Portfolyo Nedir? Nasıl Hazırlanır? Portfolyonun Amacı Nedir?

portfolyo

Portfolyo, herhangi bir konu üzerine yapılmış çalışmaların veya belgelerin bir araya getirilerek düzenli bir hale sokulduğu dosyadır. Bu kavramın finanstan sanata kadar pek çok alanda çeşitli kullanımları mevcut olup bu kavramın kökeni latince portare (taşımak) ve foglio (sayfa) kelimelerine dayanıp bu kelimelerin birleşimi ile ortaya çıkmıştır. İş başvurularında ve sunumlarda sıkça kullanılmaktadır.

Contents

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

 1. En iyi işlerinize yer verin.
 2. Başvurduğunuz pozisyon ile ilgili çalışmalarınızı ekleyin.
 3. Eklediğiniz projelerin her birinin hedeflerini açıklayın.
 4. Tasarım sürecinizi eskizlerle anlatın.
 5. Projelerdeki rolünüzü iyi tanımlayın.
 6. Çalışmaların sonuçlarını ve çıkarımlarınızı ekleyin.
 7. Portfolyonuzu ortama uygun hazırlayın.
 8. Kitlenizi tanıyın ve sunumunuzu buna göre hazırlayın.
 9. Doğru görsel tonu aktarın.
 10. Portfolyonuzu en doğru platformda hazırlayın.

Portfolyonun Amacı Nedir?

Portfolyonun amacı bir bakıma öğretmenin öğrencilere yardımcı olmasını sağlamaktır. Öğrenci merkezlidir ve öğrencinin kişisel çaba, başarı ve ilerlemelerini öğrenme aralığı ya da öğrenme aralıkları ile ortaya koymasını sağlar. Her öğrenci için ayrı bir portfolyo hazırlanırken konu ile ilgili araştırmaları, üzerine düzenlenip yapılmış etkinlikleri ve tüm bunlara ilişkin verileri içerir.

Portfolyo Hazırlamanın Amaçları Nelerdir?

 • Öğrencilerin eleştirel becerilerini ve bilgilerini arttırmanın yanı sıra kendini ifade edebilme yeteneklerinin ve katılımlarının da artış göstermesini sağlar.
 • Öğrencinin kendini ifade edeceği geniş bir alan sağlayarak gelişimine katkı sağlar.
 • Öğrencilerin yaratıcı yönlerine dokunarak onları yaratıcı olmaya teşvik eder.
 • Öğrencilerin sınıf dışında da aktif olarak düşünmesi ve çalışmasına katkı sağlar.

portfolyo nedir

Portfolyo Hangi Programda Hazırlanır?

Portfolyo, online olarak hazırlamak istediğinizde online uygulamaların en iyileri arasında yer alan ‘’Adobe Portfolio’’ , ‘’Behance’’ , ‘’Corotflot’’ , ‘’Cargo’’ ve ‘’Crevado’’ programlarını ücretsiz şekilde kullanmanız ve portfolyonuzu hazırlamanız mümkündür. Görsel veya yaratıcı pazarlarda yer almak istiyorsanız iyi bir portfolyaya sahip olmanız gerekmektedir ve bu ihtiyacınızı yukarıda saydığımız programlar ile giderebilmeniz mümkündür.

Portfolyo Nasıl Yazılır?

Portfolyo, kökeni Latince kelimeler olan portare (taşımak) ve foglio (sayfa) kelimelerine dayanıyor olup İngilizce de kullanımı ‘’portfolio’’ olup Türkçe de kullanımı ise ‘’portföy’’ şeklinde olup bu şekillerde kullanılmaktadır. Aynı zamanda Türkçe de bu kelimenin karşılığı vazife ve makam şekillerinde de karşımıza çıkmaktadır.

Resim Portfolyosu Ne Demek?

Resim portfolyosu, fotoğrafçının çalışmalarının tümü olup bir fotoğrafçının müşterileri etkisi altına alabileceği en güçlü silahlarından birisidir. Çekilen fotoğrafların toplanıp işlemlerden geçerek sunuma hazır hale gelene kadar yapılan tüm işlemleri kapsar. En iyi çalışmaların yer aldığı bu portfolyo hem müşteriler hem de iş başvurularında kullanılabilir.

Mimari Portfolyo Nedir?

Mimari portfolyo, kişinin çalışmaları, yetenekleri ve uzmanlaştığı alanların gösterilmesini, görsel olarak ifade edilmesini sağlayan en önemli dokümandır. Hem akademik kuruluşlar hem de mimari ofisler arasında giderek daha fazla aranır hale gelmektedir.

Gelişim Portfolyosu Nedir?

Gelişim portfolyosu, öğrencilerin belirli bir zaman dilimi içerisinde, daha önceden belirlenmiş olan bir amaç çerçevesi içerisinde becerilerini, yeteneklerini, güçlü ve zayıf yönlerini öğrenme alanlarıyla ilişki olarak göstermiş bulundukları çaba ve ilerlemeleri yansıtarak başarı düzeylerinin ilerleyip ilerlemediği yorumunun da yapılabileceği portfolyolara verilen addır.

Portfolyo Notu Nedir?

Portfolyo notu, öğrencilere belirli zaman dilimi içerisinde belirlenmiş bir amaç çerçeveleri içerisinde gösterdikleri yetenek, güçlü ve güçsüz yönleri ile bağlantı olarak çaba ve ilerlemelerini göz önüne alarak başarı düzeylerinin belirlenmesi ve daha sonrasında öğrencilere bu belgelere dayanarak verilen nota denir.

Portfolyo Linki Nedir?

Portfolyo linki, elektronik ortamda hazırlanan e-Portfolyo sahibinin portfolyolarını başkalarına ulaştırmak için kullanacağı bir araç olarak değerlendirilebilir. Eğer kişi elektronik ortamda hazırlanan portfolyolarını bir başka kişiye ulaştırmak isterse bunu uzun yollar yerine yukarıda belirttiğimiz gibi kısa bir yoldan ulaştırabilir.