Sen Mi Yetersizsin, Hazırladığın CV Mi?

İş hayatına yeni başlayanlar, iş değiştirenler, işinde memnun olmayıp yeni ufuklara açılmak isteyenler.. Çoğumuz bu süreçten hayatımızın bir kısmında geçmişizdir. Bu sürecin değişmeyen parçası ise özgeçmiş hazırlamaktır. Özgeçmiş işverenlerin  “neden sizi seçelim?”  konusundaki sorularını cevaplar nitelikte olmalıdır.

Sizi hatırlatacak bir algı

Peki daha yolun başında olanlar, özgeçmişim okullardan ibaret diyenler bu konuda ne yapmalı? Tabi ki bu kişiler daha önce böyle bir deneyim yaşamadıkları için özgeçmişine ne yazmalı, neler eklemeli, bu konuda oldukça kararsız kalacaklardır. Elbette ki var olan deneyimlerinizi eklemek  sizlere artı sağlayacaktır.

Fakat işveren sizin daha önce neler yaptığınızın yanı sıra, kendi işinde hangi pozisyonda onu zirveye taşıyabilirsin, ona nasıl farklı bakış açısı katabilirsin bu kısımla da ilgilenecektir. O yüzden sizler yeteneklerinizi, potansiyelinizi bu işte sergileyebileceğinizi o insanlara inandırmak zorundasınız.

Kişilerin üzerinde özgeçmişinizden sonra siz olduğunuzu hatırlatacak bir algı bırakmalısınız. Bu sebeplerden dolayı tecrübenizin olmaması sizin özgeçmişinizin eksik olduğunu göstermez. Kendinizi ispatlamak sizin elinizde.

Dil ve bilgisayar kullanımı

Günümüz iş yerlerinin olmazsa olmaz aradığı özellikler yabancı dil ve bilgisayar kullanımı alanındaki yeterliliklerdir.  Sizden başvuru formu doldurmanızı istediklerinde sorularda genellikle yabancı dil ve bilgisayar yetkinlik derecenizi sorgulayıcı maddeler bulunmaktadır.

Siz de özgeçmişinize varsa bu alanlarda aldığınız kurs, sertifika vb. ya da bilgi seviyenizi gösteren bir paragraf ekleyebilirsiniz. Bu iki özellik dışında ilgilendiğiniz alanda aldığınız farklı eğitim, staj, kurs, sertifika var ise özgeçmişinizde bulundurabilirsiniz.

Kişisel özellikler

Kendinizi ön plana çıkaran bir başka deyimle sizin seçilmenizi sağlayacak kişisel özelliklerinizi ekleyebilirsiniz. Çelişkili cümlelere yer vermek, devrik cümleler kurmak, pozitif yaklaşımlardan uzaklaşmak, motivasyon düşürücü yargılar sunmak sizleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Özenli davranmak

Her ne kadar önemsiz gibi görünse de özenle ve farklı şekilde tasarlanmış bir özgeçmiş işverenler tarafından fark edilmekte ve dikkat çekmektedir. Bu tasarımı yaparken farklı programlardan, internetten, çevrenizden yararlanabilirsiniz.

Abartıya kaçma

Fark yaratalım derken çok abartmak okunma oranını düşürecektir. Özgeçmişinizde 2 sayfayı aşmamaya dikkat ermekte fayda var.

Güncelleme

Başvurduğunuz işin özellikleri ve sizin özelliklerinizin uyuştuğunu göstermek adına sürekli aynı özgeçmişi her yere göndermektense, iş yerinin istekleri doğrultusunda yeteneklerinize yer vererek özgeçmişinizde güncelleme yapmak daha iyidir.

Referans

Özgeçmişinize ekleyeceğiniz referans  “ben bu kişiye kefilim” demektir. Yanınızda olduğunu belirten kişi baz alınarak işiniz kolaylaşacaktır.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,411BeğenenlerBeğen
78,027TakipçilerTakip Et
548TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Richard Branson Hedeflerine Nasıl Ulaşır? Hemen Takip Etmeniz Gereken 10 Adım Planı

Richard Branson hedeflerine nasıl ulaşır? Başarılı girişimciler yıllık hedeflerine ulaşmak için neler yapıyorlar? Başarılı girişimcilerden bu konuyu öğrenebilir ve yıllık hedeflerimize ulaşabilir miyiz? Evet,...

8 Soruda Networking Nedir?

Networking önemi son yıllarda yeni yeni kavranmaya başlamıştır. Fakat, bu kavram tarih boyunca önemliydi. Networking kavramı, her ne kadar yeniymiş gibi hayatımızda yer alsa...

Kahkahanın Faydaları

Kahkahanın faydaları nelerdir? Stresli insanlar neden kahkaha atmalılar? Sağlımız için yararlı mıdır? Araştırmalar, kahkahanın sağlığımıza yararlarının çok fazla olduğunu göstermiştir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar,...

Bilgi Nedir? Bilgi Çeşitleri Nelerdir?

Bilgi; gözlem, araştırma ve öğrenme bağlamlarında ortaya çıkan kavrayışın tümüdür. Bilginin sadece bir tanımı yoktur. Bilgi tanımı çokça düşünür tarafından yapılmıştır. Kimine göre sistematik...

Anlayarak Hızlı Okuma

Anlayarak hızlı okuma, günümüzde okuma tekniği olarak kullanılmaktadır. Az vakitte daha fazla kelime için kullanılan bu yöntem, literatürde anlayarak hızlı okuma teknikleri olarak da...

Ginseng Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uzak doğu bitkisi olarak da bilinen ginseng, sağlığı olumlu yönde etkileyen birçok özelliğe sahip. Peki, Enerji deposu niteliğinde olan mucizevi bitki ginseng nedir? Ginseng...