fbpx

Aramızda Engel Yok – Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun!

Dünyada her gün zorlukları aşması gereken, fiziksel ve zihinsel engelli bir milyardan fazla insan var. Bu zorluklardan biri de, onların başka insanlarla(bilinçsiz sağlıklı bireylerle) karşılaşmalarıdır. Bir toplum olarak hepimiz farklıyız ve bunun önemini kabul etmeliyiz.

Engelli olma konusundaki ön yargıların üstesinden gelmek ve ön yargıları kırmak söz konusu olduğunda engelli olma bilinci çok önemlidir. Neyse ki, engelli bilincine sahip olmakla ilgilenen pek çok insan var ve genellikle bu değişimde nasıl rol alacaklarını merak ediyorlar.

 

Engellilik farkındalığı neden önemlidir?

Milyonlarca insanın ömür boyu işsizlik ve bağımlılık yaşaması muhtemeldir, ayrıca dünyada 1 milyardan fazla insanın bir tür fiziksel sakatlığı vardır. Ne yazık ki toplumumuz, engelli insanlara karşı ön yargı ve klişelerle doludur.

Engelleri öğrenmek ve farkındalık etkinliklerinde yer almak; bu engelleri aşmaya ve değişimi teşvik etmeye yönelik bir adımdır.

 

Engellilik bilinci ne demektir?

Engellilik ayrımcılığının hukuka aykırı olduğunu anlamak artık yeterli değil. Bugün iş gücüne giren insanların üçte biri emekli olduklarında devre dışı kalacaktır. Engellilik farkındalığı; insanları engeller hakkında eğitmek, aynı zamanda engelli bireyler için görevlerini nasıl yerine getirileceğine dair bilgi sağlamak anlamına gelir. İnsanlar; sınıflar, eğitim kursları ve hatta engelli kişiler aracılığıyla engellilik farkındalığı hakkında bilgi edinebilirler. Ve bir işverenin; doğru hak ve koşulları sağlaması, ayrıca gerekli koşulların sağlanmadığı ortamlar arasındaki ayrımı yapması önemlidir.

 

Engellilik farkındalığı nasıl teşvik edilir?

Engellilik farkındalığını teşvik etmenin ilk adımı eğitimdir. Ne yazık ki, toplumumuzda engellilikle ilgili bir ön yargı var. Bazen insanlarda kaçınma duygusu, korku veya rahatsızlık hissi oluşur. Bazı insanlar çoğu zaman engelli olmanın nasıl olduğunu ve engelli bireylerin ne hissettiğini merak eder. Bu yıllık farkındalık tarihi(3 Aralık), ​​engelleri olmayanları teşvik etmek ve onları eğitmek için belirlenmiştir.

Bu günlerde farkındalık etkinliklerine dahil olmak harika bir fikir olsa da, yıl boyunca engellilik farkındalığını artırabilirsiniz.

 

Engellilik farkındalığı nasıl öğretilir?

Giderek daha fazla öğretmen ve eğitimci, öğretmenlik müfredatlarını engellilik farkındalığıyla işliyor. Engellilere ilişkin yasaları öğretmenlerin de bilmesi ve anlaması önemlidir. Ayrıca, ebeveynler çocuklarına engelli insanlar hakkında da eğitim veriyor. Öğrencilere ve çocuklara doğru bilgi sağladığımızdan nasıl emin olabiliriz? Onlara öğretmemiz gereken ana şeyler, ‘dahil etme, anlayışlı olma ve kabul etme‘ nin önemidir. Herkes aynı değildir.

İşverenler de engellileri çevreleyen yasaları anlamalıdır. Engellilik ayrımcılığı yasa dışıdır ve işverenler ve şirketler bunu anlamalıdır.

Engellilik farkındalığı ile ilgili dersleri araştırmak, katılmak ve bunlara kaydolmak sadece eğitimi teşvik etmekle kalmaz aynı zamanda insanların; engeller, yasalar ve kabullenmenin önemi hakkındaki anlayışlarını geliştirmelerini ve duygularını paylaşmalarını sağlar.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,551BeğenenlerBeğen
80,389TakipçilerTakip Et
1,104TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Elektrikçi Çıraklığından Efsane Olmaya Giden Yol: Kemal Sunal

Elektrikçi çıraklığından, Türk Sinema tarihine adını efsaneler arasına yazdıran Kemal Sunal kimdir? Hababam Sınıfı, Kibar Feyzo, Çöpçüler Kralı, İnek Şaban, Salako ve daha nice...

Liderlerin Yaptıkları 13 İletişim Hatası

Liderlerin yaptıkları 13 iletişim hatası nedir? Bunlar nasıl düzeltilebilir? İletişim bir sanattır. Tarihin en büyük liderlerinden bazıları, sadece sözleriyle başkalarına ilham verme yeteneklerini değil,...

Burç Yorumları; Girişimciler İçin 2020 Temmuz Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için temmuz ayı burç yorumlarında neler var? Temmuz ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Doğrudan Satışta İlk Yılınız İçin 8 Ders

Doğrudan satışta ilk yılınız için almanız gereken 8 ders üzerinde duracağız. Başarı kovalayacağınız bir şey değil, kendinize doğru çekebileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle işinizde...

Çocuklara Tasarruf Yapmayı Nasıl Öğretebiliriz?

Çocuklara tasarruf öğretmenin yolları nelerdir? Çocuklar için gerekli eğitimlerden biri de finansal eğitimdir. Para yönetimi hayatın kendisidir. Genç yaşlardan itibaren geliştirilen beceriler, ileride çocuklarınız...

Liderlik Sırları: Asla Söylenmeyecek 9 Şey

Liderlik sırları içerisinde asla söylenmeyecek 9 şey hakkında bilginiz var mı? Etkili bir iletişim için, söyleyecekleriniz gibi söylemeyecekleriniz de önemlidir. Konuşmadan önce düşünmelisiniz. Hepimiz...