fbpx

Network Marketing Nedir? Network Marketing Caiz Mi?

Network marketing caiz mi? Network marketing sistemleri caiz mi? Doğrudan satış caiz mi? Network marketing şirketlerinden tanıtım alan kişilerin ya da çevresinden negatif bilgiler duyan kişilerin ilk aklına gelen sorulardandır bunlar.

Network marketingin caiz olup olmadığı hakkında ortalıkta bir çok bilgi kirliliği var. Bazı din hocaları network marketing caizdir derken, bazı hocalar ise network marketing caiz değildir diyor. Network marketing caiz değildir demelerinin sebebi network marketingi aslında tam bilmemelerinden kaynaklanıyor diyebiliriz.

Network Marketing Nedir? Network Marketing Caiz Mi?

Network marketingi biliyorum diyebilmek için ise sektörü iyice araştırmak ve bu işi yapıyor olmak gerekir. Düzgün bir şekilde araştırdığınızda zaten network marketingin caiz olduğunu anlayabilirsiniz. İsterseniz bu işin içinde tecrübesi olan kişiler olarak bilgimiz ve tecrübemiz yettiğince network marketing caiz mi sorusunu objektif bir şekilde açıklığa kavuşturalım.

network marketing sorular

Öncelikle “Network marketing haram mı, helal mi?” ona bakalım. Network Marketing yeni nesil bir satış yöntemidir. Satışlarını tv reklamları ile değil insanların birbirine yaptığı tavsiyeler sayesinde gerçekleştirir. Bunun sonucunda ise tavsiye eden kişiler satışları kadar komisyon kazanırlar. Yani network marketing bir ticarettir. Bir ticareti haram veya helal yapan şey öncelikle satılan ürünlerin içeriğidir.

Sonra ise insanların bu ticareti yapma şeklidir. İnsanların yapma şekline girmeyeceğiz çünkü her işi yanlış yapan insanlar olduğu gibi network marketingi de yanlış yapan insanlar da var. Bu yüzden networkokulu.net olarak insanlara network marketingi ahlaklı ve doğru yapmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Satılan ürünlere bakacak olursak ürünlerin içeriğinde domuz ürünleri yada alkol  gibi harama sebebiyet verecek ürün ya da maddeler barındırıyor ise bu kesin olarak haramdır. Ama network marketing sektöründe; doğal sağlık ürünleri, temizlik ürünleri ve kozmetik ürünler satılmaktadır. Gerçekten de piyasada ki benzer ürünlerden daha doğal, sağlıklı ve kaliteli ürünler. Yani kesinlikle network marketingin haram olacak bir yanı yok.

Network Marketing 2018 Büyüme İstatistikleri >>

Gelelim network marketing caiz mi? Konusuna.

Biz de çok araştırdık. Network marketing caiz değildir, diyen hocaların hangi sebeplerden dolayı caiz değildir demesine cevap aradık. Şimdi bu sebepleri tek tek inceleyelim.

Sistem insanları “ bol bol üye bul sonra altındaki insanlar çalışsın ömrünün sonuna kadar düzenli gelirin olsun” diyerek insanları tembelliğe itiyor. Vatana millete faydalı hiçbir yanı yok.

nasıl sistem kurarsın

Bu söylem yani saadet zinciri, zaten network marketingin ülkemizdeki en büyük yanılgısı. Network marketinge başlayan herkesin kendi ticareti olduğunu bilmesi gerekir. Bu ticarette kişi ne kadar emek harcarsa o kadar kazanç sağlar. Burada kazanç getiren şey ise üye bulmak değildir. Eşine, dostuna ve akrabalarına ürünleri tavsiye edip onların da başkalarına tavsiye etmelerine yardımcı olmaktır. Aracısız ve reklamsız ürünün satılmasına vesile olduğunuz için “kardan” hakkınız olan komisyonu kazanırsınız.

Eğer siz takımınızda ki insanlara bu işi öğrenebilmeleri için yardımcı olursanız yani bilgilerinizi diğer insanlara kopyalarsanız bir sistem kurmuş olursunuz. Sistem size pasif gelir ( yatarak para kazanma ) imkanı sağlar. Pasif geliri tam olarak anlamanız için size şöyle örneklendirelim. Mesela 1.000.000 TL değerinde bir dükkan aldınız ve bu dükkanı aylık 15.000 TL’ye kiraya verdiniz. O dükkan size yattığınız yerden aylık 15.000 TL kazandırıyor. Bu parayı kazanmak için bir emek harcıyor musunuz? Hayır.

Burada ayırt edilmesi gereken şey yattığın yerden para kazanabilmek için önce bir bedel ödemek ve çalışan bir sistem kurmak gerekiyor. İşte network marketingde pasif gelir elde etmek için ödenen bedel, para değil. İnsanlara network marketingi doğru ve ahlaklı bir şekilde öğretmek için emek harcamak gerekiyor. Yani bunu yapan herkes network marketing sisteminde daha az emekle daha büyük paralar kazanabilme imkanına sahip. Bu yüzden vatana ve millete en çok faydalı olan sektör network marketingdir.

Çünkü diğer bütün işlerde sistem kurmak büyük sermaye ve risk  gerektiriyor. Network marketing ise daha küçük sermayelerle din, dil,ırk, cinsiyet ayırmaksızın herkesin kendi işini kurma imkanı sağlıyor.

Hem dinimizde insanların harama başvurmaması ve dinini daha iyi şartlarda yaşayabilmesi için Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed aleyhisselam, müslümanın zengin olması gerektiğini söylemiştir. Keza Peygamber Efendimizin hayatına baktığımızda o zamanın en büyük ticaret kervanının sahibiydi. Ama bunu hocalar hiç anlatmaz neden? Çünkü Müslümanlar hep ezilsin, hep güçsüz kalsınlar ki bize istediklerini yapabilsinler. Ne acıdır ki fakirliği öğütleyen hocalar para içinde yüzer. Yani bu konuda network marketing, dinimizce caiz olan en iyi iştir.

Doğrudan Satışta Başarı Nedir? >>

Satın alınan hizmet veya ürünlerden cayma hakkı yok.

network marketing ürün iadesi

Düzgün bir şekilde araştırdığınız da siz de göreceksiniz devlet internet alışverişi üzerine çok ciddi yasalar getirdi. Mağazalardan görüp dokunarak aldığınız ürünlerde bile cayma hakkınız kısıtlı iken internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde devlet 1 aya kadar uzanan cayma hakkı sağlıyor. Koşulsuz şartsız iade hakkınız bulunmaktadır.

Bu sistemden kazanılan paralardan devletimiz vergi alamıyor ve network marketing’in devlete hiçbir katkısı olmuyor.

Biraz zaman ayırıp interneti açıp araştırdığımızda network marketing yasalarını görebiliriz. 24.08.2011 yılında bir yönetmelik yayınlanmıştır. 193. sayılı Gelir Vergisi Kanununun 37. maddesinin 1. fıkrasında her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğu belirtilmiş olup Network Marketing de bir ticari faaliyet olarak kabul edilmiştir.

Networker Nedir? Kimlere Networker Denir? >>

network marketing vergi hesaplaması

Yani devlet bu yasaya göre insanların banka hesaplarına yatan gelirlerden %20 gelir vergisini alıyor ayrıca her üründen %18 K.D.V alıyor. Aslında devletin işine gelen en güzel ticaret network marketing’dir. Nedeni ise her şey internet üzerinden ve bankalar üzerinden yapıldığı için hepsi kayıt altında ve isteseniz de vergi kaçıramazsınız. Ama geleneksel ticarette vergi kaçırma konusunda bir çok açıklar var.

Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2 >>

Ve en önemlisi de üsttekiler, alttakilerden daha fazla kazanıyor.

Dünyada ki hiçbir sistemde alttakiler üsttekilerden daha fazla kazanamaz. Mesela; devlet memurusunuz müdürünüzden daha fazla para kazanabilir misiniz? Tabiî ki hayır. Ne kadar çok çalıştığınızın ve ne kadar iyi bir insan olduğunuzun hiçbir önemi yok. Bu özel sektördeki şirketler için de geçerlidir.

Yani bunun adı piramit sistemdir. Ama sadece network marketing alttakilerin üsttekilerden daha fazla para kazanma imkanı verir. Çünkü network marketing de altındakini desteklemeye dayalı adaleti sağlayan kurallar vardır. Bu kurallar sayesinde herkese emeği kadar para kazanma imkanı verir.

Bu ticarette torpil, tanıdık, lisans derecesi gibi kriterler geçerli değildir. Satış yapan ve organizasyonunu destekleyen, kendini geliştiren kazanır. Alt üst ayrımı yoktur komisyon ödemeleri için. Bu sebepten Network Marketing caizdir. Tekrar söylüyoruz hocaların Network Marketing caiz değildir demelerinin sebebi tamamen bilgisizliklerinden ve araştırmamalarından kaynaklanıyor.

Network marketing insanlara daha kaliteli bir hayat yaşama fırsatı vermektedir. İnsanlar hocalara network marketing caiz mi? diye sorduklarında ve hocaların gelişi güzel kendi kafalarına göre network marketing caiz değildir dediklerinde, insanların haklarına giriyorlar. Bir çok insanın belki de hayatta başarılı bir insan olma umutlarını maddi ve manevi olarak daha kaliteli bir hayat yaşama umutlarını bilgisizce, caiz değildir diyerek ellerinden alıyorlar ve bunu diyen hocaların para içinde yüzmeleri daha garip.

Her sakallıya hoca demeyip geleceğiniz ile ilgili kararları dini ticaret haline getiren insanların fikirlerine bırakmayalım. Sizin geleceğinizi ciddiye alan Network Marketing caiz mi diye sorduğunuzda araştırıp öğrendikten sonra cevap veren bilgili insanlara danışmakta fayda var.

Youtube Kanalımız Network Okulu Tv >>

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

4 YORUMLAR

 1. diyanet in fetbasımı bu sallamışsın sanırım bu bir network şirketinin sayfası bal gibi caiz değil en alt tabaka akşama kadar koşssun üst tabaka parayı alsın bunun neresi caiz ortada bir ticaret olması lazım hiç bir ticaret yok üst tabakada ve hiç bir ticari riskte yok ticarette risk vardır risk yoksa o ticaret değildir

 2. Merhaba, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Aklıma takılan bir noktayı da aydınlatırsanız sevinirim.
  Şöyle ki; networklerde malum iki kol oluyor ve sadece dengelenen kısım kadar komisyon alınabiliyor. Ancak şirket, dengede olmayan kısımdan da kar elde ediyor. Bu denge haricinde kalan kısımda bizim de payımız olduğu halde buradan kar alamamak haksızlık olmuyor mu? Dolayısıyla içinde haksızlığın bulunduğu bir yapının parçası olmuyor muyuz?
  Aydınlatırsanız memnun olurum.
  Saygılarımla

 3. siz Kimsiniz bilmiyorum ama daha caizdir diyen bir makam bulamadım sadece siz diyorsunuz ve açıklamanız çok yetersiz ve bankaya para yatırıp faizini almaktan hiç bir fark göremedim . Sadece başlangıçta bir miktar para ile mal al ve sat sonra başkasının sırtından başkası başkasının sırtından YATARAK para kazanıyor. Ürün kısmı sadece tilkilik. Lütfen bir tane yetkili bir yerden caizdir yazısı gösterin ve müminin aklıyla alay etmeyin.

 4. Network marketing sektöründe 20 yıldır tek iş çalışıyorum.Uzun seneler sadece bu işden geçindim
  3 değişik firmada binlerce üyem oldu.Networkmarketing sektörü bana göre helâl değildir.Bu nedenle sektörü bırakmış durumdayım.İnsanlara acımanız olmamalı bu sektörde,insanlar batmış çıkmış hiç umursamamanız gerek.İnsanların işe dahil ettikleri insanlar para kazanırsa ben kazandırdım,kaybederse de kendi hatası diyerek işin içinden çıkıyorlar.Modern dolandırıcılık sistemi gibi.Ayrıca söylenen yalanları hiç saymıyorum.Siz iyi yapanda bar kötü yapanda bar demişsiniz.Sistem zaten sakat iyi dürüst yapan sistemde ilerleyemez.Siz kendinizi kandırıyorsunuz.Bu kadar net.Yenilen hakkın hesabı belli değil.Özetle ben müslümanım diyen uzak dursun.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,609BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,563TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

İşinizde Odaklanma Sorunu Nasıl Aşılır?

İş hayatında odaklanma sorunu ve konsantrasyon bozukluğu nasıl çözülür? Kendi işinizin patronu olduğunuz için, kendi çalışma programınızı ve günlük yapılacaklar listenizi oluşturmak zorundasınız. Peki...

Başarılı İnsanların Yapılacaklar Listesindeki 29 Madde

Başarılı insanların yapılacaklar listesi içerisinde neler var? Öğrenen, motivasyonu yüksek bir lider olmak için neler yapmalısınız? Kişisel olarak kendinizi geliştirmeyi düşündüğünüz zaman bunun içerisine...

İnternet Kullanımının Öğrencilerin Ruh Sağlığı Üzerine Etkileri

İnternet kullanımının öğrencilerin ruh sağlığı üzerinde son derece büyük etkileri bulunmaktadır. Eğitim öğretim hayatında, internet çok güçlü bir araçtır. Doğru kullanımı ruh sağlığı açısından...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Nisan Ayı Nasıl Geçecek?

Network Okulu aylık burç yorumları köşesinde girişimcileri neler bekliyor? 2021 Nisan ayı burç yorumları sizi etkiliyor mu? Burç yorumları okumak, hayatınıza dair birtakım bilgiler...

Strateji Ne Demek? Stratejik Düşünme Nedir?

Strateji ne demek? Stratejik liderlik için gerekli olan stratejik düşünme ve stratejik bakış açısı nasıl geliştirilebilir? Perspektif geliştirmek liderlik konumu için son derece önemlidir....

Benlik Nedir? Yüksek Benlik Saygısı Neden Önemlidir?

Benlik nedir? Benlik saygısı nasıl nedir? Yüksek özgüvene sahip olmanın önemini göz ardı etmemelisiniz. Çünkü kendinize olan saygınız, sizin hayattaki konumunuzu belirleyecektir. Peki özgüven...