Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları

Bu insanlar, başarılı insanların günlük olarak uyguladıkları zaman yönetimini öğrendiler.

Başarılı insanlar zamanlarını nasıl yönetirler? Zaman yönetim sırları, teknikleri nelerdir? Zaman planlaması hakkında püf noktalar nelerdir? Bazı insanların nasıl oluyor da aynı anda iş yürütebilmelerini, aileleriyle zaman geçirebildiklerini, konferansa davet edildiklerini ve kitap yazabildiklerini hiç merak ettiniz mi? “Öyle değiller çünkü süper güçleri var.” dimi?

Bu insanlar, başarılı insanların günlük olarak uyguladıkları zaman yönetimini öğrendiler. Zaman yönetiminizi geliştirmenin, dünyanın en başarılı insanlarından bazılarının hayatlarındaki sırları öğrenmekten daha iyi bir yolu var mı?

Mentor Nedir? Mentorluk Nedir? >>

Başarılı İnsanların Zaman Yönetimi Sırları

Başarılı insanların zaman yönetimi hakkındaki sırlarını Networkokulu.net olarak sizler için araştırdık. Gelin şimdi bu sırları birlikte inceleleyelim:

Bir sabah rutini oluşturun.

Çeşitli mesleklerde yüksek başarılı insanların programlarını inceledikten sonra, yazar Laura Vanderkam ortak bir konu buldu; sabah rutinleri var. Bu sabah alışkanlıkları, çeşitlilik gösterse de, genellikle erken uyanırlar, egzersiz yapar, haberleri okur, sağlıklı bir kahvaltı yapar ve ilk olarak en zorlu görevlerini yerine getirirler.

Richard Branson, “Tahmin edilemeyeceği tahmin edilebildiğimi bilmeme rağmen – her zaman bir maceraya hazırım ve hesaplanmış bir riski seviyorum – ancak sabah ve gece rutinim var.” diyor. “Bu rutin, güne başlamak ve günü bitirmek için bir yapı bulmaya odaklanmamda ve ihtiyaç duyduğum şeyleri elde etmemde yardımcı oluyor.”

Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım >>

Atıkları ortadan kaldırın.

Okumayı seviyorsanız, ancak vaktiniz yoksa, sabah giderken otobüste veya bekleme odasındayken okuyun.

Hayat ve işletme stratejisti ve çok tanınan yazarlardan olan Tony Robbins, zamanınıza, paranız gibi aynı şekilde davranmanızı önerir. Korunması gereken sınırlı bir kaynaktır. Nasıl? Atıkları ortadan kaldırarak.

Robbins, boşa harcanan zamanı verimli bir zamana dönüştürmenizi önerir. Zaman yönetimi ölü bölgeleri yeniden kullanarak zamanınızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Okumayı seviyorsanız, ancak vaktiniz yoksa, sabah giderken otobüste veya bekleme odasındayken okuyun. Veya sesli kitapları dinleyebilirsiniz.

“Nakavt listeleri” yapın.

Seri girişimci, yatırımcı ve “The Profit” Marcus Lemonis; “Dolabımda, bodrum katımda küçük not kartlarım var” diyor. “O gün yapmak istediğim beş şeyin bir listesini yapıyorum.” Lemonis, “İstisnasız o beş şeyi halletmek zorundayım” diye ekliyor.

Başka bir deyişle, not kartlarındaki bu öğeler, kendisi için tutması gereken bir sözdür. Ve bu kartları sabahları yazdığı için, gününüze doğru bir adım atmak için mükemmel bir yol. “Günün sonunda listelerim yok. Günümün başında listelerim var. Benim her zaman nakavt listem var.”

Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı – Stephen Covey >>

Toplantılardan kaçının.

Mark Cuban, “Beni bir toplantı için elde etmenin tek yolu, bana bir çek yazıyor olmanızdır.”demiştir.

Mark Cuban, “Beni bir toplantı için elde etmenin tek yolu, bana bir çek yazıyor olmanızdır.”demiştir. Elon Musk, Tesla şirketi çapında bir e-postasında, çalışanlardan aşırı toplantılardan vazgeçmelerini istedi. Neden Cuban, Musk ve Oprah bu kadar toplantı karşıtı?

Toplantılar, işinizi tamamlamanızı engelleyen ciddi verimlilik katilleridir. Harvard Business School ve Boston Üniversitesi’nden araştırmalar da bunu destekliyor. Bunun yerine, Cuban ve Winfrey ayrıntılı e-postaları tercih ediyor. Ancak, bir toplantı planlamanız gerektiğinde, personel sayısını istediğiniz gibi tutun, kesin bir gündeminiz olsun ve mümkün olduğunca kısa tutun. Bu toplantının daha verimli olmasını sağlar.

Girişimcilerin, Elon Musk’ın 11 Sözünden Alması Gereken Notlar >>

Ölü alanı programlayın.

Bill Gates ve Warren Buffet da başarılarının ve zaman yönetiminin sırrının takvimlerini bol miktarda boşlukla doldurduğunu söylediler. Birkaç “boş yer” eklemek, ortaya çıkabilecek öngörülemeyen durumları ele almak için programlara esneklik kazandırır.

Daha da önemlisi, bir kişiye tutkularına odaklanması ve zamanını kontrol etmesi için zaman verir. Buffett’in dediği gibi “Yani temel olarak, istediğim her şeyi satın alabilirim, ama zamanı kazanamıyorum.”

Karar yorgunluğunu azaltın.

Gün geçtikçe kararlarınızın kalitesi düşüyor.

Gün geçtikçe kararlarınızın kalitesi düşüyor. Bu nedenle başarılı kişiler, bir günde verdikleri karar sayısını azaltmasıyla tanınırlar. Sonuç olarak, verimsiz görevlerden birkaç dakika sonra tıraş olurlar. Dahası, gün boyunca daha fazla zihinsel alana sahipler.

Eski Cumhurbaşkanı Barack Obama, kıyafetlerini sınırlayarak bunu başardı. “Sadece gri veya mavi takım elbise giydiğimi göreceksiniz. Kararları azaltmaya çalışıyorum. Ne yediğim veya ne giydiğim hakkında karar vermek istemiyorum. Çünkü almam gereken çok fazla karar var. ”

Network Okulu Forum – Hemen Bir Konu Başlatın >>

Yapılacaklar listelerinizi hedefleyin.

SeatGeek’in kurucusu ve CEO’su Jack Groetzinger, CNBC’ye verdiği bir röportajında”  Yapılacaklar listemde oyun oynamaktan zevk alıyorum. ”

“Tüm görevler için tahmini bir dakika sürem var ve her bir ögeye başladığımda ve bitirdiğimde kaydetmem gereken bir yazılım yazdım. Her gün bir verimlilik hedefine ulaşmak için kendime meydan okuyorum: gerçek dakikaların beklenen dakikalara bölünmesi. En iyi bölüm afiş üzerinde her noktaya sahip olduğum kısmıdır. ”demiştir.

Arkadaşlarınızdan ricada bulunun.

Basit işlerinizi yaptırmak içi bazı arkadaşlarınızdan ricada bulunabilir veya bunları çalışanlarınıza devredebilirsiniz.

Bir girişimci olarak her şeyi kendin yapmak isteyebilirsin. Ancak, bu sadece stresli değil, aynı zamanda inanılmaz derecede zaman alıyor. Basit işlerinizi yaptırmak içi bazı arkadaşlarınızdan ricada bulunabilir veya bunları çalışanlarınıza devredebilirsiniz. Bu size, önemli işleri halletmek ve daha sağlıklı kararlar alabilmek için zaman tanıyacaktır.

Bill Gates’in 13 Sözünden Başarı Üzerine Çıkarılması Gerekenler >>

Gidiş zamanlarınızı değiştirin.

Eğer işe gidip geliyorsanız, bunun zamanınızı ne kadar yediğini zaten biliyorsunuzdur. Bunun çözümü zaman zaman evden çalışmanızı gerektiriyor. Ancak, ofise gitmeniz gereken günler ne olacak?

Tim Armstrong bu zaman kaybını, işe gidip gelme zamanını değiştirerek çözüyor. “Ya gerçekten sabahın erken saatlerinde ayrılıyorum, ya da işe gidip trafik biraz durulana kadar, işte biraz daha kalıyorum. Bu durum genel olarak kaliteli zamanım olmasa bile daha iyi bir zaman geçirmeme izin veriyor.”

Tembelleşin.

Ancak bazı başarılı ve üretken insanlar tembel olabilir.

Sıkı tutunun. Bu kulağınıza zarar verecek. Ancak bazı başarılı ve üretken insanlar tembel olabilir. Bunu avantajınız için kullanabilirsiniz. Yarı ertelenmiş olmak, size hayattaki en zor şeyleri yapmanın en hızlı yollarını öğretebilir. Blog yazıları yazmayı optimize etmekten, işten eve giderken en hızlı rotayı bulmaya kadar her şey.

Tembel olmak ya da her şeyi ertelemek değil konu. Bir şeyler yapmanın yeni yollarını denemezseniz, kendinizi en üst düzey yetenekleriniz için geliştirmeyeceksiniz.

Tutum, Başarınızı Nasıl Etkiler? >>