fbpx

Aramızda Engel Yok – Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun!

Dünyada her gün zorlukları aşması gereken, fiziksel ve zihinsel engelli bir milyardan fazla insan var. Bu zorluklardan biri de, onların başka insanlarla(bilinçsiz sağlıklı bireylerle) karşılaşmalarıdır. Bir toplum olarak hepimiz farklıyız ve bunun önemini kabul etmeliyiz.

Engelli olma konusundaki ön yargıların üstesinden gelmek ve ön yargıları kırmak söz konusu olduğunda engelli olma bilinci çok önemlidir. Neyse ki, engelli bilincine sahip olmakla ilgilenen pek çok insan var ve genellikle bu değişimde nasıl rol alacaklarını merak ediyorlar.

 

Engellilik farkındalığı neden önemlidir?

Milyonlarca insanın ömür boyu işsizlik ve bağımlılık yaşaması muhtemeldir, ayrıca dünyada 1 milyardan fazla insanın bir tür fiziksel sakatlığı vardır. Ne yazık ki toplumumuz, engelli insanlara karşı ön yargı ve klişelerle doludur.

Engelleri öğrenmek ve farkındalık etkinliklerinde yer almak; bu engelleri aşmaya ve değişimi teşvik etmeye yönelik bir adımdır.

 

Engellilik bilinci ne demektir?

Engellilik ayrımcılığının hukuka aykırı olduğunu anlamak artık yeterli değil. Bugün iş gücüne giren insanların üçte biri emekli olduklarında devre dışı kalacaktır. Engellilik farkındalığı; insanları engeller hakkında eğitmek, aynı zamanda engelli bireyler için görevlerini nasıl yerine getirileceğine dair bilgi sağlamak anlamına gelir. İnsanlar; sınıflar, eğitim kursları ve hatta engelli kişiler aracılığıyla engellilik farkındalığı hakkında bilgi edinebilirler. Ve bir işverenin; doğru hak ve koşulları sağlaması, ayrıca gerekli koşulların sağlanmadığı ortamlar arasındaki ayrımı yapması önemlidir.

 

Engellilik farkındalığı nasıl teşvik edilir?

Engellilik farkındalığını teşvik etmenin ilk adımı eğitimdir. Ne yazık ki, toplumumuzda engellilikle ilgili bir ön yargı var. Bazen insanlarda kaçınma duygusu, korku veya rahatsızlık hissi oluşur. Bazı insanlar çoğu zaman engelli olmanın nasıl olduğunu ve engelli bireylerin ne hissettiğini merak eder. Bu yıllık farkındalık tarihi(3 Aralık), ​​engelleri olmayanları teşvik etmek ve onları eğitmek için belirlenmiştir.

Bu günlerde farkındalık etkinliklerine dahil olmak harika bir fikir olsa da, yıl boyunca engellilik farkındalığını artırabilirsiniz.

 

Engellilik farkındalığı nasıl öğretilir?

Giderek daha fazla öğretmen ve eğitimci, öğretmenlik müfredatlarını engellilik farkındalığıyla işliyor. Engellilere ilişkin yasaları öğretmenlerin de bilmesi ve anlaması önemlidir. Ayrıca, ebeveynler çocuklarına engelli insanlar hakkında da eğitim veriyor. Öğrencilere ve çocuklara doğru bilgi sağladığımızdan nasıl emin olabiliriz? Onlara öğretmemiz gereken ana şeyler, ‘dahil etme, anlayışlı olma ve kabul etme‘ nin önemidir. Herkes aynı değildir.

İşverenler de engellileri çevreleyen yasaları anlamalıdır. Engellilik ayrımcılığı yasa dışıdır ve işverenler ve şirketler bunu anlamalıdır.

Engellilik farkındalığı ile ilgili dersleri araştırmak, katılmak ve bunlara kaydolmak sadece eğitimi teşvik etmekle kalmaz aynı zamanda insanların; engeller, yasalar ve kabullenmenin önemi hakkındaki anlayışlarını geliştirmelerini ve duygularını paylaşmalarını sağlar.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,964BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,365TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...

Hafıza Nasıl Geliştirilir? 7 Doğal Yol

Hafıza nasıl geliştirilir? Bu soru unutkanlık yaşayan ya da kendini geliştirmek isteyen insanların sorduğu sorulardandır. Belleğinizi güçlendirmek, hayatınıza daha da hakim olabileceğinizin kanıtıdır. Hafıza,...

Kişisel Gelişim Her Yaş Grubu İçin Neden Önemlidir?

Kişisel gelişim her yaş grubu için önemli ve faydalıdır. Her ne kadar genç yaş için düşünülse de kişisel gelişim kitapları, videolar, seminerler gibi her...

Rakiplerinizi Sevmek İçin 8 Güçlü Neden

Hepimizin hayatta rakipleri var. Bizi düşünmeye, gelişmeye, yeni beceriler elde etmeye iten kişilerden bahsediyoruz. Bazen bir rakibin gelişimi, karakterinizdeki belirli farklılıkları ortaya çıkarır. Diğer...