fbpx

Sizi Mükemmel Bir İletişimci Yapacak 7 İpucu

“Kendimiz ve başkalarıyla iletişim kurma şeklimiz, hayatlarımızın kalitesini belirler.”   – Anthony Robbins

İletişim, bir kişinin en hayati yeteneklerinden biridir. Konuşkan olmak mesajınızı iletmekte mutlaka etkili değildir. Etkili bir iletişimci olarak sayılmak için dinleyicilerinizi etkilemek amacıyla açık bir şekilde ifade etmelisiniz.

 

İşte iletişim yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olması garantilenmiş 7 ipucu:

Konuşmadan önce düşünün

Eğer kelimelerini sıraya koymadan önce onları somut bir anlamla şekillendirirseniz insanlar sizi daha iyi anlayacaktır. Yani fikirlerinizi söylemek için önce düşünmek ve planlamak önemlidir.

İyi bir dinleyici olun

İletişimin sadece konuşma ve telaffuz etme olmadığını ayrıca çoğunlukla başkalarının söylemek zorunda olduklarını dinlemek olduğunu aklınızda tutun.

İletişim, iki veya daha fazla birey arasında çift yönlü bir trafik olmalıdır. Bunun bir kısmı iyi bir cevap vermek için dikkat dağıtıcı şeylerden kaçınmaktır.

Doğru göz temasını sürdürün

Konuştuğunuz insana odaklanmak, iletişim yeteneğinizin bir parçası olarak çok önemlidir.

Onların dikkatlerini yakalamak ve kalplerine ulaşmak için gözlerinizi onlara çevirin.

Açık konuşun

Belirli kelimeleri doğru telaffuz edememek utanç vericidir özellikle de tekerlemelerde. Mırıldanıyormuşsunuz gibi duyulurlar.

Bunun hilesi ise normalden daha alçak konuşmaya çalışmaktır. Arkanızda sizi yakalamaya çalışan bir şey yok. Bu yüzden acele etmenize gerek de yok.

Jestlerinizle konuşun

Eğer jestlerinizi kullanırsanız bu sizi monoton olmaktan uzak tutacaktır. Sadece; jestlerinizin ve beden dilinizin olaylara ve dinleyicinizin geçmişteki görgü, çevre ve eğitimine uyup uymadığından emin olun.

Görsel yardımcılar hazırlayın

Eğer çocuklara konuşuyorsanız hikayeleri daha etkili anlatmak için hafıza kartlarına ihtiyaç duyabilirsiniz. Eğer halka açık olarak bir kitleye ve istatistiksel veri gerektiren ciddi meseleler hakkında konuşuyorsanız slaytlarla sunmanız daha iyi olacaktır.

Dinleyicinizle etkileşim içinde olun

Orada bulunan tek kişi sizmişsiniz gibi konuşmayın. Cevap vermeleri konusunda onları cesaretlendirin. Eğer konuştuğunuz kişi utangaç değilse ve sizin için de uygunsa istedikleri her an araya girmelerine müsaade edin ki yanlış anlamalar açıklığa kavuşsun. Onların etkileşimi, ne kadar etkili iletişim kurduğunuzun bir ölçütü olabilir.

Olabildiğiniz kadar dürüst ve özgün olun. Onları, kendileri olarak harekete geçirmeye çalışın. Kendinizi sözlü ve sözsüz iletişimde nasıl olduğunuz veya sizin için işe yarayan nedir gibi pek çok konuda gözlemlemeniz gerekecek.

Tavsiyenin en iyi tarafı, ayrıca başkalarından öğrenmektir. Nasıl iletişim kurduklarını fark edin ve onların yolunu kendinize göre en iyi hale getirmek için bir strateji izleyin.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,542BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
1,102TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Elektrikçi Çıraklığından Efsane Olmaya Giden Yol: Kemal Sunal

Elektrikçi çıraklığından, Türk Sinema tarihine adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal kimdir? Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, İnek Şaban, Salako ve daha nice...

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil,...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Temmuz Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için temmuz ayı burç yorumlarında neler var? Temmuz ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Doğrudan Satışta İlk Yılınız İçin 8 Ders

Doğrudan satışta ilk yılınız için almanız gereken 8 ders üzerinde duracağız. Başarı kovalayacağınız bir şey değil, kendinize doğru çekebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle işinizde...

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları nelerdir? Çocuklar için gerekli eğitimlerden biri de finansal eğitimdir. Para yönetimi hayatın kendisidir. Genç yaşlardan itibaren geliştirilen beceriler, ileride çocuklarınız...

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları içerisinde asla söylenmeyecek 9 şey hakkında bilginiz var mı? Etkili bir iletişim için, söyleyecekleriniz gibi söylemeyecekleriniz de önemlidir. Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Hepimiz...