Argan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Argan yağı, Fas’a özel bir ağaç türü olan Argania spinosa ağacının özlerinden elde edilmektedir. İçerisinde barındığı; Omega 6, polifenoller, linoleik asit ve A, C, E vitamleri sayesinde birçok derde deva olan argan yağı ne işe yarar? Sorusu, daha iyi bir hayat isteyenlerin aradığı bir soru olarak görülmektedir.

Argan yağı halk arasında yaşlanma karşıtı bir yağ olarak bilinmektedir. Gençleştirici çoğu kozmetik ürünün içerisinde de kullanılmaktadır. Bunlar argan yağının özellikleri içerisindeki en bilindik olanlarıdır. Dilerseniz, ayrıntılara geçelim;

Papatya Çayının Faydaları >>

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

Bunlar argan yağının özellikleri içerisindeki en bilindik olanlarıdır.

Konumuza başlamadan önce belirtmemiz gerekir ki; Argan yağı doğal olarak kullanılmalıdır. Saf olmayan Argan yağı kullanıldığında kimyasal maddeler bulunduracağı için vücudunuza zararı olabilir. Çok fazla işlenen argan yağı zamanla etkisini kaybedecektir Bu yüzden de argan yağının fazla işlenmemesi gerekir. Dilerseniz daha fazla uzatmadan Argan yağı neye yarar? sorusunun cevabını verelim;

Savaşçı Besin Takviyesi: Propolis Faydaları >>

  • Argan yağı, sedef hastalığına iyi gelmektedir.
  • Argan yağı, hasar görmüş saçları iyileştirmektedir ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamaktadır. Saçlara iyi etkisi olan argan yağı aynı zamanda saç derisini de beslemektedir.
  • Argan yağının cilt üzerinde olumlu etki bıraktığından bahsetmiştik. Bu bağlamda da argan yağı ciltlerde nemlendirme özelliğine göre kuru olan cildinize birkaç damla Argan yağı damlattığınızda kuru bölge nemlenecektir.
  • Argan yağı içerdiği antioksidan sayesinde cildi yaşlılığa karşı korumaktadır. Argan yağı vücuda yumuşak bir form verirken aynı zamanda da parlak bir form vermektedir
  • Görüntü olarak en vahimi olan sivilcelere karşı adeta kalkan görevi görmektedir. Argan yağı, fazla yağlanmayı engelleyerek vücutta yağ dengesi sağlamaktadır Bu nedenle de akne, sivilce ve siyah nokta gibi problemlere karşı direnç sağlamaktadır. Özellikle ergenlik çağında olan bireylerin sorunu olan sivilce, argan yağının doğru kullanılması ile çözülebilmektedir.
  • Yapılan araştırmalar doğrultusunda argan yağının kolesterole iyi geldiği görülmüştür. Ayrıca, yüksek tansiyona iyi geldiğine dair çalışmalarda vardır.
  • Dudak çatlamalarına birebirdir. Özellikle fazlaca çatlayan dudaklar için kullanılmasında büyük yarar vardır. Birkaç damla argan yağını dudağınıza sürdüğünüzde pürüzsüzleştiğini ve yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Argan Yağının Zararı Var Mı?

Argan yağı kullanan kişilerin, sunduğu geri bildirim henüz yoktur. Bu nedenle de zararı olduğunu söyleyemeyiz. Fakat, sizde herhangi bir ekstrem durum gösteriyorsa, doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin, sağlıcakla kalın…

Aloe Vera Bitkisinin Yararları >>