Argan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

argan yagi

Argan yağı, Fas’a özel bir ağaç türü olan Argania spinosa ağacının özlerinden elde edilmektedir. İçerisinde barındığı; Omega 6, polifenoller, linoleik asit ve A, C, E vitamleri sayesinde birçok derde deva olan argan yağı halk arasında yaşlanma karşıtı bir yağ olarak bilinmektedir. Gençleştirici çoğu kozmetik ürünün içerisinde de kullanılmaktadır. Bunlar argan yağının özellikleri içerisindeki en bilindik olanlarıdır. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Contents

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Argan yağı, sedef hastalığına iyi gelmektedir.
  • Argan yağı, hasar görmüş saçları iyileştirmektedir ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Saçlara iyi etkisi olan argan yağı aynı zamanda saç derisini de beslemektedir.
  • Argan yağının cilt üzerinde olumlu etki bıraktığından bahsetmiştik. Bu bağlamda da argan yağı ciltlerde nemlendirme özelliğine göre kuru olan cildinize birkaç damla Argan yağı damlattığınızda kuru bölge nemlenecektir.
  • Argan yağı içerdiği antioksidan sayesinde cildi yaşlılığa karşı korumaktadır. Argan yağı vücuda yumuşak bir form verirken aynı zamanda da parlak bir form vermektedir
  • Görüntü olarak en vahimi olan sivilcelere karşı adeta kalkan görevi görmektedir. Argan yağı, fazla yağlanmayı engelleyerek vücutta yağ dengesi sağlamaktadır Bu nedenle de akne, sivilce ve siyah nokta gibi problemlere karşı direnç sağlamaktadır. Özellikle ergenlik çağında olan bireylerin sorunu olan sivilce, argan yağının doğru kullanılması ile çözülebilmektedir.
  • Yapılan araştırmalar doğrultusunda argan yağının kolesterole iyi geldiği görülmüştür. Ayrıca, yüksek tansiyona iyi geldiğine dair çalışmalarda vardır.
  • Dudak çatlamalarına birebirdir. Özellikle fazlaca çatlayan dudaklar için kullanılmasında büyük yarar vardır. Birkaç damla argan yağını dudağınıza sürdüğünüzde pürüzsüzleştiğini ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Argan yağı Nerelerde Kullanılır?

Argan yağı sıklıkla cilt bakım ürünlerinde kullanılmaktadır. İltihaplı ya da enfeksiyonlu ciltlerde tedavi amaçlı kullanıldığı görülmektedir. Cilt ve saç sağlığı açısından önemli olduğu gibi nemlendirici özelliği de bulunmaktadır. Oleik ve linoik asitler sayesinde cildin ve saçın nemli kalmasında yardımcı olmaktadır.

Bunun dışında yanık tedavilerine de iyi geldiği gözlemlenmiştir. Sürülen bölgedeki yaranın tedavi süreci hızlandığı tespit edilmiştir. Henüz bilimsel kanıtlar bulunmasa da bazı araştırmalara göre akne tedavisinde etkili olduğunu söylemektedir. Fakat akne sorunu hormonal ise tedavi etkili olmayacaktır.

Deri ve çatlaklarda da sıklıkla kullanılan bir üründür. Araştırmalara göre argan yağının iltihaplanma olasılığını düşürmesi ve cildin esnekliğinin artması üzerinde görüşler bulunmaktadır. Bu neden ile birçok kişi deri çatlağında yağı kullanmaktadır.

argan

Savaşçı Besin Takviyesi: Propolis Faydaları >>

Argan Yağı İçilirse Ne Olur?

Argan yağını beslenme düzeni içinde tüketmek; enflamasyonu ve oksidatif stresi azaltıp yaşlanmayı yavaşlatmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan çalışmalara göre yağın hem oral hem de bölgesel kullanımı ile cildin nem oranını dengelediği görüldü.

Oral yoldan tüketim için genellikle salata gibi besinlere kullanılması önemlidir. Kızartma gibi yüksek ısı ile yapılan yemeklerde kullanılması sakıncalıdır. Bunun yanında kızartılmış keçi peynirinin üzerine dökülerek de kullanıldığı görülmüştür.

Argan Yağı Yüzde Kıllanma Yapar Mı?

Argan Yağı, uzun süre direkt cilde temasıyla tüylenmeye meyilli ciltler için sorun teşkil edebilmektedir. Bilinçsiz ve aşırı kullanım sonucunda istenmeyen yan etkiler görülmektedir. Yağın gereken miktarda kullanımı konusunda endişe oluşuyorsa, argan yağı içeren bakım ürünleri tercih edilmelidir. Satın alınan ürünlerde uygulama talimatı yazacağı için kıllanma sorunu ile karşılaşılmamaktadır.

Yağın direkt kullanımı sonucunda alerjik reaksiyon ihtimali bulunmaktadır. Özellikle kabuklu yemişlere alerji bulunuyorsa, argan yağı sürüldüğünde tahriş ya da döküntü ile karşılaşmak mümkündür.

Bu tür olaylardan kaçınmak için bir damla boyun bölgesine damlatılıp yaklaşık 48 saat bekletilmelidir. Eğer boyun bölgesinde herhangi bir reaksiyon görülmüyorsa ürün rahatlıkla kullanılmalıdır. Alerjik reaksiyonlar oluştuğunda mutlaka doktora gitmek gerekmektedir.

Argan Yağı Saçı Düzleştirir Mi?

Argan yağı tek başına kullanıldığında saçı düzleştirmediği gibi saçın gerekli sağlıklı olmasında yardımcı olmaktadır. Yağı sürerken bölgeye göre 2 ile 4 damla arasında kullanılması gerekmektedir. Ürün etkili olduğu için çok sürüldüğünde saçı ağırlaştıracaktır. Ayrıca yağ bir bölgede toplanmaması ve derine işlemesi için iki eli birbirine sürtüp yaymak gerekmektedir.

Argan Yağı Saçı Gürleştirir Mi?

Argan yağı saçı uzatmaya ve gürleştirmeye yardımcı etkisi olan doğal, besleyici bir bitkisel üründür. Son zamanlarda en çok kullanılan doğal saç bakım ürünü arasında yer almaktadır. Saçın; güçlü, parlak, güzel ve sağlıklı görünmesinde etkili bir üründür.

Saç derisine masaj yaparak uygulandığında saçların gürleşmesini ve deride bulunana damarların aktif halde çalışmasını sağlamaktadır. Kök hücreleri bu sayede canlanıp yeni saçlar çıkarmaktadır. Kontrollü ve düzenli kullanım sayesinde saçların parlaklığı artıp saç nem dengesinin korunmasında yardımcı olmaktadır.

Kalın saç teline sahip kişiler bu yağı rahatlıkla kullanmaktadır. Fakat ince tel saçı olan kişiler yağı kafanın orta kısmından uygulaması gerekmektedir. Bunun nedeni ise ince teller çok kolay hacim kaybetmesinden kaynaklamaktadır.

Saç İçin En İyi Yağ hangisi?

Kişinin saç problemine göre değişeceği için; argan yağı, Hindistan cevizi yağı ve Üzüm çekirdeği yağı birçok saç tipine iyi gelmektedir. Argan yağı; güneş kremi etkisi gösterebildiği için koruyuculuğu çok yüksektir. Saç yıpranmasına karşın kullanılabilecek bir üründür.

Hindistan cevizi yağı; parlaklığı artırdığı gibi saçın canlı kalmasına da yardımcı olmaktadır. Saç derisindeki yağı dengelediği gibi kuru saçlar içinde birebirdir. Saç uçlarında oluşan kuruluğu alıp direncin artmasını sağlamaktadır.

Üzüm çekirdeği yağı; içinde barındırdığı linoleik asit ve E vitamini sayesinde kafa derisinde doğal dengeyi koruyup kuruluğun, kepeğin önüne geçmektedir. Argan yağında olduğu gibi doğal güneş koruyucu ve güçlendirici etkisi bulunmaktadır.

argan yagi faydalari

Argan Yağının Fiyatı Ne Kadar?

Argan yağının fiyatı 25 lira ile 35 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat fiyatı son 6 ay içinde çok sık değiştiği için ileri ki dönemde daha pahalı olma ihtimali bulunmaktadır. Eğer ithal ürün ya da kaliteli marka satın alınacak ise bu fiyat 200 ile 250 liraya kadar çıkmaktadır.

Argan Yağı Kaş Uzatır Mı?

Argan yağının içinde bulunan antioksidan ve vitaminler sayesinde kaş, kirpik ya da saçların uzamasında yardımcı olmaktadır. Ayrıca dökülen tüylerin yeniden çıkmasında da etkilidir. Argan yağının içinde bulunan Omega 6 sayesinde kıl köklerin güçlenip yeniden tüy çıkmasına olanak tanımaktadır. Bu sayede daha güçlü, yoğun ve uzun kirpikler oluşmaktadır.

Kirpiğin üzerine uygulanacak argan yağı maskesi göz çevresi içinde etkili bir bakım olacaktır. Göz çevresindeki bölgeyi canlandırıp daha sağlıklı görünmesine yol açacaktır. Bunun yanında göz altı torbaları ve siyah halkaların giderilmesinde de etkisi olacaktır. Yanlış kaş alımı sonucunda bölgede azalan tüylerin yeniden çıkmasında yardımcı olduğu gibi daha güçlü olmasını da sağlayacaktır.

Argan Yağı Ciltteki Lekelere İyi Gelir Mi?

Argan yağı; akne lekelerini ve sedef hastalığına etkili bir tedavi yöntemi olsa da lekeleri tamamen yok edememektedir. Cilt nem oranını dengeleyip daha sağlıklı bir etkiye sahiptir. Fakat tek başına lekeleri tamamen yok edecek gücü bulunmamaktadır. Lekelerin yok olması için etkili yöntem lazer tedavisidir.

Argan Yağının Zararı Var Mı?

Argan yağı kullanan kişilerin, sunduğu geri bildirim henüz yoktur. Bu nedenle de zararı olduğunu söyleyemeyiz. Fakat, sizde herhangi bir ekstrem durum gösteriyorsa, doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin, sağlıcakla kalın…

Aloe Vera Bitkisinin Yararları >>