Satışta Başarılı Olmanın En Önemli Püf Noktası

Keşif, iyi bir satışın en önemli kısmıdır.

Satışlarda başarılı olma konusunda yapmanız gereken en önemli şey, potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi edinmektir. Potansiyel müşterinizle bir toplantı yapmadıkça bir fırsat yaratma ihtimaliniz çok azdır. Fırsatlar olmadan, başarılı olamazsınız.

Keşif, iyi bir satışın en önemli kısmıdır. Herkes mükemmel keşif işi yapmanın sizinle çalışmak için nasıl bir tercih oluşturduğunu bilir, çünkü hayalinizdeki müşteriye sizinle birlikte çalışmanın nasıl bir deneyim olduğunu sunarsınız. Ayrımın ve farklılaşmanın hızlanan bir oranda azaldığı bir dünyada, kendinizi herkesin birbirine benzediği sürüden çıkarabilmek en önemli şeydir. Eğer “ben de” den kurtulup “yalnızca ben” i bulamazsanız, müşterilerinizi kazanmak için epey mücadele etmek zorunda kalırsınız.

Sunum becerilerinizden daha önemli ne olabilir? Sizden toplantı odasının önüne çıkmanız ve fikirlerinizi sunmanız istendiğinde; burada gösterdiğiniz, potansiyel müşterinizin farkına varmasına yardımcı olacak ve gelecek tüm soruları cevaplayacağınız daha iyi bir gelecek durumu anlaşmayı olumlu sonuçlandıracaktır.

Hayalinizdeki müşterinin endişelerini gideremezseniz, bu anlatılanların hepsi beyhudedir. Ve bunların hiçbiri, bir anlaşma yapmak için pazarlık yapma becerilerinden yoksun olduğunuzda önem kazanmaz. Bu iki şey en önemli etkenler olmak zorundadır. Aksi halde başka nasıl ileri gidebilirsiniz?

Her şeyin önemli görüldüğü yerde bazı insan uğraşları vardır. Bunlardan biri liderliktir ki, bunun için vizyona, zekaya, özellikle duygusal zekaya, enerjiye ve zor sonuçların sorumluluğunu almak için isteğe ihtiyacınız vardır. Satışlar ise her şeyin önemli görüldüğü ve hataların büyütüldüğü bu yerde, bir diğer önemli uğraştır. Her şey önem kazandığında; karakterin gücü, kararlılık, cesaret, mizah duygusu, beceriklilik ve hem kişisel hem de profesyonel olarak büyüme arzusu gibi maddi olmayan şeyleri aramaya meyilli oluruz.