Zamanınızı Yönetmek İçin Altın Formül “Pareto İlkesi”

Siz sadece zaman yönetimi yetenekleriniz kadar başarılısınız. Başarı ve mutluluk yolculuğunun ilk adımı, güçlü bir zaman yönetimi becerisine sahip olmaktır. “Pareto İlkesini” hala duymadıysanız; “Pareto İlkesi” zaman yönetimi ile ilgili en önemli ilkelerden biridir. Zaman yönetimi ve üretkenlik ile ilgili Pareto İlkesi, “faaliyetinizin% 20’sinin, genel sonuçların % 80’ini elde etmekten sorumlu olduğunu” belirtmektedir. Pekiştirmek için kolay bir örnek verelim. Yapılacaklar listenizde bir günde yapılması gereken 30 göreviniz vardır. Bu 30 görevden % 20’si sadece % 20 x 30 = 6 göreve denk düşer.

Bu 6 “yüksek değerli görev” i tamamlarken % 100 dikkatinizi vermelisiniz.

Peki bu “Yüksek Değerli” görevleri tanımlamanın yararları nelerdir?

İlk olarak, görevleri tanımlamak, normal olarak günlük iş rutinde karşılaştığınız “baskıyı” ortadan kaldırır.

İkinci olarak, görevleri tanımlamak, yüksek değerli görevlerinizin “kalitesini” arttırır, çünkü bunu yapmak için daha çok zaman ayırırsınız.

Üçüncü olarak, görevleri tanımlamakla, “önemsiz” çalışma yapmamakla birlikte önemli düzeyde zaman kazanırsınız. Normalde gün içinde yaptığınız pek çok etkinlik, uzun vadeli hedeflerinize ulaşmanıza önemli ölçüde katkıda bulunmaz.

Bunların Pareto İlkesine göre “Yüksek Değerli” görevler olup olmadığını nasıl anlarım?

Plan yapmazsanız başarılı olamazsınız. Hedefleriniz olup olmadığını planlayamazsınız

Plan yapmazsanız neler yapmanız gerektiğinin takibini yapamaz ve başarılı olamazsınız.

Son olarak, bir planınız ve hedefiniz yoksa bir dizi görevi formüle edemezsiniz. Bu uzun vadeli hedefler günlük görevleriniz için temel oluşturmalıdır.