Başarılı Bir İş Kurmak Kolay Mıdır?

Aslinda başlangıçta yeterince basit görünüyor: inanılmaz bir ürün üretecek, pazarlayacak ve insanlar kredi kartlarını çekerken onları izleyeceksiniz.

Başarılı bir iş kurmak, bize yıllardır söylenildiği kadar zor mu? Yoksa kolay mı?

Aslinda başlangıçta yeterince basit görünüyor: inanılmaz bir ürün üretecek, pazarlayacak ve insanlar kredi kartlarını çekerken onları izleyeceksiniz. O zaman insanları görevlerini yerine getirmeleri için işe alacaksın ve CEO rolüne geçeceksin, işlerini takımın yürütecek ve bir martini yudumlayarak Bora Bora’daki sahilde yaşamaya başlayacaksın…

Tabii ki, bir işletme kurmaya çalışırken üç aydan fazla bir süre harcayan herhangi biri, gelişen bir başlangıç için böyle bir hikaye olmadığını bilir. İşin aslı, bir iş kurmak, pek çok beklenmedik bükülme getiriyor – insanlar istifa ediyor, ürünler başarısız oluyor, siz de yanıyorsunuz.

Bu hızlı çarpmaların etkisini azaltmaya yardımcı olmak için, burada en başarılı girişimcilerin zor yoldan öğrendikleri dört ders var..

  1. İlk fikriniz nadiren en iyi fikirdir!!!

Pazarınız tam olarak size ürününüzün korkunç olduğunu söylemek istemediğinden, hiçbir şey söylemiyor, içeriğinizle etkileşime girmiyorlar ve e-posta listenizden aboneliği iptal ediyorlar.

Ve bu iyi. Çoğu zaman, ilk fikriniz en iyi fikrin değil, ancak pazarınızı ve gerçekte neye ihtiyaçları olduğunu anlamak için elinizden gelen her şeyi yaparsanız karlı bir fikre dönüşebilir. İlk seferinde doğru yapmakla ilgili değil, en sonunda doğru şekilde yapmakla ilgili. Yalın bir başlangıcın ne olduğunu kolayca özetleyen Eric Ries’in sözleriyle,

“Kazanmanın tek yolu herkesten daha hızlı öğrenmektir.” – Eric Ries

Ders: Fikirlerinizle evlenmeyin. Önemli olan metriklere odaklanın. Yapım sürecinizden önce ve sırasında her şeyi test edin.

  1. Yanlış kişiyi işe almak, doğru kişiyi beklemekten daha pahalıdır.

Bir amatör girişimci ilk çalışanını işe, genellikle, kişiyi ne kadar sevdiklerini ve onları işe almanın ne kadar ucuz olduğunu önemseyerek alır.

İlk başta böyle kötü bir fikir gibi görünmüyor. Ancak, insanları işe almanın ucuz olduğu veya onlardan hoşlanmanızın berbat bir fikir olduğunu anlamak çok da uzun sürmez. İşinde iyi olan birini daha pahalı olsalar bile işe almazsanız, uzun vadede, pişmanlık getirir. Red Adair;

“İşi yapmak için bir profesyonel kiralamanın pahalı olduğunu düşünüyorsanız, amatör bir işe başlayana kadar bekleyin.”

  1. Akıl sağlığınız, işletmenizin başarısını doğrudan etkiler.

Girişimciliğin karanlık bir yanı vardır – zihinsel sağlık rahatsızlıklarına karışmış bir yanı. İstatistiksel olarak, girişimcilerin depresyon ile mücadelesi iki kat daha fazladır.

Elbette, girişimcilik yaşam tarzının bizleri kimyasal dengesizliklerle çekme eğiliminde olduğunu iddia edebilir, ancak bir işletme kurmanın depresyon, hatta ilgili semptomlar yaratmasının (veya en azından ağırlaştırması) eşit derecede muhtemel olduğunu düşünüyorum.

Ders: Zihinsel ve fiziksel sağlığınız her şeydir ve başarınızın maliyetine değmez. Bu tuzağa düşme. Uzun ömür ve sürdürülebilirlik odaklı bir girişimci olun, bu da fiziksel ve zihinsel sağlığınıza odaklanmanız gerektiği anlamına gelir. Sağlıklı beslenin, sık egzersiz yapın ve haftada birkaç kez kendinize zaman ayırın.

  1. Başarıya giden yol uzun olabilir.

İşinizi kurduğunuzda, rüyalar boldur. Sadece geceleri de rüya görmüyorsun. Gün boyunca, milyonlarca dolar kazanmanın ya da dahi düzeyindeki çalışanlardan oluşan bir ekip oluşturmanın nasıl bir şey olduğunu dikkatlice merak ediyorsundur.

Ve elbette, bazı işletmeler için bu hayal, bir gerçek! Sıfırdan bir şirket kurmak zaman ve iş gerektirir. Bazen mükemmel bir fırtına olur ve her şey daha hızlı ilerler, ancak uzun vadeye de odaklanın.

Bazen, gerçeklik çok daha sıkıcı, ama aynı zamanda çok daha muhtemeldir. Girişimcilik hakkında öğrendiğim bir şey varsa, seyahatin tadını çıkarmanız gerekir. Eğer seviyorsan, başaracaksın.

Ders: Yolculuğunuzda sabırlı olun. Kendinizi veya şirketinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Ve kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Girişimcilik, şimdiye kadar yaşadığım en harika şey ama aynı zamanda en değişken olanı olabilir. Yolculuğuna sarıl ve onu kucakla!

Girişimci yolculuğunuz boyunca pek çok beklenmedik dönüşler yaşayacaksınız. Ortaklardan veya müşterilerden davalara maruz kalabilirsiniz, aynı gün içinde para toplayabilir ve hepsini kaybedebilir, satışlarınızı büyütebilir veya iflas edebilirsiniz.

Neyse ki, zaten halihazırda ve bunu yapan insanlardan bunları öğrenebilirsiniz. Başarılı girişimciler, gitmek istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olmak için yol gösterici ışığınız olarak hareket edecektir. Akıl hocalarınızı bulun, kitap okuyun ve ağ kurun. Yukarıdaki dört noktayı hatırlayarak başarıya giden yolu düzene sokacak ve çoğu başarılı girişimcinin zor yoldan öğrenmesi gereken derslerden bir kaçını atlayacaksınız.