Balık Kılçığı Tekniği Ve Uygulaması Nedir?

Genellikle düşünme eğitimlerinde Balık kılçığı tekniği nedir? Balık kılçığı diyagramı nedir? gibi sorular sorulmakta

Genellikle düşünme eğitimlerinde Balık kılçığı tekniği nedir? Balık kılçığı diyagramı nedir? gibi sorular sorulmakta. Bir sorunun temelindeki sorunların nedenlerini ortaya çıkarmak için balık kılçığı tekniği kullanılıyor. Bu teknik ile daha da yaratıcı düşünebilirsiniz.

Balık kılçığı diyagramı tekniği, 1968 yılında Kaoru Ishikawa tarafından geliştirilmiştir. Bu neden bu tekniğin diğer adı da ‘Ishikawa Diyagramı’dır. Bazı kesinler tarafından da ‘Sebep-Sonuç Diyagramı’ olarak da bilinmektedir.

Bireysel bir teknik olan balık kılçığı tekniği, gruplar tarafından da kullanılabilir. Örneğin, beyin fırtınası yapacağınız toplantılarda, grupça kullanabilirsiniz. Böylelikle, daha yaratıcı bir ortam sağlanacaktır. Bu tekniği uygulamak için bazı adımlar ve bu adımlarda uygulanacak uygulamalar vardır. Dilerseniz işi biraz daha detaylandıralım.

Balık Kılçığı Tekniği Uygulamak İçin Gerekli Adımlar

Olumlu Bir Zihniyet Nasıl Geliştirilir? Hemen Öğrenin >>

  • Öncelikle, bilgi sahibi insanlar beyin fırtınası yapmak için toplanır. Yapılacak bu beyin fırtınasında, tartışabilecek kadar bilgisi olan insanlar olmalıdır. Örneğin; yönetici, mühendis, çalışan-1, çalışan-5 vs.
  • Tahtaya veya büyük bir kağıda balık kılçığı çizilir.
  • Çizilen bu balık kılçığının, baş tarafına yani balığın kafasına sorun yazılır. Fakat, sorunu özetleyecek bir cümle yazılmalıdır. Uzun uzadıya bir cümleden kaçının.
  • Bu soruna sebep olabilecek tüm nedenler masaya yatırılır ve eleştirel düşünme yardımı ile beyin fırtınası başlar.
  • Bu esnada, insanın sebep olabileceği şeyler masaya yatırılmalıdır. İyicene beyin fırtınası yapıldıktan sonra nedenler kategorileştirilmeye başlanmalıdır.
  • Beyin fırtınası, hangi kategoride yapılıyorsa, o kategori daha da genişletilmelidir. İyice ayrıntılara inmeniz gerekmekte.
  • Bu diyagramda ilerledikçe sorunun kaynağına bir adım daha yaklaşacaksınız. Sorunun kaynağını bulana kadar diyagrama devam edin.

Balık kılçığı tekniği, bu uygulama çerçevesinde kullanılırsa daha etkili olabilir. Fakat sizler bu uygulamaya paralel bir şekilde, bireysel olarak da kullanabilirsiniz.

İş Yerinde Verimlilik İçin Yaratıcılık Teknikleri >>

Balık kılçığı diyagramı konusunda bir yere geldiğinize inandıysanız ve sorunu bulduysanız, yapmanız gereken şeyler; sorunun çözümü için tekrar beyin fırtınası yapmanız ve alternatif çözümler üretmeniz. Daha sonrasında bu tekniğe bağlı olarak, takım çalışma beceriniz artacaktır. Ayrıca, katılımcıların daha da çözüm odaklı olmalarına imkan olacaktır.