fbpx

Networkte Ekip Üyelerinizi Nasıl Ödüllendirirsiniz?

Bugün, Network Marketing ekibindeki üyelerinizi ve alt sıranızı nasıl ödüllendireceğiniz üzerinde biraz konuşalım. İnsanların, sizin için onları ödüllendirdiğiniz şeyleri daha fazla yapacaklarını baştan bilmelisiniz! Belirli bir davranış biçimini teşvik etmek istiyorsanız, bunun için ödüllendirmeniz gerekir.

Bir dakikanızı ayırın ve insanların köpeklerini nasıl eğittiğini düşünün. Köpek doğru bir şey yaptığında bir muamele görürler. Bir köpek doğru bir şey yaptığında, övülür. Onlara “iyi çocuk” veya “iyi köpek” diyorsunuz. Sonuç olarak; bu arzulanan davranışlardan daha fazlasını yapmaya devam ediyorlar; çünkü övgü istiyorlar!

Bu, B.F. Skinner’ın olumlu davranışları ödüllendirme konusundaki teorisini destekler;

“Skinner, Skinner kutusuna aç bir fare koyarak pozitif takviyenin nasıl çalıştığını gösterdi. Kutuda, yanda bir kaldıraç bulunur ve fare, kutunun etrafında hareket ettiğinde, yanlışlıkla kolu kaldıracaktır. Öyle ki kolu kaldırdığı zaman hemen bir gıda parçası kolun yanındaki bir kaba düşecekti. Fareler hızla kutuya konulduktan sonra doğrudan kola gitmeyi öğrendi. Kolu bastırırlarsa gıda almanın sonucu, eylemi tekrar tekrar yapmalarını sağlamıştır.”

Bu ne anlama geliyor?

Her şeyden önce, insanlar köpek değildir ve fare de değildir. Bununla birlikte, teori şu ki; çoğu insanın/hayvanın yaptıkları için ödüllendirdiğiniz şeyleri daha fazla yapacağını göstermektedir. Başka bir deyişle, belli bir davranışı ödüllendirirseniz, tekrarlamak için daha motive olurlar!

Tüm bunlar Network mMrketing ile nasıl ilgilidir?

Bir pazarlama ağı lideri olarak; insanları yalnızca etkinlikleri için ödüllendirmek istersiniz, sonuçlarından dolayı değil. Ne tür sonuçlar aldıklarına bakılmaksızın, insanları para üreten faaliyetlerde bulundukları için ödüllendirmek istiyorsunuz.

Büyük sonuçlar üreten insanları ödüllendirmek kolaydır. Çoğu insan böyle yapar. Ancak, en iyi sonuçları almasalar bile, çok çalışan insanları ödüllendirmenin daha önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu ekstra cesaretlendirme büyük bir fark yaratabilir.

İnsanları şu aktiviteleri ile ödüllendirebilirsin;

 • Potansiyel müşterilerle konuşmaları,
 • Bir tanıtım yapmaları, 
 • Bir ekip üyesine yardım etmeleri,
 • Ürün siparişi vermeleri,
 • Bir etkinliğe katılmaları,
 • Yeni bir müşteri kaydetmeleri,
 • Yeni bir distribütöre sponsorluk yapmaları,
 • Biriyle takip yapmaları,
 • Ekip üyelerini eğitmeleri,
 • Ürün bilgilerini geliştirmeleri,
 • Bir ev partisi düzenlemeleri,
 • Ve daha birçok konuda bir şey yaptıkları zaman onları ödüllendirmelisiniz.

Bu eylemlerin/davranışların ödüllendirilmesi, ekip üyelerinizin daha fazlasını yapmalarını sağlayacaktır! Ve tam olarak istediğin şey de zaten budur.

Peki, pazarlama ağı ekip üyelerinizi etkili bir şekilde nasıl ödüllendirirsiniz? İşte yapabileceğiniz birkaç şey:

 • Onları halka açık şekilde övün.
 • Onları tebrik etmek için el yazısıyla yazılmış bir not gönderin.
 • Onlara küçük ve ucuz bir hediye gönderin.
 • Onları tebrik etmek için onları arayın.
 • Başarılı bir üst hattın onları aramasını sağlayın.
 • Kutlamak için onlarla bir araya gelin.
 • Olumlu bir mesaj gönderin, Instagram veya Facebook sayfalarında etiketleyin.
 • Onlarla eğlenin.
 • Ve sayısız başka şey yapabilirsiniz ödüllendirmek için!

Verdiğiniz ödül, yaptığınız iş kadar önemli bir yerde değildir! İşin aslı, çoğu insan işinde veya evinde çok fazla olumlu övgü alamaz. İnsanları Network Marketing ticaretlerini büyütmek için bir şeyler yaptıkları zaman övdüğünüzde/ödüllendirdiğinizde, bu davranışı gelecekte tekrar tekrar yapma ihtimalleri yüksektir.

Bazı insanlar bunun aptalca olduğunu düşünebilir. Aslında liderlik bununla ilgili: başkalarının önemli hissetmelerini ve takdir edilmesini sağlamak. Asla, en büyük insan ihtiyacının, takdir edilmek ve kendini önemli hissetmek olduğunu unutmayın.

***

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Takımınızı etkili bir şekilde ödüllendirmek için neler yapıyorsunuz, ipuçlarını paylaşabilirsiniz? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya bir yorum yapın.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,961BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,374TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...

Doğrudan Satışta İnancınızı Nasıl Artırabilirsiniz?

Doğrudan satışa olan inancınızı nasıl inşa ediyorsunuz? Başarının gerçek anahtarı nedir? Doğrudan satış başarısı için inanç son derece önemlidir. Size inancın "birine veya bir...