Vücut Dili Nasıl Geliştirilir? Vücut Dili Bize Ne Anlatır?

Vücut Dili Nasıl Geliştirilir?

Vücut dili geliştirmek için;

  • Beden dili ile ilgili kurslara gitmek ve sizin kendinizi en iyi anlatabileceğinizi düşündüğünüz eğitimleri almak önemlidir. Bu şekilde beden dilini geliştirme yolunda önemli bir adım atmış olur ve beden dilini anlamaya başlarsınız. Halk eğitim kurumlarının kursları dahi sizin işinizi görmeniz için ideal sayılmaktır.
  • Beden dili bol tekrarlar ile gelişmektedir. Bu sebeple yaşadığınız anda, günlük işlerinizi hallederken bile öğrendiklerinizi uygulamanız gerekmektedir. Bazı şeyleri öğrenene kadar sürekli tekrar yapmanız işinize yarayacaktır.
  • Beden dilini en iyi anlatan kitapları bulup okumanız ve en ince ayrıntısına kadar kafanıza yazmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kafanıza yazdığınız şeyleri yine sürekli tekrarlar sonucunda uygulayarak unutmamayı sağlamanız gerekmektedir. Vücut dili gelişimi öyle birden olmaz bir süreç sizi beklemektedir.
  • Vücut dili ile ilgili dizi ya da filmler izlemeniz ve onları özümsemeniz gerekmektedir. Örneğin “Lie To Me” oldukça iyi bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu dizide beden dilinin önemi ve beden dili ile ne anlatılmak istiyor onlar çok iyi bir şekilde anlatılmıştır.
  • Duruşunuz, bakışınız, hal ve hareketleriniz sürekli doğal görünmek zorundadır. Bu yüzden üzerinizdeki gerginliği atmanız adına sürekli çalışmalar yapmanız ve gerginlikten kurtulmanız gerekmektedir.

Vücut Dili Bize Ne Anlatır?

Vücut dili anlamı ve yapılan hareketlerin manası oldukça fazladır. Hatta bir kişinin gerçekte ne düşündüğü ile ilgili çok şey açıklamaktadır. Vücut hareketleri, duruş, göz teması, ses tonu ve yüz ifadeleri karşınızdaki insanın içini yansıtmaktadır. Unutmamanız gerekir ki her ifadenin ve yapılan her hareket sizin için bir şeyleri anlatmaktadır.

Vücutta bulunan her organ ya da yapılan her hareket bir şeyleri anlatmaktadır. Gözler size doğruyu ya da yanlışı gösterebilir. Gerçek bir gülümseme ile sahte gülüşün ardındaki ince çizgiyi anlamanız beden dili sayesinde kolaylaşabilir. Konuşurken yana açılan kollar önemli bir konuşmanın başlangıcı olabilir. Bu yüzden kesinlikle iyi bir eğitim alıp bedenlerin ne anlattığını bilmek gerekmektedir.

vucut dili

Beden Dilinin Önemi Nedir?

Beden dilinin önemi, kesinlikle verilmek istenen mesajın daha iyi anlaşılması ve anlatılmak istenen şeyin doğru noktalara ulaşması için oldukça gereklidir. Ancak doğru ve yerinde kullanılan bu dil başarıya ulaşmaktadır. Farkında olmadan bile insanlar birbirlerine bir şey anlatabilir ve karşıdaki insan bu mesajı anlayabilir. Bu nedenle beden dili oldukça etkilidir.

Örnek vermek gerekirse yolda birbirlerine doğru gelen bir kadın ve bir erkek düşünün. Erkek kadını görünce hemen daha dik duruyor ve bakışlarını kadına çeviriyor. Kadın da erkeği görünce daha kendini belirten hatlarını ortaya çıkarıyor ve erkeğe bakarak yoluna devam ediyor. Burada vücutlarından tutun bakışlarına kadar her şey değişiyor. Anlaşıldığı gibi iki insan birbirini görmese bile birbirinin farkına vararak bir iletişim kuruyor.

Beden Dili Kullanmada Neye Dikkat Edilmelidir?

Beden dili kullanmada kesinlikle dikkat etmeniz gereken şey kalıp kuralların dışında gerçek bir yaşam olduğudur. Şöyle ki bazen anlatılanlar ya da söylenenler gerçeği yansıtmaz. Bazen yorum yaptığınız ve karar verdiğiniz bir konu sizi yanlış yönlendirebilir. Günlük yaşamda yaşanan olaylar ve verilen tepkiler doğaldır ama her zaman beklenilen sonucu vermeyebilir.

Örneğin esnediğiniz anda sizle hiç ilgisi olmayan bir karşı cinsiniz esnediğinde bana bakıyor düşüncesine kapılmanız yanlış bir davranıştır. O an belki sizin gibi sadece esnemek istemiş olabilir. Eğer bir davranış ya da hareket üzerinde yorum yapacaksanız iyi gözlemler ve objektif bakış açısı gerekmektedir. Aksi taktirde istemediğiniz sonuçlar doğabilir.