Starbucks’ın Başarı Hikayesi Nedir? Stratejisi Neydi? Logo Hikayesi

starbucks basari hikayesi 1

Starbuck’ın başarı hikayesi; San Francisco Üniversitesi’nden tarih öğretmeni Zev Siegl, yazar Gordon Bowker ve İngilizce öğretmeni Jerry Baldwin isminde 3 arkadaş paralarını birleştirip 4050 dolar ve biraz da borç ile Starbucks şubesini 30 Mart 1971 yılında Washington’da açtılar. Açtıklarından 9 yıl sonra Washington’daki en büyük kahve dükkanı oldu.

Şirketin hala CEO’su olan Schults, Starbucks’un tedarikçilerinden biri olan İsveç firması Hammerplast ile bağlantısı sayesinde 1982 yılında pazarlamanın başına geçti. Şirketin büyüsünü, lezzetini ve aromasını duyurmak için büyük kampanyalar düzenleyerek Starbucks pazarlama başarı hikayesi yakaladı ve firmayı yükselişe geçirdi.

Starbucks şu anda 62 ülkede 30.000’den fazla şubesi bulunuyor.  Sadece Amerika’da 13.000 civarında şubesi var. Kahve satımında dünyanın 1 numaralı şirketi olarak görülüyor.

Contents

Starbucks Nasıl Kuruldu?

Gordon Bawker, Ağustos 1970 tarihinde seyahat sırasında Seattle bölgesinde kahve mağazası açma fikrini arkadaşlarına anlattı. Kahve ve çay tiryakisi olan Zev Siegl ve Jerry Baldwin bu fikri sevdiler. Her biri 1350 dolar yatırdılar ve bankadan 5000 dolar kredi çektiler. Nisan 1971 tarihinde Seattle’da dünyanın en büyük kahve şirketi açıldı ve Starbucks başarı hikayesi başladı.

İlginizi Çekebilir: Network Marketing Ne Demek?

Starbucks’ın Logo Hikayesi

Starbucks adı, Herman Melville yazarının Moby Dick romanında yer alan gemi tayfasındaki birinin adına ithafen ortaya çıkmıştır. Hatta kitapta geçen filikalardan birinin adı olan ‘’Pequed’’ marka ismi olarak bir süreliğine kullanılmıştır. Bu tür deniz temasına devam etmek için logolarına, açık denizi çağrıştıran kışkırtıcı denizkızı sembolünü koydular. Bir süre sonra gelen tepkiler nedeniyle denizkızının çıplaklığı azaltılarak revize edilmiştir. Şirketin adı ve logosu Starbucks başarısı için önemli rol oynamıştır.

starbucks logo hikayesi

Starbucks Kaç Yılında Türkiye’ye geldi?

Starbucks, Türkiye’ye ilk şubelerini 2003 yılında İstanbul’da Bağdat Caddesi üzerine açtılar. Firmanın Türkiye’de 400’den fazla şubesi bulunuyor.

Starbucks Kurucusu Kim?

Gordan Bowker, Zev Siegl ve Jerry Baldwin adında 3 arkadaş Starbucks’ı 1971 yılında kurdular. Daha sonra Peet’s Coffe and Tea mağazasını satın alınca Starbucks’ı tamamen Howard Shultz’a devretme kararı aldılar. İlk mağazalarını Vancouver, Britanya Kolumbiyası ve Chicago’ya açtı ve yavaş yavaş dünyaya yayıldı.

İlginizi Çekebilir: Network Marketing Para Kazandırıyor Mu?