İrade, disiplin veya kararlılık olarak da bilinen bu kullanışlı özellik, arka cebinizde olması gereken mükemmel bir yaşam boyu beceridir. Kendi kendini kontrol etme, hayattaki cazip durumların üstesinden gelmenize yardımcı olacak. Ayrıca işler zorlaştığında sizi takip etmeye devam edecektir. Neredeyse tüm durumların üstesinden gelmek için ihtiyaç duyulan öz kontrolün nasıl kazanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmeniz için bu makaleyi hazırladık.

Öz kontrol nedir?

Kendini kontrol etmenin asıl tanımı, özellikle zor durumlarda, kişinin duygularını ve arzularını kontrol etmektir. Psikoloji, günümüzde bu aracı “… uzun vadeli hedeflere ulaşmak için dürtülerimizi bastırma yeteneği ” olarak tanımlamaktadır. Acil dürtüler üzerinde hareket etmek yerine, öz kontrol, duygularımızı kontrol etmemize ve daha sağlıklı yemeye çalıştığınız lezzetli çikolatalı ekler yeme gibi pişman olacağımız her şeyi yapmamıza yardımcı olabilir. Bu tür durumlarda kendi kendini kontrol etme veya irade kullanma, sonunda büyük başarılara yol açar.

Kendi kendini kontrol neden bu kadar zor?

Kendi kendini kontrol etmenin yorucu olduğunu gösteren çalışmalar var . Odak noktanızı veya dikkatinizi kullanan herhangi bir görev veya durum aslında sabrınızı ve öz denetiminizi vergilendirir. İşte bu yüzden işteki zorlu bir günden sonra, evdekilere yemek yerken veya aile üyelerine karşı alışkanlık halindeyken bu kontrolü kaybetme ihtimaliniz daha yüksektir.

İnsanlar doğal olarak kendileri için rahat olan eski ve tanıdık rutinlere geri dönmeyi severler. Bu nedenle, odak noktanızı kullanan her türlü değişiklik veya yeni rutin kendi kontrol tankınıza giriyorYeni rutinlere hakim olmak, hatta günlük duygularımızı ve dürtülerimizi yenmek için çok odaklanmamız gerekiyor.

Bu nedenle, günün sonunda; özellikle de büyük miktarda yenilgi veya stres dolu günlerde, kendi kendini kontrol tankımızın yakıtı düşük olabilir, bitkin ve tükenmiş hissetme ihtimalimiz daha yüksektir. Ancak, kendi kontrolünüzün ne zaman boşaldığını ve tankınızı nasıl dolduracağınızı belirlemenin yolları vardır.

Öz kontrolünüz düşük mü çalışıyor?

Öyleyse, kendi kontrolünüzün düşük seviyede çalıştığını gösteren bazı uyarı işaretleri nelerdir? Bu işaretlerden birkaçına ve zihninize ve irademize nasıl yakıt ikmali yapıp yeniden enerji verebileceğinizi ele alalım.

İşaretler kendini kontrol altına alıyor:

  • Çalkalama
  • Sinirlilik
  • Sabır eksikliği
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Davetsiz düşünceler

Peki kontrolü tekrar kazanmak için hangi adımları atabilirsin?

Eğer öz kontrolün kötüyse, ilişkilerin de kötü olur

Kişisel hedeflere ulaşmada öz kontrol, başarılı bir insanın temelini oluşturuyor. Sosyal yaşamımızda da son derece önemli. Kendi kendini kontrol etmeyi kullanmak, diğerleriyle olan günlük etkileşimlerimizin bir parçasıdır. Çoğu zaman, içimizde başkalarının neden olabileceği stres veya sürtünmeye neden olan durumlara giriyoruz ve bu durumlarda duygularınızı kontrol etme gücü sizin en büyük yardımcınız olacak.

Etkileyici duygulara ve hislere sahip olmanın kötü sonuçları olabilir ve kendi kendini kontrol etmenin nasıl kullanılacağını bilmek, Benlik Gelişimime göre, sizi oldukça tuhaf durumlardan kurtaracaktır .

Kendi Kendini Kontrol Etmenin 4 Basit Yolu

En uygun kontrol seviyelerinde çalışarak, günlük durumlarla etkin bir şekilde başa çıkabilmenizi sağlamak için yeniden şarj etmenin ve enerjilendirmenin çeşitli yolları vardır.

Kendi kendini kontrol eden alıştırmalar yapın

Bir gün boyunca tatlılardan veya teknolojiden kaçınmak gibi kendi kendini kontrol eden durumlar uygulamak, bu becerilerinizi geliştirir . Ayrıca stresli durumlarda kendinizi kontrol edebileceğinize dair güveninizi de artıracaktır.

Sizi engelleyen durumdan uzaklaşın

Sizi engelleyici bir durum ortaya çıktığında, iyi bir dikkat dağıtıcı bulmak (yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşa telefon etmek gibi) kötü davranışlardan kaçınmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, kötü alışkanlıkları ödüllendirici veya olumlu davranışlarla değiştirmek, çok cazip gelebilecek yaramaz rutinleri atmanın harika bir yoludur.

Enerjinizi yenileyin

Kendi kontrolünüz tükendiğinde, kötü davranışlara geri dönmesi kolay olabilir. Bunun olmasını engellemenin harika bir yolu kendinize bakmaktır. Sağlıklı yemek, yeterince kendinizi formatlamak ve egzersiz yapmak harika bir başlangıç. Bu basit yöntemler, stresle başa çıkmak ve strese karşı önlem almak için en iyi enerji seviyesine sahip olmanızı sağlar.

Dikkat dağıtıcı unsurları azaltmak için ortamınızı değiştirin

Ortamınızdaki dikkat dağılmalarını azaltmak için ortam değiştirerek, daha önemli şeylere odaklanın ve enerjinizi artırın. Etrafınızı iyileştirmek, en çok ihtiyaç duyduğunuz anda kendi kontrolünüzü korumanıza yardımcı olacaktır.

Şimdi başla!

İyi bir kontrol sahibi olmak her zaman kolay değildir ve bazen çok fazla iş gerektirir. Ancak yukarıdaki ipuçlarını uygulayarak ve kullanarak, kendi kontrolünüzü kullanarak zamanla daha kolaylaşır.