Potansiyelini Fark Edememenin Nedeni Bu Olabilir

Potansiyelini Fark Edememenin Nedeni Bu Olabilir

İnsanların yapabilecekleri çoğu şeyi başaramamalarının en önemli nedenlerinden biri, potansiyellerinin ne olduğunu fark etmemeleri gerçeğidir. Potansiyellerini fark edebilecek şanslı olanlar ise onları çevreleyen korku yüzünden yaşamlarında gelebilecekleri noktalara varamazlar.

Korku, potansiyelinizi elde etmenizde bir engel olarak en büyük faktördür. Her ne kadar öncelikle korku, başarısızlık perspektifinden görülse de, potansiyelinize ulaşmak istiyorsanız, bunun gerçekleşme ihtimalini en aza indiren başka korku türleri de var. Korkularınıza karşı koymak ve gerçek potansiyelinize ulaşmak için aşmanız gereken üç farklı korku boyutunu sizinle paylaşmamıza izin verin.

Mükemmel Olmama Korkusu

Sizi başarıya giderken durduran büyük korkulardan biri, tüm hayatımız boyunca ve yapmak istediğimiz her şeyde mükemmel olmaya çalıştığımız gerçeğidir. Bu yüzden, ya yaptığımız işlerden memnun kalmaz ve onlardan uzaklaşırız ya da sadece mükemmel bir şekilde yapabileceğimiz şeylere gideriz. Asla başaramayacağımızı düşündüğümüz şeyleri yapmayı seçmeyiz. Eğer bu şekilde devam edip konfor bölgenizden çıkmaya kararlı olmazsanız, ne yapabileceğinizi asla bilemezsiniz.

Bu nedenle, bir süreliğine de olsa konfor bölgenizden çıkmak için yollar denemenizi tavsiye ederiz, eğer başarılı olabileceğiniz bir şey varsa, onu denemeden bilemezsiniz. Bu ayrıca size gerçek potansiyelinizi açığa çıkarmanın yanı sıra, yapamayacağınız şeyleri size söyleyecektir. Yani, mükemmel olmaya çalışmayın, sadece yapmak istediğiniz şeyi yapın.

Dışlanma Korkusu

Dışarı çıkmamıza ve gerçek potansiyelimize ulaşmamıza engel olan bir başka korku da beklentileri karşılayamama korkusudur. Tüm sosyal ve kültürel baskılarla, ailemiz ya da arkadaşlarımız hatta toplum tarafından belirlenen beklentileri karşılamayan şeylerden kaçınmaktayız. Böylece, yapmanız istenilen şeyi yaparak kabul edilebiliriz.

Dışlanma korkusu, potansiyelinizi fark etmede en büyük engeldir. Gerçek potansiyelinize ulaştığınız zaman, insanlar sizi seçimlerinizle ve başarılarınızla kabul edecekler, bu yüzden sizden beklenileni yapmaya çalışmak yerine, kendi fikir ve inançlarınıza göre hedeflerinize doğru yol alın.

Belirsizlik Korkusu

Her şeyden önce, çoğumuzun gerçek potansiyelimize ulaşmaya dair en büyük korkusu, kendimizin veya sonucunun bize belirsiz geldiği şeylere veya faaliyetlere yaklaşmamamızdır. Bizi her zaman belirsiz olanlar korkutur ve onlardan sakınırız. Ancak, potansiyelinizi gerçekleştirmek için bazen normal şartlarda belirsiz görünen yollara girmemiz gerekir. Belirsizliğe adım atıp orayı keşfettiğinizde ve başarıya ulaştığınızda, bunun mümkün olduğunu ve bir dahaki sefere kesin olarak denemeniz gerektiğini anlayacaksınız. Bu nedenle bu belirsizlik korkusundan çıkmanız, gerçek ve gizli potansiyelinizin kilidini açacak olan belirsizliğe yaklaşmaya ve denemeye çalışmalısınız.

***
Şimdi senin sıran!

Potansiyelinizi nasıl farkettiniz? Yolunuzda ne tür büyük korkular sizi engelledi? Bu korkuların üstesinden nasıl geldiniz? Lütfen deneyimlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.