Öncelik belirlemek, başarınızı artıracak en önemli etkendir diyebiliriz. Peki yapılacaklar listenizdeki her öğenin çok önemli olduğunu düşündüğünüz için her gün tüm görevlerinizi tamamlamaya mı çalışıyorsunuz? Tüm bu görevleri başarmak için zamanınız sınırlı mı? Cevabınız evet ise, o zaman hayatınızdaki net bir öncelikler listeniz olmayabilir.

Zamanınızı etkili bir şekilde yönetmek ve hedefleriniz doğrultusunda ilerlerken neyin önemli olduğunu bilmek için net bir öncelikler listesine sahip olmak gerekir. Sürekli olarak çok fazla görev üstlenirseniz, sonunda kendinizi strese sokabilirsiniz.

Unutmayın, hedefiniz gelecekte ulaşmak istediğiniz bir hedeftir. Öncelikler, bu hedefe ulaşmak için belirlemeniz ve odaklanmanız gereken şeylerdir. Bir öncelikler listesine sahip olduğunuzda, yaşam görevinizle uyumlu değişiklikleri ve kararları uygulama şansınız artar.

Hayatta Sahip Olmanız Gereken En Önemli 7 Öncelik

Herkes farklıdır ve herkes farklı şeyleri önemseyecektir. Ancak, bazı ortak konular hepimizi birbirine bağlar. Bu öncelikler listesindeki her öğenin sizinle rezonansa girdiğini bulamayabilirsiniz, ancak muhtemelen en azından birkaçı olacaktır. Öncelikleriniz konusunda net değilseniz, öncelik belirlemek konusunda çalışmalısınız. Bunlar düşüncelerinizi ve enerjinizi nereye koymanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Öncelik Planlama Teknikleri – Zaman Yönetimi >>

 1. Yaşam Misyonunuz

Kişisel yaşam misyonları size anlam ve mutluluk verecek önceliklerdir. Bunlar, başarılı olmanın ötesinde yaşamanızı sağlayan, aynı zamanda hayatta önemli bir şey üzerinde çalışmanızı sağlayan şeylerdir. Hayattan ne istiyorsunuz? Onlara olan bağlılığınızdan ödün vermeden bu şeylere öncelik verdiğinizde, her zaman hedeflerinize ulaşırsınız.

Öncelik belirlemek konusunu düşünürken misyon ifadenizi tanımlayın ve yaşamdaki amacınıza ulaşmak için yapmanız gereken şeyleri belirleyin.

 1. Fiziksel Sağlık

Sağlığınız çok önemlidir ve öncelikler listenizde ilk sırada yer almalıdır. Refahınızı, rahatlığınızı ve genel tutumunuzu belirler. Kötü sağlık sizi mutluluğunuzdan mahrum eder ve genel üretkenliğinizi azaltır. Bu nedenle kötü sağlık döngüsünü kırmanız gerekir. İşte fiziksel sağlığınızın neden öncelikler listenizde olması gerektiği:

Etkili İletişimi Etkileyen Faktörler >>

 1. Aileyle Kaliteli Zaman Geçirmek

Öncelik belirlemek deyince aile genelde arka plana atılır. Ancak iş yerinde kötü bir zaman geçirdiğinizde, desteğin ilk ayağı her zaman ailenizdir. Aileyle geçirilen zaman, benlik saygınızı artırır, olumlu alışkanlıkları teşvik eder ve anılar oluşturur. Yakın ailenizle zaman geçirmeye öncelik verin ve bu zamanı iyi değerlendirin. Birlikte egzersiz yapın, yemekten sonra yürüyüşe çıkın, birlikte okumak için bir kitap seçin, yemek yapın veya birlikte yemek yiyin. Beraberliğe öncelik verin! İş yerinde başarılı olabilir ve yine de ailenizle kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

 1. Sağlıklı İlişkiler Kurmak

Hayatta anlam ve amaç bulmada ilişkiler önemlidir. Ailenizden sonra, arkadaşlarınız, meslektaşlarınız veya topluluğunuzun üyeleri hayatınızda hayal edebileceğinizin ötesinde önemli roller oynarlar.

Northwestern Tıbbına göre sağlıklı ilişkilere öncelik vermek stresten sorumlu olan stres hormonu kortizolün üretimini azaltabilir. Bir araştırma, evli insanların psikolojik stres yaşama olasılığının düşük olduğunu ortaya çıkardı. Bunun nedeni, ilişkilerin sunduğu duygusal ve sosyal desteğin stres için mükemmel bir tedavi olabilmesidir.

 1. Ruh Sağlığı

Ruh sağlığı, öncelik belirlemek deyince mutlaka aklınızın bir köşesinde olması gereken bir kavramdır. Her zaman iş, sosyal sorumluluklar, çalışmalar, aile ve günlük aktivitelerle meşgul müsünüz? Cevabınız evet ise, zihinsel sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir. Meşgul olduğunuzda veya çok çalıştığınızda nasıl hissettiğinizi araştırmak için bir rutin oluşturun. Kendinizi kontrol altında tutmak için aşağıdakileri yapmayı deneyin.

Bugün Başlamanız Gereken 11 Finansal Alışkanlık >>

 1. Finans

Para önemsiz değildir. Mutluluğu satın almasa da, mutlu kalmak için en azından ihtiyacınız olanın üzerinde kazanmanız gerekir. Faturaları ödemekte ya da kendinizi beslemekte zorlandığınızda hayat perişan olabilir, bu yüzden mali durumunuza öncelik verin! Robert Kiyosaki Cashflow Quadrant adlı kitabında şunları tavsiye ediyor:

“Hayatınız boyunca para için çalışmak yerine, paranın sizin için çalışmasını sağlayın.”

Robert, sadece tasarruflarınız ve yatırım hedefleriniz üzerinde çalışmanızı tavsiye ediyor. Öyleyse , mali durumunuzu nasıl önceliklendirir ve iyileştirirsiniz ?

 1. Kişisel Gelişim

Lou Holtz’un sözleriyle, “Ya büyüyorsun ya da ölüyorsun!”. Sıradanlık ve gönül rahatlığından kaçınarak hayallerinizin insanı olabilirsiniz. Kendinizi geliştirmenin basit yolları var. Hayatınızı olumlu yönde etkileyebilecek TEDx Konuşmaları‘nı izleyebilir, kişisel gelişim kitapları okuyabilir veya yeni beceriler öğrenebilirsiniz. Alanınızın dışında bir şeyler öğrenmek kötü bir fikir bile değil. Öğrenmek yaşamayı sürdürür! Size uygun bir kişisel gelişim planı oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyin.

 1. Hedeflerinizi Tanımlayın

Hedeflerinizi (genel liste) tanımlayın ve genel listenizi belirli öğelere bölerek daha spesifik olun. 20 TL kaybedin, bir sertifika kazanın, yeni bir rol için antrenman yapın, vb. Akıllı hedefleri nasıl belirleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 1. Güçlü Yönlerinize Odaklanın

Belirli hedeflere ulaşmak için güçlü yönlerinizi ve eksikliklerinizi vurgulayın. O halde neden onları gerçeğe dönüştürmek istediğinizi tanımlayın. Size nasıl fayda sağlayacaklar?

Kitap Önerileri – Kişisel Gelişim Kitapları >>

 1. Görselleştirin

Hedeflerinize ulaştığınızı hayal edin. Şunları yapabilirsiniz Bir vizyon devre tasarımı nasıl görüneceğini başarı görmenizi sağlamaktır. Daha sağlıklı ve daha mutlu bir senin fotoğraflarını seçin!

 1. Planınızı Düzenleyin

Oyun planınızı oluşturun. Oraya nasıl gideceksin? Ne gerektirecek? Yeni bir beceri mi öğreniyorsunuz? Çevrimiçi bir kursa abone misiniz? İyileştirmek için atmanız gereken eyleme geçirilebilir adımları tanımlamanız gerekir.

Küçük başarılara ulaştığınızda kendinizi ödüllendirebilmeniz için ilerledikçe küçük kilometre taşları belirlemeyi unutmayın.

Sonuç

Şimdiye kadar en önemli önceliklerinizin ne olduğundan emin değilseniz, oturup sizin için önemli olan her şeyi listelemeniz gerekebilir. Örneğin, tükenmişseniz ve sağlığınıza zarar veriyorsa, o zaman sağlığınıza öncelik vermeniz gerekir. Sağlıklı değilseniz odaklanmanın ve üretken olmanın bir yolu yok.

Bir sonraki adım, bir oyun planı oluşturmaktır. Örneğin, tükenmişliği önlemek için neler yapabileceğinizi vurgulayabilirsiniz . Farkındalık, bir psikologla konuşmak veya işe ara vermek olabilir. Ardından, oyun planınızı uygulamak için zaman ayırın.

Son olarak, doğru yolda olup olmadığınızı anlamak için bir öz değerlendirme testi yapın. İlerlemenizi değerlendirmek için yardıma ihtiyacınız varsa, sorumluluk ortağınız, eşiniz, meslektaşınız veya akıl hocanızla konuşabilirsiniz.

Başarılı bir Amerikan kurgu yazarı ve Cosmere Universe’ün arkasındaki beyin olan Brandon Sanderson’ın sözlerini tamamlayacağız:

“Harika bir adamın işareti, hayati olanları başarmak için önemli şeyleri ne zaman bir kenara bırakacağını bilen kişidir.”

Michael Phelps’ten Öğrenmeniz Gereken 7 Ders >>

Zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmek için izlemeniz gereken 10 adımı sizler için araştırdık. Çok fazla iş veya çok fazla sorumluluk nedeniyle sık sık stresli hissediyor musunuz? Zaman geçtikçe, yapmak için vaktinizden daha fazla işiniz olduğunu hissediyor musunuz?

İşin püf noktası, görevlerinizi organize etmek ve her gün daha fazla iş yapmak için zamanınızı verimli kullanmaktır. Bu, hem işte hem de evde stres seviyenizi düşürmenize ve üretkenliğinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Zaman yönetimi becerilerinin geliştirilmesi zaman alır ve her kişi için farklı görünecektir. Sizin ve yoğun programınız için en iyi olanı bulmak burada anahtardır.

Zaman Yönetimi Becerilerini Geliştirmenin 10 Pratik Adımı

Çevrenizde etkili bir insan, işinizde verimli ve de üretken bir çalışan olmak tamamen sizin elinizde. Kişisel gelişiminizi tamamlamak için zaman yönetimi konusunda profesyonel olmalısınız. Başlamanıza yardımcı olmak için, işte zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmenin ve üretkenliği artırmanın 10 adımı.

 1. Görevlerinizi Dağıtın

Tamamlayabildiğimizden daha fazla görev üstlenmek hepimiz için yaygındır.

Tamamlayabildiğimizden daha fazla görev üstlenmek hepimiz için yaygındır. Bu genellikle stres ve tükenmişlikle sonuçlanabilir. Yetki, sorumluluklarınızdan kaçtığınız anlamına gelmez, bunun yerine görevlerinizin uygun şekilde yönetilmesini öğrendiğiniz anlamına gelir. Astlarınızın becerilerine ve yeteneklerine göre işleri devretme sanatını öğrenin ve daha fazlasını yapın. Bu sadece size zaman kazandırmakla kalmayacak, aynı zamanda ekip üyelerinizin iş bulmacasının ayrılmaz bir parçası gibi hissetmelerine yardımcı olacaktır.

Kısa Zamanda Daha Fazla Başarıyı Nasıl Elde Edersiniz? >>

 1. Çalışmaya Öncelik Verin

Gün başlamadan önce, hemen ilgilenmeniz gereken görevlerin bir listesini yapın. Önemsiz görevler değerli zamanınızın çoğunu tüketebilir ve bu görevler daha kolay veya daha az stresli oldukları için enerjimizin çok fazlasını sunma eğilimindeyiz.

Ancak, o gün tamamlanması gereken acil görevleri belirlemek, üretkenliğiniz için kritik öneme sahiptir. Enerjinizi nereye koyacağınızı öğrendikten sonra, sizin ve programınız için çalışan bir sırayla işleri halletmeye başlayacaksınız. Kısacası, odaklanmayı sürdürmek için önemli görevlerinize öncelik verin.

 1. Bir Program Oluşturun

Yanınızda bir planlayıcı veya defter taşıyın ve aklınıza gelen tüm görevleri listeleyin. Öğeleri tamamlarken kontrol edebilmek size bir başarı hissi verecek ve sizi motive edecektir.

Gün başlamadan önce basit bir ‘Yapılacaklar’ listesi yapın. Görevleri önceliklendirin ve temel konulara odaklanın. Bu görevlerin de ulaşılabilir olduğundan emin olun. Tamamlamanız gereken büyük bir görev varsa, bunu listenizdeki tek şey yapın. Diğerlerini bir sonraki güne itebilirsin. Zaman yönetimi becerilerinizi daha iyi yönetmek için 3 liste yapmayı düşünebilirsiniz: iş, ev ve kişisel.

 1. Son Tarihleri ​​Ayarlayın

Elinizde bir görev olduğunda gerçekçi bir son tarih belirleyin ve ona bağlı kalın. Bir son tarih belirledikten sonra, bunu yapışkan bir not üzerine yazıp çalışma alanınızın yanına koymak faydalı olabilir. Bu, sizi görevde tutmak için görsel bir ipucu verecektir.

Yolunuza çıkabilecek tüm görevleri tamamlayabilmeniz için görevin bitiminden birkaç gün önce bir son tarih belirlemeye çalışın. Kendinize meydan okuyun ve son teslim tarihini karşılayın. Zor bir meydan okumayla karşılaştığınız için kendinizi ödüllendirin.

Önceliklerinizi Nasıl Planlarsınız? >>

 1. Ertelemenin Üstesinden Gelin

Ertelemekten kaçınmak birçokları için zor olabilir.

Erteleme, üretkenliği olumsuz etkileyen şeylerden biridir. Bu, gerekli zaman ve enerjinin boşa harcanmasına neden olabilir. Hem kariyerinizde hem de kişisel yaşamınızda büyük bir sorun olabilir.

Ertelemekten kaçınmak birçokları için zor olabilir. Sıkıldığımızı veya bunaldığımızı hissettiğimizde erteleme eğilimindeyiz. Daha zor görevleri bölmek için gün boyunca daha küçük, eğlenceli aktiviteler planlamaya çalışın. Bu, yolda kalmanıza yardımcı olabilir.

 1. Stresle Akıllıca Başa Çıkın

Stres, başarabileceğimizden daha fazla işi kabul ettiğimizde ortaya çıkar. Sonuç, vücudumuzun yorgun hissetmeye başlamasıdır ve bu da üretkenliğimizi etkileyebilir. Stres, farklı insanlar için çeşitli şekillerde gelir, ancak stresle baş etmenin bazı üretken yolları şunları içerebilir:

Anahtar, stres tepkinizi azaltmaya geldiğinde sizin için neyin işe yaradığını bulmaktır. Başka bir şey için vaktiniz yoksa, birkaç nefes alma tekniği deneyin. Bunlar dakikalar içinde yapılabilir ve strese neden olan hormonları düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Hobilerin Stres Yönetiminde Önemi >>

 1. Çoklu Görevlerden Kaçının

Çoğumuz, çoklu görevin işleri halletmenin etkili bir yolu olduğunu hissediyoruz. Ancak gerçek şu ki bir şeye odaklanıp konsantre olduğumuzda daha iyi yapıyoruz. Çoklu görev üretkenliği engeller ve zaman yönetimi becerilerini geliştirmek için bundan kaçınılmalıdır.

Odaklanmanıza yardımcı olacak yapılacaklar listelerinden ve son tarihlerden yararlanın! Bu şekilde yaptığınız işte daha iyi yapabilirsiniz. Bir başkasına başlamadan önce birini bitirene kadar bekleyin. Ne kadar çok şey yapabildiğinize şaşıracaksınız.

 1. Erken Başlayın

Başarılı insanların çoğunun ortak bir yanı vardır: Güne erken başlarlar. Çünkü oturmaları, düşünmeleri ve günlerini planlamaları için zaman verirler. Erken kalktığınızda daha sakin, yaratıcı ve açık fikirlisiniz. Gün ilerledikçe enerji seviyeleriniz düşmeye başlar ve bu da üretkenliğinizi, motivasyonunuzu ve odaklanmanızı etkiler.

Sabah insanı değilseniz, normal saatinizden otuz dakika önce uyanmayı deneyebilirsiniz. Bu kadar sürede ne kadar çok şey yapabileceğinize şaşıracaksınız. Çalışmak için kullanmak istemiyorsanız, biraz egzersiz yapmak veya sağlıklı bir kahvaltı yapmak için kullanın. Bu tür bir rutin, gün içindeki verimliliğinize de katkıda bulunacaktır.

Kısa Ve Anlamlı Hikayeler – Yavaş, Her Zaman Yavaş Demek Midir? >>

 1. Düzenli Molalar Verin

Kendinizi ne zaman yorgun ve stresli hissederseniz, 10 ila 15 dakika ara verin.

Kendinizi ne zaman yorgun ve stresli hissederseniz, 10 ila 15 dakika ara verin. Çok fazla stres vücudunuza zarar verebilir ve üretkenliğinizi etkileyebilir. Daha da iyisi, mola zamanlarınızı planlayın. Rahatlamanıza ve daha sonra enerjiyle tekrar işinize dönmenize yardımcı olur.

Bir molanın geldiğini biliyorsanız, elinizdeki görevi yerine getirmek için büyük olasılıkla can sıkıntısının veya motivasyon eksikliğinin üstesinden gelebilirsiniz. Yürüyüşe çıkın, biraz müzik dinleyin veya hızlı hareketler yapın. En iyi fikir, işe tamamen ara vermek ve arkadaşlarınız ve ailenizle vakit geçirmek.

 1. Hayır Demeyi Öğrenin

Zaten işinizin aşırı yüklendiğini düşünüyorsanız, ek görevleri kabul etmeyi kibarca reddedin. Fazladan çalışmayı kabul etmeden önce yapılacaklar listenize bir göz atın. Pek çok insan hayır demenin onları bencil göstereceğinden endişelenir, ancak gerçek şu ki, hayır demek kendinize ve zamanınıza bakmanın en iyi yollarından biridir. Bununla ilgilendiğinizde, çevrenizdeki insanların nihayetinde takdir edeceği önemli şeylere adayacak daha fazla enerjiniz olduğunu göreceksiniz.

Son Düşünceler

Tabağınızda ne olduğunu netleştirdiğinizde, daha fazla odaklanacak ve daha kısa sürede daha çok iş yapacaksınız.

İyi zaman yönetimi, görevleri önceliklendirmek ve daha fazlasını başarırken zamandan tasarruf sağlayacak şekilde düzenlemek için günlük bir uygulama gerektirir. Yukarıdaki stratejileri birkaç hafta kullanın ve size yardımcı olup olmadıklarını görün. Daha ne kadar zamanın olduğunu görünce şaşırabilirsin.

Projelere başlayan ve bitirmeden onları terk eden insanlardan biri misiniz? Evet ise, bu blog tam size göre. Birçoğumuz projelere başlamaya ve onları harekete geçirmeye hevesliyiz. Yeni bir zanaat, bir iş fikri veya ev geliştirmeleri gibi ‘Bir şeyler başlatma’ kavramını seviyoruz ama ne yazık ki çoğumuz projeyi bitiremiyoruz. Yeterince istekli olmadığımız için değil, etrafımızdaki fikirler, insanlar ve koşullar yüzünden bunaldığımız için.

Plan hakkında başarısız olmak, nakit para kaybetmek, barikatta tökezlemek veya bağlılık eksikliği gibi proje hakkındaki ilk hevesinizi kaybetmenizin birçok nedeni olabilir. Projeyi tamamen bırakmak yerine, her geçen gün, her gün, her hafta ve her ay, her şeyi beklemek için çok geç olana kadar bekliyoruz. Peki ya sorun ortaya çıkmadan önce ilgilenirsek…

Hepimiz bunu bilerek yaptığımızı biliyoruz ve bu kötü alışkanlığın üstesinden gelmek için bu yıkıcı sonuçtan kaçınmamıza yardımcı olabilecek bazı stratejiler benimseyebiliriz.

Daha Az Zamanda Daha Fazla Başarı Elde Etmenin 4 Etkili Yolu

Hepimizin bildiği gibi, atıl bir projenin boşa harcanan zamanı, kaynakları ve enerjiyi ifade ettiği ve hatta enerjinizi çok fazla emdiği anlamına gelir.

Hepimizin bildiği gibi, atıl bir projenin boşa harcanan zamanı, kaynakları ve enerjiyi ifade ettiği ve hatta enerjinizi çok fazla emdiği anlamına gelir. Fakat tüm enerjinizi bir göreve döktüğünüzde, sihir gerçekleşir. İşte daha kısa zamanda çok şey başarmak için 4 basit yol.

Yaşamda Ve Kariyerde Başarılı Olmanız İçin 7 Davranış >>

1) Her seferinde bir şeye odaklanın

Herhangi bir şeye girmeden önce, tamamlanmamış tüm projelere bakın. Önemli ve acil olanlara öncelik verin. Hangi görevler size gerçek zarar verebilir? Neredeyse yapılanlar hangileri? Peki, uzunca bir süredir bıraktığınız hiç bitmeyen tekliflere ne dersiniz?

Çoğunlukla, boş kaynaklara görev atamadığınızda işler bitime gider. İşin püf noktası, en acil görevlerinizin ne olduğunu bulmak ve daha hızlı işlem için, daha az önemli onları devretmektir.

2) İşleri ayrıntılı olarak planlayın

İşleri daha hızlı yapmak için bir eylem planı hazırladığınızdan emin olun. Her proje için kategoriler oluşturun ve bunları gerçekleştirmek için gerekli adımları listeleyin. Projeleri kağıda dökmeksizin, görevleriniz zihninizde tökezleyecektir. Yazmayı basit tutun. Uzun süreleri en baştan listelemek için günlükler veya karatahtalar oluşturmaya gerek yoktur.

İlk an için fikirlerinizi düz kağıda döktünüz. Bu fikirleri ayrıntılı olarak planlayın. İşleri ayrıntılı olarak planlarken tembel davranmaya gerek yok. Burada başlangıç ​​tarihi, bitiş tarihi ayarlayabilirsiniz. Her görev için gerekli tüm ayrıntıları tek bir yerde listelediğinizden emin olun. Notlar, videolar, görüntüler ve içindeki her şeyi ekleyin.

Kendini Geliştiren Başarılı İnsanlardan 7 Tavsiye >>

3) Önce çirkin kurbağayı yiyin

“Sabah canlı bir kurbağa yiyin. Emin olun, günün geri kalanında size daha kötü bir şey olmayacak.” – Mark Twain.

Birçoğu için bu basit bir teklif gibi görünebilir. Ancak kısa zamanda çok şey başarmak için gerçekte bu sağlam bir tavsiyedir. Herhangi bir proje için diğerlerinden daha önemli görevler vardır. Kurbağanız ise, tabağınızdaki en büyük, en çirkin ve en zor görevdir. Bu, size en fazla baskı yapan şeydir. Sonuç olarak, bu aynı zamanda yapılacaklar listenize basmaya devam edeceğiniz listenizin başıdır.

Öncelik vermek yapmanız gereken bir şeydir. Öncelik vermezseniz fazla bir şey yapmazsınız. Görevlerinize öncelik vererek zaman kazanın. Neyin acil ve önemli olduğunu anlayın ve önce bunu yapın.

4) Bağlılık anahtardır

Son olarak, kısa zamanda çok şey başarmak için görevlerinize bağlı kalmanız gerekir. Bir şeye başladığınızda, onu da iyi bitirdiğinizden emin olmanız gerekir. Hepimiz çok heyecanlı ve lezzet dolu bir projeye başlamanın nasıl bir his olduğunu biliyoruz. Ancak yoğunluğa girdikten sonra coşkumuzun kaybolmasını da.

Bağlılığın başarınızın temel bileşeni olduğunu kendinize hatırlatmaya değer. Proje süreleriniz hakkında çok net olmanız ve tüm kalbiniz ve beyninizle bunlara bağlı kalmanız gerekir. Kendinizi ne zaman uzaklaşırken hissettiğinizde, tekrar yola çıkmanız gerektiğini hatırlatın. Merak etmek kolaydır, gerçek işi yapmak ve işleri halletmek zordur. Kalıcı olun ve proje başarısını kutlamanız çok uzun sürmeyecek.

Sonuç olarak. Bu dünyada sınırlı vaktiniz olduğunu kendinize hatırlatın. Bu hayattaki tüm işleri yapmanız gerekiyor. Bu nedenle, kısa zamanda çok şey başarmak için bu blogda belirtilen ipuçlarını izlemeniz gerekiyor.

Hayallerinizi Gerçekleştirmek İçin 15 Muhteşem Fikir >>

Daha başarılı olmak için neler yapmalıyız? Başarı yolunda püf noktalar nelerdir? Hayatımızda daha başarılı olmak için uymamız gereken bir kural bulunmaktadır. Bu kuralı uyguladığımız zaman yarışta bir adım öne geçeceğiniz kesindir. Peki nedir bu kural? Zaman hakkında ne biliyorsunuz? Bir an için düşünün. Zaman için kişisel farkındalığınızı öldürdünüz. Zamanınızı yönetememeyi çok uzun zamandır yapıyorsunuz. Peki hiç düşündünüz mü zaman sizin için nasıl çalışıyor?

Büyük olasılıkla sabahları kalktığınızda zamanlamanızı veya o gün yapılması gereken şeyleri düşünürsünüz. Listenizi gün planlayıcınızda önceliklendirdiniz ve çalışmaya hazırsınız. Gün başlar ve de biter. Dürüst olun, günün sonunda, gün içerisinde bazı işleri yetiştirmek için neden acele etmediğinizi sorguladınız mı? Cevap basit, hayır. Belki de zamanı yönetmekle ilgili öğrendiğiniz her şey tam bir zaman kaybıdır. Peki doğrusu nedir?

Zamanın anlamını öğrenin.

 

“Zaman bir yanılsamadır.” – Albert Einstein

Zaman yönetimi gurularının bir farkı olduğu kesindir. Yazar Tim Ferriss zaman yönetimi hakkında çok şey biliyor gibi görünüyor. Sizin bilmediğiniz ne biliyor? Her şeyden önce zamanı anlamaya çalışın. Özellikle şuanın anlamını bilmelisiniz. Şuana odaklanmalısınız. Basit bir ifadeyle zaman, olayların olduğu andır. Fakat bizler, zaman tanımımızı bir saat ile sınırlandırma eğilimindeyiz. Fakat zaman bundan daha sofistike. Sofistike olan zaman tipi gerçek zamandır.

Zamanımız, gün, saat, dakika, saniye vb. ile ölçülür. Saat süresinde, tüm zamanlar eşit olarak geçer. Biri 20 yaşına geldiğinde tam olarak 20 yaşındadır, daha fazla değil. Daha az da değil. Gerçek zamanlı olarak, tüm zamanlar bakış açınıza bağlı olarak değişebilir. Dişçide harcanan 2 saat 5 yıl gibi hissedebilir. Güzel bir plajda geçirilen 5 saat 10 dakika gibi hissedebilir.

Kişisel Gelişim İçin Kitap Önerileri >>

Gerçek zamanlı mı yaşıyorsun, yoksa saatlik mi?

Hangi zaman diliminde yaşıyorsunuz?

Hangi zaman diliminde yaşıyorsunuz? Eğer zaman yönetimi araçlarını ve aletlerini kullanıyorsanız, saatlerce yaşıyorsanız saatiniz önemli değil. Gerçek zamanda yaşıyorsundur. İyi haber, gerçek zaman zihinseldir ve siz yaratırsınız. Ve yarattığınız her şeyi yönetebilirsiniz.

Şimdi, “yeterli zamana sahip olmama” ya da “doğru zaman değil” gibi kendi getirdiğiniz sınırlamaları kaldıracak güce sahip olduğunuzu da bilmelisiniz. Bu yüzden, kendinize yaptırmanız gereken şey, her zaman saate bakmayı bıraktırmaktır.

“Zaman özünüzdür, onu akıllıca harcayın.”

Kendi zamanınızın efendisi olmak her şey demektir. Zaman geçirmenin üç yolunun anlaşılmasını gerektirir: düşünceler, konuşmalar ve eylemler. Hangi işte olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın, işiniz her zaman bu üç şeyi kapsayacaktır.

Bu kavramı daha iyi anlamanız sizi daha da geliştirecektir. Zamanınızı yönetmek için normalde ne yaptığınızı düşünün. Görevlerinizi gün içinde zaman dilimlerinde planlamak işe yaramaz. Odak noktanız ilgisiz bir saat dilimi ise işiniz çok zordur. Muhtemelen çok fazla iş yapamayacaksınız. Çünkü kendinizi bir zaman dilimiyle sınırlıyorsunuz ve o zaman dilimi sizin için çok verimsizdir.

Yapmanız gereken şeylere zaman çizelgesi koymak yerine, gerçek zamanlı üretken düşüncelere, konuşmalara ve en fazla sonucu verecek eylemlere odaklanın. Örneğin, düşünceleriniz, yapmanız gereken görevler, konuşmalar, onları başarmak için oluşturduğunuz planlar ve onları tamamlamak için yapmanız gereken eylemler önceliğinizdir.

Etkili Öğrenme İçin Not Alma Teknikleri >>

İşte size zaman ayırmanıza yardımcı olacak bazı teknikler:

Zamanınıza hakim olmak, değerli bir çabadır. Düşüncelerinizi zaman çerçevelerinin sınırlayıcı etkisinden kaldırarak zamanınızı yaratıcı düşünceler, konuşmalar ve ölçülebilir sonuçlar üreten aktivitelerle yönetmekte özgürsünüz. Herkes yaratıcılığında farklıdır. Bu yüzden denemeye devam edin. Yaratıcı zihninizin neler ortaya çıkarabileceğini görün.

Kendini Geliştiren İnsanlardan 7 Tavsiye >> 

Başarılı insanlar zamanlarını nasıl yönetirler? Zaman yönetim sırları, teknikleri nelerdir? Zaman planlaması hakkında püf noktalar nelerdir? Bazı insanların nasıl oluyor da aynı anda iş yürütebilmelerini, aileleriyle zaman geçirebildiklerini, konferansa davet edildiklerini ve kitap yazabildiklerini hiç merak ettiniz mi? “Öyle değiller çünkü süper güçleri var.” dimi?

Bu insanlar, başarılı insanların günlük olarak uyguladıkları zaman yönetimini öğrendiler. Zaman yönetiminizi geliştirmenin, dünyanın en başarılı insanlarından bazılarının hayatlarındaki sırları öğrenmekten daha iyi bir yolu var mı?

Mentor Nedir? Mentorluk Nedir? >>

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları

Başarılı insanların zaman yönetimi hakkındaki sırlarını Networkokulu.net olarak sizler için araştırdık. Gelin şimdi bu sırları birlikte inceleleyelim:

Bir sabah rutini oluşturun.

Çeşitli mesleklerde yüksek başarılı insanların programlarını inceledikten sonra, yazar Laura Vanderkam ortak bir konu buldu; sabah rutinleri var. Bu sabah alışkanlıkları, çeşitlilik gösterse de, genellikle erken uyanırlar, egzersiz yapar, haberleri okur, sağlıklı bir kahvaltı yapar ve ilk olarak en zorlu görevlerini yerine getirirler.

Richard Branson, “Tahmin edilemeyeceği tahmin edilebildiğimi bilmeme rağmen – her zaman bir maceraya hazırım ve hesaplanmış bir riski seviyorum – ancak sabah ve gece rutinim var.” diyor. “Bu rutin, güne başlamak ve günü bitirmek için bir yapı bulmaya odaklanmamda ve ihtiyaç duyduğum şeyleri elde etmemde yardımcı oluyor.”

Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım >>

Atıkları ortadan kaldırın.

Okumayı seviyorsanız, ancak vaktiniz yoksa, sabah giderken otobüste veya bekleme odasındayken okuyun.

Hayat ve işletme stratejisti ve çok tanınan yazarlardan olan Tony Robbins, zamanınıza, paranız gibi aynı şekilde davranmanızı önerir. Korunması gereken sınırlı bir kaynaktır. Nasıl? Atıkları ortadan kaldırarak.

Robbins, boşa harcanan zamanı verimli bir zamana dönüştürmenizi önerir. Zaman yönetimi ölü bölgeleri yeniden kullanarak zamanınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Okumayı seviyorsanız, ancak vaktiniz yoksa, sabah giderken otobüste veya bekleme odasındayken okuyun. Veya sesli kitapları dinleyebilirsiniz.

“Nakavt listeleri” yapın.

Seri girişimci, yatırımcı ve “The Profit” Marcus Lemonis; “Dolabımda, bodrum katımda küçük not kartlarım var” diyor. “O gün yapmak istediğim beş şeyin bir listesini yapıyorum.” Lemonis, “İstisnasız o beş şeyi halletmek zorundayım” diye ekliyor.

Başka bir deyişle, not kartlarındaki bu öğeler, kendisi için tutması gereken bir sözdür. Ve bu kartları sabahları yazdığı için, gününüze doğru bir adım atmak için mükemmel bir yol. “Günün sonunda listelerim yok. Günümün başında listelerim var. Benim her zaman nakavt listem var.”

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

Toplantılardan kaçının.

Mark Cuban, “Beni bir toplantı için elde etmenin tek yolu, bana bir çek yazıyor olmanızdır.”demiştir.

Mark Cuban, “Beni bir toplantı için elde etmenin tek yolu, bana bir çek yazıyor olmanızdır.”demiştir. Elon Musk, Tesla şirketi çapında bir e-postasında, çalışanlardan aşırı toplantılardan vazgeçmelerini istedi. Neden Cuban, Musk ve Oprah bu kadar toplantı karşıtı?

Toplantılar, işinizi tamamlamanızı engelleyen ciddi verimlilik katilleridir. Harvard Business School ve Boston Üniversitesi’nden araştırmalar da bunu destekliyor. Bunun yerine, Cuban ve Winfrey ayrıntılı e-postaları tercih ediyor. Ancak, bir toplantı planlamanız gerektiğinde, personel sayısını istediğiniz gibi tutun, kesin bir gündeminiz olsun ve mümkün olduğunca kısa tutun. Bu toplantının daha verimli olmasını sağlar.

Girişimcilerin, Elon Musk’ın 11 Sözünden Alması Gereken Notlar >>

Ölü alanı programlayın.

Bill Gates ve Warren Buffet da başarılarının ve zaman yönetiminin sırrının takvimlerini bol miktarda boşlukla doldurduğunu söylediler. Birkaç “boş yer” eklemek, ortaya çıkabilecek öngörülemeyen durumları ele almak için programlara esneklik kazandırır.

Daha da önemlisi, bir kişiye tutkularına odaklanması ve zamanını kontrol etmesi için zaman verir. Buffett’in dediği gibi “Yani temel olarak, istediğim her şeyi satın alabilirim, ama zamanı kazanamıyorum.”

Karar yorgunluğunu azaltın.

Gün geçtikçe kararlarınızın kalitesi düşüyor.

Gün geçtikçe kararlarınızın kalitesi düşüyor. Bu nedenle başarılı kişiler, bir günde verdikleri karar sayısını azaltmasıyla tanınırlar. Sonuç olarak, verimsiz görevlerden birkaç dakika sonra tıraş olurlar. Dahası, gün boyunca daha fazla zihinsel alana sahipler.

Eski Cumhurbaşkanı Barack Obama, kıyafetlerini sınırlayarak bunu başardı. “Sadece gri veya mavi takım elbise giydiğimi göreceksiniz. Kararları azaltmaya çalışıyorum. Ne yediğim veya ne giydiğim hakkında karar vermek istemiyorum. Çünkü almam gereken çok fazla karar var. ”

Network Okulu Forum – Hemen Bir Konu Başlatın >>

Yapılacaklar listelerinizi hedefleyin.

SeatGeek’in kurucusu ve CEO’su Jack Groetzinger, CNBC’ye verdiği bir röportajında”  Yapılacaklar listemde oyun oynamaktan zevk alıyorum. ”

“Tüm görevler için tahmini bir dakika sürem var ve her bir ögeye başladığımda ve bitirdiğimde kaydetmem gereken bir yazılım yazdım. Her gün bir verimlilik hedefine ulaşmak için kendime meydan okuyorum: gerçek dakikaların beklenen dakikalara bölünmesi. En iyi bölüm afiş üzerinde her noktaya sahip olduğum kısmıdır. ”demiştir.

Arkadaşlarınızdan ricada bulunun.

Basit işlerinizi yaptırmak içi bazı arkadaşlarınızdan ricada bulunabilir veya bunları çalışanlarınıza devredebilirsiniz.

Bir girişimci olarak her şeyi kendin yapmak isteyebilirsin. Ancak, bu sadece stresli değil, aynı zamanda inanılmaz derecede zaman alıyor. Basit işlerinizi yaptırmak içi bazı arkadaşlarınızdan ricada bulunabilir veya bunları çalışanlarınıza devredebilirsiniz. Bu size, önemli işleri halletmek ve daha sağlıklı kararlar alabilmek için zaman tanıyacaktır.

Bill Gates’in 13 Sözünden Başarı Üzerine Çıkarılması Gerekenler >>

Gidiş zamanlarınızı değiştirin.

Eğer işe gidip geliyorsanız, bunun zamanınızı ne kadar yediğini zaten biliyorsunuzdur. Bunun çözümü zaman zaman evden çalışmanızı gerektiriyor. Ancak, ofise gitmeniz gereken günler ne olacak?

Tim Armstrong bu zaman kaybını, işe gidip gelme zamanını değiştirerek çözüyor. “Ya gerçekten sabahın erken saatlerinde ayrılıyorum, ya da işe gidip trafik biraz durulana kadar, işte biraz daha kalıyorum. Bu durum genel olarak kaliteli zamanım olmasa bile daha iyi bir zaman geçirmeme izin veriyor.”

Tembelleşin.

Ancak bazı başarılı ve üretken insanlar tembel olabilir.

Sıkı tutunun. Bu kulağınıza zarar verecek. Ancak bazı başarılı ve üretken insanlar tembel olabilir. Bunu avantajınız için kullanabilirsiniz. Yarı ertelenmiş olmak, size hayattaki en zor şeyleri yapmanın en hızlı yollarını öğretebilir. Blog yazıları yazmayı optimize etmekten, işten eve giderken en hızlı rotayı bulmaya kadar her şey.

Tembel olmak ya da her şeyi ertelemek değil konu. Bir şeyler yapmanın yeni yollarını denemezseniz, kendinizi en üst düzey yetenekleriniz için geliştirmeyeceksiniz.

Tutum, Başarınızı Nasıl Etkiler? >>

Bugünün yayınında, doğrudan satış ticaretiniz için zamanınızı ayarlama hakkında konuşacağız. Başarılı olma umuduyla birçok insan sektörümüze katılıyor. Ne yazık ki, aynı kişilerin birçoğu bu hedeflere ulaşmakta başarısız oluyor çünkü aciliyet duygusu yok ve zamanlarını etkili bir şekilde yönetmeyi bilmiyorlar.

Birçok insan haftada bir veya iki hafta işinde çalışır ve neden arzu ettikleri sonucu almadıklarını merak eder. Size sürpriz gelmemeli, ancak bu işte başarılı olmak istiyorsanız çok fazla zaman harcamak zorundasınız ve tutarlı olmalısınız.

Sizce yaptıkları ve beklentileri doğru mu?

Doğrudan satışa katılan insanların beklediği budur. İşlerine bağlı kalmak yerine, piyango zihniyetlerine sahipler ve başarılarının şans eseri önlerine düşeceğini düşünüyorlar! Sizinle dürüst olmak gerekirse, insanalar “bir süre” veya “onlar için uygun olduğunda” çalışırlarsa, NASIL başarılı bir doğrudan satış organizasyonu kuracaklarını düşünüyor musunuz?

Network Marketing Hızlı Para Kazanma Yolu Mudur? >>

Doğrudan Satışta Zamanınızı Nasıl Ayarlamalısınız?

Bu işte başarılı olmak için, yarı zamanlı olarak çalışıyor olsanız bile, zamanınıza odaklanmalı ve disiplinli olmalısınız. Çalışma saatlerinizi ayarlamış olmalısınız. İşinizi büyütmek için günde en az bir veya iki saat işinize yatırım yapmanız gerekir. Önceliklere ihtiyacınız var. Ve işinizi yaparken para üreten faaliyetlere odaklanmanız gerekir.

Haftada kaç saat çalışacağınızı belirleyin.

Akıllıca çalışmanın ilk adımı, haftada kaç saat işinize zaman ayıracağınızı belirlemektir. Network uzmanları bunun için haftada en az 10-20 saat öneriyor. Bundan daha az bir şey seni bu yeterince uzağa götürmez. Çalışacağınız zaman, hedeflerinizle eşleşmelidir. Amaç ne kadar büyük olursa o kadar uzun sürer, çalışmanızı ne kadar arttıracağınızı belirlemelisiniz.

Sağlam Bir Organizasyon Kurmanın Sırrı >>

Haftanın hangi günlerinde işinizi kuracağınızı belirleyin.

En azından haftada beş gün işinizde çalışmalısınız. Haftanın altı günü daha iyi, ancak beş en az süredir. Organizasyonunuzdaki herkese pazar günlerini aileleriyle vakit geçirmek ve rahatlamaları için ayarlatabilirsiniz.

İşinizde günün hangi saatinde çalışacağınızı belirleyin.

İşletmenizin haftanın hangi günlerinde çalışacağınızı bildikten sonra, bir sonraki adım işinizde her gün hangi saatlerde çalışacağınızı belirlemektir. İdeal olarak, işinizi her gün aynı saatte yapmaya çalışmalısınız, ancak bunun her zaman mümkün olmadığını da bellidir.

Şuana kadar yukarıdaki maddeleri gözden geçirdiğinizde iş ve aile planlamanıza ve sizin için en iyi olana gerçekten çok yaklaştınız. Sadece bir zaman seçin ve buna yetecek kadar disipline sahip olun.

Nasıl Takip Yapılır? Hemen Öğrenin >>

Çalışırken hangi faaliyetleri yapacağınızı belirleyin.

Çalışırken, işinizde para üreten faaliyetlere odaklanmalısınız. YouTube’da gezinmek, dosya düzenlemek, web sitenizde vakit geçirmek ve konferans görüşmelerine katılmak, para kazanma etkinliği olarak sayılmaz. Tek para üreten aktiviteler, tanıtım, takip, ekibinizin eğitimi ve müşteri edinilmesidir.

Programınızı takip edin ve bir iş gününü ASLA kaçırmayın.

Disiplin, başarının anahtarıdır. Bunu yapmak için yeterli disipline sahip değilseniz, yukarıda belirtilen dört adımı atmanız iyi olmaz. Bahane yok. Her gün işinize gidiyorsunuz, istemeseniz de. Başarılı olmak istiyorsanız, doğrudan satış işinize de aynı şekilde davranmalısınız.

“Bir iş gibi görürseniz doğrudan satışı, size de bir iş gibi ödeme yapacaktır. Bir hobi gibi davranırsanız da size bir hobi gibi para kazandırır.”

Son düşünceler

Günün sonunda, pazarlama ağı işiniz için çalışma saatleri ayarlamanız gerekir. Akıllıca çalışmalısınız. Ve ne olursa olsun, her gün bunu yapmak için yeterli disipline ihtiyacınız var. Bunu birkaç yıllık bir süre boyunca yapın, yolda iyi olacaksınız. Yapmazsanız da başarısız olursunuz, bu kadar basit bir denklem aslında!

Doğrudan satış işinizde çalışma saatleri ayarlama konusundaki düşünceleriniz nelerdir? Ne düşündüğünüzü bize bildirmek için aşağıya bir yorum bırakın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Networkte Takım Oluşturmak İçin 15 İpucu >>

Bugünün yayınında, başarılı ağ pazarlamacılarının, networkerlerin alışkanlıkları hakkında bazı önemli noktalara değinmek istiyoruz. Networkte kazanma alışkanlığı oluşturmak gerçek manada zor bir süreçtir.

Tüm bunlara bir göz atmadan önce alışkanlığın genel tanımına bir bakalım;

Bir alışkanlık, “yerleşmiş veya düzenli bir eğilim veya pratiktir, özellikle de bırakması zor pratiklerdir.” Bu, farkında olmasanız bile, sık sık yaptığınız bir şeydir. Bu ikinci doğa, üzerinde düşünmeden yaptığın, artık içinde yerleşik bir şeydir.

Hepimizin kişiliğini oluşturan şeylerin, günlük yaptığımız alışkanlıklar olduğunu bilmelisiniz. Her sabah aynı şekilde çalışırız. Her gece aynı saatte yatarız. Her gün aynı saatte uyanıyoruz. Hafta içi ve haftada bazı yiyecekleri yiyoruz. Çoğu hafta sonları da aynı şeyi yapıyoruz. Bazı insanlardan etkileniriz.

Bazı alışkanlıklarımız iyi, bazı alışkanlıklarımız kötüdür. Sonuçta, alışkanlıklarımız yaşamın neresinde sona ereceğimizi belirleyecektir. İyi alışkanlıklar iyi şeylere yol açabilir ve kötü alışkanlıklar kötü şeylere yol açabilir.

Başarılı insanlar iyi alışkanlıklar oluşturur.

Neyse ki, alışkanlıklarımızı değiştirme ve yenilerini oluşturma yeteneğine sahibiz. Hayır, yapmak kolay değil ve her zaman eğlenceli değil, ama mümkün. Yeni alışkanlıklar oluşturma süresi kişiden kişiye değişecektir. Bazı insanlar bunu birkaç hafta kadar kısa bir sürede yapabilir ve diğer insanlar yeni alışkanlıklar oluşturmak için 90 gün veya daha uzun sürebilir. Hayatınızı daha iyi hale getirebilecek bir şeyler yapmak için küçük fedakarlıklar yapmalısınız.

Network marketing söz konusu olduğunda, başarılı olmak istiyorsanız, belli alışkanlıklar geliştirmelisiniz. Endüstrimizdeki en çok kazanan networkerlerin hayat hikayelerini okuduğunuzda, aşağıdakileri içeren, ortak alışkanlıklarına sahip olduklarını göreceksiniz:

Bunlar başarı alışkanlıklarının sadece bir listesi. Eminiz ki diğer birçok kazanma alışkanlığı daha vardır.

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri mevcut alışkanlıklarınızı değerlendirmektir.

Birkaç gün boyunca her gün ne yaptığınızı yazın. Aşağıdakilerin bir listesini çıkartın.

Bu alanların her birinde kendinizi değerlendirin ve iyi alışkanlıklarınızın ve kötü alışkanlıklarınızın bir listesini çıkarmaya çalışın. Bir kez daha, hepimizin iyi ve kötü alışkanlıkları vardır.

Sürecin bir sonraki adımı, network marketing ticaretinizi ileriye götürmenize yardımcı olmak için geliştirmek istediğiniz alışkanlıkların bir listesini yapmaktır. Çok fazla şey seçmeyin, ancak sürekli olarak harekete geçmenizi ve işinizi büyütmenizi sağlayacak, geliştirmek istediğiniz üç ile beş yeni alışkanlık edinin. İşte birkaç örnek:

Her gününüzü buna benzer şekilde planlayın.

İllaki bu şekilde olacak değil, kendinizi en verimli nasıl kullanacaksanız o şekilde planlayın. Bunlar sadece örneklerdir;

Listenizi tamamladıktan sonra, onları önem sırasına göre sıralayın. Geliştirmek istediğiniz bir numaralı alışkanlık ile başlayın ve gelecek 30 gün boyunca bu alışkanlığa odaklanın. Örneğin, her gün otuz dakika boyunca bir okuma alışkanlığı oluşturmak istiyorsanız, önümüzdeki 30 gün boyunca her gün 30 dakika okumaya söz verin. 30 gün dolunca, yeni alışkanlığınız zihninize gömülmeli. Değilse, 30 gün daha tekrarlayın.

Yeni alışkanlığınızı oluşturduktan sonra, listenizde oluşturmak ve devam etmek istediğiniz bir sonraki alışkanlığa geçin. Bir yıl içerisinde, yeni alışkanlıklarınızı geliştirmeli ve yolunuza devam etmelisiniz.

Sonuç olarak, alışkanlıklarımızın nihayetinde yaşamın neresinde olduğumuzu belirleyeceğiz. Hepimiz kötü alışkanlıklardan kurtulma ve yeni alışkanlıklar oluşturma yeteneğine sahibiz. Hayır, bunu yapmak her zaman kolay veya eğlenceli olmayacak, ancak sizin için önemliyse gerçekleşmesini sağlayabileceğinizi siz de biliyorsunuz.

***

Düşünceleriniz nelerdir? Yeni alışkanlıklar oluşturmak için neler yapıyorsunuz? Sizce sektörümüzdeki en iyi kazananlar hangi alışkanlıklara sahip? Düşüncelerinizi paylaşmak için aşağıya bir yorum yapın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

►Network Marketing İle İlgili Tüm Konu,Soru ve Cevaplar YouTube Kanalımızda

Zaman asla geriye döndürülemeyen, biriktirilemeyen, saklanamayan en değerli varlığımızdır. Bu yüzden zaman yönetimi tekniklerinin bir veya birkaçını bilmek hayatımızın kontrolünü elimize almak açısından önemlidir. Bu zaman yönetimi eğitiminde, iki zaman yönetimi tekniğini bulabilirsiniz.

Zaman yönetiminin temel detayları; planlı ve programlı olmakla başlar. Programlı çalışmalı, öz disiplinimizi geliştirmeliyiz. Yapılacak olan işlerin önem sırasına göre olması bize mutlaka hız kazandıracaktır. Zaman yönetimi demek, öncelik yönetimi demektir.

Önceliklerimizi yönetmek için ise Pareto ilkesi ve Eisenhower Matrisi’ni kullanabiliriz. Zaman Yönetimi tuzakları ise; plansız olmakla başlar. Öncelikleri belirleyememek, sıralayamamak, sürekli olarak ertelemek ve bunu alışkanlık haline getirmek, işleri yarım bırakmak, aceleci olmak, sabırsız olmak, özdenetim eksikliği, dikkat dağınıklığı ve iş ortamında doğacak olan problemlerin hepsi birer zaman yönetimi tuzağıdır.

***

Bu video sorularınıza yanıt verdi mi? Sizler de bu konu hakkındaki düşüncelerinizi, yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak zaman yönetimi konusundaki alışkanlıklarınız başarınızı ve verimliliğinizi artırabilir veya bozabilir. Bunun nedeni, uygun takvim yönetimi olmadan, olması gerektiği kadar odaklanıp üretken olamamaktır.

Bunu akılda tutarak, zamanınıza patron gibi sahip olmanız için 8 yol var;

 1. Birleştirmek

Takvimler söz konusu olduğunda, hepimizin kendi tercihleri vardır. Bazı insanlar hala bir kağıt gündemine güveniyor. Diğerleri dev duvar takvimlerinden en iyi şekilde yararlanıyor. Ayrıca, çevrimiçi takvim uygulaması olmadan yaşayamayacak olanlar var.

Sizi düzenli ve üretken kıldığı sürece doğru veya yanlış bir takvim yoktur. Ancak, genellikle sizin için kendinizi iyi hissettiren, ona bakarak zamanınızı düzenleyebileceğiniz bir materyal bulabilirsiniz.

Sorun, birden fazla zamanlama aracı kullanıyorsanız, normal olarak da birden fazla yere serpilmiş yapılacaklar listeniz var. Belki de gündeminizde bir randevunuz ve bir diğerinde deotomatik olarak çevrimiçi takviminize eklenmiş randevunuz vardır. Sonuç olarak, bunlar kolayca karıştırılabilir ve çift-rezervasyon yapmaya başlayabilirsiniz. Bu durum sizin için pek de  iyi olmayacaktır.

Takviminizi bir profesyonel gibi yönetmek için, kendinizi yalnızca bir takvime göre ayarlayın. Bu şekilde her şey tek bir konumda, tek bir düzenleme içerisinde olur.

 1. Bir rutin oluşturun.

Her gece yatmadan önce, yarının nasıl olacağı hakkında net bir fikriniz olmalı. En azından önümüzdeki hafta, ay ve hatta gelecek yıl neye benzeyeceği konusunda genel bir anlayışa sahip olmalısınız.

Ünlü bir zaman planlama uzmanını, bir röportajında bu konuda şunları belirtmiştir;

“Takvimimde, belirli etkinlikler için ayrılan belirli bir zaman dilimim var, böylece zamanımı nasıl harcayacağımı bulmaya çalışıyorum. Şimdiden zaten iyi biliyorum. Bu, üst üste gelen görevler veya toplantılar olmadığı için takvimimi düzenli tutuyor. Ayrıca, üretken kalmamı da garanti ediyor, çünkü planlanmamışsa yapmam. İşte bu konuda yardımcı olmak için birkaç zaman yönetim kitapları okumanızın faydası var.”

“Ye O Kurbağayı” Kitabından Çıkartılması Gereken 21 Nokta” adlı incelememiz için >>

 1. Benzer faaliyetleri bloklar halinde gruplandırın.

Bir toplantıya katılmanız gerekirken veya bir proje üzerinde çalışırken,  kaç kez bir e-postayı yanıtlamak için durdunuz? Bu kesinlikle verimliliğinizi engeller. Çünkü araştırmalara göre kesintiye uğradığımızda, eldeki göreve odaklanmak yaklaşık 25 dakika sürüyor.

Benzer aktiviteleri birlikte planlamak ve gruplamak sizin için kolaylık sağlayacaktır. Bu, bir akış durumuna girmenize yardımcı olur, stresi azaltır, zaman kazandırır ve görevler arasında geçiş yapmadığınız için sizi odaklanmış ve enerjik tutar. Örneğin, e-postalara yanıt vermek için takviminizde belirli bir süreyi ve kesintisiz çalışma için başka bir bloğu engelleyin.

Aynı günde benzer toplantıları planlayın, böylece bu akışta kalabilirsiniz. Ayrıca, bilgiler aklınızda hala taze olur.

Boş zaman bloklarının yanı sıra dinlenme ve öğle yemeği için bloklar planlayın. Bu, günün geri kalanında güç alabilmeniz için size dinlenme, odaklanma ve şarj etme şansı verir.

 1. Çeşitli toplantılar için zamanı optimize edin.

Bir toplantı planlarken, varsayılan ayar her zaman takviminizde bir saatlik aralıktır. Sorun şu ki, her toplantı için bu kadar zaman ayırmanız gerekmeyebilir.

Örneğin, tanıtım amaçlı bir toplantı için programınıza 10 dakikalık bir telefon görüşmesi yapın. Bu şekilde olumlu veya olumsuz olarak aktivitenizi işaretlemiş olursunuz. Daha da önemlisi, ilişkinin faydalı olmadığını düşünüyorsanız, günün sadece 10 dakikasını kullanırsınız.

 1. Sırt sırta randevuları kaldırın.

Toplantılardan bahsetmişken – arka arkaya randevularınızı planlamayı bırakın. Bu, ikinci toplantınıza geç kalacağınızı garanti etmenin kesin bir yoludur. Bunun nedeni, bazı toplantıların beklenenden daha uzun sürmesi, hazırlanmak için birkaç dakikaya ihtiyacınız var veya trafikte sıkışıp kalıyorsunuz.

Farklı bir yere gidecekseniz, toplantılar arasında en az 15 dakikalık arabellek süresine sahip olmaya çalışın. Bu size nefesinizi tutma, yeniden odaklama ve toplantıya asla geç kalmamanızı sağlama şansı verecektir.

 1. Dağınıklığı temizleyin.

Takviminizin kontrolünü tamamen kaybetmek ister misiniz? Takviminizin dikişlerini patlatacak kadar dağınık olun.

Bu, takviminizin aşağıdakilerle dolu olduğu anlamına gelir:

Birkaç dakika ayırın ve takviminiz için bu karmaşayı temizleyin. Yalın, ortalama ve yönetimi çok daha kolay olacak.

“Zamanınızı Etkin Kullanarak Siz Zamanı Yönetin, Zaman Sizi Değil” adlı makalemiz için >>

 1. Sadece “hayır” deyin.

Her isteğinize sürekli “evet” diyorsanız, takviminizin kendinize ait olmayan görevler ve etkinlikler ile dolmasını, elinize bir çay alarak bekleyebilirsiniz. Hiç endişelenmeyin, hemen dolacak. Başka bir deyişle, işiniz için zaman ayırmak yerine, başkalarının işlerini bitirmesine yardımcı olmakla dolu hale gelecek. Hafta sonlarınızı yürüyüşe çıkmak ya da yemek kursuna katılmak için açık tutmak yerine, partiden partiye gideceksiniz.

Bu durum asla “evet” diyemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu, takviminizin kontrolünüzde kalması için sınırları belirlemek anlamına gelir.

 1. Haftalık bir inceleme yapın.

Haftanın bir gününde mutlaka, o hafta neler yaptığınız hakkında bir inceleme yapın. Hangi toplantıyı kaçırdınız, hangi toplantı daha uzun sürdü? Yolda ne kadar zaman harcadığınız konularında bir fikir sahibi olacaksınız ve diğer haftayı daha güzel planlayacaksınız. Yaptığınız planı daha verimli şekilde yerine getireceksiniz.

Geçmişi gözden geçirin. Geçen haftaki takvime bakın. Bir takip e-postası göndermek gibi bir şeyi, gözden kaçırmış olabilirsiniz. Gelecek için planları gözden geçirin. Bu size hazırlanmak için yaklaşan tüm randevularınızı veya toplantılarınızı hatırlatır.

İyi bir zihniyetle haftanıza başlarsınız. Takviminizi pazar gecesi veya pazartesi sabahı gözden geçirmek, proaktif olmanızı ve gelecek haftaya hazırlıklı olmanızı sağlar.

“Eğer zamanınız yoksa öncelikleriniz yoktur. Daha çok düşünün, daha çok çalışmayın.”

Yazar, girişimci, topluluk konuşmacısı, yatırımcı ve sağlık gurusu gibi daha bir çok unvana sahip olan Timothy Ferriss’i yazmış olduğu best-seller kitaplardan hatırlayabiliriz. “4 Saatte Süper İnsan” adlı eseri tüm dünyada milyonlarca satmıştır.

Birçok ünlü sporcuyla, akademisyenle bağlantısı olduğunu belirten ünlü yazar kendisini akademik çalışmalar ışığında adeta bir kobay olarak kullanmıştır.

Ünlü girişim gurusu Timothy Ferriss’in TEDx konuşmasını birlikte izleyelim;