fbpx

Aramızda Engel Yok – Dünya Engelliler Günü Kutlu Olsun!

Dünyada her gün zorlukları aşması gereken, fiziksel ve zihinsel engelli bir milyardan fazla insan var. Bu zorluklardan biri de, onların başka insanlarla(bilinçsiz sağlıklı bireylerle) karşılaşmalarıdır. Bir toplum olarak hepimiz farklıyız ve bunun önemini kabul etmeliyiz.

Engelli olma konusundaki ön yargıların üstesinden gelmek ve ön yargıları kırmak söz konusu olduğunda engelli olma bilinci çok önemlidir. Neyse ki, engelli bilincine sahip olmakla ilgilenen pek çok insan var ve genellikle bu değişimde nasıl rol alacaklarını merak ediyorlar.

 

Engellilik farkındalığı neden önemlidir?

Milyonlarca insanın ömür boyu işsizlik ve bağımlılık yaşaması muhtemeldir, ayrıca dünyada 1 milyardan fazla insanın bir tür fiziksel sakatlığı vardır. Ne yazık ki toplumumuz, engelli insanlara karşı ön yargı ve klişelerle doludur.

Engelleri öğrenmek ve farkındalık etkinliklerinde yer almak; bu engelleri aşmaya ve değişimi teşvik etmeye yönelik bir adımdır.

 

Engellilik bilinci ne demektir?

Engellilik ayrımcılığının hukuka aykırı olduğunu anlamak artık yeterli değil. Bugün iş gücüne giren insanların üçte biri emekli olduklarında devre dışı kalacaktır. Engellilik farkındalığı; insanları engeller hakkında eğitmek, aynı zamanda engelli bireyler için görevlerini nasıl yerine getirileceğine dair bilgi sağlamak anlamına gelir. İnsanlar; sınıflar, eğitim kursları ve hatta engelli kişiler aracılığıyla engellilik farkındalığı hakkında bilgi edinebilirler. Ve bir işverenin; doğru hak ve koşulları sağlaması, ayrıca gerekli koşulların sağlanmadığı ortamlar arasındaki ayrımı yapması önemlidir.

 

Engellilik farkındalığı nasıl teşvik edilir?

Engellilik farkındalığını teşvik etmenin ilk adımı eğitimdir. Ne yazık ki, toplumumuzda engellilikle ilgili bir ön yargı var. Bazen insanlarda kaçınma duygusu, korku veya rahatsızlık hissi oluşur. Bazı insanlar çoğu zaman engelli olmanın nasıl olduğunu ve engelli bireylerin ne hissettiğini merak eder. Bu yıllık farkındalık tarihi(3 Aralık), ​​engelleri olmayanları teşvik etmek ve onları eğitmek için belirlenmiştir.

Bu günlerde farkındalık etkinliklerine dahil olmak harika bir fikir olsa da, yıl boyunca engellilik farkındalığını artırabilirsiniz.

 

Engellilik farkındalığı nasıl öğretilir?

Giderek daha fazla öğretmen ve eğitimci, öğretmenlik müfredatlarını engellilik farkındalığıyla işliyor. Engellilere ilişkin yasaları öğretmenlerin de bilmesi ve anlaması önemlidir. Ayrıca, ebeveynler çocuklarına engelli insanlar hakkında da eğitim veriyor. Öğrencilere ve çocuklara doğru bilgi sağladığımızdan nasıl emin olabiliriz? Onlara öğretmemiz gereken ana şeyler, ‘dahil etme, anlayışlı olma ve kabul etme‘ nin önemidir. Herkes aynı değildir.

İşverenler de engellileri çevreleyen yasaları anlamalıdır. Engellilik ayrımcılığı yasa dışıdır ve işverenler ve şirketler bunu anlamalıdır.

Engellilik farkındalığı ile ilgili dersleri araştırmak, katılmak ve bunlara kaydolmak sadece eğitimi teşvik etmekle kalmaz aynı zamanda insanların; engeller, yasalar ve kabullenmenin önemi hakkındaki anlayışlarını geliştirmelerini ve duygularını paylaşmalarını sağlar.

Network Okulu
Network Okuluhttps://networkokulu.net/
Türkiye’nin Tarafsız Network Marketing Platformu

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,014BeğenenlerBeğen
142,997TakipçilerTakip Et
4,500TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Öğrenciler Nasıl Verimli Bir Tatil Geçirebilir? Tatilde Neler Yapmalı?

Yarı yıl tatili veya hafta sonu tatili olsun, öğrenciler nasıl verimli bir tatil geçirebilir? Eğitim, öğrenciler için sadece okulda olmaz. Okul dışındaki sürelerde de...

İş Planınız Yoksa Yapmanız Gerekenler

Doğrudan satışta iş planı yoksa yapmanız gerekenler nelerdir? İster küçük bir işletme kuruyor olun, ister mevcut işinizi yeniden keşfetmek istiyor olun, bir iş planı...

Network Marketingde Etkili Satış Konuşması Nasıl Oluşturulur?

Network marketingde hızlı ve etkili satış konuşması nasıl oluşturulur? Satışlarınızı artırmak, organizasyonunuzu büyütmek, değişim ve gelişim için yapabileceğiniz bazı önemli aktiviteler olduğunu biliyor muydunuz? Bir...

Doğrudan Satışta Başarı İçin Etkili Bir Çalışma Rutini Oluşturma

Doğrudan satışta başarı için etkili bir çalışma rutini nasıl oluşturulur? Beklenmeyenlerle başa çıkmak, doğrudan satıcı olmanın bir gerekliliğidir. Ancak kendinizi başarıya hazırlamak için etkili...

Kötü Çalışma Alışkanlıkları Nelerdir?

Kötü çalışma alışkanlıkları, yerine yararlı alışkanlıklar edinmelisiniz. İşyeri verimliliği, üretkenlik, zaman yönetimi gibi konularda uzman olmak iyi alışkanlıklar arasındadır. Peki kötü çalışma alışkanlıkları nelerdir?...

Network Marketingde Etkili Liderlik İçin 8 İpucu

Network marketingde etkili liderlik ne demektir? Bu sektördeki yeni liderlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, her şeyi ekipleri ve hedefleri yerine kendileri için yapmaktır....