Ünlü Yatırımcı Milyarder Warren Buffett’in Tecrübelerinden Çıkartılacak 14 Nokta

Warren Buffett, 1930’da Nebraska’da doğdu

Warren Buffett, 1930’da Nebraska’da doğdu. Genç yaşta keskin yetenekleri  sayesinde çevresinin hem dikkatini çekti hem de onların güvenini kazandı.

1956’da BuffettPartnershipLtd.’i kurdu. 1965’te Berkshire Hathaway’in tüm kontrolünü üzerine aldı. Medya, sigorta, enerji ve yiyecek ve içecek endüstrilerinde bir holdingin büyümesini üstlenen Buffett, dünyanın en zengin adamlarından ve ünlü hayırseverlerden biri konumundadır. 2018’de Buffett’in tahmini net serveti 84 milyar dolardır.

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli yatırımcıları arasında gösterilen Warren Buffett’ın hayatta başarı üzerine tecrübelerinden çıkaracak çok şey var.

Bazı tecrübelerinden çıkarmamız gereken noktalara gelin birlikte göz atalım;

“Yeteneğiniz ve çabanız ne kadar çok olursa olsun bazı şeylerin olması zaman ister. Dokuz kadını hamile bırakarak 1 ayda çocuk sahibi olamazsınız.”

Bir iş olması gerektiği zaman, olması gerektiği yerde ve olması gerektiği şekilde olur. Bu yüzden çalışmaya devam edin. Sonuçlarını zamanı gelince alacaksınız. Önce ekim yapın, onu besleyin sonra hasat zamanı gelecektir.

“Aynı anda yedi basamak atlamak için uğraşmam, her zaman atlayacak tek basamak ararım. “

Başarı merdivenlerini teker teker çıkmayı kafaya koymalısınız. Hızlı çıkışın, hızlı düşüşü olur. Aynı kavak ve kabak ağacı hikayesi gibi. Kabak sadece yılın belli zamanlarında çıkan, hızla boy atan ve kısa süreli bir bitkidir. Kavak ağacı yavaş büyür fakat güçlü köklere sahiptir.

“Fırsatlar çok seyrek karşınıza çıkar. Gökten altın yağdığında kovanızı doldurun, kaşığınızı değil.”

Hayattaki amacımızı bulduktan sonra onun için gerekli olan şeyleri yapmalıyız. Bu şekilde algılarımız da hep açık kalacaktır. Zamanı gelince de hemen, duraksamadan fırsatı değerlendirmelisiniz.

“Size zengin olmanın yolunu söyleyeceğim. Kapıları kapatın. Başkaları açgözlü iken korkak olun, başkaları korkarken de açgözlü olun.”

Herkesin yaptığı şey, düşündüğü şey doğru değildir. Siz herkesin gittiği yolun tersine gidin. Neden mi? Çevrenizdeki insanların geneli maaşlı bir işte çalışıyor, geneli yoksul, genelinin standartları düşük, geneli başarısız. Çok insan TV izliyor, zamanını boşa geçiriyor.

Başarılı inşaların sayısı az. Az insan kitap okuyor ve zamanını dolu geçiriyor. O zaman herkesin yaptığını yapmayın.

“Büyük yatırım fırsatları, muhteşem şirketler alışılmadık şartlarla karşılaşırken ve çok az ilgi görürken ortaya çıkar.”

Fırsatlar her zaman biz istediğimiz zaman ortaya çıkmaz. Bazen beklenmedik zamanlarda karşımıza çıkar. Önemli olan nokta, o fırsat karşımıza çıktığı zaman hazır olmamızdır.

“Fiyat ne ödediğinizdir, değerse ne aldığınız.”

Bir şeyin fiyatı onun değerini göstermez. Fiyata değil, karşılığında alacağınız, sahip olabileceğiniz değerlere odaklanın.

“Diğerlerinden daha akıllı olmamıza gerek yok. Diğerlerinden daha sabırlı olmalıyız.”

Başarının kısa yolu yoktur. Başarılı insanlar daha akıllı olanlar değil, gerekeni, yapmak istemeseler dahi, sabırla çalışarak yapanlardır. Çalışmaya devam edin, meyvesini alacaksınız.

“Birilerinin gölgede oturmasının sebebi uzun süre önce birilerinin ağaç dikmesidir.”

Şuan gölgesinde oturacağımız bir ağacımız yoksa, 5 yıl önce bir fidan dikmediğimiz içindir. 5yıl sonra gölgesinde oturabileceğimiz bir ağacımız olması için en iyi zaman, “şuan”dır.

“Sizden daha iyi kişilerle takılmaya çalışın. İş arkadaşlarınızı davranışları sizden daha iyi olanlardan seçin, böylece o yöne doğru gidersiniz.”

Bilimsel araştırmalara göre birlikte zaman geçirdiğiniz arkadaşlarınızın ortalamasını yansıtıyorsunuz. Eğer sizden daha başarısız insanlarla takılırsanız, bu “ego”nuz için iyi olacak ve sizi geliştirmeyecektir. Ancak sizden da başarılı insanlarla vakit geçirmeniz, eksiklerinizi size gösterecek ve sizi geliştirecektir.

“Alışkanlık zinciri kırılamayacak kadar güçlü olmadan önce fark edilmeyecek kadar hafiftir.”

Alışkanlıklar, sürekli tekrarlanan eylemlerimizin sonucudur. Bu alışkanlık iyi ve ya kötü olabilir. Eylemlerinizi gözden geçirin, zincir kırılamayacak güce ulaştığı zaman çok geç olabilir.

“Kendinizi bir çukurda bulursanız yapmanız gereken şey kazmayı bırakmaktır.”

Sürekli aynı şeyleri yaparak, nasıl farklı sonuç almayı düşünüyorsunuz? Aynı çaba ile, aynı davranışlar ile aynı sonuçları alacaksınız. Farklı bir gelir, farklı bir hayat istiyorsanız, lütfen şuana kadar yaptıklarınıza bir son verin. Ve düşünün; belki çıkış, tam ters yöndedir.

“Dalgalanma risk demek değildir. Böyle düşünenler çok para kaybedeceklerdir.”

Hayatta hiçbir çizgi yoktur ki düz bir şekilde ilerlesin. Dalgalanma her zaman olacaktır. İnişler ve çıkışlar olacak; çünkü bu doğanın kanunu. Bu yüzden inişte tecrübe edindiğiniz şeyler, yükselirken sizi daha güçlü yapacaktır.

“Her zaman zengin olacağımı biliyordum. Bir an olsun bile şüpheye düşmedim.”

Şüphe insanın başarısını önleyen şeydir. Hedefinize olan inancınızı bir an bile olsa kaybetmeyin. Çünkü inanç bir işi başarmanın yarısıdır. Şüphe, inancı öldürür.

“Ün kazanmak 20 yıl, onu mahvetmek ise 5 dakika sürer. Eğer bunu bilirseniz bir çok şeyi farklı yaparsınız.”

Başarı kolay kazılan bir şey değildir. Atalarımız hep söylemiştir; “Eline, beline ve diline hakim ol.” Üzerinde hakimiyet kurabileceğimiz ve onları geliştirebileceğimiz yeteneklerimiz var. Kontrol edebilecekleriniz üzerine yoğunlaşın.