Normal Olmak Sıradan Olmaktır. Sıradan Olmamak İçin…

Alışkanlıklarınızı oluştururken kasıtlı olmanız gerekir. Alışkanlıklarını şansa bırakamazsınız. Niye mi? Çünkü doğal eğilimimiz kolay yolu seçmektir.
Şimdi, sadece alışkanlık için değil, hayatımızın her alanında, kasıtlı eylemlerde bulunmanın önemine daha yakından bakmak istiyoruz.

Gerçek şu ki, hayatınızı yaşamak için iki yolunuz vardır: Bir varsayılanla veya bir tasarımla yaşayabilirsiniz. Varsayılan olarak yaşamak sadece kalabalığı takip etmek demektir; en az zorlu yolu takip etmek anlamına gelir. Bir tasarımla yaşamak, yaşamınızı sürdürdüğünüz yolda aktif olmak demektir.
Varsayılanla yaşamak sıradanlığın tanımıyken, tasarımla yaşamak büyük bir hayatın tanımıdır.

Bir tasarımla nasıl yaşayabiliriz?

Tasarımla yaşamak, yaşamınız hakkında bilinçli olmanızı gerektirir. Hayatınızın farklı yönlerine bakmanızı ve bunları iyileştirmek için kasıtlı eylemler yapmanızı gerektirir. Sadece oto pilotta yaşamak yerine hayatınızın kontrolünü ele almanızı gerektirir.

Kendi hayatınıza bakarsanız, kasıtlı olmanın önemini çokça görürsünüz. Tam potansiyelinize ulaşmak istiyorsanız, düşünmeli ve kasıtlı eylemler gerçekleştirmelisiniz. Sadece “normal” yaşam tarzını takip etmeyin çünkü bu, tanım gereği, sıradanlığın yoludur.

***

Hayatınızın; çevrenize baktığınızda anne-babanız, amcanız, dayınız, halanız, çevrenizdeki sizden 10-20-30 yaş büyük diğer insanlar gibi o yaşa geldiğinizde sıradan olmasını istemiyorsanız, onlardan farklı bir şeyler yapın. Bir varsayımla değil tasarımla yaşamayı öğrenin. Çünkü bir kere yaşadığımız bu hayatı herkes gibi, sıradan, değil farklı olarak yaşamalıyız.