Doğrudan Satış Nedir? Tüm Bilinmesi Gerekenler

Doğrudan satış nedir? Network marketing ya da çok katlı pazarlama olan (MLM) ile bağlantısı nedir? Titan saadet zinciri ve ponzi sistemler ile çok karıştırılan direct selling olarak da bilinen bu satış modeli aslında en etkili pazarlama tekniklerinden biridir. Peki nedir bu sektörün gerçek anlamı?

Yıllardır herkesin dilinde olan ama çok az kişinin bildiği Doğrudan Satış, Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu resmi verilerine göre geçtiğimiz yıl ne durumda? Peki biz bu Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu resmi verilerine nasıl ulaşabiliriz? Doğrudan Satış’ta başarıya nasıl ulaşırız? Doğrudan Satışta başarısızlık nedir? Tüm bu noktalar aslında, ülkemizdeki yaklaşık 1,5 milyon kişinin doğrudan merak ettikleri soru ve cevaplardır.

Doğrudan satış nedir? Konusunda networkokulu.net olarak 10 yıllık deneyim ve tecrübelerimizle amacımız yalnız ama yalnız, insanlar nezdinde yanlış bilinen, yanlış tanıtılan ve bunun sonucunda 1,5 milyon kişinin doğrudan etkilendiği bu sektörü insanlara doğru tanıtmaktır. Çünkü insanlar doğrudan satış nedir sorusu ile karşılaştığında “sadece üye yapmak ve onlara da üye yapmak konusunda yardımcı olmak” diyorlar.

Contents

Bir yere kadar doğru ama doğrudan satış nedir? sorusunun cevabı yalnızca bu olmamalı. Yoksa cevabımız karşımızdaki kişiyi tatmin etmeyecek. Bunun sonucunda ne olacak? Belki 10 bin kişilik bir takım lideri olacak. Ama sadece sen doğru cevabı vermediğin için, onun geleceği ile de oynadın. Sonuçta insanların geleceklerine yön verecek, yasal ahlaklı ve de uluslararası bir ticari organizasyon kurmayı herkes ister. Onun için bu yazımızla “Doğrudan Satış nedir?” sorusu cevaplamak artık sizin için basit bir hale gelecek.

Doğrudan Satış Nedir? İşte Tüm Bilinmesi Gerekenler

Doğrudan satış nedir? sorusuna cevap bulacağız ancak bu sorudan önce doğrudan satış sektörünün tarihçesi nedir? Doğrudan satış sektörü neden doğmuştur? Bir insan neden doğrudan satış firması kurmak ister? Doğrudan satış sektörü yasal mı? Doğrudan satış sektöründe yasal doğrudan satış firmaları, yasal olmayan doğrudan satış firmalarından ayıran noktalar nelerdir? gibi sorulara cevap vermeliyiz. Çünkü bu sorular ve cevapları Doğrudan satış nedir? Sorusunun cevabıyla tamamen bağlantılıdır.

50 Soruda Network Marketing adlı çok okunan içeriğimiz için >>

Doğrudan Satış’ın Tarihçesi?

Doğrudan satış nedir? – Bu sektör kimilerine göre daha taze, kimilerine göre de olgunluğunu tamamlamış, kendisini ispat etmiş bir sektördür. Amerika’da doğmuş ve oradan tüm dünyaya yayılmış bir sektördür. İlk defa Amerikalı yoksul bir ailenin çocuğu olarak 15 Mayıs 1887 yılında dünyaya gelen, Carl Rehnborg tarafından bulunmuştur. Carl Rehnborg sadece bir kimyager değildir. Aynı zamanda astroloji ve tıp konusunda araştırma yapan ve okuyan bir kişi olarak kendini geliştirmiştir.

Carl Rehnborg 27 yaşında bir petrol şirketinde iş bulmuş ve çalışmıştır. Ve bu şirket sayesinde Çin’deki bayilerden birine muhasebeci olarak atanmıştır. Çin’deki iş hayatına gemi inşaatı denetleyiciliği, süt firmasında süt üretim temsilciliği ve başka bir firmada da yine Şangay temsilcisi olarak birçok işte görev almıştır. Rehnborg, Çin’de geçirdiği bu süre içinde birçok şeyi gözlemleme şansını da yakalamıştır. İnsanların beslenme alışkanlıkları ve sağlıkları arasında gözlemler yapmış, topladığı bitkilerle karışımlar ve deneyler yapmaktan geri durmamıştır.

Tüm bunlarla birlikte satış ve pazarlama konusunda da kendisini geliştirmiştir.Yine de Carl Rehnborg, ülkesine döndüğü zaman hiç parası yoktu. Çin’de gözlemlediği kadarıyla insan sağlığı konusunda bitkisel ilaçlar geliştirme fikrine inanıyordu. Ve bir laboratuar açmak için California’da bir çatı katı kiralayarak deneyler yapmaya başladı.

Carl Rehnborg, uzun uğraşlar ve deneyler sonucunda bitkisel ilaç ve besin takviyelerini üretilebilir hale getirdi. 1934 yılında ilk şirketini kuran Rehnborg, bu şirkete California Vitamin Campany ismini verdi. Dünyanın ilk multi-vitamin üreticisi ünvanını da almış oldu.

Gerek Çin’de kaldığı süre içerisindeki gözlemleri, gerekse Amerika’da yaşanan ekonomik kriz onu çok daha farklı düşünmeye itti. Binlerce yıldır insanlık için kalıplaşmış olan klasik ticarete çok ters bir fikirdi bu. İnsanlar tarafında eleştiriye uğrayacağı açıktı. İlk başta belki kabul edilmeyecekti. Ama inandığı yol için bir defa kararını vermişti. Çünkü tavsiyenin gücüne gerçekten inanıyordu.

İnsanların tavsiye etmesi, reklamdan çok daha güçlüydü. İnsanlar yakınlarının sözüne gerçekten değer verirdi. Ve çok daha az maliyetliydi. Reklam ile saçma sapan uğraş vermeyecekti ve Amerika’da yaşanan ekonomik kriz ile insanlara da kendi işini kurma fırsatı vermiş olacaktı.

Tüm bu deneyimleri ve bundan kaynaklı inancı ile Carl Rehnborg bugün Türkçe olarak Doğrudan Satış adını verdiğimiz, “Direct Sales” satış modelini arkadaşlarına bir akşam yemeğinde açıkladı.

Türkiye’de Faaliyet Gösteren Network Marketing Firmaları İçin >>

Onlara basit mantığı ile her satıştan prim vermeyi taahhüt ediyordu. Ne kadar satış, o kadar prim demekti, onun işçisi konumunda değillerdi. Hatta şirketin kar payı ortaklığını almış oluyorlardı. Bu durum herkes için kazanç demek oluyordu ve aynı zamanda başarıyı getiriyordu. 1945 yılında şirketin ismini Nutrilite Products İnc. olarak değiştirdi ve hemen akabinde çok katlı pazarlama sistemine (Network Marketing ) geçiş içinde çalışmalara başlamıştı.

Ekibiyle birlikte, bugün dünyada uygulandığı anlamda, çok katlı pazarlamanın da temellerini atarak Network Marketing‘in dünyadaki ilk uygulayıcısı olmuşlardır. 1950′li yıllara yaklaşıldığında Rehnborg artık üniversitelerle birlikte çalışmalar yapıyor ve ürünlerini geliştirerek ürün çeşidini de hızla artırıyordu.

Nutrilite Products İnc. şirketinin en başarılı iki distribütörü Jan Vay Andel ve Rich Devos, aynı zamanda en çok kazanan network marketing liderleri olmuşlardı. Doğrudan Satış sektörünün ne kadar güçleneceğini, aslında yeni bir ürün dağıtım devrimi olduğunu da anlamaya başlamışlardı. Doğrudan Satış gerçekten de ürün dağıtım devrimini başlatmıştı.

Bundan dolayı Jan Vay Andel ve Rich Devos, Nutrilite şirketinden ayrılarak kendi şirketlerini kurmaya karar verdiler. 1959 yılında, (”Amerikan yolu” anlamına gelen) Amerikan Way ismiyle kendi şirketlerini kurdular. Kısaca Amway ismini verdikleri şirket daha sonra 1970 yılında, Nutrilite şirketini satın alarak Nutriway ismiyle vitamin satışlarını bu isim altında gerçekleştirmeye başladı ve bugün de devam ediyorlar, halen dünyanın yaklaşık 100 ülkesinde Nutriway ürünleri satılmaktadır.

Tüm Zamanların En İyi 14 Doğrudan Satış Sırrı >>

Doğrudan satış nedir?  sorusu aslında bu sektörün ve klasik sektörün tüm yanları ile bir bütün olarak ele alınmalıdır. Çünkü çoğu insanın gözünde sadece ürün satmak veya üye kaydı yapmak olarak tanınan Doğrudan satış sektörü aslında bir dağıtım ağı oluşturmaktır. Bireysel olarak da satış yapabilir, insanlara referans olarak onların bu ticareti öğrenip satış yapmalarını sağlayarak da gelir elde edebilirsiniz.

Bu sektörün tanımını, Gümrük ve Ticaret bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi gazetede yayınladığı “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” tam olarak açıklamıştır.

 • “ İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği “ne göre doğrudan satış; Herhangi bir doğrudan satış şirketi tarafından istihdam edilsin ya da edilmesin satış temsilcisi, dağıtıcı, distribütör ve benzeri adlarla hareket edenlerin, bir mal veya hizmeti kendi evlerinde ya da perakende satış yerleri kullanılmaksızın tüketicinin ev veya iş yaşantısını sürdürdüğü mekânlar gibi iş yeri dışında, tek veya çok katmanlı satış yöntemleriyle tüketicilere sunulmasını öngören pazarlama sistemidir.

Aslında basit olarak doğrudan satış, bir satıcı tarafından, ürün veya hizmetin tüketiciye evinde, iş yerinde veya satıcıya ait perakende satış yeri olmayan bir yerde anlatılarak ve/veya gösterilerek tanıtıldığı bir satış yöntemidir.

Doğrudan Satış Yasal Mı?

Gelişen teknoloji, değişen dünya düzeni… Aslında hayatımız hep bir değişim üzerine ve insanların da hayat standartlarını değiştirme istekleri, daha az çalışarak daha fazla sonuç, daha sağlıklı bir yaşam… Bunların hepsi aslında gelişen ve değişen dünyada bir hayal değil, artık bir amaç halini aldı binlerce yıldır süren bir sıradanlığı yaklaşık 80 yıl önce bir kimyagerin bakış açısı değiştirdi. Dünya doğrudan satış sistemi ile tanıştı.

Binlerce yıldır hüküm süren aslında sadece imkanı olanı daha zengin, imkanı olmayanı ise daha fakir yapan bu sistem çürümeye başladı. Ve sonucunda tabii ki yanlış anlaşılmalar ve karalama kampanyaları oluştu. Binlerce yıldır hüküm süren bu haksız düzenin temelleri çatlamaya başladı.

Doğrudan satış aslında Robert Kiyosaki (yatırımcı, eğitmen, multi-milyoner, yazar)’nin deyimiyle insan hayatına değer vermeye başladı. Bir iş kolu, insana; ”Sen değerli bir varlıksın!” dedi. Bu sektör; tabii ki doğrudan satış sektörüdür.

Babil Dizisindeki Ponzi Sistemi Nedir? >>

Doğrudan satış nedir? – Bu sektör, bir ürün dağıtım devrimi niteliği taşımaktadır. Kendi içerisinde aşamaları vardır. Hal böyle olunca Doğrudan Satış sektörü kendine düşman yarattı. Medya patronlarının reklam gelirleri azaldı. Aracıların gelirleri düşmeye başladı. Sonrasında da “Doğrudan satış yasal mı?” soruları gündeme taşındı

Bugün tüm dünyada Dünya Doğrudan Satış dernekleri Federasyonu resmi verilerine göre 200 milyar Dolara yakın ciro yapmıştır. Yaklaşık 150 milyon insana da doğrudan etki etmiştir.

Bu sektörü ülkemizde de son yıllarda ciddi artış gösteren nadir sektörlerin başında gelmektedir. Sadece Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu verilerine göre geçtiğimiz yıl ülkemizde %17’lik bir büyüme oranına sahiptir (2017 verileri). Böyle gelişen, mükemmel değil ama güzel bir sektör tabii ki taşlanacaktır. Ülkemizde de bu sektörün çok hızlı gelişmesi sonucu, insanların mağdur olmaması için bakanlık gerekli adımları biraz geç olsa da atmıştır.

Türkiye 2014 yılında Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe giren “6563 s. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” başlıklı kanun ile e-ticaret kavramını yasallaştırmıştır. Daha sonra 6563 s. Kanun doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınladığı “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” ile Doğrudan Satış sektörü yasal bir zemine oturtulmuştur.

Gümrük ve Ticaret bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi gazetede yayınladığı “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” ile aslında Doğrudan Satış ve yasal olmayan Titan/ Saadet Zinciri arasındaki fark iyice keskinleşmiştir.

İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği?

Tecrübeli Liderlerin Kaleminden Başarı Basamakları >>

6563 s. Kanun doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınladığı “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” aslında Doğrudan satış sektörünü aklamıştır. İnsanların kafasında soru işaretine sebep olan ve medyada çıkan asparagas haberlere bir nevi cevap niteliğindedir. Gelin bu yönetmeliği birlikte inceleyelim;
“İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği”nin birinci maddesinde amaç belirtilmiştir;
⦁ Amaç
MADDE 1 – (1) Bu Yönetmeliğin amacı, iş yeri dışında kurulan sözleşmeler ile doğrudan satışlara ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemektir.
“İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği”nin 2. Maddesinde yönetmeliğin neleri kapsadığı açıkça belirtilmiştir;
⦁ Kapsam
MADDE 2 – (1) Bu Yönetmelik, iş yeri dışında kurulan sözleşmeler ile doğrudan satışlara uygulanır.
“İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği”nin 3. Maddesinde, bu yönetmeliğin hangi kanun maddesine dayanarak çıkartıldığı açıklanmıştır;
⦁ Dayanak
MADDE 3 – (1) Bu Yönetmelik, 7/11/2013 tarihli ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 47 ve 84 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.
⦁ 6502 Sayılı Tüketici Haklarının Korunması Hakkında Kanunun 47. Maddesi;
“İş yeri dışında kurulan sözleşmeler” başlığı adı altında açıklanmaktadır.
⦁ 6502 Sayılı Tüketici Haklarının Korunması Hakkında Kanunun 84. Maddesi;
“Yönetmelikler ve diğer düzenleyici işlemler” başlığı altında hangi Bakanlığın yetkili olduğu açıklanmıştır.

“İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği”nde doğrudan satışın tanımına da yer verilmiştir;

⦁ Doğrudan satış

MADDE 24 – (1) Doğrudan satış; herhangi bir doğrudan satış şirketi tarafından istihdam edilsin ya da edilmesin satış temsilcisi, dağıtıcı, distribütör ve benzeri adlarla hareket edenlerin bir mal veya hizmeti kendi evlerinde ya da perakende satış yerleri kullanılmaksızın tüketicinin ev veya iş yaşantısını sürdürdüğü mekânlar gibi iş yeri dışında, tek veya çok katmanlı satış yöntemleriyle tüketicilere sunulmasını öngören pazarlama sistemidir.

Yasal Bir Doğrudan Satış şirketini, Yasal Olmayan Titan/Saadet Zinciri yapılanmalardan nasıl ayırt edeceğiz?

Doğrudan satış, çok cüzi miktarlara insanlara kendi işinin patronu olma konusunda fırsat tanımaktadır. Bu durum, dolandırıcıların da gözlerini kamaştırmaktadır. Her sektörde olduğu gibi, yasal olmayan yollardan para kazanmak isteyen birçok insan vardır ve bunlar hep olacaktır. Peki biz, yasal bir Doğrudan Satış Firmasını nasıl ayırt edeceğiz?

Yine 6563 s. Kanun doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 14 Ocak 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınladığı “İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” bu sorulara cevap vermiştir.

Yasal bir Doğrudan Satış şirketi ile titan/saadet zinciri gibi yasal olmayan sistemler arasında farkı anlamak için şu 3 soruyu sormak gerekir;

Bitcoin Dolandırıcısı Yakalandı! Son Dakika Haberleri İçin >>

 1. Katılmanız için “Üye Olma” adı altında para isteniyor mu?

Doğrudan satış şirketlerinde başlangıç ücreti adı altında para talep edilemez. Böyle bir talep olursa kesinlikle oradan uzaklaşın.

Piramit düzenler ise tüm karlarını yeni katılanlar sayesinde elde ettikleri için katılma maliyeti yüksektir. Burada ürün satışı falan yoktur sadece yeni katılanlar üzerinden ilk katılanlara prim ödenmektedir (bkz. 25/4)

2. Firma, yasal süre içerisinde cayma hakkını kullanan kişilerin ürünlerini geri alıyor mu?

Bu tür piramit düzenler değeri ve kalitesi şüphe götürecek, göstermelik ürünler de pazarlayabilirler. Bu ürünleri iade edemezsiniz. Ya da yasal süreç içerisinde cayma hakkını kullanan kişilerin, yasaya uygun şekilde ürünlerini geri alıyor mu almıyor mu? (bkz. Yukarıdaki maddede 25/5) Yasal Doğrudan Satış şirketlerinde ise bu güvence her zaman vardır.

3. Şirket sadece üye kazandırmaktan mı yoksa üye kazandırmadan da satış yaparak kazanç elde etmeyi sunuyor mu?

Bu sorunun cevabı olumsuz ise dikkatli olunmalıdır. Çünkü Doğrudan Satış, sadece üye kazandırmaktan değil, tüketicilere de satış yaparak bir pazar oluşturmaya dayanır, yani rekabet edebilecek fiyatlara sahip, kaliteli ürünler gerektirir.

Piramit düzenlerde ise ürünü kullanacak kişilerle hiç ilgilenilmez. Yeni katılanlara, kullanışlı ve uygun fiyatlı oldukları için değil, işe başlamak için satın almaları gerektiği için büyük miktarda satış yapılarak kar elde edilir. (bkz. 25/1 ve 25/2)

“İş Yeri Dışında Kurulan Sözleşmeler Yönetmeliği” ile artık Doğrudan Satış sektörü yasallığını kanıtlamış olmaktadır. Ve yukarda saydığımız 3 madde ile de yasal bir Doğrudan Satış şirketin, yasal olmayan Doğrudan Satış şirketlerinden ayırt edebilirsiniz.

Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu’na Göre Yasal Bir Doğrudan Satış Şirketini, Yasal Olmayan Titan/Saadet Zinciri Gibi Yasal Olmayan Sistemlerden Ayıran Özelikler Nelerdir?

Yine yasal bir doğrudan satış şirketini, Titan/Saadet Zinciri gibi yasal olmayan sistemlerden ayırt etmek için, dünya çapında kabul görmüş, genel geçer kriterler mevcuttur. Bu kriterler 8 önemli başlıktan oluşur ve birçok forumda tartışma konusu olmuştur. Şuan tüm dünya tarafından kabul görmüş kriterlerdir. Cevabınız “Evet” değilse dikkat etmenizde fayda var:

Network Marketing  İle İlgili Tüm Konu, Soru Ve Cevaplar Youtube Kanalımızda >>

Bir Ürün Var Mı?

Şimdi düşünün. Size bir ürün satmayı veya başka bir şey satmayı değerlendirmek için çalıştığınız bir şirket mi? Yani ürün, gerçek bir değere sahip olmalıdır. Satın aldığınız ürünün değerini değerlendirmeye çalışın.

Ürünü Satın Almak İçin Zorlayıcı Bir Neden Var Mı?

Yani bu ürünleri, işin içerisinde olsanız ve komisyon almasanız bile satın almayı ister miydiniz? Sizin için yararlı olabilecek ürünler mi?
Yasal bir Network Marketing şirketini, Titan/Saadet Zinciri ve Ponzi Sistemlerden ayıran bu 8 kriter çok önemlidir. Yukarıdaki soruların hepsine “EVET” cevabı verdiğinizden emin olun. Bunları hem kendimiz öğrenmeliyiz hem takımımıza anlatmalıyız. Unutmayalım, bilgi inancı kuvvetlendirir.

Makul Bir Ürün İade Politikası Var Mı?

Eğer bir şirket, ürünlerini destekliyorsa, bunun anlamı kendinden emin olmasıdır. Sattığı ürünün bir geri dönüş politikasına sahip olmaması için bir sebep yok. Aslında birçok ülkede yasa gereği, ürün satan herhangi bir şirketin ürün iadesini kabul etmesi gerekiyor. İadeyi makul koşullarda kabul etmiyorsa, o firmadan uzak durmakta fayda var.

Komisyonlar, Kayıt ve Giriş Ücretinden Mi, Yoksa Ürünlerin Satışından Mı Ödeniyor?

Komisyonlar gerçek değeri olan ürünlerin satılması veya aracı olunmasıyla ödenmelidir. Eğer üye kaydından dolayı komisyon ödeniyorsa bu şirketler şüphelidir, (emin değilseniz) uzak durun.

Firmanın Amacı Bir Ürünü Mü Satmak, Yoksa Bir Pozisyonu Mu Satmak?

Yapılması çok zor bir pozisyonu mu satmak istiyor? Eğer böyleyse dikkat etmekte fayda var. Bunun yerine ürünlere odaklanın. Eğer ürünlerin gerçek bir değeri varsa o zaman bu şirketi değerlendirebilirsiniz.

İşe Alım Durdurulsa, Katılımcılar Hala Para Kazanabilecekler Mi?

Şimdi, bir firmanın kazanç planına katıldınız diyelim. Yeni üye kaydı yapılmadan, kazanç planındaki ürünler satılmaya, alınmaya devam ediyor ve insanlar bundan para kazanıyorsa o firmayı değerlendirebilirsiniz.

Kayıt Sayısı Ve Kazanç Arasında Bir İlişki Var Mı?

Yani siz kayıt ettiğiniz kişiler için doğrudan kazanç elde edemezsiniz. Kazancınızı müşteri veya işi kabul edip başlayan kişilere satılan ürünlerin komisyonundan elde edersiniz.

Ürünler Adil Bir Piyasa Değerine Sahip Mi?

Aniden paranızın bittiğini düşünün. Elinizdeki ürünü satarak para elde edebilecek misiniz?

Doğrudan Satış ve Network Marketing Arasındaki Farklar Nelerdir

 1. Doğrudan satış, bir satıcı tarafından, ürün veya hizmetin tüketiciye evinde, iş yerinde veya satıcıya ait perakende satış yeri olmayan bir yerde anlatılarak ve/veya gösterilerek tanıtıldığı bir satış yöntemidir.
 2. Network marketing (çok katlı pazarlama), kullanılan bir ürünün memnuniyeti ve o ürünün tavsiyesiyle gelir elde etmek olan yeni bir ticaret modelidir. Doğrudan satışın gerek pazarlama gerekse kazanç elde etme yönünden geliştirilmiş şeklidir.
 3. Doğrudan satışın geliştirilmiş şekli olan network marketing, çok katlı pazarlama olarak da bilinir ve aynı zamanda satış pazarlama işinin form değiştirmiş halidir diyebiliriz.
 4. Network marketingde temelde iki farklı şekilde kazanç elde edilebilir. Bunlardan birincisi satışçıların kişisel olarak yaptıkları satışlardan elde ettikleri kazançtır. Diğeri ise firmalarının kazanç planına göre, organizasyonlarına kayıt ettikleri kişilerin ve sonra da bu kişilerin kayıt ettiklerinin satışlarından elde etikleri kazançtır.
 5. Genelde doğrudan satış ile karıştırılan network marketing, kişilerin içinde bulundukları şirketin sunmuş olduğu plan doğrultusunda, tam veya yarı zamanlı çalışarak kazanç elde etmek amacı taşır. Network marketing, bu amaç ve plan doğrultusunda sunulan ürün veya hizmetin, gerek kayıtlı satışçıların kişisel satışları, gerekse organizasyonlarına kayıt ettikleri kişiler ve onların kayıt ettiklerinin satışlarıyla, bir satış ağı oluşturmaktır.

Pasif Gelir Nedir? Nasıl Oluşturulur? adlı çok okunan yazımız için >>

Bir Şirket Neden Doğrudan Satış Yapar?

Sürekli gelişen değişen dünyada artık eski sistemler kendilerine yer bulmakta zorlanmaktadır. Çok değil 8 sene öncesine göre kullandığımız telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar, arabalar, ev aletleri, tarım aletleri, inşaat aletleri vs her şey değişmiştir. Ve yine hepimizin bildiği bir gerçek vardır ki eski yöntemler değerini kaybetmektedir.

İnsanlar yeni arayışlara yönelmektedir. Bu yönelimlerden biri de insanların daha kaliteli ürünlere, daha uygun fiyatlarla ulaşma istekleridir. Klasik ticaret içerisindeki çok aracılı sistem artık önemini kaybetmiştir. Üretici daha fazla mal satmak, tüketici daha uygun fiyata daha kaliteli ürün almak ister. Bu durum klasik sektör içerisinde artık mümkün değildir.

Doğrudan Satış sektörü tam da böyle bir zamanda insanlığın umudu olarak doğmuştur. Bir ürün dağıtım devrimi niteliği taşıyan Doğrudan aatış sektörü, aslında insanlara ek gelir yaratma imkanı da tanımaktadır. Geçen 80 yıl içerisinde kendini çok geliştirmiştir. Yeni versiyonları olan network marketing veya çok katlı pazarlama (MLM) bunun örnekleridir.

Neden İnsanlar Doğrudan Satış Şirketi Kurmak İsterler?

Doğrudan satış nedir? – Yukarıda da bahsettiğimiz gibi 80 yıllık geçmişi olan büyük bir ticari modeldir. Bu ticari modelin avantajlarından bir kaçına birlikte göz atalım;

Düşük reklam maliyetleridir;

Doğrudan satış şirketleri, reklamlara para harcamak yerine, bünyesine katılan kişilere bir nevi kar payı ortaklığı vermektedir. Ve ne kadar satış olursa o kadar prim gelecektir. Ünlü isimlere onlara milyon dolar para vermek yerine, reklamdan daha kuvvetli olan “Word of mounth” yöntemini kullanırlar. Yani ağızdan ağıza reklam demektir. Bu dünyadaki en akıllıca pazarlama yöntemidir. Çünkü güvene dayalıdır.

 • Daha az sayıda aracı vardır;

Doğrudan satış şirketleri üretilen malları, çok daha uygun fiyata tüketiciye ulaştırmakta ve kendisi de daha yüksek kar elde etmektedir. Çünkü klasik ticaret içerisinde çok aracılı sistem vardır. Bu çok aracılı sistemden dolayı 200 TL’ye üretilen bir mal, tüketiciye gelinceye kadar neredeyse %500lük bir artış ile 1000 TL’ye denk gelmektedir.

İşte şirket, aradaki komisyoncu, reklam giderleri, bayi, perakendeci, personel giderleri, nakliye gibi birçok masrafı aradan kaldırır ve 1000 liralık ürün üzerinden 500 liralık karı kendisi alıp, 500 lirasını da zaten ürününü alan ‘tüketici’ ile paylaşır.

Doğrudan satış şirketi hem daha fazla kar elde eder hem de tüketici bu kardan kendisine pay alır. Ürünü alan tüketici, isterse distribütör olarak devam edebilir. Yani gelir elde etmek için ürünlerin tavsiyesini yapabilir. Yeni kişilerin kayıtlarını yaparak organizasyonunu büyütebilir. Bu hem kendisi için hem de Doğrudan satış şirketi için ciddi manada bir gelir elde etmek demektir. Karşılıklı kazan-kazan mantığı işte budur.

 •  Cüzi miktarlarla kendi işini kurabilme

Bugün ülkemiz de dahil olmak üzere bütün dünyada kendi işini kurabilmek, dar gelirli kesim için neredeyse imkansız haldedir. Doğrudan satış sektörü tam da bu ihtiyaca cevap vermektedir. Doğrudan satış sektöründe sadece ürün almakla kalınmıyor bundan para da kazanabileceğimiz bir ortam olmuş oluyor. Başlangıç ücretleri 100 Dolardan, 1000 Dolara kadar değişiyor. Ki bu rakamlar klasik ticaret ile karşılaştırıldığında gülünç bir durum ortaya çıkıyor.

Nework Marketing Satış Pazarlama İle İlgili Değildir Adlı Çok İzlenen İçeriğimiz İçin >>

Doğrudan Satış Sisteminin, Klasik Ticaretten Farkları Nelerdir?

 1.  Doğrudan satışta sizden hiç bir tecrübe veya eğitim şartı istenmez. (İşi ‘doğru’ anlatmak ve işe odaklanmak yeterli.)
 2. Doğrudan satış sisteminde, başlangıç sermayesi çok azdır. Klasik ticarete göre karşılaştırma bile yapılamaz. Aynı zamanda getirisi de bir o kadar fazladır.(Sizden binlerce dolar yatırım istenmez. Titan modellerinde organizasyona katılacaklardan yüksek meblağlı bir başlangıç bedeli talep edilmektedir.)
 3. Size pasif kazanç imkanı sağlar. Eğer birisi kısa vadede(4-6 sene) bir organizasyon kurarsa ondan sonra kazancı sonsuza kadar hatta kendisinden sonra da devam eder. Bu durum Doğrudan Satış şirketleri içerisinde farklılık gösterebilir.(Erken ve güvenli emeklilik.)
 4. Doğrudan satış sisteminde her türlü destek sizinledir. Bu destek ve yardım, hem şirket tarafından hem de iş ortaklarınız tarafından yapılır. (Sponsorlarınız sizin başarınız için size yardım etmeye her zaman açıktır. Ve bu mentörlük programı bu ticaretin en güzel yanlarındadır.)
 5. Bir B planı olarak çok iyi bir kazanç kaynağıdır. Çünkü part-time yapılabilir. (İstediğiniz zaman istediğiniz yerde yapabilirsiniz.)
 6. Kişisel gelişimize inanılmaz katkı sağlayacaktır. Siz bir çok eğitim motivasyon ve kişisel gelişim programlarıyla, kendi kişiliğinizi iyi bir lider haline getirmek için fırsat bulacaksınız. (Daha fazla kitap okumaya başlarsınız, sizi araştırmaya teşvik eder.)
 7. Doğrudan satış sistemi sayesinde dünyanın her köşesinden insanlarla tanışma fırsatı bulursunuz.(Uluslararası bir ticaretin parçası olabilirsiniz.)
 8. Risk yoktur. Bu konuda risk, sadece ama sadece zaman ayırmamak ve emek vermemektir. (Aktif çalışan bir kişinin zarar etmesi gibi bir şey söz konusu bile değildir.)
 9. Yolculuk için size mükemmel bir fırsat yaratır. (Çünkü organizasyonunuz aynı zamanda farklı şehirlerde ve farklı ülkelerde genişleyerek çalışabilme olanağı sunmaktadır.)
 10. Doğrudan satış şirketlerinin genelde iyi çalışan serbest girişimcilerine yönelik ödüllendirmeleri olmaktadır. (Bedava yurt dışı – yurt içi süper ödül seyahatler, muhtelif değerli promosyonlar vs.)

Değerlendirme

 • Doğrudan satış sektörü Carl Rehnborg tarafından 1934 yılında bulunmuştur. Bu durum aslında kendiliğinden gelişmemiş, insanların içinde bulunduğu sıkıntılı sürecin sonucudur. Bu tamamen bakış açısıyla ilgilidir. Çünkü dünyaca ünlü networker, eğitimci ve de yazar Randy Gage’in dediği gibi, her sıkıntılı süreç beraberinde fırsatları da getirir. Bu fırsatları görebilmek, fark edebilmek tamamen bizim bakış açımızla ilgilidir.
 • Çünkü bu sektör ilk olarak ortaya çıktığında, Amerika dahil tüm dünyada ekonomik kriz yaşanıyordu. Ve işsizlik çok ciddi boyutlara ulaşmıştı. Bu sıkıntılı süreç içerisinde insanlar için umut ışığı olan doğrudan satış sektörü insanlara sadece para kazandırmakla kalmıyor, onlara aynı zamanda ek gelir, pasif gelir, beceri geliştirme, kişisel gelişim, uluslararası bir ticaretin parçası olma fırsatı da sunmaktaydı.
 • İleriyi görebilen kişiler zaten bu sektörü bir kurtarıcı araç olarak görmüşlerdir.
  Bu işi yapmamak için bin tane neden sayabilirsiniz. Bin tane neden bulabilirsiniz. Ancak yapmak için kendinize sadece bir neden belirleyin ve bu nedeninize sıkıca sarılın. Ve şunları da unutmayın;17 sene okuyup, KPSS sınavını kazanamayan öğretmenlerden ders alıp, KPSS sınavını kazanmak için 5-10 bin TL para harcamak.
 • Hiç mutlu olmayacağın, sırf maaşı 3000 TL diye başladığın işi ömür boyu yapmak,
 • Haftada minimum şartlarda 40 saat tam bir ömür harcamak (40 sene),
 • Sadece bir ev, bir araba almak ve 1500 TL emekli maaşı almak için bir ömrünü harcamak,
 • Bir işe bağlı kalıp, ömür boyunca orada yaşamak.

Gençlere En Güzel Tavsiyeleriniz Nelerdir? Ve Daha Fazlası Youtube Kanalımızda >>

Diğer taraftan;

 • 2-4 Sene emek harcayarak, insanların size aptal gözüyle bakmasına katlanıp,
 • İnsanlar sadece tek bir gelir ile yetinmeye çalışırken sizin işiniz dışında 2. bir gelir kovalayıp,
 • Kendinizi geliştirmeye adayıp,
 • Hayatınızın geri kalanını bir milyonlarca insanın hayal edemeyeceği kadar güzel bir emekli gibi yaşamak.

Seçim tamamen size ait.

Doğrudan satış sektörü 2017 verilerine göre 200 milyar dolara ulaşmış, her ne kadar yeni bir sektörmüş gibi söylense de kendini kanıtlamış büyük bir ticari alandır. Bu sektörün bugün büyüklüğü film, oyun ve müzik sektörünün toplamından daha büyüktür.
Bu sektörünün bu kadar büyük olması size hiçbir şey katmayacak.

Doğrudan satışta başarının sırrı nedir biliyor musunuz? Aslında her alanda başarının sırrı ile aynı; Hedef belirle ve plan yap, kendine söz ver, çalış, sabırlı ol. Çünkü başarı konusu hep aynıdır ve tamamen kişisel bir konudur.

Son olarak bu işe girecekseniz, ön yargınızı kenara bırakmayı unutmayın. Başarının kişisel bir konu olduğunu tekrardan hatırlatmakta fayda var. Çiçekli yollardan geçmeyeceksiniz. İnsanlar sizi reddedecek, tekrar reddedecek, tekrar reddedecek. Ama kazanmak için tek yol, eksiklerinizi tamamlayıp devam etmektir.

Kolay olsaydı herkes yapardı…

Başarı sizinle olsun…

Network Marketinge Yönelmenizi Sağlayacak 13 Sebep >>