Networkte Ekip Üyelerinizi Nasıl Ödüllendirirsiniz?

Bugün, Network Marketing ekibindeki üyelerinizi ve alt sıranızı nasıl ödüllendireceğiniz üzerinde biraz konuşalım. İnsanların, sizin için onları ödüllendirdiğiniz şeyleri daha fazla yapacaklarını baştan bilmelisiniz! Belirli bir davranış biçimini teşvik etmek istiyorsanız, bunun için ödüllendirmeniz gerekir.

Bir dakikanızı ayırın ve insanların köpeklerini nasıl eğittiğini düşünün. Köpek doğru bir şey yaptığında bir muamele görürler. Bir köpek doğru bir şey yaptığında, övülür. Onlara “iyi çocuk” veya “iyi köpek” diyorsunuz. Sonuç olarak; bu arzulanan davranışlardan daha fazlasını yapmaya devam ediyorlar; çünkü övgü istiyorlar!

Bu, B.F. Skinner’ın olumlu davranışları ödüllendirme konusundaki teorisini destekler;

“Skinner, Skinner kutusuna aç bir fare koyarak pozitif takviyenin nasıl çalıştığını gösterdi. Kutuda, yanda bir kaldıraç bulunur ve fare, kutunun etrafında hareket ettiğinde, yanlışlıkla kolu kaldıracaktır. Öyle ki kolu kaldırdığı zaman hemen bir gıda parçası kolun yanındaki bir kaba düşecekti. Fareler hızla kutuya konulduktan sonra doğrudan kola gitmeyi öğrendi. Kolu bastırırlarsa gıda almanın sonucu, eylemi tekrar tekrar yapmalarını sağlamıştır.”

Bu ne anlama geliyor?

Her şeyden önce, insanlar köpek değildir ve fare de değildir. Bununla birlikte, teori şu ki; çoğu insanın/hayvanın yaptıkları için ödüllendirdiğiniz şeyleri daha fazla yapacağını göstermektedir. Başka bir deyişle, belli bir davranışı ödüllendirirseniz, tekrarlamak için daha motive olurlar!

Tüm bunlar Network mMrketing ile nasıl ilgilidir?

Bir pazarlama ağı lideri olarak; insanları yalnızca etkinlikleri için ödüllendirmek istersiniz, sonuçlarından dolayı değil. Ne tür sonuçlar aldıklarına bakılmaksızın, insanları para üreten faaliyetlerde bulundukları için ödüllendirmek istiyorsunuz.

Büyük sonuçlar üreten insanları ödüllendirmek kolaydır. Çoğu insan böyle yapar. Ancak, en iyi sonuçları almasalar bile, çok çalışan insanları ödüllendirmenin daha önemli olduğunu bilmelisiniz. Bu ekstra cesaretlendirme büyük bir fark yaratabilir.

İnsanları şu aktiviteleri ile ödüllendirebilirsin;

 • Potansiyel müşterilerle konuşmaları,
 • Bir tanıtım yapmaları, 
 • Bir ekip üyesine yardım etmeleri,
 • Ürün siparişi vermeleri,
 • Bir etkinliğe katılmaları,
 • Yeni bir müşteri kaydetmeleri,
 • Yeni bir distribütöre sponsorluk yapmaları,
 • Biriyle takip yapmaları,
 • Ekip üyelerini eğitmeleri,
 • Ürün bilgilerini geliştirmeleri,
 • Bir ev partisi düzenlemeleri,
 • Ve daha birçok konuda bir şey yaptıkları zaman onları ödüllendirmelisiniz.

Bu eylemlerin/davranışların ödüllendirilmesi, ekip üyelerinizin daha fazlasını yapmalarını sağlayacaktır! Ve tam olarak istediğin şey de zaten budur.

Peki, pazarlama ağı ekip üyelerinizi etkili bir şekilde nasıl ödüllendirirsiniz? İşte yapabileceğiniz birkaç şey:

 • Onları halka açık şekilde övün.
 • Onları tebrik etmek için el yazısıyla yazılmış bir not gönderin.
 • Onlara küçük ve ucuz bir hediye gönderin.
 • Onları tebrik etmek için onları arayın.
 • Başarılı bir üst hattın onları aramasını sağlayın.
 • Kutlamak için onlarla bir araya gelin.
 • Olumlu bir mesaj gönderin, Instagram veya Facebook sayfalarında etiketleyin.
 • Onlarla eğlenin.
 • Ve sayısız başka şey yapabilirsiniz ödüllendirmek için!

Verdiğiniz ödül, yaptığınız iş kadar önemli bir yerde değildir! İşin aslı, çoğu insan işinde veya evinde çok fazla olumlu övgü alamaz. İnsanları Network Marketing ticaretlerini büyütmek için bir şeyler yaptıkları zaman övdüğünüzde/ödüllendirdiğinizde, bu davranışı gelecekte tekrar tekrar yapma ihtimalleri yüksektir.

Bazı insanlar bunun aptalca olduğunu düşünebilir. Aslında liderlik bununla ilgili: başkalarının önemli hissetmelerini ve takdir edilmesini sağlamak. Asla, en büyük insan ihtiyacının, takdir edilmek ve kendini önemli hissetmek olduğunu unutmayın.

***

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Takımınızı etkili bir şekilde ödüllendirmek için neler yapıyorsunuz, ipuçlarını paylaşabilirsiniz? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya bir yorum yapın.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,433BeğenenlerBeğen
79,666TakipçilerTakip Et
555TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Doğrudan Satışta Dürüstlük

Doğrudan satışta dürüstlük ne demektir? Dürüst ticaret yapmak bize neyi anlatıyor? Profesyonel iş adamı nasıl olur? Girişimciliğinizde dikkat etmeniz gereken önemli noktalar nelerdir? Bugünkü...

Çörek Otu Nedir? Çörek Otu Faydaları Nelerdir?

Çörek otu, alternatif tıpta önemli bir konuma sahiptir. Kış aylarında hastalıklara karşı kalkan olan çörek otu, kanser gibi ağır hastalıklara da şifa olmaktadır. Peki,...

Hayatınızda Gerçek Mutluluğu Geliştirmenin 16 Yolu

Gerçek mutluluğu yakalamak için yollar nelerdir? Onu bulabilir miyiz? Mutlulukta sadece stresin yokluğundan daha fazlası olsa da, stres giderici faaliyetler ve mutluluk arasında ilişkiler...

Müşteri Tutma Programlarınızı Nasıl Geliştirirsiniz?

Müşteri tutma programları boşlukta gelişmez. Tüm çalışmaların pazarlama şemsiyesi altında ve rehberliğinde yapılması gerekir. Böylece yapılanların belirlenmesi ve ölçülmesi söz konusu olabilmektedir. Müşteri tutma...

Konuşmadan Önce Nasıl Düşünmelisiniz? Yardımcı Olacak 7 Şey

Konuşmadan önce düşünmek bize ne kazandırır? İletişim esnasında önce nasıl düşünmeliyiz? Daha etkili bir konuşma yapmak, iletişimimizi kuvvetlendirmek için gelişmeliyiz. Etkili konuşmak konusunda kendimizi...

Doğruda Satışta Perakende Müşteri Bulmanın 10 Yolu

Bugün, daha fazla doğrudan satış perakende müşterisi bulmak konusunda bazı basit ipuçlarını paylaşmak istiyoruz. Size, müşterilerin doğrudan satış işinizin can damarı olduğunu söyleyerek başlamamıza...