fbpx

Steve Jobs’tan Öğrenilmesi Gereken Ders: Yoğunluğun Gücü

Walter Isaacson’ın Steve Jobs isimli kitabını okuduysanız, ne kadar iyi yazılmış ve keyif veren bir kitap olduğunu görebilirsiniz. Bu kitap çok ilginç şeylerden bahsediyor ancak en ilgi çekeni ve bizim bahsedeceğimiz; Steve Jobs’ın hayatını oldukça iyi tanımlayan bir özellik olan ‘yoğunlaşmak’.

Kitap tekrar ve tekrar, Jobs’ın yaptığı her işte ne kadar yoğunlaşmış olduğunu anlatıyor. Bir şeylerin yapılmaya değer olduğunu düşündüğünde tüm varlığını bu işe adardı. İşi başka insanların yapacağının ötesine götürürdü. Onu tanıyan birinin sözleriyle, işini aşırıya götürürdü.

Bir şey üzerine yoğunlaşmak iyidir; normalde imkansız olabilecek şeyleri başarmanıza yardım edebilir. Fakat bunu kontrol altında tutmanız gerekir.

İnandığınız bir şey bulun

İnanmadığınız bir şey üzerine yoğunlaşamazsınız. Sorun şu ki pek çok insan inanmadığı şeyleri yapıyor çünkü, aslında başka bir şeyin peşindeler (örneğin para). Jobs, diğer her şeyin üzerinde mükemmel ürünler inşa etmeye odaklandı. Bazı istisnalar dışında o, her zaman inandığı şey üzerinde çalıştı. Bu yüzden bunu yoğun bir şekilde yapabildi.

Yani inandığınız bir şey bulun. Bir şeyi sadece para, şöhret veya diğer yüzeysel ödüller için yapmaktan memnun olmayın. İnandığınız bir şeyi yapmak, bir şeyi mükemmel yapmanın ön koşuludur.

Kalbinizi ve ruhunuzu işin içine koyun

İnandığınız bir şey bulduğunuzda kalbinizi ve ruhunuzu işin içine koyun. Tüm varlığınızı bu işe verin. Yapabileceğiniz kadar iyi yapmayı hedefleyin. Bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyorum ancak bu hepimizin öğrenebileceği bir şey.

Oyalanmaları engelleyin

Sınırlı enerjiye sahipsiniz. Bu yüzden eğer bir şeyde yoğun olmak istiyorsanız çok fazla şey yapamazsınız. Enerjinizi sadece birkaç şey üzerine odaklamalısınız. Aynı anda pek çok işle uğraşmayın.

İyi gözüken fırsatlar bile olsa hayır demeyi öğrenmelisiniz. Ne yapmayacağını bilmek ne yapacağını bilmek kadar önemlidir.

 

Gerçekçi olun

Yoğun olmak ve mükemmelliği amaçlamak iyi olsa da gerçekçi olmalısınız. Jobs’un da söylediği gibi gerçek sanatçılar sadece düşünceleri olan değil bu düşüncelerini başkalarına ulaştırabilenlerdir. Bu yüzden gerçekten işlerin yapıldığına emin olun.

Dengede tutun

Yoğun olmak iyidir ama aşırısı kötü. Jobs bunun aşırı tarafında oldu ve sonuçta bazı insanları incitti. Bunun iyi olduğunu düşünmüyoruz. Yoğun olmanız gerekirken aynı zamanda bunu dengede tutmalısınız. Bir şeyde hayatınızın diğer alanlarında fedakarlık yapmanızı gerektirecek kadar yoğun olmayın (örneğin ilişkilerinizde).

***

Dünyada bu kadar büyük başarılar elde etmiş Steve Jobs’un yukarıda bahsettiğimiz ve başarısında büyük etkisi olan özelliğini hayatımızda uygulamalı ve öğrenmeliyiz. Sizler de Steve Jobs hakkında okuduklarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,481BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,566TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Subliminal Mesaj Nedir? Etkileri Nelerdir?

Çok sık karşılaştığımız bir kavramdır subliminal mesaj. Peki tam olarak nedir subliminal mesaj? İlk ne zaman ve nerede ortaya çıkmıştır? İnsanlar üzerindeki etkisi nedir? Pazarlamasyon...

Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek Gandhi Sözleri

Hayata bakış açınızı değiştirecek altın değerinde Gandhi sözleri nelerdir? Asıl adı Mohandas Karamçand Gandhi olan, Gandhi, 2 Ekim 1869 yılında Hindistan’ın Porbandar kentinde doğmuştur....

Satış Yeteneği Nasıl Geliştirilebilir?

Doğrudan satışta, satış yeteneği geliştirilebilir bir kavramdır. Daha önce ek gelir getirecek bir iş yapmamış veya kendi işinizi kurmamış olabilirsiniz. Takım yönetimi, insanlarla konuşma,...

Baskı Altında Çalışma Yeteneğinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Baskı altında çalışmak zordur. Ancak bu yeteneği edinmeniz, stres varlığında bile görevlerinizi iyi bir şekilde yerine getirebileceğiniz anlamına gelir. Peki baskı altında çalışma yeteneğinizi...

Pomodoro Tekniği İle Verimli Çalışarak Performansınızı Katlayın

Pomodoro tekniği nedir? Pomodoro tekniği ile verimli çalışarak performansınızı nasıl katlayabilirsiniz? Francesco Cirillo adlı bir İtalyan tarafından 1980'li yıllarda bulunan Pomodoro verimli çalışma metodu...

Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar?

Başarılı insanlar neleri farklı yaparlar? Sıradan insanlardan farklı düşündükleri noktalar nelerdir? Başarılı insanlar hayatın her kesiminde karşımıza çıkarlar. Ancak hepsinin ortak bir yanı vardır:...