Akıllıca Çalışmanın 12 Yolu

Birçok insan asla oturup daha zor ve daha uzun saatler yerine daha akıllıca nasıl çalışacağı konusunda araştırmalar yapmaz. Aslında herkes kendi akıllıca çalışma yöntemlerini öğrenmeye çalışacak kadar zekidir. Asla yeterli zamanınız olmadığını ve 60 düzine şeyle aynı anda başa çıkamayacağınızı söylüyorsunuz değil mi? Bu sarmaldan nasıl çıkabiliriz? Peki daha akıllıca çalışmak nasıl zor değil?

İşte izlemeniz gereken 12 akıllı yol:

Zaman Yönetimi Becerilerinizi Geliştirin

Zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacak birkaç basit zaman yöntemi sırları var. Örneğin, öncelikli bir görev ayarlarken önce telefonu kapatmanız ve e-postanızı yok saymanız gerekir. O zaman sizi yavaşlatacak ve odağınızı mahvedecek herhangi bir çoklu görev fikrinden vazgeçmiş olursunuz.

Son olarak, makul bir son tarih belirleyin ve bu tarihi kaçırmamak için elinizden gelen her şeyi yapın.

“Doğduğun zaman, 30.000 gün ile doğdun. Hepsi bu kadar. Size verebileceğim en iyi stratejik planlama bunu düşünmektir.” – Sir Ray Avery

Yazmayı Hızlandırın ve Kısayolları Kullanın

Bugünlerde hepimiz klavye kölesiyiz. Öyleyse neden yazmayı hızlandırıp iki parmak sendromundan kurtulmaya çalışmıyorsunuz? Aslında, sadece hızlı yazarak yılda 21 gün tasarruf edebileceğinizi biliyor muydunuz?

Klavyedeki kısayolları kullanmak başka bir zaman kazandırıcıdır ve çalışmanızı hızlandırabilir. Örneğin, seçilen dosyayı yeniden adlandırmak için F2 tuşuna basın, CTRL + I ise seçilen metni italik olarak yazacaktır.

Bunlardan çok var. Onları öğrenmek için çaba harcarsanız, gerçekten yardımcı olabilirler.

Verimlilik Araçlarının Nasıl Kullanılacağını Öğrenin

Verimliliğinizi çok artırabilecek tüm kullanışlı araçları ve uygulamaları indirmeye değer. En İyi Zaman Yönetimi Uygulama ve Araçlarına göz atın ve ihtiyaçlarınıza uygun olanı yükleyin.

Şimdi bu gerçekten çok daha akıllıca çalışmanın harika bir yolu.

Bir Kez De“Yapılmayacaklar” Listesi Kullanın

Hepimiz listeler yapmayı biliyoruz ve genel olarak harika planlama ölçütleri olduklarının farkındayız. Düzenli kullanımlarda başarı duygusu veriyorlar.

Bazı insanlar yapılması gerekenler listesini eritmeyi tercih ederken, bazıları ise yapılacaklar ve yapılmayacaklar için iki ayrı listeye sahip olmayı tercih eder. Daha üretken olmak için değerli zamandan tasarruf etmeye çalışırken sizin için en iyi olanı bulmak zorundasınız.

Telefonunuzu Akıllıca Kullanın

E-posta yazmak yerine, bazen telefonu açıp sorumlu kişiyle konuşmak daha iyidir. Özellikle önemli veya acil tartışmalar için zaman kazandırır.

Eğer o meslektaş aynı ofiste çalışıyorsa, gidip onunla konuşmak daha da iyidir. Size bir mola veriyor, biraz egzersiz yapıyorsunuz ve aslında bu elektronik dünyada oldukça nadir olan insanlarla temas kuruyorsunuz.

Çok Fazla Sekme Açmayın

Tarayıcınızın tepesinde bir sürü sekme açık olduğunu da görebilirsiniz. İstediğinizi bulmak için, onları ekran dışında oldukları gibi aramak zorundasınız. Tüm bu sekmeleri açmak, tarayıcınızı da yavaşlatır.

Bir çözüm, bunlardan birine hızlıca ulaşmak istediğinizde veya hangilerini açtığınızı kendinize hatırlatmak istediğinizde, tüm bu sekmelerin ekranında düzenli bir liste tutabilen OneTab kullanmaktır .

Paranoya ile mücadeleye Hazırlıklı Olun

Başarısızlık ile mücadele eden insanlar, bazen paranoyaklaşır ve bunun bir trend olabileceğinden korkar.

Projeler ters gidince korkmak yerine başarısızlık sabırla ve mücadele ruhuyla beklenmeli. Başarısızlıktan ders çıkarmak ve neyin yanlış gittiğini analiz etmek en iyi yoldur.

“Başarısızlıklarından utanma, onlardan öğren ve tekrar başla.” – Richard Branson

Özlü Olun

Toplantılarda, e-postalarda ve hatta yeni müşterilerle tanışırken uğraşmak birçok insanın zamanını boşa harcayabilir.

Bir asansör konuşması pratik yapmak ve kararlarınızı keskinleştirmek için bazen ideal olabilir. Bu, insanlara 30 saniye veya daha kısa sürede neden becerilerinize ihtiyaç duyduklarını ve sizinle iş yapmaktan nasıl faydalanabileceklerini söyler. Bunun yararlı olabileceği birçok durumu düşünün:

  • Yeni bağlantılar kurmak
  • Bir iş görüşmesinde kendiniz hakkında konuşmak
  • Konferanslarda veya partilerde insanlarla tanışmak
  • Yeni müşterilere telefon görüşmeleri

Doğru Soruları Sorun

“Bir erkeğin cevaplarından zeki olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bir erkeğin sorularına göre bilge olup olmadığını da söyleyebilirsiniz.” – Naguib Mahfouz

Nasıl geri bildirim alırsınız? İşin sırrı doğru zamanda doğru soruları sormak.

Bunu yaptığınızda, karar vermede yardımcı olmanız için gereken bilgileri topluyorsunuz. Bu size zaman kazandıracak ve toplantıları minimumda tutabileceksiniz.

Mümkün Olduğu Kadar Çok Şey Öğrenin

Her zaman dik bir öğrenme eğrisi üzerinde olmalısın. Beceri profilinize bakın ve bir boşluğu doldurmanız gereken yeri belirleyin. İşinizde önemli bağlantılar ve ağlarla konuşun.

Trendler ve gelişmelerden haberdar olun. Bu, gerçeği değiştiren bir dünya. Bir fırsat ortaya çıktığında, öğrenmekten asla vazgeçmediğiniz için onu en iyi şekilde kullanacaksınız. Daha akıllı çalışmanın başka bir yolu.

“Yarın ölecekmişsin gibi yaşa. Sonsuza dek yaşayacakmış gibi öğren. ”- Mahatma Gandhi

En Büyük Kaynağa Bakın

Hayır, en büyük kaynağınız zaman değil. O SİZSİNİZ. Hala en büyük kaynağın siz olduğunuzun farkına varıp, kendinizi geliştirme zamanınız gelmedi mi?

Yeterli uyku, egzersiz ve rahatlama alamazsanız, daha az üretken olduğunuzu görürsünüz. İstediğiniz şeyin tam tersi olan, daha uzun ve daha uzun saatler çalışmaya başlarsınız .

Yapmanız gereken şey, en iyi durumda olduğunuzdan emin olmaktır. Her bir buçuk saatlik çalışmadan sonra 15 dakika ara vermeniz gerektiğini hatırlamakta fayda var.

Mola vermek, temiz hava almak ve egzersiz yapmak, daha akıllıca çalışmanın en iyi yollarından biridir.

Çok Çalışma Tuzağına Düşmeyin

Bir toplum olarak, her şeyi daha akıllıca yapmaya saplantılıyız, Bu yüzden daha verimli çalışmayı her yerden zaman kazanmak ve o zamanı daha çok çalışmaya harcamak olarak değerlendiriyoruz. Ancak hatırlanması gereken en önemli şey, bilgisayarı kapatmaya hazır olduğumuzu kabul etmek ve daha fazla işle zamanımızı doldurmamaktır!

Daha fazla üretkenliğin anahtarı, daha sıkı değil, daha akıllıca çalışmaktır. Daha akıllıca çalışmak, gerçekten önemli olan şeyler için değerli zaman ve enerji tasarrufu sağlar – yaşam hedefleriniz, kişisel gelişiminiz, sağlığınız ve ilişkileriniz gibi.

Daha fazla saat çalışmayı bırakın ve daha akıllı çalışmaya başlayın!