Aramızda Engel Yok – Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun!

Aramızda Engel Yok - Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun!

Dünyada her gün zorlukları aşması gereken, fiziksel ve zihinsel engelli bir milyardan fazla insan var. Bu zorluklardan biri de, onların başka insanlarla(bilinçsiz sağlıklı bireylerle) karşılaşmalarıdır. Bir toplum olarak hepimiz farklıyız ve bunun önemini kabul etmeliyiz.

Engelli olma konusundaki ön yargıların üstesinden gelmek ve ön yargıları kırmak söz konusu olduğunda engelli olma bilinci çok önemlidir. Neyse ki, engelli bilincine sahip olmakla ilgilenen pek çok insan var ve genellikle bu değişimde nasıl rol alacaklarını merak ediyorlar.

 

Engellilik farkındalığı neden önemlidir?

Milyonlarca insanın ömür boyu işsizlik ve bağımlılık yaşaması muhtemeldir, ayrıca dünyada 1 milyardan fazla insanın bir tür fiziksel sakatlığı vardır. Ne yazık ki toplumumuz, engelli insanlara karşı ön yargı ve klişelerle doludur.

Engelleri öğrenmek ve farkındalık etkinliklerinde yer almak; bu engelleri aşmaya ve değişimi teşvik etmeye yönelik bir adımdır.

 

Engellilik bilinci ne demektir?

Engellilik ayrımcılığının hukuka aykırı olduğunu anlamak artık yeterli değil. Bugün iş gücüne giren insanların üçte biri emekli olduklarında devre dışı kalacaktır. Engellilik farkındalığı; insanları engeller hakkında eğitmek, aynı zamanda engelli bireyler için görevlerini nasıl yerine getirileceğine dair bilgi sağlamak anlamına gelir. İnsanlar; sınıflar, eğitim kursları ve hatta engelli kişiler aracılığıyla engellilik farkındalığı hakkında bilgi edinebilirler. Ve bir işverenin; doğru hak ve koşulları sağlaması, ayrıca gerekli koşulların sağlanmadığı ortamlar arasındaki ayrımı yapması önemlidir.

 

Engellilik farkındalığı nasıl teşvik edilir?

Engellilik farkındalığını teşvik etmenin ilk adımı eğitimdir. Ne yazık ki, toplumumuzda engellilikle ilgili bir ön yargı var. Bazen insanlarda kaçınma duygusu, korku veya rahatsızlık hissi oluşur. Bazı insanlar çoğu zaman engelli olmanın nasıl olduğunu ve engelli bireylerin ne hissettiğini merak eder. Bu yıllık farkındalık tarihi(3 Aralık), ​​engelleri olmayanları teşvik etmek ve onları eğitmek için belirlenmiştir.

Bu günlerde farkındalık etkinliklerine dahil olmak harika bir fikir olsa da, yıl boyunca engellilik farkındalığını artırabilirsiniz.

 

Engellilik farkındalığı nasıl öğretilir?

Giderek daha fazla öğretmen ve eğitimci, öğretmenlik müfredatlarını engellilik farkındalığıyla işliyor. Engellilere ilişkin yasaları öğretmenlerin de bilmesi ve anlaması önemlidir. Ayrıca, ebeveynler çocuklarına engelli insanlar hakkında da eğitim veriyor. Öğrencilere ve çocuklara doğru bilgi sağladığımızdan nasıl emin olabiliriz? Onlara öğretmemiz gereken ana şeyler, ‘dahil etme, anlayışlı olma ve kabul etme‘ nin önemidir. Herkes aynı değildir.

İşverenler de engellileri çevreleyen yasaları anlamalıdır. Engellilik ayrımcılığı yasa dışıdır ve işverenler ve şirketler bunu anlamalıdır.

Engellilik farkındalığı ile ilgili dersleri araştırmak, katılmak ve bunlara kaydolmak sadece eğitimi teşvik etmekle kalmaz aynı zamanda insanların; engeller, yasalar ve kabullenmenin önemi hakkındaki anlayışlarını geliştirmelerini ve duygularını paylaşmalarını sağlar.