fbpx

Yöneticilikten Liderliğe

Yöneticiler genellikle etkinliklerinin devam edeceği düşüncesiyle liderlik rolüne terfi eder; ancak üst düzey liderler, liderlerin art arda iki yönlü bir yaklaşım ortaya koyma konusunda bilgilidirler. İlk nokta doğru adayı seçmektir. İkinci çatal, iyi seçilmiş adayı yetiştirmektir. Bu, kapsamlı eğitim fırsatlarını ve büyümeyi teşvik eden ortamları içerir.

Yöneticileri liderlere geçirmek istiyorsak, çok ideal bir planımız olmalıdır. Önceleri, adayların kapsamlı çapraz eğitim deneyimleri ve liderlik gelişimi ile “tımar edilmesi” gerekir. Eğitim, tecrübe ve gelişme, aday liderine “liderlik manzarası” anlayışı ile son bulacaktır.

Liderlik bağlamı kutupsallaştırıcı, belirsiz, değişken ve karmaşık olabilir; bu yüzden gereklilik dışında güçlü destek sistemleri kurulmalıdır. Müteahhitleri, koçları ve dikkatli izleme ile birlikte yolu modellemek ve güvence sağlamak için bir meslektaşlar ağı, yeni liderler yetiştirirken verimli bir geçişi teşvik etmek için klasik bir meydan okuma/destek sistemi olarak işlev görecektir.

Yeni Liderler Beş Geniş Alanda Geçiş Yapmalı

  1. Üretime Çıkmalılar

Yöneticiler için en büyük zorluk, düşüncelerini ve çalışmalarını bir “alet yapımcısı” zihniyetinden “etkilenen sonuçlar” zihniyetine kaydırmaktır. Liderlik sürecinde lider, sonucu etkilemektedir. Yeni liderler paydaşlarla çalışmaya başladıkça, yeni bir bakış açısıyla, kısa vadeli, basamaklı taş uygulaması fikri ile uzun vadeli bir bakış açısıyla faaliyet göstermeleri gerekiyor. Liderin rolü, uzun vadeli örgütsel stratejiyi göz önünde bulundurarak etkilemektir.

“Liderin rolü, uzun vadeli stratejiyi göz önünde bulundurarak, çevresini etkilemektir.” – Brian Braudis

Yeni bir lider, yerinde saymak yerine, verimliliklere ve geleceğe yönelik gerekli uyarlamaları yapacak gözlere sahip olmalıdır.

  1. Vizyon Uzmanı Olmalılar

Yöneticiler uzman olarak gelişirler. Bölümlerini, çalışanlarını ve işlevlerini biliyorlar. Bir lider için bu yeterli değildir. Liderler tüm bölümlerin dilini bilmek zorundadır. Bölümlerden gelen bilgileri, kalıpları ve eğilimleri, verimlilik, kar ve yönelime çevirebilmelidirler.

“Organizasyonun vizyonu, liderliğe bağlıdır.” – Brian Braudis

Buraya başka kimse getiremez. Liderler şu anda teleskopta gördükleri eğilimler hakkında bilinenleri kullanmalı ve yön sağlamalıdır. Görme karmaşık ve çok yönlü olabilir, ancak hiçbir şey aynı yöne çeken herkesi yenemez. Bu, rakiplerin çoğaltması zor olan büyük bir avantajdır.

“Vizyon karmaşık ve çok yönlü olabilir, ancak hiçbir şey aynı şeyi, aynı yöne çeken bir takımı yenemez…” – Brian Braudis

  1. Bir Kişiden Herkese

Yöneticilerin günlük işleri yönetme sorumluluğu vardır. Personel ile gömülüdürler. Liderler, yön gösterdikleri kadar işleri yönetmez. Bir yönetici çalışanların katılımı üzerinde odaklanırken, bir liderin işgücü katılımı üzerinde odaklanması gerekir.

“Bir yönetici çalışanların katılımı üzerinde odaklanırken, bir liderin işgücü katılımı üzerinde odaklanması gerekir.” – Brian Braudis

Yeni bir lider, toplantıları ve diğer süreçleri yavaşlatan bagaj olarak görünen kalıcı “departman önyargılarına” sahip olabilir. Klasik hata, yeni liderlerin, önceki işlevlerinde olduğu gibi aşırı yönetimi ve liderlik etmeleridir. Bir departmanı yönetmekten organizasyondaki tüm departmanlara hizmet etmeye açık fikirli bir geçiş geliştirilmelidir.

  1. Sorunları Gelişmeden Önce Görme, Sorunlarını Çözme

Kesinlikle konuşursak, yöneticiler ve liderler keskin problem çözücülerdir. Ancak, liderliğin en ince noktalarından biri, liderlerin tuttukları yerlere gelmeden önce sorunları görmeleridir. Eğer bir lider yavaşlamış bir büyüme veya erken kazanımlardaki düşüşü tespit edebiliyorsa ve korkunç “işgücü planlaması” ndan kaçınmak için proaktif olarak olayları sıraya koyarsa, bu “görmek” herkesi kurtarabilir.

  1. Öğrenen Bir İşçi

“Liderlik bilmekle ilgili değildir – öğrenme ile ilgilidir.” – Brian Braudis

Yeni liderler, çalışan bir yöneticiden bir öğrenme liderine geçişi belirtir. Açık bir zihin ve esneklik geliştirmeye çalıştıkları için, aynı zamanda sürekli olarak kendini geliştirmeye yönelik bir bağlılık göstermeleri gerekir – bu da yetkinlik, mükemmellik ve mükemmelliğe yönelik sürekli öğrenme uygulamak anlamına gelir.

Yeni gelişmekte olan liderler elle seçildiğinde, geliştirildiğinde ve başarı için gereken örgütsel desteği sağladıklarında, bu art arda yapılan bir egzersizden daha fazlasıdır. Bir liderlik stratejisinin ve liderlik kültürünün son teknoloji gösterisinin bir kanıtıdır. Zaman geçtikçe çaba, liderliğin çoğaltılması ve sürdürülebilir başarı ile sonuçlanmaktadır.

Brian Braudis, çok aranan bir insan potansiyeli uzmanı, sertifikalı antrenör, konuşmacı ve yazardır. Ayrıca yönetici liderlik gelişiminden stres yönetimine kadar çeşitli podcastler hazırlamıştır. Brian, “liderliğin” bir fiil değil bir başlık olduğuna inanıyor. Brian’ın tutkulu ve ilham verici sunumları, konumunuz veya rolünüz ne olursa olsun herkesin lider olduğu temeli üzerine kuruludur.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? Tatilde Neler Yapmalı?

Yarı yıl tatili veya hafta sonu tatili olsun, öğrenciler nasıl verimli bir tatil geçirebilir? Eğitim, öğrenciler için sadece okulda olmaz. Okul dışındaki sürelerde de...

İş Planınız Yoksa Yapmanız Gerekenler

Doğrudan satışta iş planı yoksa yapmanız gerekenler nelerdir? İster küçük bir işletme kuruyor olun, ister mevcut işinizi yeniden keşfetmek istiyor olun, bir iş planı...

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....