fbpx

Steve Jobs’tan Öğrenilmesi Gereken Ders: Yoğunluğun Gücü

Walter Isaacson’ın Steve Jobs isimli kitabını okuduysanız, ne kadar iyi yazılmış ve keyif veren bir kitap olduğunu görebilirsiniz. Bu kitap çok ilginç şeylerden bahsediyor ancak en ilgi çekeni ve bizim bahsedeceğimiz; Steve Jobs’ın hayatını oldukça iyi tanımlayan bir özellik olan ‘yoğunlaşmak’.

Kitap tekrar ve tekrar, Jobs’ın yaptığı her işte ne kadar yoğunlaşmış olduğunu anlatıyor. Bir şeylerin yapılmaya değer olduğunu düşündüğünde tüm varlığını bu işe adardı. İşi başka insanların yapacağının ötesine götürürdü. Onu tanıyan birinin sözleriyle, işini aşırıya götürürdü.

Bir şey üzerine yoğunlaşmak iyidir; normalde imkansız olabilecek şeyleri başarmanıza yardım edebilir. Fakat bunu kontrol altında tutmanız gerekir.

İnandığınız bir şey bulun

İnanmadığınız bir şey üzerine yoğunlaşamazsınız. Sorun şu ki pek çok insan inanmadığı şeyleri yapıyor çünkü, aslında başka bir şeyin peşindeler (örneğin para). Jobs, diğer her şeyin üzerinde mükemmel ürünler inşa etmeye odaklandı. Bazı istisnalar dışında o, her zaman inandığı şey üzerinde çalıştı. Bu yüzden bunu yoğun bir şekilde yapabildi.

Yani inandığınız bir şey bulun. Bir şeyi sadece para, şöhret veya diğer yüzeysel ödüller için yapmaktan memnun olmayın. İnandığınız bir şeyi yapmak, bir şeyi mükemmel yapmanın ön koşuludur.

Kalbinizi ve ruhunuzu işin içine koyun

İnandığınız bir şey bulduğunuzda kalbinizi ve ruhunuzu işin içine koyun. Tüm varlığınızı bu işe verin. Yapabileceğiniz kadar iyi yapmayı hedefleyin. Bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu biliyorum ancak bu hepimizin öğrenebileceği bir şey.

Oyalanmaları engelleyin

Sınırlı enerjiye sahipsiniz. Bu yüzden eğer bir şeyde yoğun olmak istiyorsanız çok fazla şey yapamazsınız. Enerjinizi sadece birkaç şey üzerine odaklamalısınız. Aynı anda pek çok işle uğraşmayın.

İyi gözüken fırsatlar bile olsa hayır demeyi öğrenmelisiniz. Ne yapmayacağını bilmek ne yapacağını bilmek kadar önemlidir.

 

Gerçekçi olun

Yoğun olmak ve mükemmelliği amaçlamak iyi olsa da gerçekçi olmalısınız. Jobs’un da söylediği gibi gerçek sanatçılar sadece düşünceleri olan değil bu düşüncelerini başkalarına ulaştırabilenlerdir. Bu yüzden gerçekten işlerin yapıldığına emin olun.

Dengede tutun

Yoğun olmak iyidir ama aşırısı kötü. Jobs bunun aşırı tarafında oldu ve sonuçta bazı insanları incitti. Bunun iyi olduğunu düşünmüyoruz. Yoğun olmanız gerekirken aynı zamanda bunu dengede tutmalısınız. Bir şeyde hayatınızın diğer alanlarında fedakarlık yapmanızı gerektirecek kadar yoğun olmayın (örneğin ilişkilerinizde).

***

Dünyada bu kadar büyük başarılar elde etmiş Steve Jobs’un yukarıda bahsettiğimiz ve başarısında büyük etkisi olan özelliğini hayatımızda uygulamalı ve öğrenmeliyiz. Sizler de Steve Jobs hakkında okuduklarınızı yorum kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,668BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
2,028TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Kötü Alışkanlıkları Bırakmanın Bu Kadar Zor Olmasının 10 Nedeni

Kişisel gelişim için iyi alışkanlıklar bizim için çok önemlidir. Ancak kötü alışkanlıklar da bir o kadar negatif etkilemektedir. Kötü alışkanlıkları bırakmak aslında göründüğü kadar...

8 Yapı Taşı İle Kendi Markanızda Fark Yaratın

Kurumsal kimlik oluşturmak için marka kavramı olmazsa olmazdır. Sizin kalitelinizi, tanınırlığınızı ortaya koyan bir değer olan markanızla fark yaratmak için dikkat etmeniz gereken bazı...

Her Ciddi Distribütörün Anlaması Gereken 10 Şey

Her ciddi pazarlama ağı temsilcisinin bilmesi gereken en iyi doğrudan satış sırlarını paylaşmak istiyoruz. Distribütörler, doğrudan satış başarısı için bazı noktaları kesinlikle anlamaları gerekmektedir....

Hedeflere Ulaşmak İçin Yapmanız Gerekenler

Hedeflerin sağlanması, genellikle insanlar düşündüğünden daha zor olabilir. Bu nedenle hedeflere ulaşmak için yapmanız gerekenler vardır. Hayatlarımızdaki değişiklikleri görmek umulmaz bir şekilde çalışmamız ve...

Girişimcilerin Elon Musk’tan Öğrenebileceği 8 Ders

Tesla Motors ve Space X CEO'su Elon Musk, 2011 yılında Forbes'ın “Amerika'nın 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO'su” listesinde yer aldı. 2013...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Ağustos Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için ağustos ayı burç yorumlarında neler var? Ağustos ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...