fbpx

Sen Mi Yetersizsin, Hazırladığın CV Mi?

İş hayatına yeni başlayanlar, iş değiştirenler, işinde memnun olmayıp yeni ufuklara açılmak isteyenler.. Çoğumuz bu süreçten hayatımızın bir kısmında geçmişizdir. Bu sürecin değişmeyen parçası ise özgeçmiş hazırlamaktır. Özgeçmiş işverenlerin  “neden sizi seçelim?”  konusundaki sorularını cevaplar nitelikte olmalıdır.

Sizi hatırlatacak bir algı

Peki daha yolun başında olanlar, özgeçmişim okullardan ibaret diyenler bu konuda ne yapmalı? Tabi ki bu kişiler daha önce böyle bir deneyim yaşamadıkları için özgeçmişine ne yazmalı, neler eklemeli, bu konuda oldukça kararsız kalacaklardır. Elbette ki var olan deneyimlerinizi eklemek  sizlere artı sağlayacaktır.

Fakat işveren sizin daha önce neler yaptığınızın yanı sıra, kendi işinde hangi pozisyonda onu zirveye taşıyabilirsin, ona nasıl farklı bakış açısı katabilirsin bu kısımla da ilgilenecektir. O yüzden sizler yeteneklerinizi, potansiyelinizi bu işte sergileyebileceğinizi o insanlara inandırmak zorundasınız.

Kişilerin üzerinde özgeçmişinizden sonra siz olduğunuzu hatırlatacak bir algı bırakmalısınız. Bu sebeplerden dolayı tecrübenizin olmaması sizin özgeçmişinizin eksik olduğunu göstermez. Kendinizi ispatlamak sizin elinizde.

Dil ve bilgisayar kullanımı

Günümüz iş yerlerinin olmazsa olmaz aradığı özellikler yabancı dil ve bilgisayar kullanımı alanındaki yeterliliklerdir.  Sizden başvuru formu doldurmanızı istediklerinde sorularda genellikle yabancı dil ve bilgisayar yetkinlik derecenizi sorgulayıcı maddeler bulunmaktadır.

Siz de özgeçmişinize varsa bu alanlarda aldığınız kurs, sertifika vb. ya da bilgi seviyenizi gösteren bir paragraf ekleyebilirsiniz. Bu iki özellik dışında ilgilendiğiniz alanda aldığınız farklı eğitim, staj, kurs, sertifika var ise özgeçmişinizde bulundurabilirsiniz.

Kişisel özellikler

Kendinizi ön plana çıkaran bir başka deyimle sizin seçilmenizi sağlayacak kişisel özelliklerinizi ekleyebilirsiniz. Çelişkili cümlelere yer vermek, devrik cümleler kurmak, pozitif yaklaşımlardan uzaklaşmak, motivasyon düşürücü yargılar sunmak sizleri olumsuz yönde etkileyecektir.

Özenli davranmak

Her ne kadar önemsiz gibi görünse de özenle ve farklı şekilde tasarlanmış bir özgeçmiş işverenler tarafından fark edilmekte ve dikkat çekmektedir. Bu tasarımı yaparken farklı programlardan, internetten, çevrenizden yararlanabilirsiniz.

Abartıya kaçma

Fark yaratalım derken çok abartmak okunma oranını düşürecektir. Özgeçmişinizde 2 sayfayı aşmamaya dikkat ermekte fayda var.

Güncelleme

Başvurduğunuz işin özellikleri ve sizin özelliklerinizin uyuştuğunu göstermek adına sürekli aynı özgeçmişi her yere göndermektense, iş yerinin istekleri doğrultusunda yeteneklerinize yer vererek özgeçmişinizde güncelleme yapmak daha iyidir.

Referans

Özgeçmişinize ekleyeceğiniz referans  “ben bu kişiye kefilim” demektir. Yanınızda olduğunu belirten kişi baz alınarak işiniz kolaylaşacaktır.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,975BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,404TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2020 Ekim Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için Ekim Ayı burç yorumlarında neler var? Ekim ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Network Marketing Herkes İçin Değil

Kendi işini kurmak, ek gelir sağlamak, girişimci olmak söz konusu olduğu zaman, herkes cesaret edemez. Kabul edelim ki network marketing de herkes için değil....

Tüm Milyarder Girişimcilerin Ortak Sahip Olduğu En İyi 10 Özellik

Başarılı olanı aşırı derecede başarılı olanlardan ayıran nedir? Milyarderleri, milyonerlerden ayır özellikler neler? Bakış açısı, vizyon, etkili liderlik, gelişmiş beceriler gibi özelliklerin bu konuda...

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...