Bakteri, Virüs Ve Mantarlarla Aynı Anda Savaşan Tek Ürün; Propolis

Propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir.

Son yıllarda, modern yaşam tarzıyla birlikte beslenme alışkanlıklarının da değişmesiyle  besin destekleri konusu gündeme geldi. Bir çok insan gün içerisinde, günlük hayatında veya iş hayatının yoğunluğunda yeterince verimli, odaklı ve enerjik olamamaktan ve vücut direncinin düşük olmasından yakınmaktadır. Birçoğumuz bu gibi sorunlara  doğal yöntemler veya besin destekleriyle çare aramaktayız. Tercih edilen ve sağlık yararı en yüksek olan  besin desteklerinden biri de propolistir.

Özellikle en çok merak edilen besin takviyelerinden biridir propolis. “Propolis nedir?” sorusu pek çok insan tarafından araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Genellikle diğer arı ürünleri ile karıştırılır. Araştırmak istediğinizde binlerce kaynak ve o kaynaklardan kopyalanmış sayısız içerikle karşılaşırsınız. Bu yazımızda propolisin ne olduğunu, ne gibi faydalarının olduğunu, nasıl kullanılacağını  açıklayacağız.

Propolis Nedir?

Propolis, arıların bitkilerden ürettiği, kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir. Rengi, elde edildiği bitkisel kaynağa göre farklılık göstermekle birlikte genellikle koyu kahverengidir. Propolis, bal arıları için büyük bir amaca hizmet eder. Ürettikleri propolis kovandaki istenmeyen küçük çatlaklar ve boşlukları kapatmak için kullanılır ancak daha büyük boşluklar bal mumu ile doldurulur. Yani arılar, esasen propolis ve bal mumunu kendi evlerini ve düzenlerini korumak için yaparlar. Bilim adamları propolisin kimyasal bileşimine daha yakından baktıklarında, amino asitler, kumarinler, fenolik aldehitler, polifenoller, sekretren kinenler ve steroidler dahil olmak üzere 300’den fazla doğal bileşik içerdiğini keşfettiler.

Propolis, arıların bitkilerden ürettiği ve kovan içi temizlikte ve kovanın yalıtımında kullandıkları bir maddedir.

Propolisin Faydaları Nelerdir?

1.Kansere karşı savaşmaya yardımcı oluyor.

2.Vücutta bulunan, enfeksiyona neden olan Candida mantarının semptomlarını tedavi eder.

3.Uçuk virüsünün üremesini durdurur.

4.Soğuk algınlığını ve boğaz ağrısını önler ve tedavi edebilir.

5.İnce bağırsakta enfeksiyona neden olan parazitlerle savaşır.

5..Endometriozis’li kadınlarda doğurganlığı iyileştirir.

Nasıl Kullanılır?

Propolis özütü, propolis tentürü, propolis kapsülleri, propolis tabletleri, propolis tozu, propolis sprey, propolis merhemi ve propolis kremi gibi propolis ürünleri, tipik olarak herhangi bir sağlık gıda mağazasından veya online olarak satın alınabilir. Bazı alerjik reaksiyonlara neden olabilme ihtimaline karşın önceden hekime danışılmalıdır. Halen, daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğundan tıbbi olarak önerilen bir doz yoktur. Bir bilimsel çalışma, günde yaklaşık 70 miligram günlük konsantrasyonda bir doz önermektedir, ancak bu bir FDA önerisi değildir.