Motive Edici Bir Konuşmacı Olmak Ve Milyonlarca İnsanı Etkilemek İster Misiniz?

Hedefe ve motivasyonel bir konuşmacı olma hayaline sahip olsanız bile, bu, başarmanın kolay olduğu anlamına gelmez.

Bir sonraki Martin Luther King veya Tony Robbins olmayı hayal ettiniz mi? Milyonlarca insana konuşma yaparak ve onlara ilham vererek dünyayı dolaşmak ister misiniz?

Eğer evet cevabı verdiyseniz, o zaman doğru yere geldiniz.

Hedefe ve motivasyonel bir konuşmacı olma hayaline sahip olsanız bile, bu, başarmanın kolay olduğu anlamına gelmez. Çok çaba ve özveri gerektirir. Kalbi zayıf olanlar için güzel bir süreç  değildir. Ama yapılabilir! Dünyada motivasyonel konuşmacı olarak geçimini sağlayan birçok insan var. Peki neden sen değilsin?

Nasıl motive edici konuşmacı olacağınıza bakalım;

 1. Konunuzu seçin

Bu çok açık gelebilir ama ne hakkında konuşmak istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Ve her zaman düşündüğün kadar kolay da olmayabilir. Ya uzman olduğunuzu ya da en azından en tutkulu olduğunuzu seçmek zorundasınız.

 1. Ana mesajınızı bilin

Şimdi konuna sahipsin, onu nasıl daraltacaksın?

Örneğin, çevresel konular hakkında tutkulu olduğunuzu varsayalım. Bu oldukça geniş bir konu. Sizce çevre hakkında tam olarak en önemli şey nedir? İnsanlara öğretmek için en çok neye ihtiyacınız var?

 1. Hedef kitlenizin son hedefini belirleyin

Konuşmanızın sonunda izleyicilerin ne yapmasını veya neye inanmasını istiyorsunuz? Hayatlarını iyileştirmek için bir şeyler yapmalarını ister misiniz? İnançlarını veya değer sistemlerini değiştirmek ister misiniz? Kitlenizdeki insanlar konuşmanızı duydukları için nasıl daha iyi insanlar olacak?

 1. Kitlenizi bilin

Şimdi, izleyicilerinizin konuşmasını istediklerini veya ne düşündüklerini bildiğinize göre, tam olarak kiminle konuşuyorsunuz? Bu gerçekten konunuza bağlı.

Bununla birlikte, gezegendeki her insanla ilgili bazı konular vardır, diğerleri ise yalnızca ebeveynlerle ilgilidir. Kimlerle konuşmak istiyorsunuz?

“İyi Bir Konuşmacı Olmanız İçin 8 Yöntem” adı makalemiz için >>

 1. Mesajınızın kitlenizle alakalı ve zamanında olduğundan emin olun.

İzleyicilerine yeni bir şey öğretmek istiyorsun. Hayatları ile ilgili olmasını ve mesajınızın bir şekilde onlara fayda sağladığını düşünmesini istiyorsunuz. Nasıl fıstık ezmesi ve reçelli sandviç yapılacağını anlatırsanız, uykuya dalacaklardır. Bu abartıdır elbette. Ama onlara zaten bildikleri bir şeyi söylemekten kaçının. Siz onlarla birlikte meydan okumak istiyorsunuz.

 1. Konuşma yapan bir koçu işe almak

Toplum önünde konuşmalarınızda yepyeni olabilirsiniz. Eğer öyleyse, biraz eğitime ihtiyacınız olacak . Mesajınızdan sıkılmak istemezsiniz. Ve izleyiciyi organizasyon eksikliği ile karıştırmak istemezsiniz. İyi bir “şov” koymak istiyorsunuz ve bunu yapmak için, konuşma becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmak için ek bir adım atmanız ve profesyonel bir koç tutmanız gerekebilir.

 1. Video kasette kendinizi izleyin

Açıkçası, hiç kimse bedenlerinin dışına çıkamaz ve başkalarının gözünde neye benzediklerini göremez. Videonun girdiği yer burasıdır.

Genel konuşma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, önce nasıl göründüğünüzü bilmek zorundasınız. Kendinizi video üzerinde konuştuktan sonra, neyi geliştirmeniz gerektiğini bileceksiniz.

 1. İlgili yerlerde görsel yardımcıları, destek malzemelerini veya donanımları kullanın.

İnsanlar görseldir, bu nedenle bir tür görsel yardım ya da destek almanız önerilir. Sizden başka bakacak başka bir şeyleri yoksa, insanların konuşmanızla birlikte takip etmesi daha zordur. Ayrıca, görsel yardımlar neden bahsettiğinizi açıklamaya yardımcı olur ve izleyicinin dikkatini çeker.

 1. Kitlenizi bulun

Kitleniz kim? Kadınlarla mı konuşuyorsun? Çocuklara mı? İşletme sahiplerine mi ? Engellilere mi? Hedef kitlenizi daraltmanız şarttır.

O zaman onları bulmalısın. Sonra onlara reklam verin, böylece sizi konuşurken görmek isteyeceklerdir.

 1. Ağ oluşturun

Mümkün olduğunca ağ oluşturmaya başla.

Kartvizitlerinizi her yere taşıyın ve insanlara tam olarak neden bahsettiğinizi söyleyebilmeniz için bir “asansör konuşması” geliştirin. Konuşmanızla ilgili kelimeyi ne kadar çok yayarsanız, o kadar çok insan sizinle ilgilenir.

“Gençlere Networking Başarısı İçin 5 Strateji ” adlı makalemiz için >>

 1. Başlangıçta ücretsiz konuşma gösterileri yapın

Kabul edelim – Tony Robbins bir gecede “Tony Robbins” olmadı. Hayatında bir noktada, hiç kimse olarak yaşadı. Ve eğer “hiç kimse” değilseniz, o zaman harika! Ama eğer öyleyse, üzülmeyin. “Birileri” olabilirsiniz, ancak ilk önce ücretsiz konuşma toplantıları yapmanız gerekebilir. Bir ün kazandığınızda, o zaman insanlar size hizmetleriniz için para ödemek ister.

 1. Konuşmacı arayan sözleşmeler yapın

Konuşmacı arayan pek çok kongre var. Öyleyse, konunuzla alakalı bir şeyler bulmaya çalışın ve konuşmacı olmak için başvurun. Yine, ücretsiz olarak yapmak zorunda kalabilirsiniz, ancak en azından hedef kitlenizle konuşacaksınız.

 1. Konuşmacı bürosuna kaydolun.

Katılabileceğiniz birçok konuşmacı bürosu var. Sadece internete ve Google’a en yakın olanları edinin. Yerel olarak başlayın, ardından ivme kazanmaya başladığınızda diğer coğrafi bölgelere yönelebilirsiniz.

 1. Bir pazarlama planı geliştirmek

Harika bir konuşmacı olabilirsin, ama kendini pazarlamakta başarılı mısın? Belki ama belki de değil. Pazarlama planınız yoksa hedeflerinize veya hedef kitlenize ulaşamazsınız. Hem kısa hem de uzun vadeli hedefler eklemeyi unutmayın.

“Pazarlama Ve Satış Uyumu İçin Taktik Ve Stratejiler” adlı makalemiz için >>

 1. Size yardımcı olması için bir pazarlama veya halkla ilişkiler uzmanı işe almak

Bir pazarlama planı yazmaya veya uygulamaya koymaya nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsanız, o zaman sizin için profesyonelleri işe almayı düşünebilirsiniz.

Evet, paraya mal olacak. Ancak uzun vadede, ne yaptıklarını bilen pazarlama sorumlusu birinin olması buna değer olabilir.

 1. Geri bildirim isteyin

Konuşma kariyerinize başladıktan sonra, izleyiciden geri bildirim isteyin. Geribildirim istemek, iki kat daha hızlı öğrenmenize ve geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Konuşma sonrası dağıtmak için kendi değerlendirme formunuzu oluşturabilirsiniz. Umarım seyirci dürüst olur ve size yapıcı geribildirim verir.

 1. Sosyal medya kullanın

Bugünlerde sosyal medya üzerinden pazarlama, herhangi bir iş veya birey için bir zorunluluktur. Sözcüğü kendi kişisel hesaplarınızdan öğrenebilir ve profesyonelce kullanmak için hesaplar oluşturabilirsiniz. Facebook’ta hayran sayfaları var, kolayca oluşturabilir ve arkadaşlarınızı sizi takip etmeye davet edebilirsiniz.

 1. Bir web sitesi geliştirmek

Sosyal medyada olduğu gibi, her işletmenin bir web sitesine ihtiyacı var. Sadece bugün için değil, tüm hayatınız için geçerlidir bu seçenek. Kendiniz için ücretsiz olarak kendiniz bir tane yaratabilir veya bir profesyonel kiralayabilirsiniz.

Son söz

Motive edici bir konuşmacı olmak, çok çaba harcamaktadır ve bir gecede gerçekleşmez. Ancak, bir hayat kazanmak için ya da sadece birkaç ekstra para kazanmak için harika bir yoldur.

Ve bunun en önemli kısmı, mesajınızı duyması gereken birçok insana yardımcı olacağınız kısmıdır. Bir kelimeye damganızı vurmanın daha iyi bir yolu var mı?