Network Marketing’de Neden Daha Az Başarılı İnsan Var?

Network Marketing saygın bir ticarettir.

Öncelikle şunu bilmeliyiz ki Network Marketing’e girdiğinizde düşünce tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor. Bu işte eski düşünce şekillerinizi kullanamazsınız. Çünkü bu sektör, farklı stratejiler gerektirir.

Şunu bir düşünün; klasik işlerde, spor sektöründe ve hayatta ki bütün işlerde, bütün sektörlerde farklı stratejiler kullanılmaktadır. Örneğin; yüzme yarışlarında bir futbol antrenörünün kullandığı stratejileri kullanamazsınız. Ya da tam tersi bir futbol maçında yüzme antrenörünün kullandığı stratejileri kullanamazsınız.

Birçok kişi Network Marketing’e başlarken sabit bir bakış açısı ile başlıyor. Bu kişiler bakış açılarını ve ön yargılarını değiştirmezlerse işin başında zor bir mücadeleye girmiş olurlar. Böylece amaçladıkları sonuçları elde edemezler. Sonunda da işle ilişkiyi kesip işi bırakırlar.

Networkte öyle bir nokta vardır ki bu nokta, başarılı insanlarla networku bırakan insanları birbirinden ayırır. İşlerine gösterdikleri değeri belirler, ayıracakları zamanı ayarlatır, önceliklerini değiştirir. Bu işe yeni başlayacak olan veya yeni başlamış olan her networker için elzem bir konudur. En başta kesinlikle anlatılması gereken ve bu bakış açısına gelmeden davet yapmamasını gerektiren konudur. Peki nedir edinmemiz gereken bu bakış açısı?

Network Marketing bir ticarettir

Uzunca süredir nerede yetişmiş olursanız olun, hepimiz için iş konsepti çok miktarda para yatırımı anlamına gelir. Bir dükkân açmak, bir lisans veya bir franchising almak vs. hepsi yoğun sermaye odaklı işlerdir. Yani ticarete atılmak için büyük sermayeye ihtiyaç vardır. İşte bu yüzden birçok insan ticaret ve girişimciliği denemeye bile cesaret etmiyorlar. Birinci nedeni finansal kaynakları olmadığı için üstesinden gelemiyorlar veya klasik işleri yönetmek için yeterince bilgiye sahip olmadıkları için.

İlk değiştirmeniz gereken düşünce Network Marketing bir ticarettir ama klasik ticaretler gibi değildir. Başlamak için yüksek sermaye gerektirmez. Bugünkü dünyada saygın bir sayın bir ticaret kurmak için 100-200 bin hatta 1 milyon TL sermaye gerekir. İşlek bir yerde dükkâna ve iyi elemanlara ihtiyacınız olacak. Bir bayilik almak zorundasınız. Ve ayrıca neredeyse 24 saat iş yerinizde durmak zorundasınız. Bunun sebebi ise ticaretinizi paranızı yönetmek için başka birine güvenemezsiniz.

Network Marketing saygın bir ticarettir.

Ama buna rağmen klasik ticaretler gibi kısıtlama ve maliyet gerektirmez. İlk değiştirmeniz gereken düşünce, Network Marketing bir ticarettir. Ama klasik işlerin stratejisini ve gereksinimlerini burada kullanamazsınız. Network Marketing’te farklı stratejiler kullanmanız gerekir. İlk strateji yüksek sermayeye ihtiyaç yoktur. Bu miktar şirkete göre değişir. Ortalama 1000-10 bin TL gibi küçük bir sermaye ile başlayabilirsiniz.

Bugünkü ekonomide söylediğimiz paralar çerezdir artık para sayılmaz. 15 yıl önce Network’e başlamak için birine bin-10bin TL deseydiniz belki kalp krizi geçirirdi. Ama bu gün makul bir rakamdır. Çoğu kişi bu paraya sahiptir ya da sağdan soldan kolay bir şekilde ayarlayabilirler.

Dolayısıyla Network Marketing bir ticaret olarak, sermayesi yüksek değildir.

Bu ne anlama geliyor? Yani siz bu ticareti herkese sunma fırsatına sahipsiniz. Uygun fiyattan dolayı lokal ya da uluslararası girişimci olmak ve kendi işine sahip olmak bir çok kişi için mümkündür. Arkadaşınız param yok dese dahi ki maalesef bu devirde bir çok kişi paralarını iyi yönetemedikleri için masaların üzerinde böyle bir para olmayabilir ama herkes bulabilir. İnanan kişi bu parayı ayarlayabilir.

Klasik ticaretin stratejisini Network Marketing’te kullanamazsınız. Klasik ticarete belirli bir beceriye ihtiyaç vardır. Lokanta açmak için önce lokanta yönetmeyi öğrenmelisiniz. Yemeklerin kalitesini, stok ve post makinesini yönetmeniz gerekir. Ayrıca yemeklerin tam zamanında hazır olabilmesi için mutfağı yönetmeniz gerekir. Yani Ali, Veli herkes “yarın lokanta açacağım” diyemez. Belirli bir beceriye ihtiyacınız olacaktır.

Ekstra bir beceriye sahip olmanız gerekmiyor.

İthalat ihracat işine başlamak için finans, gümrük kurallarını, vergi ve vergi yönetimini öğrenmek zorundasınız. Ama Network Marketing’i güzelleştiren ise her hangi bir beceriye ihtiyacınızın olmamasıdır. İnanmakta zorlandığınızı biliyoruz. “Şimdi siz hiçbir yeteneğe ihtiyaç duymadan Network Marketing yapan bir iş adamı/kadını olabileceğimizi mi söylüyorsunuz?” diye aklınızdan geçiyor olabilir.

Cevabımız EVET. 20-30-40 yıl önce başlayanlar da her hangi bir yeteneğe sahip değillerdi. Hatta birçoğu Network Marketing’in ne olduğunu bile bilmeden başladılar ve hala bu şekilde başlayıp daha sonra hızlıca öğrenenler var. Sebebi ise Network Marketing dili, stratejisi basit, anlaşılabilir ve kopyalanabilir bir ticarettir. Bu yüzden herkes öğrenebilir ve öğretebilir.

Yeterli düzeyde muhasebeci, matematikçi ve bu alanda uzman olan biri olmasanız bile önemi yoktur. Dürüst olmak gerekirse Network Marketing konusunda uzman olduğunu söyleyen ve kaydolanlar bu işte başarısız olmaya mahkumdurlar. Bu konuda iş geçmişi hiç olmayan, her hangi bir iş yönetmemiş olanlar, ödeme planını hiç anlamayanlar ve Network Marketing sektörünü daha önce hiç duymamış olanlar başvurabilir, para kazanabilir ve başarılı olabilirler. Ve bugün Network Marketing’te başarmış yeterli sayıda örnek mevcut.Onlar sıfırdan her şeye sahip oldular.

Bu kişiler zaman geçtikçe öğrenmeye başladılar.

Organizasyonunuz büyüdükçe siz de olgunlaşırsınız. Para kazandıkça Network Marketing konusunda daha da uzmanlaşırsınız. Fakat şunu unutmayın Network Marketing klasik bir iş alanı değildir. Ama hala bir çeşit girişimcilik türüdür ve Network Marketing’de siz kendi işinizin sahibisinizdir.

Şimdi klasik işleri ait bütün baş ağlarından yani stok yönetimi, finans yönetimi, kurumsal yapı, vergi, lojistik, insan gücü, sistemler, organizasyon şemaları, ürün geliştirme, Ar-ge, paketleme, pazarlama, bilgi teknolojileri, dijital pazarlama gibi konular Network Marketing’le artık sizin baş ağrınız olmayacak. İşin güzelliği burada. Aslında klasik iş dünyasının baş ağrılarından uzak ama aynı geliri getiren bir iş sahibi oluyorsunuz.

İş dünyasında süregelen iş sahibi olma problemini Network Marketing çözmüş görünüyor.

Çünkü açıkçası birçok insan nasıl iş kurulur onu bilmiyor. Network Marketing bu anlamda size her şeyi sunuyor. Bu anlamda Network Marketing şirketleri işi tüm yönleriyle ele alarak planlıyor ve bu sürecin yönetimini şirketler tarafından kiralanmış profesyonel, yetenekli, yüksek derecede motive ve sistemli çalışan kurumsal bir ekip tarafından gerçekleşmekte.

Şimdi kendi işinize sahipsiniz ve Network Marketing firmaları için çalışan (maaşlı) herkesten daha çok kazanacaksınız. Fakat bunu yaparken klasik işlerin ağrılarını hiç yaşamayacaksınız. Anlayarak değişmeniz gereken ilk düşünce: Öncelikle Network Marketing’in bir ticaret olduğunu kabullenin. Sonra onu bir iş olarak ciddiye alın. Gerçekte klasik baş ağrıları olmadan restoran ya da herhangi bir iş yeri sahibi olmuş gibi kendinizi bu işe verin.

Açıkçası, “abartıyorsunuz bu kadar da olmaz” diyor olabilirsiniz. Ama Network Marketing hızla büyüyen ve 200 Milyar $ aşan bir sektör. (WFDSA 2018 resmi verileri için tıklayınız) Network Marketing sektörü sınırsız gelir potansiyeline sahip bir iş sahibi ya da girişimci olmak isteyen herkese bu imkânı mümkün kıldı. Şunu unutmayın ki; Network Marketing işinde asla ve asla klasik iş kurmanın zorlukları ve kısıtlamaları yoktur. Ama iş etiği anlayışında ise klasik işten farklı değildir aslında.

Bu işe zamanı dikkate alarak kendinizi adamalısınız.

Bir restoranın başarılı olmasını istiyorsanız bir zaman programına dayalı işletmelisiniz. Çünkü restoranı kapalı tutmanın maliyetini karşılayamazsınız. Pazartesi restoranı kapalı tutamazsınız, Salı açıp Çarşamba tekrar kapatıp Perşembe yeniden açayım diyemezsiniz. Ya da Perşembe açıp kediniz hasta diye bir hafta kapalıyız da diyemezsiniz.

Yani haftanın yedi günü restoranı açık tutmalısınız. Yani haftanın yedi günü restoranı açık tutmak zorundasınız. Müşteriler girerken yorgunum diye kapıyı onlara kapatamazsınız. Kestirip atamazsınız ve bu zorlukların sizi durdurmasına da izin veremezsiniz. Network Marketing işinde de bu urum aynen geçerlidir. İster 10 bin, ister 5 bin, ister 1000 liralık alış veriş yapın hiç fark etmez. Yine de işi ciddiye alın. Yani klasik bir işte ne ölçüde ciddiyet gösteriyorsanız Network Marketing içinde bu durum geçerlidir.

Bu ilk adımı atmanın en önemli kuralıdır.

İnsanlara Network Marketing yaptığınızı söylediğinizde ister alt grup olun ister üst lider olun sonuçta iş sahibisiniz. Kendi imparatorluğunuzun CEO’susunuz. Belki bir bina üzerinde isminiz, 600 çalışanınız ya da dağıtım işi yapan 17 tırınız olmayabilir. Buna ihtiyacınız yok. Sadece bir CEO zihniyetine sahip olmalısınız. Ülkenizdeki herhangi bir klasik işten daha büyük bir imparatorluk inşa edebilirsiniz.

Piyasada 20 yıldır çalışan bir işletmeden 2-3 yıl içinde daha fazla para kazanan liderler var. Bu ne anlama gelir? Bu bize geleceğin işi Network Marketing olduğunu söylüyor. Aslında bu iş trenddir. Cep telefonundan, ulaşım ve iş konseptine kadar bu trendler her yıl değişim gösterir.

Şimdi bu anlamda Network Marketing’i sonsuz bir trend olarak görmeniz gerekir. Çünkü sıradan insanlara sıradan olmayan bir iş kurma hayali sunan başka bir fırsat yok. Fakat ön yargılarımızdan kurtulup değişmemiz gerekiyor. Artık işçi değilsiniz ya da caddelere aylak aylak boş dolaşan biri değilsiniz. Bugün bir iş sahibisiniz. Yüksek gelir potansiyeliyle ve üstelik klasik işteki baş ağrıları olmayan bir iş.

Kesinlikle bu temel kuralı hayallerinize ve finansal özgürlüğe ulaşmaz için kendinizde uygulamanız gerekiyor.