniz.

6. Cesaret

 

“Cesaret, insan niteliklerinin ilkidir. Çünkü o tüm diğer nitelikleri güvence altına alan bir niteliktir.” – Winston Churchill

Cesaretli kişi kendi başına çoğunluktur. Liderlik konumu kişiye cesaret vermez fakat cesaret kişiye liderlik konumu verebilir.

Başarı ve İlham Dolu Motivasyon Deposu Filmler >>

7. Ayırt Edebilme

“İyi liderler duyduklarının yarısına inanırlar. ayırt edebilen liderler hangi yarısına inanılacağını bilirler. “- John C. Maxwell

Çözülemeyen gizemlere bir son verin. Ayırt edebilme, sorunun kökünü bulma yeteneği olarak tanımlanabilir. İyi liderler algı gücünün önemini her zaman anlayamayabilirler ama hem iyi hem de etkili liderler bu gücün her zaman farkındalardır.

Örnek olarak liderler tarafından söylenmiş olan şu yorumları okuyun. Bu sözlerin onların ünlü son sözleri olarak kayıtlara geçmiştir. “Wellington’ın kötü bir general olduğunu söylüyorum. İngilizler kötü askerlerdir; biz öğle yemeğini onları yenmiş olarak yeriz.” – Napoleon Bonaparte, (Waterloo Savaşından hemen önce generalleriyle kahvaltı yaparken, 1815)

Düşün Ve Zengin Ol – Napoleon Hill >>

8. Odaklanma

Ne denli keskin odaklanırsanız, o denli keskinleşirsiniz.

“Eğer iki tavşanı birden kovalarsanız ikisini de kaçırırsınız.” – Anonim

Ne denli keskin odaklanırsanız, o denli keskinleşirsiniz. Etkin bir lider olmak için gereken odaklanmaya sahip olmak ne demektir? işin anahtarı öncelikler ve yoğunlaşmaktır. Önceliklerini bilen fakat konsantre eksikliği olan lider ne yapacağını bilir fakat yapması gerekeni bildiği şeyi yapmak.

Aynı kişi konsantrasyonuna sahipse fakat önceliklerinin yoksa ilerlemeyen bir yeteneği vardır. Kişi ancak her ikisinin de bir arada yürütebildiği zaman büyük şeyleri başarma potansiyeline kavuşur.

9. Cömertlik

“Vermek yaşamanın en yüksek seviyesidir.” – John C. Maxwell

Mumunuz başkalarına ışık vermekle kendinden hiçbir şey kaybetmez. Hiç kimse insanlarla cömert bir liderden daha yüksek sesle konuşamaz. Gerçek cömertlik zaman zaman ortaya çıkmaz. Gerçek cömertlik kalpten gelir ve liderin yaşamının her anında ortaya çıkar. Cömert lider zamanını, parasını, yeteneklerini ve sahip olduklarını paylaşır. Etkin lider yalnızca kendileri sahip olmak için değil, başkalarıyla paylaşabilmek için bir şeylere sahip olmak isterler. Cömertlik niteliğini yaşamınızın bir parçası yapın.

Bir Şeyin Değerini Kim Bilir? – Kısa Hikayeler >>

10. İnsiyatif

“Bir liderin korkması gereken şeyler arasında kendini beğenmişlik  ilk sırada gelir.” – John C. Maxwell

Onsuz evden ayrılamazsınız. Liderin takipçileriyle bir bağlantı başlatmaktan sorumludurlar. Ancak  liderin insiyatif aldıklarını tek alan bu değildir. liderler her zaman fırsat arayışı içinde ve harekete geçmek için hazırlıklı olmalıdır. Bunun gerçekleşmesi için liderin sahip olmaları gereken nitelikler nelerdir.

11. Dinleme

Kalpleriyle buluşmak için kulaklarınızı kullanın.

“Liderin kulağı, insanların sesi ile çınlamalıdır.” – Woodrow Wilson

Kalpleriyle buluşmak için kulaklarınızı kullanın. Liderler yardım istemeden önce insanların yüreklerine seslenirler. Bu “bağlantı yasası”’dır. Ancak lider karşısındaki kişinin yüreğine seslenmeden önce içinde ne olduğunu bilmelidir. Bunu ancak dinleyerek öğrenebilir. Dinleme konusunda isteksizlik zayıf liderler arasında yaygındır. Yönetim dünyasının en büyük gurusu olan Peter Drucker tüm yönetim problemlerini yüzde 60’ının  yanlış iletişim sonucu meydana geldiğinde inanmaktadır.

12. Tutku

“Lider tutkuya ulaştığı zaman, genellikle karşılık veren tutkuyla karşılaşacaktır.” – John C. Maxwell

Yaşamı alın ve onu sevin. Uzmanlar, insanları başarılı kılan unsurları inceleme konusunda çok fazla zaman harcar. Kişilerin kimliklerini zekalarına eğitim durumlarına ve diğer faktörlere bakarlar. Ancak bunların arasında en çok fark yaratan tutkudur. RCA’dan David Sarnoff, ” İşini sevmeyen hiç kimse başarılı olamaz.” demiştir.

Başarılı İnsanların Hayat Hikayeleri – Film Tavsiyeleri >>

13. Pozitif tutum

“Başarılı bir adam başkalarının kendine attığı tuğlalarla bina oluşturabilen kişidir.” – David Brinkley

Yapabileceğinize înanırsanız, yapabilirsiniz. Eğer Edison böylesine olumlu bir insan olmasaydı, bir mucit olarak asla başarılı olamazdı. Başarı kazanan insanların hayatlarına bakarsanız, onların yaşama olumlu baktıklarını görürsünüz. Eğer etkin bir lider olmak istiyorsanız, pozitif bir tutuma sahip olmanız önemlidir. Bu, bir birey olarak sizin memnuniyet derecenizi belirlemekle kalmaz, aynı zamanda başkalarının sizinle olan etkileşiminin de daha iyi olmasını sağlar.

14. Sorun çözme

Sorunlarınızın sorun olmasına izin vermeyin.

“Bir lideri, karşılaştığı sorunlarla ölçebilirsiniz. Çünkü her lider ancak kendi boyutundaki sorunları çözebilir.” – John C. Maxwell

Sorunlarınızın sorun olmasına izin vermeyin. Lider hangi alanda bulunursa bulunsun,  sorunlarla karşı karşıya kalacaktır. Bu, üç neden ötürü kaçınılmazdır. İlk olarak, sürekli olarak  karmaşıklaşan bir dünyada yaşıyoruz. İkicisi, insanlarla etkileşim halindeyiz.  Ve üçüncü olarak, karşılaştığımız tüm koşulları kontrol etmeliyiz.

15. İlişkiler

“Başarı formülündeki en önemli karışım insanlarla nasıl geçineceğinizi bilmektir.” – Theodore Roosevelt

Geçinirseniz onlar da eşlik ederler. İnsanlarla çalışmak ve ilişki geliştirme yeteneği, etkin liderlik için olmazsa olmaz bir koşuldur.  Mayıs 1991’de yapılan bir ankete göre çalışanların, işverenlerin den istedikleri en önemli 3 nitelik saptanmıştır. İyi ilişki kurmak ilk sırayı almaktadır; ankete katılanların yüzde 84’ü insan ilişkileri becerisi aramaktadır. Yalnızca %40’lık bir grup eğitim ve deneyimi ilk 3 nitelik arasına saymıştır.

Sevgi Nedir? – Kısa Hikayeler >>

16. Sorumluluk

“Bir lider her şeyden vazgeçebilir ama nihai sorumluluktan asla.” – John C. Maxwell

Eğer topu taşıyamazsanız, takıma liderlik edemezsiniz. İyi liderler kim olduklarını bilir ve sorumluluk almaktan kaçınmazlar. Yaşamlarında karşılarına çıkan sorunlarla en iyi şekilde mücadele ederler, ancak topu taşımaları durumunda takımı yönlendirebileceklerini bilirler.

Umudunu Kaybetme Filminden Alınması Gereken Dersler >>

17. Özgüven

Yetkinlik asla güveni ihmal etmenizi gerektirmez.

“Eğer insanlara gereksinim duymazsanız,  onlara liderlik edemezsiniz.” – John C. Maxwell

Yetkinlik asla güveni ihmal etmenizi gerektirmez. Kendilerine, takipçilerine ve yönlendirdikleri kuruluşlara güvenmeyen liderler tehlikelidirler. Çünkü liderlik konumu kişisel eksiklikleri kaldırmaz. Yaşamdaki olumsuz yüklerinizi, başkalarını yönlendirmeye çalışırken taşıması daha zor bir duruma dönüşür.

18. Öz disiplin

“İlk ve en iyi zafer kendini keşfetmektir.” – Platon

Liderlik edeceğiniz ilk kişi sizsiniz. O olmadan hiç kimse başarı kazanamaz ve kazandığı başarıyı sürdüremez.  Bir lider ne kadar yetenekli olursa olsun, onun yetenekleri, öz disiplin olmaksızın, maksimum potansiyelini ulaşamayacaktır. Öz disiplin liderin en yüksek seviyeye çıkması ve liderliğini sürdürmesi için anahtardır.

19. Hizmet Etme

“İş konumunuzdan, çok insanları sevmelisiniz.” – John C. Maxwell

İlerlemek için başkalarına öncelik tanıyın. Hizmet etme işini sürdürdüğünüz zaman, genellikle düşük yetenekli insanların yaptığı etkinlik akla gelir.  Eğer böyle düşünüyorsanız yanlış bir izlenime sahipsiniz demektir. Hizmet etmek bir konum ya da  beceri ile ilgili değildir. Hizmet etmek tutumla ilgilidir. Hizmet etme konusunda zayıf tutma sahip insanlarla mutlaka karşılaşmışsınızdır; devlet dairesinde ki kaba bir çalışan, siparişinizden hoşnut olmayan bir garson ya da yardım etmek yerine arkadaşıyla telefonda konuşan bir tezgahtarla elbet karşı karşıya gelmişsinizdir.

Satış Pazarlama İle İlgilenen Herkesin İzlemesi Gereken Filmler >>

20. Öğrenebilme

Liderliği sürdürebilmek için öğrenmeyi sürdürün

“İşe yarar şeyler, bildikten sonra öğrendiğiniz şeylerdir.” – John Wooden

Liderliği sürdürebilmek için öğrenmeyi sürdürün. Liderler daima mevcut durumun rahatlığına kapılma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Her şeyden önce eğer bir lider etkiye sahipse ve bir saygı seviyesi kazanmışsa neden gelişimi sürsün sürdürsün ki? Yanıt basittir. Gelişiminiz sizin kim olduğunuzu bilirler. Kim olduğunuzu kimi çektiğinizi belirler. Kimi çektiğiniz ise organizasyonunuzun başarısını belirler. Eğer organizasyonunuzu geliştirmek istiyorsanız öğrenmeye daima açık kalmanız gerekmektedir.

21. Vizyon

“Büyük bir liderin, vizyonunu geliştirme cesareti, konumundan değil, tutkusundan kaynaklanır.” – John C. Maxwell

Yalnızca gördüğünüz şeyi elde edebilirsiniz. Vizyon bir lider için her şeydir. Kaçınılmaz bir gerekliliktir. Neden mi? Çünkü liderleri yönlendiren vizyonudur. Vizyon hedefi işaret eder, içimizdeki ateşi yakar ve ilerlemenizi sağlar. Aynı zamanda,  takipçiler içinde bir ateşleyicidir. Vizyonu olmayan bir lider hiçbir ilerleme kaydedemez. Vizyonsuz bir lider en iyi ihtimalle daire içinde dönüp duruyordur.

***

Liderlik konusunda uzman olarak tanınan John C. Maxwell insanların kişisel ve liderlik potansiyellerini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla kurulmuş bir organizasyon olan INJOY Group’un  kurucusudur.

John C. Maxwell, her yıl 250 binden fazla kişiye konuşmakta ve seminerleri, kitapları ve CDleri aracılığı ile 1 milyondan fazla insanın yaşantısını etkilemektedir. Yazarın 24 kitabı bulunmaktadır. Bunlar arasında “Başarı Yolculuğu, İçinizdeki Lideri Geliştirmek ve Çevrenizdeki Lideri Geliştirmek” sayılabilir.

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Filmler >>

Kaynak: D&R , Kitapyurdu 

Geleneksel liderlik anlaşıyı ve olması gereken liderlik anlayışı arasındaki farklar nelerdir? Takipçilerinizi nasıl yönlendirebilirsiniz? Etkili bir lider olmak için dikkat etmeniz gereken bazı bakış açıları bulunmaktadır. Sadece iş hayatında değil, normal hayatımızda da insanlar bizleri gözlemler. Söylediklerimiz ve yaptıklarımızla onlarda pozitif veya negatif etki uyandırırız:

Liderlik Görevini Üstlenin

Bu yazının hedefi; işlerinde  değişim ve gelişimi temin etmek için ekiplerini motive etmek isteyen liderlere yardım sağlamaktır.

İlk temel ilke olarak; gerçekten etkili olan liderler, bulundukları konuma hizmet görmek için geldiklerine inanan liderlerdir. Bu ifade o kadar önemli  ki, tekrar etme ihtiyacı duyuyorum:

Gerçekten etkili olan liderler, bulundukları konuma hizmet görmek için değil hizmet vermek için geldiklerine inanan liderlerdir. Bu liderler, makamın ve komuta kontrol kültürünün suistimal edilmesiyle, beklenilen sonuçlardan daha iyi neticelerinin elde edilemeyeceğinin farkındadırlar. Başarı elde etmek için kalbinizi ve kafanızı kullanmalısınız. Liderler, geleneksel iş piramidini tersine çevirmektedir.

Başarılı Takım Olmak İçin Gerekli 5 Özellik >>

Geleneksel Çalışma Ve Liderlik

Gerçekten etkili olan liderler, bulundukları konuma hizmet görmek için değil hizmet vermek için geldiklerine inanan liderlerdir.

Geleneksel çalışma modelinde; takipçiler liderlerinin talimatları doğrultusunda hareket ederler. Bu model, fikir üreten üç veya dört lidere bel bağlamıştır. Bir başka deyişle, liderler fikir üretmekte, takipçileri izlemektedir. Çalışmayla düşünmenin bu şekilde ayrılmasının oldukça verimsiz olduğu gözlenmiştir.

Liderlik modelinde ise; aksi durumun olduğunu görmekteyiz. Şirkette herkesin şirket adına düşünüp faaliyete geçmesini desteklemektedir. Japonlar bu uygulamayı, herkes tarafından her daim gerçekleştirilen sürekli gelişim anlamına gelen “kaizen” diye adlandırmaktadır.

Yüzlerce insanın şirketi geliştirmek için sürekli çaba sarf ettiği bir şirketle geleneksel çalışma modelini uygulayarak rekabet etmeyi düşünüyorsanız onlara ayak uydurabilmek için gerçekten çok çalışmanız gerecektir. Liderlerin yapması gereken önemli bir görüş değişikliğidir.

İkinci temel ilke olarak; idarecilik ile liderliğin farklı rolleri içermesidir.

Richard Branson Hedeflerine Nasıl Ulaştı? >>

Üçüncü temel ilke ise; çalışanlarınıza karşı dürüst olmaktır.En önemli pazarlama ilkesi, müşterilerinize  istedikleri şeyi vermektir. Çok sayıda araştırma, çalışanların liderlerinde aşağıda belirtilen nitelikleri aradıklarını göstermektedir:

Pazarlama felsefesine göre, eğer bunların çalışanların talebiyse, liderler onların bu isteklerini karşılamak zorundadır. Bu durum, şu  şekilde olmaktadır.

Etkili Liderlik İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Şimdi sırada liderlerin kendi etkilerini artırabilmeleri için dikkat etmesi gereken özelliklerde.

Liderlik ve geleneksel çalışma modellerindeki farklara birlikte gözattık. Şimdi sırada liderlerin kendi etkilerini artırabilmeleri için dikkat etmesi gereken özelliklerde. Şu noktalara dikkat etmekte fayda var:

1.Aşama: İlham Kaynağı Uyandıran Bir Hedef

Ekibinizi bir araya getirerek, ilham kaynağı  uyandıran bir hedef yada ortak bir amaç geliştirin. Hedefin içerisinde çalışanlar, müşteriler ve yatırımcılar için de bir şeyler olmasına özen gösterin. Örneğin 3 yıl içerinde;

2.Aşama: Geleceğe Dönük Fikirler

Aylık beyin  fırtınası seansları ya da  iş ekip çalışması gibi hedefi gerçekleştirmeye yönelik fikirlerin akışını sağlayacak bir uygulama geliştirin.

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey >>

3.Aşama: Engelleri Kaldırın

Hedefin gerçekleşmesinin önünde engeller var mı? Hedefin gerçekleştirilmesini sağlayacak fikirlerin oluşturulmasının bir yolu da şu soruları sormaktır:

4.Aşama: Fikirleri Projelendirin

2. ve 3. aşamalardan doğan en yeni fikirleri projelere dönüştürün. Proje liderleri seçin ve hedef belirleyin. Mesela 25.04.2021 tarihine kadar yeni pazarlara girmemizi sağlayacak iş üreten bir sistem oluşturmak; dahili olarak işletebileceğimiz bir sistem tasarlamak gibi.

5.Aşama: Projelerinizi Kabul Ettirin

Proje liderlerini, projeleri için eylem planları oluşturmasına izin verin. Bu, işin nasıl yapılacağını göstermektedir. Onlara destek olun, onları cesaretlendirin ve onlara mülkiyet hissi sorumluluk ve mesuliyet verin.

Başarılı Ve Mutlu Bir Yönetici Nasıl Olunur? >>

Liderlik yeteneğinin doğuştan gelip gelmediği aralıksız olarak tartışılmaktadır. İlham verici liderlik de aynı sorunlar içerisinde yerini almaktadır. Bazıları liderliğin doğuştan geldiğini söylüyor. Bir kişinin genetik kodu, bir kişinin zor durumlardan sürülmesini sağlama veya kaptan Kirk gibi bilinmeyenleri keşfetmeye teşvik etme yeteneğine ve doğuştan gelen karizmaya sahip olup olmadığına karar verir. Diğerleri liderlik zekasının herkesin becerilerini pratik, deneyim ve uygun mentorluk ile harlayarak kazanabileceği bir şey olduğu görüşündedir. Peki, nihai karar nedir?

Her iki argümanın da doğru olduğu anlaşılıyor. İnsanların okul günlerinden, bir organizasyona liderlik etmelerine kadar yaşamları boyunca liderlik ettiği durumlar olmuştur. Diğerleri yıllarca sanatı çok sıkı çalışma ve titizlikle öğrenerek geçirdi. Durum ne olursa olsun, dünya genelindeki liderler için evrensel olan bazı özellikler vardır.

İlham Verici Lider Olmak İçin Gerekli 10 Özellik

“Yönetim, işleri doğru yapmaktır; liderlik, doğru şeyleri yapmaktır” – Peter Drucker

Bu yazıda, her gün saygı duyduğunuz ve idolize ettiğiniz lidere dönüşürken kendinizi bir gün geliştirmeyi öğrenebileceğiniz 10 nitelik listeledik. İlham verici liderlik için bu 10 madde olmazsa olmazınızdır. Sizler de ilham verici bir liderin özellikleri ve idolünüz olarak gördüğünüz kişilerle ilgili aşağıya bir yorum bırakarak, binlerce Network Okulu takipçisi ile düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

1. Harika şeyler başarmaları için başkalarına ilham verirler

Hayat, dünyadaki herkesin yaptığı şeyleri yapmak için, boşa harcamak için çok kısa. Alanınızda üstünlük elde etmek için, olağan dışı şeyler yapmanız gerekir. Ve ilham verici liderlik, başkalarına belirli bir görevi nasıl yapacağını göstermektir. Aynı zamanda size hayatta daha büyük şeyler başarmak için özgürlük ve kaynaklar sağlarlar.

2. Takipçilerini paranın ötesinde motive ederler

Çalışanlarınıza parasal faydalar göstererek onları cezbetmek çok kolaydır.

Çalışanlarınıza parasal faydalar göstererek onları cezbetmek çok kolaydır. Ancak gerçek bir lider, bireylerin bir dolarlık banknotun ötesine geçmesini neyin sağladığını bilir. Onların motivasyon kaynağını bilir.  Paradan nefret etmekten başka gerçek bir lider, kariyerinizde başarıya giden doğru yol şeklinde nihai refah ve esenliğe giden yolu gösterecektir.

3. Takipçilerinin tavsiyelerine değer verirler

İlham verici liderlik, takipçilerinin düşüncelerini kırmak demek değil, onların fikirlerine değer vermektir. Etkili bir lider, çalışanlarına / astlarına / ekibine her şey gibi güvenir. Değerli bir kaynak olan insanları tanırlar ve bunlara dahil olurlar, böylece kendi başlarına etkili kararlar alabilirler.

Akıl, Kalp Ve Kararlar Üçgeni >>

4. “Ben” kelimesi yerine daha çok “Biz” derler

Bir kişinin yapması en kolay şey, bir numara olduğunu iddia etmek ve her seferinde duyurmaktır. Lider “Biz” in önemini anlar. Çünkü tüm suçu olumsuz bir durumda alan ve herkese başarı kredisi veren kişidir.

5. Takipçilerini desteklerler

Hem kişisel hem de profesyonel yaşamdaki tüm zaferlere ulaşmanızı isterler.

Bu husus biraz tuhaf olsa da, gerçek bir lider uzun vadeli başarınıza katkıda bulunur. Hem kişisel hem de profesyonel yaşamdaki tüm zaferlere ulaşmanızı isterler. Bunu eylemleri ve sözleriyle gösterirler, böylece bir kişi onun sevildiğini ve önemsendiğini bilir.

6. Disiplinli olmanıza yardımcı olurlar

Diğer hususların yanı sıra, disiplin, bir kişinin çalışmasında standart ve ön plana çıkmasını sağlayan bir faktördür. Disiplin elbette patronunuzun size beşinci sınıf öğrencisi olan bir çocuk veya okul gibi öğretebileceği bir şey değildir. Bunu eyleminizle göstermelisiniz ve bir lider, kariyeri boyunca disiplini dışarı atar, böylece diğerleri de onu takip edebilir.

7. Diğerlerinden daha fazla çalışırlar

Liderlerin saygı duyulduklarından ve ciddiye alındıklarından emin olmalarının bir başka yönü de, erken dönemde iş yerine gelip gece çok geç ayrılmaktır. İlham verici liderlik kolay elde edilmez. Bunu, işin meselelerini denetlemek için yaparlar ve örneğin çok çalışabilirlerse, başkalarının yapabileceğine, onları örnek olarak yönlendirirler.

Asla Gözardı Etmemeniz Gereken Çalışma Kuralları >>

8. Daha fazlasını isterler

Lider, bir işçinin potansiyelini bilir ve tamamlamanın imkansız olduğunu düşündüğü işe verir

Şimdi, bu nokta çok zor ama aynı zamanda perçinlemek içindir. Lider, bir işçinin potansiyelini bilir ve tamamlamanın imkansız olduğunu düşündüğü işe verir. Ancak, çok çaba sarf ettikten sonra, yakında görevi çok fazla problem yaşamadan bitirebildiğini fark edecektir. İşte bir liderin vizyonu, başkalarının yapamayacağını öngörebileceği şekilde devreye giriyor.

Hayatımızı Kötü Kılan 10 Büyük Hata >>

9. İlham verici liderlik cömertlik gerektirir

Liderler cömertliği diğerlerine benzemez. İnsanların pazarlık teklifleri veya Black Friday satışları bekleyerek tek bir kuruş bile biriktirmeye çalıştıkları bu çağda, gerçek bir lider, çalışanlarına gerçekten hak ettikleri her şeyi sunacak kadar cömerttir. Ve sadece para ile sınırlı değil, bir çalışanın dört gözle beklediği başka birçok fayda da içerir.

10. Espri anlayışına sahiptirler

Liderler, diğer insanların dikkatini çekecekleri güçlü ve akıllı bir mizah anlayışını yaşatırlar. Kendi hatalarına gülmek bile, sadece büyük bir liderin yapabileceği bir şeydir. Çünkü kendi hatanıza / eksikliğinize bakmak ve sonra açık yürekli bir şekilde düzeltmeye çalışmak kolay değildir.

“Hareketleriniz başkalarına daha fazla hayal kurmaları, daha fazla şey öğrenmeleri, daha fazlasını yapmaları ve daha fazla olmaları için ilham verirse, bir lidersiniz.” – John Quincy Adams

Sizin için çıkarımlar

Liderlik, ışığınızı istediğiniz zaman açmak için butona dokunmak gibi değildir. Doğuştan gelen karizma ve çekicilik ek yardım sağlar. Ancak sonunda, ustalaşmak zaman ve tonlarca çaba gerektiren bir sanattır. Hiç kimse mükemmel lider olamaz ve tek lider olmak için kazanan bir formül yoktur.

Burada bahsettiğimiz konular kişisel ve profesyonel yaşamlarımızda sayısız olumlu ve olumsuz deneyimin yolunu takip etmeye devam ederken, ilham verici liderler olarak öğrenmemiz gereken bir şey. Sizler de eksik gördüğünüz noktalarda hemen kendinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Ekip Oluşturma Faaliyetleri Liderliğinizi Nasıl Etkiler? >>

Liderlik sırları içerisinde asla söylenmeyecek 9 şey hakkında bilginiz var mı? Etkili bir iletişim için, söyleyecekleriniz gibi söylemeyecekleriniz de önemlidir. Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Hepimiz bunu biliyoruz. Ama gerçekçi olun, gerçekten yapıyor musunuz? Hayır? O zaman şşşt! Asla söylenmemeniz gereken bazı şeyler var.

Özellikle kendinize lider diyorsanız, insanları etkileme gücünüz olduğu için doğru kelimeleri seçmelisiniz. Eğer yapmazsanız kötü bir patron olma riski taşıyorsunuz. Bu riski nasıl ortadan kaldıracağınızı görmek istiyorsanız tam da doğru yerdesiniz.

Liderlikte Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları, bu pozisyonu isteyen insanlar için merak edilen konular arasındadır. İşte size liderlik dilinizden kaldırmanız için önerilen ifadeler:

 1. “Şu anda zamanım yok.”

Liderlerin asla söylemeyecekleri şeylerin başında zaman problemi vardır.

Liderlerin asla söylemeyecekleri şeylerin başında zaman problemi vardır. Evet, bir lider sürekli meşgul olabilir. Görevler ve toplantılar asla bitmez. Ancak her zaman bir çalışanın, ekibinizdeki birinin sorusunu cevaplamak için zaman ayırmalısınız. Bir çalışana sürekli olarak “Şimdi iyi bir zaman değil” veya “Daha sonra tekrar gelin” derseniz soru sormayı bırakacaktır. Çalışanlarınız için daima zamanınız olsun. Bir şeyin ortasındaysanız, en kısa sürede sorularına cevap vermek için kesin bir zaman planlayın.

 1. “Çünkü hep böyle yaptık.”

Güçlü bir lider, bir çalışanın önerilerini her zaman olduğu gibi bir şey söyleyerek asla omuz silkmemelidir. Güçlü liderler açık bir zihinle dinlemeli ve düşünmelidir. Bir çalışanın önerisinin iyi olmadığına gerçekten inanıyorlarsa, nedenini açıklamak için zaman ayırmalıdırlar. Güçlü liderler herhangi bir zamanda önerilere açık olmalı ve daha iyisi için değişiklikleri uygulamaktan mutlu olmalıdır.

Kadınlar İçin Liderlik Özellikleri Geliştirmenin Yolları >>

 1. “Ne düşünüyordun?”

Güçlü bir lider çalışanlarına asla “Ne düşünüyordun?” Diye sormamalı. Çalışanlar hata yapar ve bu hatalardan onları suçlamak yerine öğrenmelerine izin vermek önemlidir. Bir çalışanı sert veya pasif agresif bir şekilde eleştirdiğinizde, öğrenecekleri tek şey kazanmak için oynamak yerine güvenli oynamaktır. Ve bu sadece onlara zarar vermekle kalmayacak, aynı zamanda tüm şirkete zarar verecektir.

 1. “Tamam, ben yapayım.”

Liderlerin asla söylemeyecekleri liderlik sırları arasında yer alan şeylerden biri de budur.

Liderlerin asla söylemeyecekleri liderlik sırları arasında yer alan şeylerden biri de budur. Takım arkadaşının bir soruna veya göreve yaklaşma şeklini geliştirebileceğini düşünerek, işleri siz yapabilirsiniz. Tamam ben yapayım diyerek tüm işi siz yaparsanız onlar nasıl gelişecek?

 1. “X bunu senden daha iyi yapıyor.”

Çalışanları birbirleriyle karşılaştırmak, iş ilişkilerini rekabete dönüştürmenin en hızlı yollarından biridir. İç rekabet sağlıklı olmalı, kindar olmamalıdır. Bir şirketin yönetim ekibi, meslektaşların birbirlerinden daha iyi olduğunu öne sürmek konusunda dikkatli olmalıdır. Güçlü liderler, herkesi, hakaret etmeden başarıları kabul edebilecekleri bir noktaya getirirler.

Yöneticilikten Liderliğe Hemen Geçin >>

 1. “Anlamıyorsun.”

Herkes etkili liderlerin sadece akıllı insanları işe aldığını bilir. Ancak daha sonra onlara bir şey anlamadıklarını söyleyerek bünyelerini bozar. Bu moral zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda durum hakkında fikir sahibi olmadan önce onları da kapatır. Güçlü bir lider, takımlarında yanlış anlaşılmalar varsa, bir diyalog açmak ve her şeyi netleştirmek için görevlerinin olduğunu fark eder.

 1. “Kişisel performansınız şirketi batırabilir.”

Güçlü bir liderin bir çalışan için asla söylememesi gereken en toksik şeylerden biri, kişisel performansının şirketi batırabileceğidir.

Güçlü bir liderin bir çalışan için asla söylememesi gereken en toksik şeylerden biri, kişisel performansının şirketi batırabileceğidir. Bunun yerine, güçlü liderler ekip çalışmasını ve her ekip üyesinin şirketin genel performansına kendi benzersiz şekilde katkıda bulunduğu fikrini düşünmeye teşvik eder. Çalışanlar asla bir şirketin tamamını omuzlarında taşıma baskısını hissetmemelidir.

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası >>

 1. “Eskisi kadar verimli değilsin.”

Birisine kıvılcımlarını kaybettiklerini söylemek, sizin için çok çalışma isteklerini nadiren artıracaktır. Onları profesyonel ve kişisel olarak indirerek, muhtemelen olumsuz bir yanıt alacak ve hatta muhtemelen saygılarını kaybedeceksiniz. Mesajınızı daha eğlenceli bir şekilde iletmeye çalışın. Örneğin: “Süpermen olarak gücünüzü korumak için yeterli güneş ışığını emdiğinize inanıyorum.”

 1. “Çünkü öyle dedim.”

Her zaman ekibinizden birinden bir şey yapmasını istemenizin bir nedeni olmalı. Liderlik sırları arasındaki son maddemiz de budur. Güçlü bir lider çalışanlarına güvenir ve bir isteğin veya fikrin şirketin misyonuyla nasıl bağlandığını anlamalarına yardımcı olmak için yeterli şeffaflığa izin vermelidir.

Takım Performansını Nasıl Artırabilirsiniz? >>

Liderlikte iletişim becerileri çok önemlidir. Çünkü otoritelere göre büyük bir iletişimci olmadan büyük bir lider veya etkili bir lider olmak imkansızdır. Usta bir iletişimci olmanın anahtarı, aslında hayatta bize nadiren öğretilen şeylerde gizlidir.

Okuldaki ilk günlerimizle birlikte, telaffuz, kelime dağarcığı, devamlılık, ödev teslimi, dilbilgisi, sözdizimi ve benzeri konulara odaklanmak için eğitilmeye başlandık. Asıl öğrenilmesi gereken bu önemli konuları küçümsemek değil niyetimiz. Ancak sınıfta nadiren öğretilen iletişimin daha güç algılanan unsurları (diğerlerine odaklanan unsurlar) liderlerin asıl öğrenmesi gereken noktalardır. Bu yazımızda, hayatınızda kullanıldığında, daha iyi iletişim sonuçları almanıza yardımcı olacak iletişim sırlarını paylaşacağız.

Büyük Liderlerin İletişim Sırları

İnsanlık tarihinde yer etmiş büyük iletişimcileri, iletişimi sıradan bir konu olarak görenlerden ayıran şey keskin bir dış farkındalık geliştirme yeteneğidir. Dünyanın önde gelen liderlerini incelediğinizde, hepsinin olağanüstü iletişimciler olduğunu siz de fark edeceksiniz. Bu liderler kendi fikirleri hakkında konuşsalar bile, sizin duygu ve düşüncelerinizi de dile getirecek bir şekilde yapacaklardır. Siz bunu fark etmezsiniz bile. Mesajlarının takipçilerine ulaşması önemlidir. Ulaşmazsa onlar üzerinde etki kuramazlar.

Liderlerin, günlerinin büyük bir kısmını bir tür kişilerarası bir görevde geçiriyor olmaları aslında sürpriz gibidir. Ayrıca, çok sayıda organizasyonel, kompleks yapıdaki problemin kötü iletişimin sonucu olarak meydana gelmesi de aslında şok bir durum değildir. Liderlerin de kendilerini ifade edebilecekleri, büyük iletişimci olmaya odaklanmalarının da altını çizen şey tam da bu paradokstur.

Etkili iletişim, ister kişilerarasında olsun, ister grup içi veya harici düzeyde olsun, profesyonel bir başarının temelini oluşturur. Büyük iletişim becerileri ile ilgili anlayışın geliştirilmesi sanıldığından daha kolay olsa da, kritik zamanlarda bu becerileri uygun şekilde kullanabilmek her zaman için umut edildiği kadar kolay değildir.

Kazanılan beceriler veya edinilen bilgiler, ihtiyaç duyulduğu zaman pratik bir şekilde kullanılabildikleri ölçüde değerlidir. Büyük iletişimcilerin en önemli ortak yanı, daha ileri derecede bir durumsal ve bağlamsal farkındalık duyusuna sahip olmalarıdır. En iyi iletişimciler olarak nitelendirdiğimiz insanlar, harika dinleyicilerdir. Aynı zamanda da harika gözlemcilerdir. Büyük iletişimciler, iletişim kurulacak kişilerin ruh halini, dinamiklerini, tutumlarını, değerlerini ve endişelerini algılayarak bir kişi veya grubu anında okuma konusunda beceriklidirler. Yalnızca çevresindekileri iyi okumazlar. Aynı zamanda mesajlarını, düşüncelerini de söz konusu çevreye tek bir noktayı kaçırmadan empoze etmek konusunda harika bir yeteneğe sahiptirler. Şunu unutmamak gerekir ki mesaj, haberciyle ilgili değildir. Haberci ile ilgisi de yoktur aslında. Ancak ve ancak mesaj,  %100 iletişim kurduğunuz kişilerin gereksinimlerini ve beklentilerini karşılama ile ilgilidir.

Peki, yeteneklerinizin mükemmel bir iletişimci olma noktasına ulaştığını nasıl anlayabilirsiniz? Bunun cevabı şudur: Başkalarıyla iletişiminizde, aşağıdaki on sırrı düzenli bir şekilde uyguladığınızda istediğiniz noktaya ulaşmış olacaksınız:

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey >>

 1. Güvensiz konuşmayın

Çoğu zaman, insanlar güvenmedikleri kişilere içlerini dökmezler.

Çoğu zaman, insanlar güvenmedikleri kişilere içlerini dökmezler. İnsanlar, bir liderin onların güvenine layık olduğu duygusunu hissettikleri zaman risk alacaklardır. Oysa karşılarındaki liderin zayıf bir karaktere sahip olduğunu veya yeterince dürüst olmadığını düşünürlerse bu şekilde davranmayacakları aşikardır. Güven kazanmak için çaba sarfetmek, arasıra işe yarar. Güven en çok, doğru davranış, düşünme ve etkili karar verme ile kazanılır. İnsanların güveni varsa birçok şeyi affedebileceklerini unutmayın. Fakat güvenin olmadığı yerlerde en küçük hatalar bile affedilmeyecektir.

 1. Mesajınızı kişiselleştirin

Liderlikte iletişim becerileri için mesajınızı kişiselleştirmelisiniz. Kurumsal iletişim cümleleri ile iletişim kurmayı bırakın. Ve organizasyonel sohbetler yapmaya başlayın. Tek başınıza değil, diyalog şeklinde düşünün. Emim olun ki sohbet ne kadar kişisel ve ilgi çekici ise o kadar etkilidir. Çevrenizle veya mesajınızı ileteceğiniz çevre ile anlamlı ilişkiler geliştirmezseniz. Etkili liderlikte şu söz yapı taşıdır:

“İnsanlar onları ne kadar umursadığınızı bilene kadar, ne kadar bildiğinizi umursamazlar.”

 1. Net olun

Net olmak, belirsiz olmak ile karşılaştırıldığında 10 üzerinden 11 kez daha iyidir: Etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmelisiniz. Basit ve öz olmak, her zaman kompleks  ve kafa karıştırıcı olmaktan daha iyidir. Zaman konusu, daha önce hiç bu kadar değerli bir şey olmamıştır. Bu nedenle liderlerin nasıl laf kalabalığını bırakıp  da can alıcı noktalara odaklanılacağını öğrenmeleri büyük önem taşımaktadır. Kısa ve berraklığın değerini anlamadan, insanlar siz daha oraya varamadan konudan kopacaklardır. Daha derin seviyelere ulaşma şansınız neredeyse yoktur. Amacınız gereksiz şeyleri bir kenara atmak, yalın ve anlaşılır bir dille iletişim kurmaktır.

İyi Bir Lider Ne Yapar? Neler Yapmalı? >>

 1. Aldıklarınıza değil, her zaman verdiklerinize odaklanın

Liderlikte iletişim becerileri için verdiklerinize odaklanmalısınız. Sadece almak sıradan insanların yaptığı bir şeydir. En iyi iletişimciler sadece iletişim kurarken bilgi edinme ve bilgi toplama konusunda yetenekli değillerdir. Fikirlerini aktarma, beklentileri ayarlama, ilham verici aktiviteler yapma ve vizyonlarını kişiler arasında yayma konusunda da yeteneklidirler. Anahtar nokta, etkileşim kurulacak her bir kişiye bir hizmetkar kalbi ile yaklaşmaktır. Gerçekten de kişilere, aldığınızdan daha fazla katkıda bulunmaya odaklandığınızda, hedeflerinize ulaşmış olursunuz.

 1. İnsanlara karşı açık olun

Açık olmakla bir lider, kendisine muhalif düşüncelere sahip olanları ikna etme amacı ile konuşmamalıdır.

Kapalı bir aklın katılığı ile yeni fırsatları asla göremezsiniz. Açık olmakla bir lider, kendisine muhalif düşüncelere sahip olanları ikna etme amacı ile konuşmamalıdır. Onları anlama amacı güderse, iletişim boyutunu çok daha ileri bir seviyeye çıkartacaktır. Sizin düşüncelerinize muhalif olan ve sizinle yüzleşen, size meydan okuyan, sizi geliştiren insanlarla muhabbetleri açın.

 1. Sürekli konuşmak yerine susun ve dinleyin

Liderlikte iletişim becerileri konusunda en büyük yetenek dinlemektir. Büyük iletişimciler, ortamı ne zaman yükselteceklerini ve ne zaman düşüreceklerini çok iyi bilirler. İnsanları usandırıncaya kadar mesajınızı yayınlamaya çalışmak, hiçbir zaman anlamlı bir sohbet yapmakla aynı sonucu vermeyecektir. Ancak bu, etkili iletişim için monolog olmayı değil, diyalog kurmayı da yanında getirir.

 1. Egonuzu, empati yeteneğiniz ile değiştirin

Egonuzun, yeteneklerinizin tahsil edemeyeceği çekler yazmasına izin vermemelisiniz. Samimiyet, ego ile birlikte değil, empati ve şefkat ile iletişim kurduğu zaman çok daha etkili olur. Empati kurmayı bilen iletişimciler, her ne kadar kırılgan bir ego maskesi altın iletişim kurmaya çalışan kişilere göre daha etkili olacaklardır. Bu iletişim sırrını anladığınızda, öfkeyi saygıya ve şüpheyi de güvene çevirebileceksiniz.

İçe Dönük İnsanlar Lider Olabilir Mi? >>

 1. Satır aralarını okumayı öğrenin

Bir an aklınıza gelen tüm büyük liderleri bir düşünün… Aynı zamanda büyük iletişimci olan bu liderlerin, satır aralarını okumada çok usta olduklarını siz de göreceksiniz. Söylenmeyen şeyleri, tanık olunmayan konuları ya da duyulmayan şeyleri anlamada esrarengiz bir yetenekleri vardır. Gözlerinizi ve kulaklarınızı açık tutun. Ağzınız kapalı olsun. Bu sayede seviyenizin veya organizasyonel farkındalığınızın nasıl arttığına siz bile şaşıracaksınız.

 1. Ne ile ilgili konuştuğunuzu bilin

Anlatmak istediğiniz konuyla ilgili kendinize teknik bir hakimiyet geliştirmelisiniz.

Anlatmak istediğiniz konuyla ilgili kendinize teknik bir hakimiyet geliştirmelisiniz. Bahsedeceğiniz konunun uzmanlığına sahip değilseniz, pek az kişi sizi dinleyecektir. En başarılı insanlar, “ne söylediğiniz değil nasıl söylediğiniz önemlidir” diye belirtmektedir. Bu doğrudur. Ancak nasıl söylediğiniz kadar ne söylediğiniz de önemlidir. Etkili iletişimciler mesajlaşmanın hem “ne”, hem de “nasıl” yönlerini ele alırlar. Bu nedenle liderlikte iletişim becerileri için söylediklerinize de dikkat edin.

 1. Gruplarla bireyler olarak konuşun

Büyük liderler her zaman samimi bir ortamda, kişilerle birebir iletişim kurma lüksüne sahip değildir. Büyük iletişimciler, bir mesajı bir toplantı odasında 10 kişiye veya bir stadyumda 10,000 kişi ile konuşabilecekleri şekilde uyarlayabilirler. Orada bulunanlar birer birey olarak, liderlerin doğrudan kendileri ile konuşuyormuş gibi hissedebilirler. Bir ortamı nasıl kullanacağını bilmek ve güvenilirlik, liderlikte iletişim becerileri için olmazsa olmazdır.

Bonus – Gerektiği zaman mesajınızı değiştirmeye hazırlıklı olun

İletişim stratejisinin tartışılan ender konularından biri de verilecek mesajın kötüye gideceğini hissettiğiniz anda mesajınızı değiştirmektir. Bu hareket acil durum planı niteliğindedir. Başarılı bir etkileşim oluşması için karşınızdaki insanlar ile aynı frekansta olmalısınız. Eğer uzmanlığınız, empati yeteneğiniz, net oluşunuz vb. beceriler istediğiniz etkiyi yaratamıyorsa, ki bu çok nadiren olur, bir şeyleri anında değiştirerek bir etki yaratmanız gerekecektir. Harika kısa hikayeleri, mizah için karikatürleri, analojiler veya konuyla ilgili güncel verileri ile güveninizi artırmak ve özgüven oluşturmak için cesurca ifade edin. Bu taktik son çare olarak elinizin altında olmalıdır.

Ana fikir

Bu yazımızda liderlikte iletişim becerileri üzerine konuştuk. Eğer bir mesajınız varsa, iletişim kurmak için mesajınızın gerçek, doğru ve iyi muhakeme edilmiş olduğundan emin olun. Mesajlaşma eğrisinin başında harcamak zorunda olduğunuz biraz fazladan zaman, sizi son noktada ciddi bir rahatsızlık ve beyin hasarından kurtaracaktır. En önemlisi, iletişimin sizinle ilgili olduğunu bilin. Görüşlerinizle, konumunuz veya koşullarınızla ilgili olmadığını unutmayın. Bu durum, insanların, iletişim kurduğunuz kişilerin ihtiyaçlarını karşılayarak, endişelerini anlayarak ve dünyalarına değer katarak yardım etmekle ilgilidir.

Başarılı Liderlerin Yapılacaklar Listesini Biliyor Musunuz? >>