Network Marketing caiz mi ?

SorularCategory: Soru/ CevapNetwork Marketing caiz mi ?
AvatarMücahid Öztürk asked 2 sene ago

S.a bu konuda bir çok yorum var. Açıkcası kafam çok karıştı. Bu işi yapanların toplandığı bu ortamda da bu konuyu açmak istedim.Avatar


1 Answers
Network OkuluNetwork Okulu Staff answered 2 sene ago

Network Marketing bir ticaret modelidir. Network Marketing’in caiz olmadığını söyleyenler; ortada hiç bir ürün olmayan, üye bulmaya dayalı ponzi sistemlerle karıştırmaktalar.
Network marketingin haram olup olmadığını anlamak için bir ticaretin haram olmasına sebep olan hususları öğrenmek gerekir.
Bu hususlar.  1. Satılan ürünlerin içeriğinde alkol veya domuz ürünlerinin bulunması. Sattığınız ürünlerin içeriğine dikkat etmelisiniz.
  2. Yalan söylemek ve insanları aldatmak. İnsanları işe alabilmek için yalan bilgiler verip, hiçbir şey yapmadan zengin olacaksın gibi beklentiler uyandırmak ticaretin haram olmasına sebeptir.
  3. Satın alınan ürünün iade hakkı. Zaten bu hak devletin yasa olarak koyduğu ve bütün ticaretlerde geçerli olan bir haktır. Network Marketing de satın alınan bir ürünü 15 gün içinde iade etme hakkınız vardır.

Eğer işinizi bu hususlara uygun yapıyorsanız caiz olmaması için bir sebep yok.

Gördüğünüz gibi bir ticareti haram veya helal yapan o işi yapan kişinin elinde. Her sektörde işini ahlak dışı yapan insanlar var. Ama doğru olan siz insanları ürünleriniz ve iş fırsatı hakkında doğru şekilde bilgilendirin. Çünkü siz onların ilerlemesine ne kadar yardımcı olursanız siz de o kadar ilerlersiniz.

 

Daha fazla bilgiye için aşağıdaki yazılarımızdan ulaşabilirsiniz:

Network Marketing Nedir?

Network Marketing Caiz mi?

Doğrudan Satış Nedir?

Avatar