Aldığı Otomobil Dünya’nın En Lüks Otomobil Markasını Kurmasını Sağladı

Ferruccio Lamborghini Başarı hikayesi

Hepimiz, İtalyan otomobil üreticisi Lamborghini tarafından üretilen görkemli otomobilleri biliyoruz, ancak yüksek performanslı spor otomobil üreticisi olan Ferruccio Lamborghini’nin başarı hikayesi halk tarafından çok iyi bilinmemektedir. 1916 doğumlu Ferruccio Lamborghini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir tamirci olarak görev yapıyordu ve savaş bittikten kısa bir süre sonra traktörler üretmeye başladı. Traktör şirketi İtalya’daki en büyük tarım ekipmanı üreticilerinden biri haline geldi, bu nedenle Ferruccio Lamborghini bir Maserati, Mercedes-Benz ve Alfa Romeo gibi onlarca lüks otomobili vardı. Ayrıca bir Ferrari satın almaya karar verdi ve bu Lamborghini’nin dünyadaki en başarılı lüks otomobil üreticilerinden birine dönüşmeye başladığı nokta oldu.

Ferruccio Lamborghini, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir tamirci olarak görev yapıyordu ve savaş bittikten kısa bir süre sonra traktörler üretmeye başladı.

Ferruccio Lamborghini yepyeni bir Ferrari satın aldığında, Ferrari’nin çok gürültülü olduğu ve zor bakıldığı için normal bir arabadan daha fazlası olduğunu düşündü. Lamborghini, Ferrari’den çok hoşnuttu ama tamamen memnun değildi. Bu yüzden, lüks Ferrari’lerini geliştirmesine yardımcı olabilecek tasarım değişiklikleri de dahil olmak üzere Enzo Ferrari’ye (Ferrari’nin kurucusu) birkaç öneride bulunmaya karar verdi. Enzo Ferrari’nin Lamborghini’nin önerilerine verdiği yanıt hiç de olumlu değildi, çünkü Lamborghini’ye spor otomobiller konusunda daha fazla bilgi sahibi olduğunu söyledi. Ferrari, Lamborghini’nin önerilerini ciddiye almadı. Ferrari’nin yorumu, Lamborghini’yi onu haksız çıkarmak için cesaretlendirdi. Lamborghini, Ferrari’nin önerilerini dikkate alma konusundaki isteksizliği ile teşvik olmuş bir şekilde mükemmel bir spor otomobil vizyonunu oluşturdu.

Enzo Ferrari'nin Ferruccio Lamborghini'nin önerilerine verdiği yanıt hiç de olumlu değildi

1964 yılında Lamborghini, Ferrari’nin performansını büyük ölçüde aşan Lamborghini 350 GT’nin ilk versiyonlarını üretti. 1966’dan bu yana tüm Lamborghini’ler, Lamborghini tek istisnası Countach olan Murciélago ve Gallardo gibi meşhur İspanyol boğa güreşi yetiştiriciliğinin ismini almıştır. Countach ismi, bir çalışanın arabayı ilk gördüğünde yüksek sesle “şaşırtıcı” ya da “çarpıcı” İtalyan dilinde olan yerel bir lehçe ifadesi olan kelimeleri demesiyle seçildi.

 Ferruccio Lamborghini'nin 60'lardan günümüze kadar spor araba üreten Lamborghini markasını kurmasını sağladı.

Ferruccio Lamborghini bize hayatta ne kadar başarılı olabileceğini ve günlük yaşamda bir problemle karşı karşıya kaldığınızda neler yapabileceğini, bu sorundan evrilen bir vizyon ile Lamborghini’yi gerçekten teşvik eden bir rakip olduğunu göstermiştir. Bu hırs ve teşvik karışımı Ferruccio Lamborghini’nin 60’lardan günümüze kadar spor araba üreten Lamborghini markasını kurmasını sağladı.