Başarılı insanların  her zaman diğer insanlara göre daha pozitif bir tutum içinde olduklarını gözlemleriz.

Başarılı insanların  her zaman diğer insanlara göre daha pozitif bir tutum içinde olduklarını gözlemleriz. Onları her daim bir  şeyler yapmaya istekli ve hareket halinde görürüz. Enerjilerini gün boyu iyi kullanan bu insanlar işlerini anlatırken veya herhangi bir muhabbet sırasında da hep dinlenmek istenen isimler olurlar. Eminiz ki hepimiz enerjimizi alan birini değil aksine bizi dinleyen,dinlendiren birini dinlemek isteriz.

Unutmayalım  ki enerji ,bizim  hayatımızın  şekillenmesinde çok büyük  bir etkiye  sahiptir. Kendi  atasözlerimize baktığımızda  hep pozitifliği destekler  nitelikte olduğunu görüyoruz. “Gün doğmadan  neler doğar?” “Her şerde bir hayır  vardır.”Bardağın hep dolu tarafından bakmamızı öğütleyen  sözlerimiz  vardır.

Sizlere bu söylediklerimizi destekler  nitelikte bir hikâye paylaşmak istiyoruz:

Hikâye kaza yapan bir  geminin  batması  ve bu gemiden tek bir kişinin  sağ olarak  kurtulmasıyla  başlar. Dalgalar  yardımıyla kendini  bir anda ıssız bir adada bulan  bu adam Allah’a durmaksızın dualar ederek  kurtulmayı  diler. Fakat  sesini  duyan olmaz.En sonunda  ümitsiz  bir şekilde ağaç dallarından ve yapraklarından bir kulübe yapar. Sahile  vuran gemiden  arta kalan  konserve gibi  yiyecek içecekleri vs bu kulübeye koyar.

Balık  avlayarak, ufka bakarak  Allah’a  dua ederek günlerini  geçiriyordur. Bir gün  meyve toplamak  için  ormana gider  ki döndüğünde ne görsün? Türlü  emekler vererek yaptığı kulübesi  yanmış dumanı  etrafı  sarmış. Başını sokacak bir kulübesi  bile kalmamıştı ve o an için  başına  gelecek  daha  kötü  bir şey  olmadığını  düşündü. Feryat  figan  umutsuzca isyan  ederek uyumuş  kalmış.

Sabaha ise bir düdük  sesiyle  uyanmış. Bu ses kendine  yaklaşmakta  olan bir geminin  sesiymiş. Yorgun adam: “Benim burada olduğumuz nereden bildiniz?”  diye sormuş.

Kurtarmaya gelenler:

“Dumanla verdiğin işaretten anladık demiş. ”

Bu yanıt adamı hem şaşırtıp hem de utandırmış.

Hayatta bize bazen kötü gibi görünen şeyler olabilir. Yanlış gelebilir. Zarar olarak görünebilir ama her şeyde bir hayır vardır. Biz girişimciler iyimser insanlar olmalıyız, elimizden gelmeyen şeyler için üzülmek yerine hayra yorup daima pozitif  olmalıyız.

Son olarak pozitif olmanın üzerine bir sözü de sizlerle paylaşıyoruz:

“Olumlu düşünmek bulaşıcı olabilir. Kazananlar tarafından kuşatılmış olmak, bir kazanan  olmanıza yardımcı olacaktır.”