fbpx

Sen Mi Yetersizsin, Hazırladığın CV Mi?

İş hayatına yeni başlayanlar, iş değiştirenler, işinde memnun olmayıp yeni ufuklara açılmak isteyenler.. Çoğumuz bu süreçten hayatımızın bir kısmında geçmişizdir. Bu sürecin değişmeyen parçası ise özgeçmiş hazırlamaktır. Özgeçmiş işverenlerin  “neden sizi seçelim?”  konusundaki sorularını cevaplar nitelikte olmalıdır.

Sizi hatırlatacak bir algı

Peki daha yolun başında olanlar, özgeçmişim okullardan ibaret diyenler bu konuda ne yapmalı? Tabi ki bu kişiler daha önce böyle bir deneyim yaşamadıkları için özgeçmişine ne yazmalı, neler eklemeli, bu konuda oldukça kararsız kalacaklardır. Elbette ki var olan deneyimlerinizi eklemek  sizlere artı sağlayacaktır.

Fakat işveren sizin daha önce neler yaptığınızın yanı sıra, kendi işinde hangi pozisyonda onu zirveye taşıyabilirsin, ona nasıl farklı bakış açısı katabilirsin bu kısımla da ilgilenecektir. O yüzden sizler yeteneklerinizi, potansiyelinizi bu işte sergileyebileceğinizi o insanlara inandırmak zorundasınız.

Kişilerin üzerinde özgeçmişinizden sonra siz olduğunuzu hatırlatacak bir algı bırakmalısınız. Bu sebeplerden dolayı tecrübenizin olmaması sizin özgeçmişinizin eksik olduğunu göstermez. Kendinizi ispatlamak sizin elinizde.

Dil ve bilgisayar kullanımı

Günümüz iş yerlerinin olmazsa olmaz aradığı özellikler yabancı dil ve bilgisayar kullanımı alanındaki yeterliliklerdir.  Sizden başvuru formu doldurmanızı istediklerinde sorularda genellikle yabancı dil ve bilgisayar yetkinlik derecenizi sorgulayıcı maddeler bulunmaktadır.

Siz de özgeçmişinize varsa bu alanlarda aldığınız kurs, sertifika vb. ya da bilgi seviyenizi gösteren bir paragraf ekleyebilirsiniz. Bu iki özellik dışında ilgilendiğiniz alanda aldığınız farklı eğitim, staj, kurs, sertifika var ise özgeçmişinizde bulundurabilirsiniz.

Kişisel özellikler

Kendinizi ön plana çıkaran bir başka deyimle sizin seçilmenizi sağlayacak kişisel özelliklerinizi ekleyebilirsiniz. Çelişkili cümlelere yer vermek, devrik cümleler kurmak, pozitif yaklaşımlardan uzaklaşmak, motivasyon düşürücü yargılar sunmak sizleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Özenli davranmak

Her ne kadar önemsiz gibi görünse de özenle ve farklı şekilde tasarlanmış bir özgeçmiş işverenler tarafından fark edilmekte ve dikkat çekmektedir. Bu tasarımı yaparken farklı programlardan, internetten, çevrenizden yararlanabilirsiniz.

Abartıya kaçma

Fark yaratalım derken çok abartmak okunma oranını düşürecektir. Özgeçmişinizde 2 sayfayı aşmamaya dikkat ermekte fayda var.

Güncelleme

Başvurduğunuz işin özellikleri ve sizin özelliklerinizin uyuştuğunu göstermek adına sürekli aynı özgeçmişi her yere göndermektense, iş yerinin istekleri doğrultusunda yeteneklerinize yer vererek özgeçmişinizde güncelleme yapmak daha iyidir.

Referans

Özgeçmişinize ekleyeceğiniz referans  “ben bu kişiye kefilim” demektir. Yanınızda olduğunu belirten kişi baz alınarak işiniz kolaylaşacaktır.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,743BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,625TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Mayıs Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Mayıs ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Farkındalık Kazanmanın Değeri

Kişisel gelişim bölümümüzde bu defa farkındalık üzerine duracağız. Farkındalık nedir? Farkında olmak nedir? Kişisel farkındalık kazanmak insanların hayatı anlama noktasında aşacağı engellerin başında gelir....

Kısa Hikayeler – Mutsuz Kral Hikayesi

Mutsuz kral hikayesi nedir? Bakış açınızı değiştirecek anlamlı hikayeler son derece önemlidir. Kısa hikayeler bölümümüzde mutsuz bir kralın hikayesini paylaşıp mutluluk kavramı üzerinde duracağız. Nedir...

Network Marketingde Olumlu Düşünmenin Önemi

Network marketingde olumlu düşünmenin önemi nedir? Network marketing en çok kazananlar listesi içerisinde bulunan liderlerin düşüncelerini hiç merak ettiniz mi? Bazıları için, bir network...

Kendinize Her Zaman Hatırlatmanız Gereken 8 Nokta

Kendinize her zaman hatırlatmanız gereken şeyler nelerdir? Zorluklar, başarı yolunda aşmanız gereken engellerdir. Hayatınız sizin seçimleriniz üzerine kurulu olup, zorluklara karşı bakış açınızı değiştirmeyi...

Doğru Kararlar Verebilmek İçin Bir Düşmanınız Var: STRES

Stres, sisli bir havaya benzer. Önünüzü görmekte zorlanırsınız ve hata yapma ihtimaliniz çok fazladır.. Bu nedenle bir an önce bu sisli havadan çıkmaya çalışın....