10.000 Saatte Yetenek Geliştirmek

10.000 Saatte Yetenek Geliştirmek

“Çizginin Dışındakiler: Bazı İnsanlar Neden Daha Başarılı Olur?” adlı kitabında Malcolm Gladwell, çizginin dışındaki kişilerin (sporcular, iş adamları, müzisyenler ve bilim insanları da dahil olmak üzere dünyanın en başarılı insanları) başarılarının arkasındaki temel faktörleri anlamak için çalıştı.

Tüm bu başarıların arkasında, herkesin düşündüğü kadar doğal bir yetenek olmadığını fark etti. Yüksek bir IQ’ya sahip olmak başarı garantisi getirmez.

Kilit nokta aslında çok çalışmak. Yaklaşık 10.000 saat. Herhangi birinin kendi alanında “uzman” olarak görülmeye başlaması için gerekli süredir.  10 yıl boyunca her gün yaklaşık 3 saat eder.

 

Sıkı çalışma, uzun vadede başarınızın anahtar belirleyicisi olur. Thomas Edison’un belirttiği gibi:

“Deha,  % 1 ilham ve % 99 terlemedir.”        -Thomas Edison

 

Malcolm Gladwell, spor ve müzik gibi doğuştan gelen bir yeteneğe sahip olmanın başarının anahtarı olarak görülen alanlarda bile, sıkı çalışmanın daha etkili bir faktör olduğu kanıtlanmıştır. Bu, Tiger Woods, Michael Jordan, Johnny Wilkinson, Bill Gates, Beatles, Beethoven ve Madonna gibi bilinen isimler için bile geçerli. Çoğunun (hepsi olmasa bile), sıkı çalışmaları çocukken başladı. Bugünkü uzmanlık alanlarına gelebilmek için, genç yaşlardan beri aralıksız antrenman yapıyorlardı.

10.000 saat bir referans noktası olarak görülmelidir. Gerekli çalışma miktarı hedefinizin büyüklüğüne bağlıdır. Amacınız ne kadar büyükse, daha fazla çalışma gereklidir. Öğrenme ve ustalığın, asla bitmediğini ve şu an olduğundan daha iyi olmanın çalışma meselesi olduğunu söyleyebiliriz.

 

Bugün 10.000 saatinize yatırım yapmaya başlayın

Bugün 10.000 saatinize yatırım yapmaya başlayın

İster inanın ister inanmayın, hedefinize ulaşmak için gerekli olan yeteneğe zaten sahipsiniz. Sadece bu yeteneği ortaya çıkartmak için saatlerinizi ortaya koymanız gerekiyor. Eğer formülü (Yetenek = Eğilim + Sıkı çalışma) görmeye başlarsanız, herkesin halihazırda yetenekli olduğu ve çalışmanın denklemdeki gerçek değişken olduğunu anlarsınız ve sonuç olarak hedefleriniz üzerinde çok daha fazla güce sahip olmaya başlayacaksınız.