Sizi Mükemmel Bir İletişimci Yapacak 7 İpucu

Sizi Mükemmel Bir İletişimci Yapacak 7 İpucu

“Kendimiz ve başkalarıyla iletişim kurma şeklimiz, hayatlarımızın kalitesini belirler.”   – Anthony Robbins

İletişim, bir kişinin en hayati yeteneklerinden biridir. Konuşkan olmak mesajınızı iletmekte mutlaka etkili değildir. Etkili bir iletişimci olarak sayılmak için dinleyicilerinizi etkilemek amacıyla açık bir şekilde ifade etmelisiniz.

 

İşte iletişim yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olması garantilenmiş 7 ipucu:

Konuşmadan önce düşünün

Eğer kelimelerini sıraya koymadan önce onları somut bir anlamla şekillendirirseniz insanlar sizi daha iyi anlayacaktır. Yani fikirlerinizi söylemek için önce düşünmek ve planlamak önemlidir.

İyi bir dinleyici olun

İletişimin sadece konuşma ve telaffuz etme olmadığını ayrıca çoğunlukla başkalarının söylemek zorunda olduklarını dinlemek olduğunu aklınızda tutun.

İletişim, iki veya daha fazla birey arasında çift yönlü bir trafik olmalıdır. Bunun bir kısmı iyi bir cevap vermek için dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmaktır.

Doğru göz temasını sürdürün

Konuştuğunuz insana odaklanmak, iletişim yeteneğinizin bir parçası olarak çok önemlidir.

Onların dikkatlerini yakalamak ve kalplerine ulaşmak için gözlerinizi onlara çevirin.

Açık konuşun

Belirli kelimeleri doğru telaffuz edememek utanç vericidir özellikle de tekerlemelerde. Mırıldanıyormuşsunuz gibi duyulurlar.

Bunun hilesi ise normalden daha alçak konuşmaya çalışmaktır. Arkanızda sizi yakalamaya çalışan bir şey yok. Bu yüzden acele etmenize gerek de yok.

Jestlerinizle konuşun

Eğer jestlerinizi kullanırsanız bu sizi monoton olmaktan uzak tutacaktır. Sadece; jestlerinizin ve beden dilinizin olaylara ve dinleyicinizin geçmişteki görgü, çevre ve eğitimine uyup uymadığından emin olun.

Görsel yardımcılar hazırlayın

Eğer çocuklara konuşuyorsanız hikayeleri daha etkili anlatmak için hafıza kartlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer halka açık olarak bir kitleye ve istatistiksel veri gerektiren ciddi meseleler hakkında konuşuyorsanız slaytlarla sunmanız daha iyi olacaktır.

Dinleyicinizle etkileşim içinde olun

Orada bulunan tek kişi sizmişsiniz gibi konuşmayın. Cevap vermeleri konusunda onları cesaretlendirin. Eğer konuştuğunuz kişi utangaç değilse ve sizin için de uygunsa istedikleri her an araya girmelerine müsaade edin ki yanlış anlamalar açıklığa kavuşsun. Onların etkileşimi, ne kadar etkili iletişim kurduğunuzun bir ölçütü olabilir.

Olabildiğiniz kadar dürüst ve özgün olun. Onları, kendileri olarak harekete geçirmeye çalışın. Kendinizi sözlü ve sözsüz iletişimde nasıl olduğunuz veya sizin için işe yarayan nedir gibi pek çok konuda gözlemlemeniz gerekecek.

Tavsiyenin en iyi tarafı, ayrıca başkalarından öğrenmektir. Nasıl iletişim kurduklarını fark edin ve onların yolunu kendinize göre en iyi hale getirmek için bir strateji izleyin.