fbpx

Azmin Kapısından Geçip Heybenize İnanmayı Koyun

“Başarı yoluna boş bir heybe ile girersen, yolun dik, hedefin uzak oluşu seni bu yoldan alıkoyabilir. Ama yola çıkmadan önce ‘azmin kapısını çalıp heybene ‘inanmak’ kelimesini koyarsan, başarı yolunun ne kadar düz, hedefin ne kadar yakın olduğunu görürsün” – Mehmet Ali Güneş.

Hepimiz hayal kuruyoruz. Hepimizin yapmak istedikleri, hedefleri var. Kimi insan hayalleri için mücadele edip sonuna kadar savaşır ve hayallerine ulaşır. Kimi insan ise sadece ister, mücadele etmez, bir sorunla karşılaştığında ise vazgeçer. Unutmayın!! İnsanlar vazgeçtikleri için başarısız olur.

Oysa sorunlar hayatımızda hep vardır, olmaya da devam edecektir. Sorunları yolunuzdan kaldırmak sizi başarıya ulaştırma da kolaylık sağlayacaktır. Sorunların sizi etkilemesine, başarı yolunuzda engel olmasına izin vermeyin. Bir düşünün: Hayallerinize giden yolda hiçbir sorunla karşılaşmamak ütopik olmaz mıydı?

Çevrenize bir bakın bakalım! Oturduğu yerden, mücadele etmeden başarıya ulaşan olmuş mu? Başarılı insanların hikayelerini bir dinleyin bakalım hangisi inanç ve azmi olmadan bulundukları konuma gelebilmişler? Mehmet Ali Güneş’in de dediği gibi bir şeyleri başarmak istiyorsanız, o yola çıktığınızda azmin kapısından geçip heybene inanmayı koyacaksın.

Başaracağınıza inanmazsanız zaten işiniz zor. Bunun gerçekleşmesi için ancak bir mucize gerek diyerek hareket etmeme hatasına düşmeyin. O mucizeyi gerçekleştirmek için de inanç, istek ve azim şarttır. Belki de mucize aslında çok yakınınızda. Elinizi uzatsanız hemen ulaşacaksınız. Hareket edip ona uzanmadan, denemeden bilemezsiniz.

Sizinle inancın, azmin, kararlılığın, tutkunun başarı yolunda ne kadar büyük bir rolü olduğunu anlatan hikaye paylamak istiyoruz:

Sir Hillary, 1952 yılında da Everest’e çıkma girişiminde bulunmuş, fakat bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bu girişiminden birkaç hafta sonra İngiltere’de bir okulun öğrencilerine konuşma yapmak için çağrılmıştı. Konuşmanın konusu, onun zirveye tırmanış girişimiydi.

Edmunda Hillary, bu girişiminde başarısız olduğunu kabul ettikten sonra bir süre durdu ve mikrofonu bırakıp, konuşma kürsüsünün yanında duran Everest’in büyük boy fotoğrafı önüne doğru yürüdü. Sonra da fotoğrafa dönüp, yumruğunu havaya kaldırarak, yüksek sesle koca zirveye meydan okudu: “Beni bu ilk denememde yendin ama, seninle davam bitmedi, ey Everest” diye haykırdı. “Bekle beni, sana yine geleceğim ve seni bu kez, ayaklarımın altına alacağım…”

Everest’e bu meydan okumasından sonra Hillary salondaki öğrencilere döndü ve onlara, bir yıl sonra ulaşacağı başarısının gizini o gün açıkladı. “Beni bu kez yendiği için Everest gözümde şimdi daha da büyüdü ama” dedi. “Benim bunu bildiğim gibi, o da şunu iyi bilmek zorundadır: Onu yenmediğim için, bendeki inanç ve azim de daha da büyüdü, daha da güçlendi…”

Bu konuşmadan bir yıl sonra Everest, Hillary’nin ayakları altındaydı… Siz de Hillary gibi meydan okuyun, seni yeneceğim, seni elde edeceğim deyin. Başaracağınıza inanın ve onun için mücadele edin. O zaman başarı gelecektir. Başarının önündeki engel ne anneniz ne babanız ne de herhangi çevresel faktörlerdir. En büyük engel sizin düşünce yapınızdır.

Başaracağınıza inanmazsanız zaten başaramazsınız. Henry Ford ne güzel söylemiş:

“Her şeyin size karşı olduğunu düşündüğünüz zaman, uçakların rüzgârla değil rüzgâra karşı uçtuğunu hatırlayın.”

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

2,976BeğenenlerBeğen
117,507TakipçilerTakip Et
4,404TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2020 Ekim Ayı Nasıl Geçecek?

Girişimciler için Ekim Ayı burç yorumlarında neler var? Ekim ayında girişimcileri ilişkiler, para, kişisel gelişim, sağlık ve kariyer alanında neler bekliyor? Aylık burç yorumları...

Network Marketing Herkes İçin Değil

Kendi işini kurmak, ek gelir sağlamak, girişimci olmak söz konusu olduğu zaman, herkes cesaret edemez. Kabul edelim ki network marketing de herkes için değil....

Tüm Milyarder Girişimcilerin Ortak Sahip Olduğu En İyi 10 Özellik

Başarılı olanı aşırı derecede başarılı olanlardan ayıran nedir? Milyarderleri, milyonerlerden ayır özellikler neler? Bakış açısı, vizyon, etkili liderlik, gelişmiş beceriler gibi özelliklerin bu konuda...

Sınav Kaygısı Nedir? Öğrencileri Nasıl Etkiler?

Sınav kaygısı nedir? Yaklaşan bir sınav, öğrenci için stresli bir zaman oluşturur. Eğitim gören, üniversiteye hazırlanan öğrenciler için ders çalışmak inanılmaz derecede sarsıcı olabilir. Birçok...

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım

Başarılı bir kariyer için neler yapılabilir? Kişisel gelişim bu süreçte önemli midir? Hangi becerileri edinmeliyiz? Para kazanmak, etkili bir insan olmak, iş dünyasında lider...

Doğrudan Satışta Kalıcı ve Tutarlı Olmak

Doğrudan satışta kalıcı ve tutarlı mısın? Ya da dürüst müsün? Eğitim, kişisel gelişim, kişisel beceriler, satış pazarlama becerileri gibi konular üzerinde çalışıyor musun? Hergün...