Üzüm Sirkesi Yüze Sürülür Mü? Nereye Sürülür?

Üzüm Sirkesi Yüze Sürülür Mü?

Üzüm sirkesi, cilt bakımı için maske olarak kullanılmaktadır. Sonuç olarak da üzüm sirkesi yüze sürülebilmektedir. Sirkenin içinde bulunana antioksidan ve mineraller sayesinde cildin pürüzsüz yapısını korumaktadır. Özellikle sivilceli ve yağlı ciltlere çok iyi gelmektedir. Su ile seyreltip pamuk yardımıyla cilde sürülmektedir. Sirke, tonik olarak kullanılmaya elverişlidir.

Contents

Üzüm Sirkesi Nereye Sürülür?

Üzüm sirkesi genel olarak yüz için uygulansa da sırt bölgesinde fazla sivilce bulunuyorsa bu bölgeye de sürülmektedir. Genital bölge gibi sürülünce yakacak yerlere sürülmemesi önerilmektedir. Bunun dışında vücudun birçok bölgesine uygulanmaktadır. Fakat alerjik reaksiyon gibi sonuçlar oluşmaması için mutlaka doktora danışılması gerekmektedir.

Üzüm Sirkesi Maskesi Nasıl Yapılır?

 • Adım 1: İlk olarak üzüm sirkesi maskesi yapımı için temizleme ve nemlendirme yapılmalıdır.
 • Adım 2: 1 bardak suyun içine 2 yemek kaşığı sirke koyulmalıdır. Böylelikle seyreltilmiş olunmaktadır.
 • Adım 3: Pamuk yardımı ile karışımı sürüp en fazla 20 dakika bekletilmelidir.
 • Adım 4: Hafta da en fazla 2 kez uygulanması sağlıklıdır.

Not: Herhangi bir yan etki ya da alerji oluşmaması için önceden doktora danışılması gerekmektedir.

Üzüm Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

 • Üzüm sirkesi faydaları arasında Doğal ağrı kesici özelliği bulunmaktadır.
 • Cildi temizleyip sivilce oluşmasını engellemektedir.
 • Cilt renginin açılmasını sağlamaktadır.
 • Cildin yenilenmesini sağladığı için kararmaları geçirmektedir.
 • Sarkmalara karşı etkilidir.
 • Sürülen bölgenin parlamasını sağlamaktadır.
 • Maske yerine direkt tüketildiğinde

uzum sirkesi

Üzüm Sirkesi Yüzde Ne Kadar Kalmalı?

Üzüm sirkesi seyreltip pamuk ile sürüldüyse en fazla 20 dakika yüzde kalmalıdır. Daha sonra iyice durulanması gerekmektedir. Eğer yüz sirke ile yıkandıysa 5 dakika bekletilip durulanması gerekmektedir. Kısaca yanma hissi oluştuğunda anında ciltten temizlenmesi gerekmektedir.

Uzun süre ve her gün uygulandığında cilde yarardan çok zararı dokunmaktadır. Ayrıca herhangi bir yan etkisinin oluşmaması için doktora gidilmesi gerekmektedir. Maske şeklinde kullananlar için seyreltip yüze sürmesi tavsiye edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Su İçmek Yağ Yaktırır Mı?

Üzüm Sirkesi Saça Sürülür Mü?

Üzüm sirkesi saç köklerine oldukça iyi gelmektedir. Saç derisinin onarılmasını ve yaralı hücrelerin çoğalmasını sağlamaktadır. Cildi onardığı gibi saç dökülmesine de iyi gelmektedir. Kökleri beslediği için önemli ölçüde saçların dökülmesini engelleyip daha gür çıkmasını sağlamaktadır.

Üzüm sirkesi cilt kırışıklığı, saç dökülmesini engellediği gibi cildin parlamasını da sağlamaktadır. Cilt sağlığı açısından dermatologlar kontrollü kullanımı önermektedir. Fakat her şeyin fazlası zarar olduğu gibi bu gıdayı da sürekli kullanmak insan sağlığına zarar vermektedir.

Üzüm Sirkesi Cildi Beyazlatır Mı?

Üzüm sirkesi cildi beyazlatmaktadır. Cilde, onarıcı ve hücre yenileyici özelliği olduğu için beyazlatmaktadır.  Ayrıca güneşte fazla kalındığında üzüm sirkesini cilde sürüp yanık etkisini de azaltmaktadır.

Üzüm Sirkesi Yüzdeki Lekelere İyi Gelir Mi?

Leke etrafında oluşan renk dengesizliğini giderdiği için yüzde oluşan lekelere iyi geldiği söylenmektedir. Fakat lekeleri tamamen yok etme özelliği bulunmamaktadır. Bu izleri ya da lekeleri yok etmek için lazer tedavisi kullanılması gerekmektedir.

Cildi yağlı olan kişilerin sivilce nedeniyle leke bırakması söz konusudur. Üzüm sirkesinin direkt lekeleri giderme özelliği olmasa da sivilceleri azaltma durumu bulunmaktadır. Düzenli olarak uygulandığında ciddi oranda sivilcede düşüş görülecektir.

Üzüm Sirkesi Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Kabızlık ve ishal gibi hastalıkların önüne geçmektedir.
 • Diş ağrısını hafiflettiği gibi beyazlatmasına da yardımcı olmaktadır.
 • Kalp damar sağlığını korumaktadır.
 • Anemi yani kansızlık hastalığına iyi gelmektedir.
 • Kemiklerin güçlenmesinde yardımcı olmaktadır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazanılmasına yardımcı olmaktadır.

Yüzümüze Sirke Sürersek Ne Olur?

Eğer yüzünüz yağlı ve sivilceli bir cilde sahip ise sirke sürmek iyi gelmektedir. Sivilceleri söndürdüğü gibi cilt içinde çok faydalı özellikleri bulunmaktadır. Cildin parlamasını, hücrelerin yenilenmesini, cilt renginin açılmasına ve sarkmalara karşı iyi gelmektedir.

uzum

Üzüm Sirkesi Yüze Nasıl Uygulanır?

 • Adım 1: ilk olarak üzüm sirkesi yüze uygulama için, bölgenin temizlenip nemlendirilmesi gerekmektedir.
 • Adım 2: 1 bardak suya 2 yemek kaşığı üzüm sirkesi eklenmelidir. Üzüm sirkesi seyreltilmeden kullanılması tavsiye edilmemektedir.
 • Adım 3: Pamuk yardımı ile yüze sürülmelidir.
 • Adım 4: En fazla 20 dakika bekletildikten sonra su ile iyice durulanmalıdır.

Not: bu işlemin en fazla hafta da 2 kere yapılması tavsiye edilmektedir.

Üzüm Sirkesi Sivilceye İyi Gelir Mi?

Sivilce oluşuma müsait, yağlı bir cilt varsa üzüm sirkesinin içindeki asitler sayesinde cilt yüzeyindeki yağlanmaları engellemektedir. Böylelikle sivilce oluşumları ve yüzey yağ tabakası da yavaş yavaş azalmaktadır.

Üzüm sirkesi, cildin pürüzsüz ve parlak bir yapıda olmasına sağlamaktadır. Ayrıca saç bakımında da etkili bir üründür. Kepek, saç dökülmesi ve saç köklerine iyi gelmektedir. Fakat seyreltmeden kullanılması tavsiye edilmemektedir. Mutlaka su ile karıştırıp kullanılması önerilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Ekmek Yemeden Kilo Verilir Mi?

Üzüm Sirkesi Mi Elma Sirkesi Mi?

Elma sirkesinin de kendine göre özellikleri olsa da üzüm sirkesi daha avantajlıdır. Protein değeri elma sirkesine göre daha yüksektir. Üzüm sirkesinin besin değeri diğerine göre daha fazladır. Ayrıca elma sirkesi hassas mideler için tavsiye edilmemektedir.

Üzüm Sirkesi Tansiyonu Düşürür Mü?

Tansiyon ve kalp rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilmektedir. Sirkenin içinde yer alan üzüm özütleri ile tansiyonu dengelemektedir. Bunun yanında iyi ve kötü kolesterolü de dengelemede yardımcı olmaktadır.

Vitamin ve mineral bakımından çok zengin bir besin kaynağı olduğu için birçok hastalığa yardımcı olmaktadır. Bunun yanında kilo verici özelliği de bulunmaktadır. Organik ve sağlıklı bir ürün olan üzüm, kan yapıcı özelliği olduğu için anemi hastalığına da iyi gelmektedir.

Üzüm Sirkesi Kaşıntıya İyi Gelir Mi?

Tahriş ve kaşıntı gibi durumlarda pamuk yardımı ile bölgeye sürüldüğünde kaşıntının azaldığı gözlemlenmiştir. Antioksidan özelliği sayesinde sürülen bölgeyi de temizlemektedir. Fakat alerjik ya da yan etki gibi durumlar için doktora danışılması gerekmektedir.