Kendi kendinize satış konusunda süperstar olmanız için on üç basit kural. Bir işletme sahibi olarak, düşünseniz de düşünmeseniz de satışın içerisindesiniz. İşinizi büyütmek için her gün kendinizi – ürününüzü veya hizmetinizi – satmak zorundasınız.

Satışta başarılı olmak için yeterli bir beceriniz olduğundan emin değilseniz, bir süperstar satış zihniyeti oluşturmak için bu 13 basit kuralı göz önünde bulundurun.

Satış Konusunda Süperstar Olmak İçin 13 Basit Kural

Satış pazarlama içerisinde rakiplerinize fark atmak istiyorsanız veya daha fazla satış yapma istiyorsanız bazı düşünce ve yeteneklerinizi geliştirmelisiniz. Ya da değiştirmelisiniz. Bu sizi yaptığınız işte farklı kılacaktır. Peki bu yetenekleri öğrenmek çok zor mu? Bu soruya cevap şu olabilir. Herhangi bir işin zorluğu kişiden kişiye değişir. Ancak herhangi yeni öğrendiğiniz bir konu ilk başlarda sizlere zor gelecektir. Bir  süreliğine. Satış konusunda süperstar olmak istiyorsanız, kendinizi sürekli olarak geliştirmek ve değişimlere ayak uydurmanız gerekmektedir.

Aç kalın.

Satış konusunda süpestar olmak için ilk düşünce değişimi, aç kalmak üzerinedir.

Satış konusunda süperstar olmak için ilk düşünce değişimi, aç kalmak üzerinedir. Peki aç kalmak nedir? Karşılaştığınız her iyi satış elemanına bir bakın. Karşısındakini enerjisiyle savuruyor. Güçlü bir iş ahlakına ve yüksek bir enerji seviyesine sahipler. Akranlarından daha uzun ve çok çalışırlar. Ekonomi kötü olduğunda bile hala oradalar, hala satış yapmaya, ürünlerini pazarlamaya devam ediyorlar.

Asla dürüstlüğünüzden ödün vermeyin.

Satış konusunda süperstar olmak için dürüstlüğünüzden asla ödün vermemelisiniz. Her zaman doğruyu söylemenin en iyi politika olduğuna inanın. İş dünyasında, özellikle bugün, dürüstlük bir zorunluluktur. Birkaç yıl önce, Boston’daki Forum Şirketi, beş farklı sektördeki 11 farklı şirketten 341 satış elemanı ile bir deney üzerinde çalıştı. Amaçları, en iyi satıcıları ortalama satıcılardan neyin ayırdığını belirlemekti.

Çalışma bittiğinde, sonuçlar şaşırtıcıydı. Farkı yaratan beceri, bilgi ya da karizma değildi. Fark bir özellik oldu: dürüstlük. Müşteriler satış görevlilerine güvendiğinde, onlardan satın alırlar.

Satış Kapatma Teknikleri Nelerdir? >>

Olumlu kalın.

Tutumunuz, yeteneğinizi değil, rakımınızı belirleyecektir.

Tutumunuz, yeteneğinizi değil, rakımınızı belirleyecektir. Başarı yüzde 90 zihinseldir. Gerçek bir süperstar, zihinsel gelişimine odaklanır. Fikrinizi değiştirerek hayatınızı değiştirebilirsiniz. Zorlu ekonomilerde aşağıda olmak sizin suçunuz olmayabilir, ama ayağa kalkmamak kesinlikle sizin suçunuz. Başarılı olmak için onulmaz derecede olumlu düşünen bir inanan olmalısın.

Yetkili olun.

Satış süperstarları ürünlerinin her şeyini bilirler. Ayrıca rakiplerinin ürünlerini de bilirler ve kolaylık farklılıkları anlatabilirler. Kısacası yaptığı işe tamamiyle hakimdir. Bilgi inancınızı artıracaktır. Ayrıca bilginiz karşınızdaki insanlara da güven verir.

Satış Pazarlama İle İlgilenenler İçin Film Önerileri >>

Hazırlanın.

Eski izci sloganı olan "Hazırlanın" konusunu belki hala hatırlarsınız.

Eski izci sloganı olan “Hazırlanın” konusunu belki hala hatırlarsınız. Evet, doğru. Muhteşem sonuçlar üretmek için çok fazla bilgi gereklidir. Çünkü beklenmedik zamanlarda fırsatlar ayağımıza geldiği zaman onları kaçırmak istemeyiz.

İtibarınıza dikkat edin.

İyi bir itibar satın alamazsınız – onu kazanmalısınız. Olumlu bir üne sahip değilseniz, ne yaparsanız yapın başarılı olmak zor olacaktır.

Başarılı Bir Girişimci Olmanın Anahtarı >>

Hakiki olun.

satış konusunda süperstar olmak - Orijinal misin? Sempatik misin? İletişimin iyi mi?

Hiç sevmediği birinden bir şeyi kimse satın almaz. Olasılık önemli. Orijinal misin? Sempatik misin? İletişimin iyi mi? Bunlar her ne kadar yabana atılsa da önemli özellikler.

En iyi ayağını öne koy.

İyi bir ilk izlenim bırakmak için asla ikinci bir şansın olmaz. Düzgün ve bakımlı mısın? Giyimine ne kadar önem gösteriyorsun? İlk izlenim insanlarda genel bir kanı oluşturmak için çok önemlidir.

Hedefleri belirleyin.

Satış konusunda süperstar olan kazananlar, kesinlikle hedef belirleyenlerdir.

Satış konusunda süperstar olan kazananlar, kesinlikle hedef belirleyenlerdir. Hedef belirleyenler de akıllı satış yapanlardır. Kaybedenler de hep bahaneler yaratanlardır. Hedefler, sabahları kalkmanız için bir nedenden fazlasını verir. Onlar bütün gün devam etmenizi sağlamak için bir teşviktir. Ölçülebilir, tanımlanabilir, elde edilebilir, spesifik olmalı ve bunları yazılı olarak görebileceğiniz bir yerde tutmalısınız.

SMART Plan Nasıl Yapılır? >>

Bir müşteri hizmetleri fanatiği olun.

Müşteri “evet” dediğinde satışın başladığını sık sık duymuşsunuzdur. İyi satıcılar işin zamanında yapılmasını ve doğru yapılmasını sağlar. Hiçbir işin sahip olamadığı bir şey var: müşteriler. Sahip olduğunuz müşterilere iyi bakın, onlar da sizinle ilgileneceklerdir. Detaylara fanatik bir dikkatle yaklaşmalısınız.

Daha İyi Satış Yapmanın 6 İlkesi >>

Dinlemeyi unutma.

Ağzın açıkken hiçbir şey öğrenemezsin. Çok

Ağzın açıkken hiçbir şey öğrenemezsin. Çok fazla insan için, iyi bir dinleme, “Ben konuşurum, sen dinlersin” anlamına gelir. Dinlemek iki yönlü bir süreçtir. Evet, duyulmanız gerekir. Ancak başkalarının fikirlerini, sorularını ve itirazlarını da duymanız gerekir.

Her şeyi perspektifte tutun.

Satış konusunda süperstar olmak için mizah olmazsa olmazdır. Bir mizah duygusunun önemini kavramak imkansızdır. Yol boyunca kaçınılmaz başarısızlıklar olduğunda, onlar hakkında gülmeyi öğrenin.

Kişisel gelişim için bir açlık geliştirin.

Bir ömür boyu okula gitmiyorsun. Hayatın boyunca okuldasın. Satış süperstarları daha iyi olmak için sürekli çalışıyorlar. Dersler alıyorlar, kitap okuyorlar, ses bantlarını dinliyorlar ve geliştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

8 Adımda Hipnotik Satış Tekniği >>

Profesyonel satış elemanlarının özellikleri nelerdir? Uzman satıcı olmak için neler yapmalıyız? Verimlilik, ikna teknikleri, girişkenlik, etkili iletişim ve çok daha fazlası. Profesyonel bir satış elemanı olmak için gereken özelliklere birlikte bakalım.

İşimizde her gün karşılaştığımız en büyük zorluklardan bir tanesi satışları arttırmaktır. Hizmet veya ürününüzü satmak için neye güveniyorsunuz? İşinizin gelir potansiyelini profesyonel satış elemanlarına mı yoksa saatlik maaş alan satış görevlilerine mi emanet ediyorsunuz?

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği

Satış pazarlama konusunda profesyonel olmak için kendinizde geliştirmeniz gereken beceriler vardır. Ancak burada kendinizi kandırmamaya özen gösterin. Neden mi? Çünkü profesyonel satış elemanları büyük ölçüde daha çok satış yapar.

Sosyal Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz >>

Sürekli olarak düşünme evresinde kalmaz. Harekete geçmiştir. Kişisel ve sosyal becerileri üzerinde çalışmaktadır. Kendini geliştirmektedir. Aynı zamanda ortalama satış elemanlarından daha fazla satış yapmaktadır. Peki tüm bunları nasıl yapıyor? Gelin birlikte bakalım. Aynı zamanda da başarılı satış elemanlarının sahip olduğu bu 15 özelliği bulunduran insanlar arayın, yardım isteyin.

Başarılı bir satış elemanı dışa dönük ve girişken olmalıdır.

Çünkü bu özelliğin bir sonucu olarak sattığı her ürün için pozitif enerjisi artar. Daha çok ürün satar, daha mutlu olmak ister. Korkuları vardır. Ancak bu korkularını yenmek için, girişkenlik özelliklerini geliştirmek üzerine çalışma yaparlar.

Kitlesini aramak için kararlı ve de istekli olmalıdır.

Profesyonel bir satış elemanı müşterilerin kendine gelmesini beklemez.

Profesyonel bir satış elemanı müşterilerin kendine gelmesini beklemez. Bunun yerine potansiyel müşteri kitlesini bulmak konusunda kararlı ve istekli davranır.

Etkili iletişim konusunda uzmandırlar.

Profesyonel satış elemanları birkaç dakika içerisinde müşterilerle samimi ilişkiler kurmak konusunda ustadır. İşlerinde etkili iletişim konusunda kendilerini geliştirmişlerdir. Kimlerle nasıl iletişim kuracaklarını bilirler.

Doğru soru sormayı bilirler.

Başarılı bir satış elemanı istek ve talepleri ortaya çıkartmak için müşteriye nasıl ve hangi soruyu sorması gerektiğini bilir.

İş Konusunda Nasıl Etkileyici Olunur? >>

Ne sattıkları konusunda bilgileri tamdır.

Profesyonel satış elemanları sattıkları ürünler hakkında mükemmel bilgileri olur.

Profesyonel satış elemanları sattıkları ürünler hakkında mükemmel bilgileri olur. Çünkü satışı gelecekleri olarak görürler. Ve zamanlarını buna ayırdıkları için işlerini değerli görürler.

Müşterilerini nasıl bilgilendirmesi gerektiğini bilir.

Profesyonel satış elemanları; müşterileri, ürün hakkında nasıl bilgilendireceğini bilir. Böylece onların kafasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırır. Müşterileri alışveriş yapmaya hazır hale getirirler.

Vücut Dili Nasıl Olmalı >>

Ürünlerinin özelliklerini bilirler.

Profesyonel satış görevlileri, ürünün veya hizmetin özelliklerinin nasıl faydalar sağlayacağını bilirler. Faydaların satıştaki önemini anlayabilirler.

Dinlemek konusunda ustadırlar.

Profesyonel satış temsilcileri, üstün dinleme becerilerini kullanarak iletişimi nasıl geliştireceklerini bilirler.

Profesyonel satış temsilcileri, üstün dinleme becerilerini kullanarak iletişimi nasıl geliştireceklerini bilirler.

Empati yeteneklerini geliştirmişlerdir.

Profesyonel satış temsilcileri, müşterilerin duygusal tepkilerini anlayabilecek empatiye sahiptirler.

İş Yerinde Yenilikçi Ve Yaratıcı Olmak >>

Müşterilerini doğru yönlendirir.

Profesyonel satış temsilcileri, müşterilerin söylemeye çekindiği itiraz ve düşüncelerini ortaya çıkaracak soruları sormayı bilirler. Ayrıca onlarla hangi kanalları kullanarak etkileyeceklerini bilirler. Bu da daha çok tecrübe ile edinilir. Kendinizi satış yapmak konusunda geliştirmek için en etkili yol, daha fazla insanla iletişime geçmektir.

Doğru cevaplara sahiptir.

answers

Profesyonel satış temsilcileri, müşterinin zihnindeki soruları tatmin edici bir şekilde aşmak için doğru cevaplara sahiptir. Kimle nerede, nasıl iletişime geçeceği konusunda becerilerini geliştirmiştir.

Girişimcilerin Gerçek İşi Nedir? >>

Tanıtım konusunda profesyoneldirler.

Profesyonel satış temsilcisi müşterinin aklında soru kalmadığından emin oluncaya kadar bilgilendirme ve tanıtma sürecine devam eder.

Takip yapmak konusunda isteklidirler.

Profesyonel satış temsilcileri satış yapılana kadar müşteriyi takip etme konusunda ısrarcıdırlar. Çünkü işlerini en iyi şekilde yapmak isterler. Müşterilerin verdikleri “Hayır” cevabını kişisel algılamazlar. Olaya profesyonel bakarlar.

Zamanlama konusunda iyidirler.

Profesyonel satış temsilcisi satışları yapmak için uygun zamanı bilir. 

Profesyonel satış temsilcisi satışları yapmak için uygun zamanı bilir.

İçinde bulunduğu şirkete değer katar.

Profesyonel bir satış elemanı, müşterilerine daha profesyonelce hizmet vererek, içinde bulunduğu şirkete değer katar.

Instagram Üzerinden Satış Yaparak Para Kazanmak >>

Bugünün yayınında, size tekrarlayan müşteriler ile yeni müşteriler arasındaki farklar üzerine konuşmak istiyoruz. İşinizin başarısı için, şunu bilmenizi isteriz ki, gerek satış ve pazarlama alanında gerekse doğrudan satış sektöründe, tekrar eden, tekrar satın alan müşteriler yeni müşterilerden çok daha karlı (ve değerli) durumdadır.

Çoğu işletme yeni müşteriler bulmaya odaklanır. Halen sahip oldukları müşterilere bakmak yerine, zamanlarını, paralarını ve enerjilerini ürün ve hizmetlerini satacak yeni insanlar bulmaya odaklamaktadırlar. Satışı yeni müşterilerine yaptıktan sonra, hızlı bir şekilde onları unuturlar ve sonra ürün veya hizmetlerini satacak başka birini ararlar. Bu hiç bitmeyen bir döngü oluşturur. Bu yanlış düşünce, girişimcilerin müşterilerine tek gecelik ilişki gibi davranmaları gibi bir görüntü ortaya çıkarmaktadır.

Size birkaç örnek sunarak, kafanızda bazı noktaların daha da canlanmasına yardımcı olalım;

Çoğu insan için cevap aynıdır: HİÇ.

Sonuç olarak, bu işletmelerden hiçbirine bağlılığınız yok. Muhtemelen sadece bir numara gibi hissediyorsunuzdur, sadece hızlı bir dolar kazandıkları birileri gibi görmekteler. Basitçe söylemek gerekirse, kişisel bir dokunuş yok. İşletme muhtemelen iyi bir ürün veya hizmet sunar, ancak takdir etmenizi sağlamak için küçük şeyler yapmazlar.

Sonuç olarak ne olur?

Başka bir deyişle, bu işletmelerin çoğuna bir daha gitmeyeceksiniz.

Bir kez daha, tekrar satın alan, temas kurduğunuz müşteriler, herhangi bir işte gerçek kârın sağlandığı yerdir.

Bir işletme sahibiyseniz, bu kısa görüşlü hatayı yapmayın. İş yaptığınız herkesle düzenli olarak iletişim halinde kalın. Her yıl birkaç kez onlarla iletişim kurun. Onlara yardım için orada olduğunuzu bildirin. Umrunuzda olduğunu bilmelerini sağlayın. Yaptıklarınızla göstererek, işlerini takdir ettiğinizi bilmelerini sağlayın.

Bunu yapmak için aşağıdakilerden birini deneyin:

Bunu yaparak, birkaç şey olacak. Öncelikle, bu kişilerin çoğu sizinle tekrar iş yapacak, bu da ceplerinize daha fazla kar kazandıracak. Ek olarak, bu kişilere ek ürünler veya hizmetler önerebilir ve bu da size daha fazla para kazandırır. Ve bu milletten referans alacaksınız çünkü çoğu girişimcinin asla yapmadığı şeyi yapıyorsunuz: bağlantıda kalın ve iyi bir ilişki kurun.

Ayrıca, her ay reklam verirken, pazarlama bütçenizin en az% 75’ini mevcut ve eski müşterilerinizle ilişkilerin sürdürülmesi ve iletişimde kalması (yeni teklifler gönderilmesi) için harcadığınızdan emin olun. Bu insanların çoğu, teklif etmek zorunda olduğunuz şey hakkında önceden bilgi edinmiş durumda aranızda bir bağ var ve bu dışarı çıkıp yeni bir müşteri bulmaktan çok daha kolay (ve ucuz) bir satış olacaktır.

Örneğin, reklamlara ayda 1000 dolar harcıyorsanız, mevcut ve eski müşteri tabanınıza teklifler, promosyon malzemeleri ve yazışmalar göndermeye 750 dolar ayırın.

Ve yeni bir müşteri aldığınızda, onlara altın gibi davranın. Takdir edilmelerini sağlayın. İşlemden memnun olduklarından emin olun. Her 30 ila 90 günde bir irtibatta kalın. Bunu e-posta, telefon görüşmeleri, doğrudan posta ve diğer tekniklerle yapabilirsiniz. Asla kim olduğunuzu veya ne sunmanız gerektiğini unutmayın.

Unutmayın, müşterilerin tekrar alışveriş yapmalarını sağlamak yeni müşteriler edinmeye çalışmaktan daha karlı. Yeni müşteriler size para kazandıracak, ancak sizi zengin edecek olan o müşterilerin tekrar sizden satın alması olacak.

Herhangi bir ürünü nasıl satarsınız? Satış yapmak için gerekli yetenekler nelerdir? Satış ve pazarlama alanında bir kariyer oluşturmak istiyor musunuz? Eğer tüm bu sorulara vereceğiniz cevap “Evet” ise, doğru yerdesiniz. Çünkü hayat, satış üzerine kuruludur.

Farklı endüstrilerdeki satıcılar, farklı satış tekniklerini kullanma eğilimindedir. Ne de olsa dev şirketlere yüksek kaliteli finansal ürünler satıyorsanız, müşterilerinize mahalle kitapçılarında kitap satan birinden tamamen farklı bir şekilde yaklaşmanız gerekir. Yine de nasıl satış yapılacağına ilişkin temel kurallar, ürün türünüzden ve müşteri tabanınızdan bağımsız olarak aynı kalır.

Herhangi Bir Ürünü Nasıl Satarsınız?

Herhangi bir ürünü satmak için aslında bazı püf noktalar vardır. Bu püf noktaları öğrenmek, size büyük yol aldıracaktır. Tabii her şeyden önce ilk, pazarlamanın ne olduğunu bilmelisiniz. “Hayır” duymaya hazırlıklı olmalısınız. Herkes sizden alışveriş yapmayacak. Sizi eleştirecek veya kötüleyecek de.

Tüm bunlar satış pazarlama içerisinde karşılaşabileceğiniz durumlardan bazılardır. Peki bir ürünü nasıl kolayca satabilirsiniz? Gelin birlikte bu yolları inceleyelim:

İnsanların Sizden Alışveriş Yapmasını Sağlayacak Stratejiler >>

Ürününüzü tanıyın!

Ne sattığınızı bilmiyorsanız ve anlamıyorsanız, çok fazla satış kaybedersiniz. Ürününüze en uygun müşteriyi tanımazsanız, gelecekteki muhtemel müşterileriniz için iyi bir iş çıkaramazsınız. Ürününüzün tüm avantajlarını ve faydalarını bilmezseniz, potansiyel müşterilerinizi etkilemekte ve dikkatlerini çekmekte sürekli olarak şansınızı kaybedersiniz. Ve eğer bir müşteri size teknik bir soru sorarsa, cevabı bilemezsiniz.

Bu ise kendinizi bir uzman veya danışman olarak sunma seçeneğinizi ortadan kaldıracaktır. Ürün bilgisi olmadan satış yapmak, tek bacağınız eksik bir şekilde bir maratonu koşmaya benzer.

Potansiyel müşterilerinize saygı gösterin!

Bu yüzden danışma yaklaşımı bu kadar etkilidir.

Potansiyel müşterilerinizi hor görüyor veya küçümsüyorsanız, ne kadar saklamaya çalışsanız da onlar bunu bilecekler ve hissedeceklerdir. Telefonu açmadan önce müşterilerinizi saygılı ve yardımcı bir üslupla karşılamaya hazır olmanız gerekir. Çoğu insan, satış görevlilerinin kendilerine yardım etmediğini ve bencil olduklarını düşünür. Bu yüzden danışma yaklaşımı bu kadar etkilidir. Basmakalıp düşünceler yerini daha olumlu düşüncelere bırakır.

Profesyonel bir tutum sergilemelisiniz. Ama gerçekten ilk önce kendinizi öne sürüyorsanız, satın alma konusunda baskı yapmayı başarsanız bile, müşterileriniz size karşı düşmanca ve mutsuz olacaktır. Bu ise, kaçınılmaz olarak dostlarına, ailelerine ve iş arkadaşlarına sizden ne kadar hoşlanmadıklarını söyleyecekleri anlamına gelir. Şüphesiz oluşturmak istediğiniz itibarın yansıması bu değildir!

Dürüst olun!

Satışçılar hakkında üstesinden gelmeniz gereken bir diğer basmakalıp düşünce varsa, o da onların güvenilmez birer sahtekâr oldukları fikridir. Bir hafta içinde parçalanan ürünleri satan ya da tüketiciyi gereksiz ekstralar satın almaya iten satıcı profili müşterinin kafasında yer etmiştir bir kere.

Önceki klişe gibi bu talihsiz hissin üstesinden gelmenin yolu tam tersini yapmaktır. Potansiyel müşterilerinize tamamen açık ve dürüst davranarak, onların üstünde daha fazlasını almak için geri gelmelerini sağlayacak olumlu bir izlenim bırakırsınız (umarız arkadaşlarını da size gönderirler). İşinizde etkili olarak fark yaratmalısınız.

Girişimciler İçin 5 Pazarlama Stratejisi >>

Güler yüzlü olun!

Yüzlerce cevap alırsınız ancak hepsinde ortak olan şey; şüphesiz güler yüzlülüktür.

Birçok yönden satışlardaki başarı kişilikle ilişkilendirilir. İşinin ehli yüzlerce satış temsilcisine müşterilerine karşı hangi yaklaşımı uyguladıklarını sorun. Yüzlerce cevap alırsınız ancak hepsinde ortak olan şey; şüphesiz güler yüzlülüktür.

Neredeyse satın alma konusundaki tüm direnç, muhtemel müşterinin korkusundan kaynaklanır. Eğer onlar kendilerine bir şey satmaya çalışan kişiyi sevmezlerse, ürün ne kadar mükemmel olursa olsun, almaları pek mümkün değildir. Ancak bir satış görevlisini sevip rahat hissederlerse, tereddütü bir kenara bırakıp harekete geçmeleri daha muhtemeldir.

İş Gücünüzde En İyi Performansı Nasıl Yakalarsınız? >>

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Satış pazarlama içerisinde olanlar çok iyi bilirler ki, satışta etkili olmak için vücut dilinin önemi çok büyüktür. Çünkü ilk karşılaşma, ilk görünüş çok önemlidir. Bahsettiğimiz konu, vücut dili ile ikna etme sanatı gibi bir şey değil. Daha çok görsel olarak vücut dilimizi nasıl kullanacağımız hakkındadır.

“İnsanlar görünüşleri ile karşılanır, fikirleriyle uğurlanırlar”.

Vücut dili, iletişim içerisinde, üzerine onlarca kitap yazılmış büyük bir alandır. Burada bahsettiğimiz başlıklar, satış pazarlama içerisinde en temel konuları, yani insanları etkilemek için, basit bir şekilde nelere dikkat edeceğimiz içermektedir.

Bizler her ne kadar bilgili olursak olalım, ne yazık ki görsel bir dünyada yaşıyoruz. Sadece satış pazarlama içerisinde değil, normal hayatta da insanların birbirlerine yaklaşımları konusunda vücut dilinin etkisi büyüktür. Bu durum aynı zamanda kendinize güveninizi de etkileyecektir. Üzerinizde temiz bir elbise ile pasaklı veya uygun olmayan bir elbise giydiğiniz zaman hissettikleriniz aynı şey değildir.

Peki sadece giysi mi önemlidir? Hayır, vücut dili içerisine, onu nasıl kullandığımız da önemlidir. Bir ortama ilk girdiğiniz zaman verdiğiniz selam, yaptığınız tokalaşmak da bunların yanında, ilk izlenim içerisinde önemlidir. Sizin karşınızdakinin elini çok sıkmak veya “ölü balık tutuşu” ile sıkmanız arasında, insanların üzerinde bıraktığınız etki bakımından çok büyük farklılıklar vardır. Bu nedenle vücut dilimizi iyi kullanmak, gerek normal hayatımızda, gerekse satış pazarlama içerisinde bizler için çok önemlidir.

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir işe başlamak istiyorsanız, aşağıdaki iş hatalarını okuyun ve bunlardan kaçınmak için yolunuzu değiştirin. Bunlardan herhangi biri yeni iş girişiminizi sabote edebilir ve bir başarıdan çok başarısızlığa çevirebilir.

1) Bir İş Planı Yapmamak

Sorun şu ki, bir iş planı yazmadığım sürece hiçbir fikrim olmayacak – ve sen de bunu istemezsin. Bir iş planının temel amacı budur.

Evet, zaman alıcı ve çok fazla araştırma gerektiriyor ancak şimdi zamana yatırım yapmak daha sonra çok zaman ve para kazandıracak.

2) Ne Seviyorsan Yapmak

“Sevdiğin şeyi yap”, bir araya getirilmiş bir iş tavsiyesidir. Ancak birçok insan için bu büyük bir iş hatasıdır.

Gerçek şu ki, dışarıda iyi olmayan şeyleri seven bir sürü insan var. Bahse girerim, tanımadığın birkaç kişiyi adlandırabilirsin. Onun harika bir aşçı olduğunu düşündüğün kişi – aslında olmayabilir. Onun her şeyi iyi bir şekilde düzeltebileceğini düşündüğün kişi – ama yapamaz. Bir iş kurmak için resmi tavsiyem? Sevdiğin şeyi yapabilirsin ama bunun seni kör etmesine izin verme. Bazen mantıklı olanı yapmak bizim için çok daha iyi sonuçlar doğurur. Neyin iyi olduğunu ve insanların size ne kadar ödeyeceklerini göz önünde tutarak bir iş yapın. Çünkü konu arz ve talep meselesidir.

3) Herhangi bir Pazar Araştırması Yapmamak

Bunlardan herhangi birini yapmayan, zahmete girmeden işleri başlatan gittikçe artan sayıda insan görüyorum – ve sonra çok zaman ve para harcadıkları yeni işleri çöktüğünde kalpleri kırılıyor. Bir işe başlamadan önce ürün ve hizmetlerinizi test edin. İnsanların onları almak isteyip istemediklerini bile bilmiyorsun. Tüm dünyadaki en lezzetli kuru fasulyeyi yaptığını düşünebilirsiniz. Ama başkası alacak mı?

4) Rekabeti Yok Saymak

Rekabeti görmezden gelmek, ölümcül olabilecek başka bir iş hatasıdır. Basit soru # 1: Fikrinizdeki şeyi 10.00 $ ‘a sattığınızda ve caddede Vera onu 6.00 $’ a satıyorsa, kaç tane satacaksınız?

Peki ya Vera’nın ürünleri sizinkinden daha iyi görünüyorsa, daha iyi kokuyor veya daha tatlıysa?

Anlamanız gereken şey rekabetin bir başka yönünün de pazar doygunluğu olduğudur. Pasta her ürün veya hizmet için tabiri caizse çok büyük. Bu nedenle, örneğin, bir köpek bakım işletmesi açmak istiyorsanız, var olan köpek bakım işletmeleri sayısı nedeniyle yerel bölgenizde kalan herhangi bir “oda” olmayabilir; Pazar, zaten bu tür işlerle “doymuş” durumda.

“Hedef Pazarınızı Nasıl Belirlersiniz?” adlı makalemiz için>>

5) Kendi Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Hesaba Katmamak

Hepimizin elinde yetenekleri veya zayıflıkları var. Ne yazık ki, bazen güçlü ve zayıf yönlerimiz, kullanmak istediğimiz iş modeliyle iyi uyuşmuyor ve bu da feci sonuçlara yol açıyor. Örneğin, iyi insan becerisine sahip, arkadaş canlısı bir kişi değilseniz, perakende satış sizin için değildir. Bir dondurma salonunu veya kitapçıyı açmayı hayal ettiğinizin önemi yok, sizin için değil.

Bu, böyle bir işi satın alamayacağınız veya kendiniz başlayamayacağınız anlamına gelmez. Ancak başarılı olmak için sadece tezgahın arkasında çalışmanız yetmeyecek. Yapmanız gereken başka şeyler  olduğunu bilmeniz gerekir; mesela hemen personel almanız gerekecek.

6) Gerçekten Ne Sattığınızı Anlamamak

Kendi kendini yetiştiren kadın milyoner olan Helena Rubinstein, yüz kremi satarak zengin olmamıştı; o güzellik satarak zengin oldu. (“Çirkin kadın yoktur” derdi, “sadece tembel olanlar” vardır derdi.) Eğer yeni işiniz başarılı olacaksa, gerçekten ne sattığınızı bilmeniz ve benzersiz satış teklifinizi buna göre yapılandırmanız gerekir.

7) Yeterli Paraya Sahip Olduğunuzdan Emin Olmamak

İşletmelerin yüzde doksan beşi ilk açıldığında para kazanmayacak ve yeni iş yıllarca önemli diye tabir edilebilecek bir para kazanamayacak. (İlk açıldıklarında para kazandıran yüzde beşlik kısım, aslında sadece “devredilen” işletmeler, müteahhitlik yapanlar, vb.)

Bu, sizin (ve ailenizin) yeni işiniz kurulurken yaşayabilecek kadar paraya sahip olmanız, fikrinizin iş dünyasında hayatta kalması ve büyümesi için yeterli paraya sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Küçük işletmelere başlamadan önce para konusunda yeterince araştırma yapmamak ciddi bir iş hatasıdır.

Bir tür küçük işletme finansmanı, bunu geleneksel bir borç veren veya geleneksel olmayan bir alternatif aracılığıyla yapmanın en açık yoludur. Belki bir başlangıç hibesine hak kazanabilirsiniz.

“En İyi 5 İş Sırrı” adlı makalemiz için>>

8) Pazarlamaya Yatırım Yapmamak

“Yap ve onlar gelecek” şeklindeki tavsiyeler başka bir ciddi iş yanılgısıdır. Nereye gelecek, Neden gelecek? Ya da ne zaman gelecek? Etkili pazarlama olmadan kimse sizi bilmeyecek.

Çok fazla sayıda küçük işletme, düşük miktarda olsa bile, pazarlama için herhangi bir para harcamak konusunda isteksizdir. Ücretsiz pazarlama mükemmel olabilir – ancak ücretsiz pazarlama stratejilerinin çoğu etkili hale gelmeden önce önemli miktarda zaman alır. (Sosyal medya pazarlamaları gibi.)

Bir pazarlama planı oluşturun, bazı pazarlama kampanyaları hazırlayın ve işinizin başarılı olmasını istiyorsanız, devam edin. Hatta işinizi açmadan önce pazarlayın. Fiziksel veya sanal kapılarınız gerçekten açılıncaya kadar beklemeniz gerektiğini söyleyen hiçbir kural yoktur.

9) İnterneti Görmezden Gelmek

Öyle ya da böyle, küçük işletmeniz çevrimiçi olmalıdır. Bir web sitesine ihtiyacınız olabilir veya gerekmeyebilir. (hizmet sağlayan birçok kişi, Facebook veya LinkedIn sayfaları veya Etsy siteleri gibi web’deki diğer “evleri” kullanır)

Ancak işletmenizin sürekli olarak büyümesi için bu ülkeler tarafından desteklenmesi gerekir. İstedikleri ürün ve hizmetleri bulmak için web’i kullanan kişi sayısı çok fazladır.

Başka bir şey yapmayacaksanız, çevrimiçi olarak işletmeniz için bir tür ana üs oluşturun ve küçük işletmenizin çeşitli çevrimiçi dizinlerde listelendiğinden emin olun. Küçük işletmelerinizi çevrimiçi olarak aktif bir şekilde pazarlamak daha da iyidir ve müşterilerinize daha iyi ulaşma şansı verecektir.

10) Her şeyi Kendin Yapmaya Çalışmak

Yapamazsın. Bu kadar basit ve sinir bozucu. Küçük bir işletmeyi yönetmek, tek kişilik bir işletme olsa bile, hiç kimsenin hepsini iyi yapamayacağı kadar çok farklı görevleri içerir. Her birimiz mükemmel olsaydı ve ellerimizi koyduğumuz her neyse, olağanüstü bir iş yapmak için gerekli tüm becerilere sahip olsaydı bile, her birimiz zamanla kısıtlanıyoruz. Çoğu zaman, gününüz başladığında yapmayı planladığınız şeyi yaptıysanız bile şanslısınız.

Bu yüzden, hepsini yapmaya çalışmak yerine iş yanlışlarını gözden geçirin ve ihtiyaç duyduğunuz yardımı alarak yeni işinizin başarı şansını artırın. Yeteneklerinizden en iyi şekilde yararlanmak ve dışarıdaki uzmanlıktan yararlanmak için nasıl yetki vereceğinizi, kiralayacağınızı ve dış kaynak kullanabileceğinizi öğrenin.

Mesela, kendi muhasebe işleminizi gerçekten yapmanız gerekiyor mu? Muhasebeciler sahip olduğunuzdan çok daha fazla finansal ve vergi bilgisine sahipler, muhtemelen daha fazladır ve vergi döneminde size zaman kazandırabilir (ve hatta para!).

Kim Başarılı Olmak İstemiyor?

Henüz başarısız olacak bir işe başlamak isteyen biriyle tanışmadım.

Bir işe başlamak geleceğiniz için önemliyse, bir işe başlamanın bir etkinlik değil, bir süreç olduğunu anlayın. Düşünmeyi ve araştırmayı yapmak ve yukarıda tartışılan iş hatalarını önlemek için zaman ayırırsanız, yeni işinizin başarılı olma olasılığını büyük ölçüde artıracaksınız.

***

(Başarılı bir iş geliştirme uzmanından alıntıdır.)

Yeni müşteri bulmak, bir iş sahibi için en önemli kavramdır. İşinin ayakta kalması, batmaması, gelir elde etmesi gibi bir çok noktada hayati önem taşımaktadır. Peki iş sahibi insanlar için çok önemli olan bu konu hakkında ne kadar bilgimiz var?

Gelişen bir iş için iki ana bileşen vardır: Geri gelen mutlu ve sadık müşteriler ile sürekli yeni müşteri akışı. Birincisi, insanların takdir ettiği ve bahsettiği mükemmel hizmetin sürekli sağlanmasıdır. İkincisi biraz daha zor görünebilir.

Yeni Müşterileri Nasıl Bulursunuz?

Yeni müşterileri bulma konusunda izleyeceğiniz yola gelin birlikte bakalım. İnsanların olduğu yere gidin. Sadece satış yapmaya odaklanmamalısınız. Bunun yerine düzenli olarak meşgul olduğunuz insan sayısını artırmaya odaklanmalısınız.

İnsanlar her zaman etrafınızdadır ve bu grup içinde müşterileriniz vardır. Amacınız onları bulmak, onlarla konuşmak, onlarla arkadaş olmak ve onları ilk grup olarak beslemek için onları beslemektir: mutlu ve sadık müşteriler.

İlk olarak, yeni müşterileri nerede bulacağınızla başlayalım:

Bir hobi edinin ve aynı ilgi alanlarına sahip diğerlerine katılın.

Daha Önce Hiç Duymadığınız Ek Gelir Getirecek 29 İş Fırsatı adlı makalemiz için>>

İkincisi, bir kere onları bulduğunuzda yapmanız gerekenler:

Meraklı olun ve insanlarla tanışmaktan zevk almayı öğrenin.

Satış pazarlama içerisinde aslında her şey sayılarla ilgili. Kaliteli müşteriler ancak yeterli sayıda insanla tanışırsanız gelecektir. Her güne yeni insanlarla tanışmak ve onları meşgul etmek için yeni bir hedefle başlayın.

Bu ipuçlarının yeni müşterileri arttırmanıza nasıl yardımcı olduğunu bize bildirin. İşletmeniz için yeni müşteriler bulmak için hangi ipuçlarını paylaşabilirsiniz? Fikirlerinizi aşağıdaki yorumlarda okumayı isteriz!

Çalıştığınız İş İle Ne Kadar Uyumlusunuz? Testi Çözmek İçin >>

Bugün, en iyi 5 iş sırrımı sizinle paylaşmak istiyorum. Bu dersler herhangi bir sektördeki herhangi bir girişimciye fayda sağlayacaktır. Bunlar son 15 yılda başarılı bir küçük işletme sahibi olarak edindiğim değerli dersler. Bu derslerin çoğunu sert darbeler okulundan öğrendim. Umarım bilgileri yararlı bulursunuz.

# 1 Müşteri Listesi Oluşturun Ve Koruyun

En değerli iş varlığınız müşteri listeniz olacaktır. Bulunduğunuz yer, işletme adı, ürün veya hizmet ve çalışanların hepsi gerçekten önemli olsa da, büyük paralara değecek olan müşteri listenizdir. Aynı zamanda müşterilerinizle büyük bir fark yaratan ilişkilerinizdir.

İşletmenizdeki ilk günden itibaren mevcut ve eski müşterilerinizin bir listesini oluşturun ve saklayın. Tüm bu kişilerin doğrudan bir posta ve e-posta veritabanı oluşturun ve en az ayda bir kez, iletişim halinde kalın.

Alıcınız ödeme sürecinden ne zaman geçerse, e-postanızı, telefon numaranızı ve adresinizi almak için elinizden gelen her şeyi (yasal ve etik olarak tabi ki) yapın. Gerekirse onlara bir kupon vererek ya da teşvik etmeleri için onlara rüşvet verin.

Veritabanınızı oluşturmak için bu bilgileri toplayın ve pazarlama çabalarınızın ve pazarlama bütçenizin çoğunu bu müşterilerle bağlantıda kalmaya odaklanın, yalnızca yenilerini bulmaya çalışın.

Unutmayın, mevcut bir müşteriye yeni bir satış yapmak, dışarı çıkıp yeni bir müşteri bulmaktan çok daha kolaydır.

# 2 Nasıl Satıldığını Öğrenin

“Satış” kelimesi birçok insanı korkutuyor. Yüksek baskıyı düşünüyorlar. İşin aslı, çoğu satış elemanı, profesyoneldir. Baskı yapmak ve beklentilerini ikna etmek yerine, birçok soru soruyor, dinliyor ve önerilerde bulunuyorlar. Kendilerini bir satıcı olarak değil, danışman olarak düşünürler.

İşin aslı, hepimiz satış elemanıyız, özellikle de bir iş sahibi olursak. Girişimci olarak bir numaralı işimiz, kasiyer zilini çaldırmaktır. Bu satış, nasıl bakarsanız bakın.

Kendinizi bir satış elemanı olarak düşünmeseniz de, bir saniye beni dinleyin. Birini seninle evlenmeye ikna ederek, şimdiye kadarki en iyi satış işini yaptın. Birini bir işte işe almaya ikna ettiyseniz, bir satış elemanısınız. Eğer çocuğunuz varsa, satıştasınız. İşinizde bir patron varsa, fikirlerinizi satmanız gerekir.

Satış, etkilemekten başka bir şey değildir. Bu bir fikir aktarımıdır. Bu, başkalarının bakış açınızı görmesini sağlamakla ilgilidir. Yüksek baskı veya inandırıcılıkla ilgisi yok.

# 3 Sistem Geliştirin

Tüm başarılı işletmelerin sistemleri var. Bayilikler popüler ve çok başarılı, çünkü sistemleri var. Sistemler işi yönetir, insanlar da sistemleri yönetir. Michael Gerber’in sık sık söylediği gibi, “sistem çözümdür.” Michael Gerber’i tanımıyorsanız, en çok satan kitabın yazarı olan “The E-Myth Revisited”. Kendine bir iyilik yapın ve bu kitabı inceleyin.

Küçük işletme sahiplerinin çoğu işletme sahibi değildir. Bunun yerine, onlar sadece bir iş sahibi. Bunu söylüyorum çünkü özünde onlar kendi işleridir. Çalışmayı bırakırlarsa iş olmaz. Amacınız, işinizde mümkün olan en kısa sürede kendinizi değiştirmektir. İşletmenizin% 100 size bağlı olmasını istemezsiniz. Bunu gerçekleştirmenin tek yolu işiniz için bir sistem geliştirmektir.

Müşterileri bulmak, işi günlük işlerde çalıştırmak ve işi büyütmek için sistemler istiyorsunuz.

Sistem geliştirmenin en iyi yolu, işletmenizdeki her bir görevi bir tür işlem kılavuzuna belgelendirmektir. Zaman ayırın ve işletmenizin her yönünü belirleyin ve belgelendirin. Bunu yaptıktan sonra, bu görevi yapacak birini işe alın. Bunu işinizin her yönü için yapın ve daha sonra kiralayın ve dış kaynak kullanın. Bunu yaptıktan sonra, geri adım atabilir ve işin stratejik çalışmasına odaklanabilirsiniz.

# 4 Ana Şey Odaklanın

Bu ders hayati derecede önemlidir. Bu dersi, Michael Gerber’den öğrendim. İşletmenizin teknik işi sizin gerçek işiniz değil. Örneğin, berberseniz, tek işiniz saç kesmek değildir. Bir restorana sahipseniz, tek işiniz yemek yapmak değildir.

İşletmenizin teknik çalışmaları önemli olsa da, bu konuda iyi olmalısınız; asıl işiniz, PAZARLAMAK ve işinizi büyütmektir. Herkes işi “yönetebilir”, ancak girişimci olarak asıl işiniz yeni müşteriler bulmak ve işinizde stratejik işler yapmaktır. Diğer her şey mümkün olan en kısa sürede yetkilendirilmeli ve dış kaynaklardan temin edilmeli ya da pazarlama ve stratejik çalışmaları yaptıktan sonra yapılmalıdır.

Pek çok yeni girişimci, yoğun işler için çok fazla zaman harcıyor; bu sırada kasiyer çalmaya ve işlerini büyütmeye odaklanmaları gerekiyor. Bu yaygın hatayı yapmayın.

Zamanınızın yüzde 80 ila 90’ını pazarlamaya ve işinizi büyütmeye harcar ve geri kalanını temsilci veya dış kaynaklara devreder. Bu şimdiye kadar öğrendiğim en önemli sırlardan biridir.

# 5 Uzun Süreli Görünümü Alın

Çoğu insanın anında tatmin olmasını beklediği bir toplumda yaşıyoruz. Onu istiyoruz ve şimdi istiyoruz. İşletmelerin normalde uzun yıllar büyümek için zaman ayırdıklarını öğrendim.

Yeni doğmuş bir bebeğe sahip olmak gibidir. Başlangıçta, işletmeniz bir TON zaman, çaba ve para gerektirecektir. Onu beslemek ve büyütmek zorundasın. Çok fazla dikkat etmek zorundasın.

İlk yıllarda, muhtemelen asgari ücretten daha az kazanacaksınız. Hiç bir şey kazanamayabilirsiniz. Çoğu işletmenin ilk dolar karlarını elde etmek için bir veya iki yıl, kurulup başarılı olmak için beş ila on yıl aldığını gördüm. Roma da bir günde kurulmadı.

Uzun vadeli düşünmek, her iki haftada bir ödeme almaya alışkın olan çoğu “çalışan fikirli” insan için çok zor. Yeni bir işe başladığınızda, birkaç yıl boyunca yaşayacağınız önemli tasarruflara sahip olmanızı veya günlük işinizi sürdürürken yarı zamanlı çalışmaya başlamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sadece vizyonunuzu daima önünüzde tutmanız gerektiğini unutmayın. Var olmadan önce bir şeyleri görmelisiniz. İşletmenizin size iki kat daha fazla malolacağını ve başarının olacağını düşündüğünüz sürece iki kez alacağınızın farkında olmalısınız.

Kısaca, başarılı girişimciler “vizyoner”dir. Başka hiç kimsenin yapmadığı bir şeydeki potansiyeli görürler.

Son düşünceler

Bunlar benim ilk 5 iş sırrım. Bunlar, kendi işime sahip olduğum son 15 yılda edindiğim en değerli işletme dersleri. Umarım bilgiyi yararlı bulmuşsunuzdur. Umarım bu beş alanın her birinde kendinizi değerlendirirsiniz ve gelişmenin yollarını ararsınız.

Düşünceleriniz neler? En iyi 5 iş sırrınız nedir? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

(***Bir satış pazarlama ve iş geliştirme uzmanından alıntıdır.)

Hiç kimse ilgilenmiyor gibi göründüğü için işini bırakmak istediğini hiç hissettin mi? Olasılık sana dikkat etmiyorsa, biraz muhtaç veya çaresizce karşı karşıya geliyor olabilir misin ? İhtiyacı olan ve her zaman bir şeyler isteyen bir arkadaş düşünün… Ona zamanınızı ve dikkatinizi vermeye meyilli misin? Ona saygı duyuyor musun? Büyük olasılıkla değil.

Ne yazık ki, pek çok ağ pazarlamacısının yaptığı şey budur – ve başarısız olmalarının nedeni budur. Sponsorlukta başarılı olmak için duruşunuza sahip olmalısınız. Duruşunuz oldugunda, potansiyel müşteriler size daha fazla saygı duyacaktır.

İşte size potansiyel müşterilere ulaşmak için dikkat etmeniz gereken  5 madde;

1 – Güvende Olun!

Duruş, başarı vizyonunuz ve gösterdiğiniz güven ile başlar .

2004 yılının Eylül ayında, ilk şirket toplantısına katıldım ve 10.000’den fazla distribütörle dolu bir stadyuma girdim! Şok oldum… Buna inanamadım.

Mücadelem vardı ve sunumumu duymak isteyenleri zar zor bulabildim. O zamanlar dünyada hiç kimse Doğrudan Satış ile ilgilenmiyor gibiydi. Yine de, bu stadyumun içinde, ağ pazarlaması yapan 10.000’den fazla insan vardı ve bir etkinliğe katılmak için para yatırdı!

Kendime “Dünyanın neresinde bu insanları buldular?” diye sordum. Büyük bir “vow anım” oldu .

Bütün bu insanlar benim alt hattımda olabilirdi! Onları bulmak için ağ bağlantımı kurabilir ya da reklamlar yayınlayabilirdim, ancak zamanımı kötü beklentilerle harcadığımdan ya da hiçbir şey yapmayan alt hatları motive etmeye çalıştığım için yapmadım.

İnternetteki hikayeleri okursanız veya MLM hakkındaki röportajlardan bazılarını dinlerseniz, bu üst düzey kullanıcıların çoğunun fırsata açık olduğunu ve birinin kaydolması için hazır olduğunu fark edersiniz. Bu, bir sonraki ağ pazarlaması süperstarının şu anda önünüzde yürüyor olabileceği anlamına gelir. Tek başına, kendine,  güven vermelisin.

Unutmayın, bu dünyada konuşmanız için milyarlarca insan var. Zaman, SADECE sınırlı olan tek kaynağımızdır. Günde 10 kişiyle konuşsanız bile, hayatınızda herkesle konuşmak ve kaydolmak için yeterli gününüz olmaz. Vaktinizi akıllıca kullanın, çünkü dışarıda katılmak için aç olan tonlarca insan var!

Ama onlarla konuşmalısın…

2 – Onlara ihtiyacınız yok!

Duruşa sahip olmak ne demektir? En sevdiğim duruş tanımı, “ Onlara ihtiyacınız yok; sana ihtiyaçları var ! ”

Birinin hayatını değiştirebilecek en iyi iş ve en kaliteli ürünler var. Beklentileriniz SİZE İHTİYACINIZ ama onlara ihtiyacınız yok! Niye ya? Çünkü konuşacak milyarlarca insanın var. Katılmak için potansiyelinize ihtiyacınız yok, çünkü bu dünyadaki potansiyel müşterileriniz asla bitmeyecek. Fakat beklentiniz yalnızca SİZE sahiptir, çünkü fırsat olan sizsiniz.

Zihniyetteki bu basit değişim, sizi, kendine güvenmekten ve reddetmekten korkmayan birine, muhtaç ve çaresiz olmaktan, tamamen başka birine değiştirecektir.

Nasıl Profesyonel Olunur? adlı makalemiz için >>

3 – Seni Reddetmeden Önce Onları Reddet!

İnsanlar size zor anlar yaşatıyorsa, dikkatlerini size vermiyorlarsa veya tonlarca bahanesi varsa, işi onlardan uzaklaştırın.Aradığınız kişi o olmayabilir”. Belki bağlantıda kalabiliriz ve işler bundan 6 ay sonra değişecek. ”

Bam! Onlar seni reddetmeden önce onları reddet!

Eğer toplantıyı sonlandırırlarsa, bu harika, çünkü her kötü ihtimal senin vaktini iyi bir olasılıktan çalıyor. İlginç olan, potansiyel müşterileri reddettiğinizde, bazılarının derhal size dikkat etmeye başlayabilmesidir! Çoğu insan, onlardan bir şeyleri aldıklarında hoşlanmazlar.

4 – Çok Fazla Konuşma!

Çok fazla konuştuğunda, muhtaç ve dırdır sesleri yükselmeye başlar. Bunun yerine, daha fazla dinlemeyi ve sunum yapmak için araçlar kullanmayı öğrenin. Ne kadar çok konuşursanız, ses o kadar çok çaresiz kalır.

Çoğu distribütör beklentileriyle çok fazla zaman harcarlar. Sunumların sürüklenip sürülmesine izin veriyorlar. Veya potansiyel iş ortakları kabullenene kadar, telefonu kapatmayacaklar.

Daha az konuştuğunuzda, bu, size dikkat etmek için olasılıklar elde etmenin son yolunu sunar.

5 – Her Zaman Acele Edin!

Çaresiz distribütörler, herhangi bir anda sunum yapmak için kendilerini hazırlar. Bazı distribütörlerin bakkalda tanıştıkları adama tanıtım yapmak için arabalarını kaçırdıklarını görüyorum..

Bu neden kötü? Çünkü insanlar seni satın alıyor!

İnsanların başarılı insanlara katılmak istediğine katılıyor musunuz? Bütün gününü birisiyle konuşarak geçirecek zamanı olan bir insan olduğunu biliyor musun? Başarılı insanlar HER ZAMAN acele ederler çünkü kendilerini başarılı kılan şeyleri yapmakla meşguller.

Acele Edenlere Neden İyi Şeyler Geliyor? adlı makalemiz içi >>

Kendinizi istediğiniz zaman erişilebilir kıldığınızda ya da beklentilerinizle ya da alt çizgilerinizle konuşarak sonsuz saat geçirdiğinizde, temelde dünyaya yapacak hiçbir şeyin olmadığı sinyalini gönderirsiniz, çünkü başarılı değilsiniz. Yani her zaman acele edin!

***(Başarılı bir Network Marketing Uzmanından alıntıdır.)

Bu makaleyi okurken ofisinizden dışarı bakıp hayal kuruyor olabilirsiniz. Dışarısı muhteşem. Güneş mavi, bulutsuz bir gökyüzünde parlıyor. Kuşların cıvıl cıvıl sesini duyuyorsunuz ve ağaçların ne kadar yeşil ve gür olduğunu fark ediyorsunuz. Belki de yapmak istediğiniz son şey bir ofisin içinde sıkışıp kalmış kalmak.

Aklımız, yazın eğlence dolu aktivitelerine sürüklenmeye başlar: aile tatilleri, mangallar, beyzbol oyunları, herhangi bir su kütlesi ile rahatlamak. Belli ki bunu aklından geçiren tek kişi siz değilsiniz. Captivate’de, yaptığı bir araştırma sonucunda, yaz aylarında iş yeri verimliliğinin yüzde 20 azaldığını buldu. Ek olarak, katılım düşüşleri (yüzde 19 ile), proje geri dönüş süreleri (yüzde 13 ile) artar ve insanların daha fazla dikkati dağılır, yüzde 45’i dikkat dağıtıcı şeylerle boğulduğunu bildirir. Söylemeye gerek yok, bu iş için iyi değil.

İyi haber şu ki, lider olarak kendinizi ve takımınızı yaz aylarının sıcak günlerinde maksimum verimlilikte tutmanın yolları var. İşte başlamanın beş yolu.

  1. Normları kenarlarından atınız.

Açıkçası, tüm sistem ve işlemlerinizi bozmak istemezsiniz. Ancak yaz, işleri sarsmak ve çeşitli motivasyon tekniklerini denemek için mükemmel bir zamandır.

Başlamak için iyi bir zamanlama ile en göze batan yer seçin. Ekibinizi haftanın beş günü gelmeye zorlamak yerine, daha esnek programlar sunun. Örneğin, pazartesi günleri evden çalışabilirler. Ya da Cuma günleri izin verebilirsiniz, böylece bütün yaz üç günlük bir hafta sonu geçirirler. Bu, ekibinizin çocuk bakımı konusunda endişelenmesi, günlük aşındırıcı sıcaklıkta gidip gelmesi veya hafta sonları için kişisel günleri kullanması durumunda idealdir.

Aslında yaz cumaları ve esnek saatlerin verimliliği artırabildiği, çünkü insanların bunun sağlıklı bir iş-yaşam dengesine katkıda bulunduğunu düşünüyorlar. Siz veya ekibinizin geride kalmayacağından emin olmak için, pazartesiden perşembeye bir saat sonra kalacaklarını ve Cuma günlerini bırakmalarını isteyiniz.

Biraz değişen programları değiştirmenin yanı sıra, ekibinizin daha rahat olması için kıyafet kodunu değiştirmeyi düşünün. Diğer fikirler, hedeflerin aşılması veya minnettarlığınızı göstermesi için benzersiz teşvikler ve ödüller sunmak olacaktır.

“Verimsiz Olmanın İnsana Üretkenlik Hakkında Öğreteceği 3 Şey” adlı makalemiz için>>

  1. Yaz ile ilgili etkinlikleri planlayın.

Dışarıda acımasız olmadıkça, çoğumuz yaz aylarında açık havada eğlenmek istiyoruz. Neden bunu takımınızdakiler için yapmıyorsunuz?

Örneğin, açık hava veya yürüyüş toplantılarına ev sahipliği yapabilir, böylece herkes bu havasız konferans odasından çıkar. Bunu yapmak yalnızca takım arkadaşlarının ruh hallerini iyileştirmez; aynı zamanda sağlıkları için de faydalıdır ve yaratıcılığı tetikleyebilir.

Ayrıca, herkes başka bir yerde olmak yerine işyerini daha eğlenceli hale getirmek için yaz ile ilgili bir takım aktiviteler planlayabilirsiniz. Örnekler arasında bir barbekü veya dondurma yemeye gitmek sayılabilir. Diğer bir seçenek ise göl veya parka bir grupla gitmek, takım oluşturma faaliyetlerine katılmak veya topluluğa gönüllü olmaktır.

3.Yaz yavaşlamasından en iyi şekilde yararlanın.

RAIN Group’un başkanı ve Insight Selling’in yazarı Mike Schultz, American Express’te “Yaz aylarının amacı, takımınızla cezbedici zamanın geçmesini sağlamaktır.” dedi.

Schultz ekliyor: “Sürekli meşgul olmanın ya da çalışmamanın, günü yakalamasına izin vermeyin. Yaz, yeni inisiyatifler geliştirmek, beyin fırtınası yapmak, yenilik yapmak ve onları yönlendirmek için harika bir zaman. Çalışanlarınıza, yılın daha yoğun dönemlerinde vakti olmayan proaktif görevleri yerine getirmeleri için ilham verin. ”

Ek olarak, yaz ekibinizin yeni projeler üzerinde çalışmasına ya da üstlenmeyi düşündükleri sorumlulukların üstesinden gelmesine izin vermek için harika bir zamandır. Örneğin, bir çalışan, şirketinizin bloguna ve sosyal kanallarına içerik katkıda bulunmaya ilgi duyduğunu ifade ettiğinde, devam etmesine ve bir dönüş yapmasına izin verin – yayınlanmadan önce herhangi bir şeyi gözden geçirdiğinizden emin olun.

Ayrıca, ekibinizi büyük bir toplantı veya seminere katılmak gibi, öğrenme veya büyüme fırsatlarından yararlanmaya teşvik etmek için harika bir zaman. Heyecan verici gibi görünmese de yaz aynı zamanda,  ofisi temizlemek ,düzenlemek ve gelecek projeler için zemin hazırlığı yapmak için de mükemmel bir zaman dilimidir.

  1. Herkesi zamanı daha verimli kullanmaya teşvik edin.

Hem sizin hem de çalışanlarınızın işten uzak zamana ihtiyacı var. Bir finansal verimlilik uzmanı olan Kayla Sloan’ın Calender’de açıkladığı gibi, “bunun sebebi, üretkenliği arttırmasının yanında sezgisel olarak da takımınızdakileri güçlendirmesidir. Sebep? Tükenmişliği önler, yaratıcılığı arttırır ve daha fazla bilgi edinmek için fırsatlar sunar. Ayrıca daha az zamanda daha fazlasını yapmamız için bizi motive ediyor.

Takımınızı bu yaz gerçek tatiller yapmaya teşvik edin. Bunu yapmanın en etkili yolu, örnek olarak lider olmak ve kendinizin göstermesidir.

“Zamanınızı Etkin Kullanarak Siz Zamanı Yönetin, Zaman Sizi Değil” adlı makalemiz için >>

  1. Kapsamlı bir iş planı geliştirin.

Tatiller teşvik edilmek zorunda olsa da üzücü olan gerçek şu ki, çalışanlar tatil günlerini kullanmıyor. Esas olarak bunun nedeni, bir iş dağına geri döneceklerinden korktukları ve işlerini yapabilecek başka kimsenin olmadığına inanmalarıdır.

Bunu çözmenin en iyi yolu, bir iş kapsamı planına sahip olmaktır. Bu sadece her çalışanın önceliklerini belirleyen bir şablondur. Ayrıca, zamana duyarlı görevleri ve ayrıca acil durumlar için ilgili iletişim bilgilerini de kapsamalıdır. Tüm ekip sırayla iş arkadaşlarının bazı sorumluluklarını alarak, onların daha sağlıklı bir tatile çıkabilmelerini sağlayabilir.

Yazın cazibesiyle mücadele etmek yerine, takım arkadaşlarınızla sezonun tadını çıkarmanın yenilikçi yollarını arayın. En önemlisi de, yaz aylarında herkesin iş yükünü hafifletmek ve hak ettiği bazı tatil zamanlarını yakalamak için kullanın. Herkes geri döndüğünde, ilerlemeye devam etmek için yenilenecekler.