Aloe Vera Nedir? Faydaları Nelerdir?

Neredeyse vücudun her yerine faydası olan aloe vera bitkisi özleri, Mısır’da ise ‘ölümsüzlük bitkisi’ olarak tanımlanmıştır.

Aloe vera bitkisi, tarihin çeşitli dönemlerin farklı isimlerle anılmıştır. Aloe vera bitkisine bu kadar anlam atfedilmesinin bir sebebi var tabii ki. Aloe vera bitkisi tarihin farklı zamanlarında da kutsallaştırılmıştır. Bunun sebebi ise; aloe vera bitkisi faydaları

Aloe vera, Kızılderililer tarafından ‘cennetin sihirli değneği’ olarak tanımlanıyordu. Bunun sebebi ise aloe vera bitkisinin güzelliğe etkisi olmuştur. Neredeyse vücudun her yerine faydası olan aloe vera bitkisi özleri, Mısır’da ise ‘ölümsüzlük bitkisi’ olarak tanımlanmıştır. Aynı zamanda aloe vera bitkisi İncil’de de geçmektedir. Bu nedenle de Hristiyanlar tarafından tütsü olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda da çok merak edilen tütsü neyden yapılır? Sorusunun cevabı aloe vera bitkisidir.

Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Aloe vera bitkisi, sıcak ve aynı zamanda kuru olan iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde ise daha çok güney bölgelerimizde yetişmektedir. Zambakgiller familyasına aittir. Kaktüse benzeyen bu bitkinin geçmişi ve popülerliği çok eskiye dayanmaktadır. Eskiden beri kozmetik başta olmak üzere birçok sağlık ilacında kullanılmaktadır. Aloe vera özü jöleye benzer bir sıvıdan oluşmaktadır.

Sağlığımıza Sağlık Katacak Bir İçecek >>

Aloe vera türleri oldukça geniş bir ekosisteme yayılmıştır. Dünya üzerinde 300 den fazla türü vardır. Yukarıda verilen iklim şartlarını sağlayan bölgelerde yetişmektedir. Peki bu kadar derin bir tarihi olan aloe vera bitkisinin faydaları nelerdir? Aloe vera bitkisi nasıl kullanılır? Dilerseniz, bu soruların cevabını verelim;

Aloe Vera Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Aloe vera  bitkisinin yararları birçok bölgede görülmektedir.

Aloe vera  bitkisinin yararları birçok bölgede görülmektedir. Neredeyse vücudun her yerine faydası olan aleo vera bitkisi birçok tedavide de kullanılmaktadır.

Güne Enerjik Başlamak İçin Bunları Tüketin >>

  • Sindirime yardımcı olur.
  • Kabızlık problemini tedavi eder.
  • Sivilce tedavisinde kullanılır (krem olarak).
  • Uçuklara iyi gelir.
  • Güneş yanıklarının etkisini azaltır.
  • Yaraların iyileşme sürecini hızlandıran nadir bitkilerdendir.
  • Mide ekşimesine karşı koruma kalkanıdır.
  • Kan şekerinin düşmesinde etkilidir.
  • Kozmetik ve şampuan ürünlerinde kullanılır. Bu nedenle de cildi güzelleştirici etkisi vardır.
  • A, C ve E vitamini açısından zengindir.

Yukarıda bahsedilen aloe vera faydaları dışında da birçok fayda bulabilirsiniz. Aloe vera özleri, ilaç sanayisinde kullanıldığı için kullandığı alanlar artmış olabilir. Aloe vera özlü ilaçlar hakkında araştırma yaparak, bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Aloe Vera Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Aloe vera bitkisinin kullanımı 2 şekilde gerçekleşmektedir. İlk kullanımı ağız ile olmaktadır. Ağız yolu ile alınan aloe vera bitkisi sindirim, sinir sistemi ve boşaltım sistemine yarar sağlamaktadır.

İkinci kullanım şekli ise temastır. Vücudunuzdaki kırıklara sürdüğünüzde adeta doktor görevi görecektir. Farkı göreceksiniz.

Her Mevsim Sofralarınızda Bunları Mutlaka Bulundurmalısınız >>