Gerçek bir girişimciyi diğerlerinden ayıran şey, iş hakkında farklı bir düşünme biçimidir. Girişimci bakış açısı farklıdır. Girişimci olmak, sadece bir iş kurmaktan daha fazlasıdır. Sadece basit konuları değil, işinin teknik konularını farklı yapmayı hayal eder. Değer yaratır. İşinde bir problem çözer. Nasıl mı?

Diğer bir deyişle, alanınızın sadece basit çalışmalarını seven ve bunu bir başkasına teslim etmekten perişan bir teknisyenseniz girişimcilik damarınız eksik demektir. Satış sistemleri, işe alma sistemleri, bütçeleri ve müşteri analizi konusunda kendinizi daha da sefil hissediyorsanız, o zaman sevdiğiniz işi yapmaya devam edin. Ama girişimci olmaya çalışmayın. Çünkü girişimcilik sadece sevdiğiniz işi yapmak demek değildir.

Liderlikte Tutumun Etkisi Nedir? >>

Gerçek Girişimcileri Ayıran 6 Nokta

Çünkü bir girişimcinin iş kurma tutkusu vardır, bu işletmelerin teknik işlerini de yapma tutkusu vardır.

Gerçek girişimcileri ayıran noktalar bulunmaktadır. Bir girişimci sadece sevdiği işi yapmakla kalmaz. Bir soruna çözüm aradığı için girişimcilik yapmaktadır. Sıradan insanlardan farklı düşünürler. Olaylara başka perspektiflerden bakabilirler. İşte bu nedenle gerçek girişimcileri ayıran noktalar bulunmaktadır. Çünkü bir girişimcinin iş kurma tutkusu vardır, bu işletmelerin teknik işlerini de yapma tutkusu vardır.

Stratejik Düşünme Becerilerinizi 5 Adımda Geliştirin >>

Teknisyen Bakış Açısı Ve Girişimci Bakış Açısı

Kendileri için işe giren ve bu nedenle de girişimci olduklarına inanan çoğu insan, gerçek bir girişimci bakış açısına sahip olmadıkları için, işleri ile mücadele etmeye mahkumdur. Teknisyen bakış açısına sahiptirler. Teknisyenin bakış açısı ile girişimci bakış açısı arasındaki farkı nasıl anlayabilirsiniz? İşte altı adım:

 1. Girişimci perspektifi şu soruyu sorar: “Bir işletme nasıl işlemeli?” Öte yandan, Teknisyenin Perspektifi sorar: “Yapılması gereken iş nedir?”
 2. Girişimci bakış açısı, işletmeyi müşteri ve diğer paydaşlar için karla sonuçlanan dışa yönelik sonuçlar üretme sistemi olarak görür. Teknisyenin perspektifi, işi, kendi kişisel tatminine yönelik, gelirle sonuçlanan, içe yönelik sonuçlar üreten bir yer olarak görür.
 3. Girişimci perspektif, iyi tanımlanmış bir geleceğin resmiyle başlar ve ardından bu resme uyması için bugünü değiştirmeye çalışır. Teknisyenin bakış açısı şimdiki zamanla başlar, geleceği belirsiz olarak görür ve geleceği şimdiki gibi tutmayı umar.
 4. Girişimci bakış açısı, önce işi bütünüyle tasavvur eder ve sonra parçaları buradan çıkarır. Teknisyenin bakış açısı, işi önce kendi parçalarında görür ve sonra bir bütün oluşturacak şekilde bir araya getirir.
 5. Girişimci perspektifi, dünyanın bütünleşmiş bir bir vizyonudur. Teknisyenin perspektifi parçalanmış bir vizyondur.
 6. Girişimcilik perspektifinde, günümüz dünyası, girişimcinin vizyonuna göre modellenmiştir. Teknisyenin perspektifinde gelecek, günümüz dünyasından sonra modellenmiştir.

Girişimci perspektif, büyük veya büyüyen bir işin yaratılması için kesinlikle gereklidir. Teknisyenin perspektifi tam tersini üretir. İş tek başına yapılır. Daha yüksek bir amaç veya anlam yoktur. İşin gittiği noktaya bağlanan gelecek için herhangi bir vizyon olmaksızın tek başına yapıldığı bir yerdir.

Bir iş kurmayı planlıyorsanız ve bu işletmenin başarılı olma umudu olmasını istiyorsanız, işinize gerçek bir girişimci bakış açısından yaklaştığınızdan emin olun.

Motivasyon İçin Michael Jordan Sözleri >>

Genç milyonerler arasındaki ortak özellikleri biliyor musunuz? Bazı insanlar emeklilikle milyoner statüsüne ulaşma umuduyla hayatları boyunca sıkı çalışır, cimrilik eder ve biriktirir. Milyoner olmak eskiden ileri yaşlardan önce mümkün değildi. Ancak günümüzde, çocuk sayılabilecek yaşlardan itibaren milyoner olan birçok insan bulunmaktadır.

Milyoner eşiğini orta yaşa gelmeden, 30 yaşın altında geçenler için başarının sırrı nedir? Görünüşe göre onları ayıran bazı özellikler var ve şans onlardan biri değil.

30 Yaşın Altındaki Milyonerlerde Ortak Olan 8 Özellik

Gençken, bir fırsatı büyütmek için gerekenlere sahip olabileceğinizi düşünüyor musunuz? 30 yaşın altındaki milyonerlerin 8 ortak özelliğini ve bunları kendiniz için nasıl geliştirebileceğinizi okuyun.

 1. Büyük hayaller kurar, sonra hareket ederler.

Genç milyonerler - Kendilerini büyük hayaller kurmak için özgür bırakırlar  - dünyaya yeni bir ışıkla bakmak ve olayların nasıl farklı, daha iyi, daha parlak olabileceğini görmek için.

Erken yaşlarda milyoner olanların, bir aciliyet duygusu var. Kendilerini büyük hayaller kurmak için özgür bırakırlar  – dünyaya yeni bir ışıkla bakmak ve olayların nasıl farklı, daha iyi, daha parlak olabileceğini görmek için. Ve sonra bu vizyonun peşine düşerler. “Bir gün” olmasını beklemiyorlar; fırsatları yakalarlar ve hedeflerine ulaşırlar.

Büyük bir hayalin olması, başarıya giden ilk adımdır. O zaman oraya ulaşmak için bir strateji geliştirmeniz gerekir. Hedeflerinize doğru ilerlemeye devam edin. Sebat, hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin anahtarıdır.

 1. Mentor ararlar.

Genç milyonerler, her şeyi bilmediklerini bilecek kadar zekiler. Deneyimde çok değerli olduğunu kabul ederler – “orada bulunmuş, bunu yapmış” olmanın getirdiği türden. Egolarını bir kenara bırakırlar ve boşlukları doldurmanın bir yolu olarak akıl hocalığı ararlar ve ileride yatan şüphelerden bazılarından kaçınırlar.

İyi bir akıl hocası size rehberlik etmek, içgörüler paylaşmak ve bakış açıları sunmak, iniş ve çıkışlarda sizi görmek için var. Kitaplarda bulamadığınız kişisel deneyim ve bilgileri paylaşabilirler. Mentorluk, gelecek vaat eden birçok genç girişimcinin karar verme ve finansmanı yönetme gibi zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olan önemli bir unsurdur.

Mentorlar aynı zamanda danışanlarının önemli bağlantılar kurmasına yardımcı olabilir ve fırsat çarkını yağlayabilir. Ancak bir mentorun sunabileceklerinden yararlanmak her bireyin kendisine kalmıştır.

 1. Sezgisel ve yaratıcıdırlar.

Genç Milyonerler - Çılgınca başarılı genç milyonerler genellikle rasyonel beyinleri kadar sezgilerine de güvenirler.

Çılgınca başarılı genç milyonerler genellikle rasyonel beyinleri kadar sezgilerine de güvenirler. İster yaratıcı bir önsezi ister içgüdü olarak adlandırın, onlar bir şey hakkında bir fikir edinir ve onunla birlikte hareket ederler. Genç milyonerler, iç seslerinin onlara verdiği ipuçlarına dikkat ediyor ve bu bilimsel anlamda mantıklı çıkıyor.

Bilişsel bilim bize birçok girişimci keşif ve kararın büyük ölçüde bilinçsizce alındığını söyler. Bu durumlarda, duygular rasyonel anlayıştan önce gelir. Genç milyonerler bu ilham anlarına güvenmeyi ve yaratıcı sezgilerini izlemeyi öğrenirler. Daha sonra bu sezgileri gelecekteki girişimlerine rehberlik edebilecek daha geniş stratejik planlara dönüştürmek için çalışırlar.

Dünyanın En Başarılı Girişimcileri Tecrübelerini Paylaşıyor >>

 1. Kendi rotalarını belirlerler ve arkalarına bakmazlar.

Genç yaşta milyoner statüsüne ulaşanlar, kolay yolu seçen insanlar değildir. Kendi rotalarını kendileri belirlerler. Değişimi kucaklıyorlar. Başkalarının onlar hakkında ne düşündüğünü merak etmektense hayallerinin peşinden koşmayı tercih ederler ve kendilerini diğer insanların vizyonlarıyla sınırlamayı kesinlikle reddederler. Kendi hayatlarını, kendi kurallarına göre yaşamaya kararlıdırlar ve diğer insanların onlar hakkındaki görüşleri hakkında endişelenerek zaman kaybetmezler.

Ama bu hepsinin pislik olduğu anlamına gelmez. Genç milyonerler doğaları gereği bağımsız olma eğilimindeyken, çoğu aynı zamanda çekici ve arkadaş canlısıdır. Ne de olsa, insanlar size yardım etmeden uzun vadede başarılı olmak neredeyse imkansız.

 1. Bilgi üzerinde gelişirler.

Genç Milyonerler - Bu atasözünü unutmayın, bilgi güçtür.

Genç milyonerlerin tümü geleneksel bir eğitime sahip değildir, ancak hepsinin öğrenme arzusu ve bilgi tutkusu vardır. Bu atasözünü unutmayın, bilgi güçtür. Herhangi bir yaşta milyoner olmak istiyorsanız, kendini adama ve öğrenme sevgisi bir zorunluluktur ve bu statüyü yaşamın erken dönemlerinde elde etmek istiyorsanız özellikle önemlidir. Genç bir milyoner olmayı umuyorsanız, her gün en az 30 dakika okuma alışkanlığı geliştirmelisiniz.

Bu, entelektüel kaslarınızı esnetmenize, zihninizi zinde tutmanıza ve yaratıcılık ve yenilik için yakıt sağlamanıza yardımcı olacaktır. Önemli olan, ihtiyacınız olan bilgiyi edindiğinizden emin olmak için okuma zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmaktır. Bilgi tabanınızı artıran ve size yeni bakış açıları veren kitaplar, makaleler ve diğer materyalleri seçtiğinizden emin olun.

Sürekli olarak yetenekleri yükseltmeniz ve yeni beceriler öğrenmeniz gerekiyor. Alanınızı ve işinizi etkileyen tüm alanlarda güncel ve kapsamlı bir şekilde kalmak da önemlidir. Bunu yapmak, fikirler arasında önemli bağlantılar kurmanıza yardımcı olacak ve sizi başarıya götürecek bir avantaj sağlayacaktır.

Yeni Bir Bakış Açısı Edinmek İçin Okumanız Gereken 10 Kitap >>

 1. Başarısızlığı riske atmaktan korkmazlar.

Başarılı insanlar başarı için doğmazlar. Hayallerine ulaşmak için gerekli deneyimi ve içgörüyü kazanmaları gerekir. Bu içgörü genellikle başarısızlıklar ve başarısızlıklar şeklinde gelir. 30 yaşından önce milyoner statüsüne ulaşmış olan herkes başarısızlığın başarının bir parçası olduğunu anlar. Hayallerinize ulaşmanın yolu, uzun bir deneme yanılma çizgisini de içerir.

Başarısızlık öğrenmek ve büyümek için bir fırsattır. Hiç başarısız olmadıysanız, başarılı olup olmayacağınızı görmek için kendinizi asla oraya koymazsınız. Ve kesin olan bir şey var: hiç kimse güvenli oynayarak 30 yaşın altında kendi kendine milyoner olamaz. Başarısızlıktan korkuyorsanız aşırı temkinli olacaksınız. İşin püf noktası, hesaplanmış riskler almak ve ne zaman içeri gireceğinizi bilmektir.

 1. Para için zaman ticareti yapmazlar.

Genç Milyonerler - Başarılı olmak isteyen biri, o zamanın bir meta olduğunu erkenden anlamalıdır.

Başarılı olmak isteyen biri, o zamanın bir meta olduğunu erkenden anlamalıdır. Aslında, bizim en değerli malımızdır. Zamanınızı doğru bir şekilde yönetmeyi öğrenmezseniz, hiçbir yaşta milyoner olamazsınız. Ancak genç milyonerler, para için zaman ticareti yapmadan tutarlı gelir yaratmaya odaklanmaları gerektiğini anlıyorlar.

Bunlar  stratejik kaldıraç daha dinamik gelir için fırsatlar oluşturmak için kendi yetenek, kaynak ve güç. Başka bir deyişle, maaşlı bir işte çalışarak büyük bir gelir elde etseniz bile, başka birinin çalışanıyken büyük bir servet biriktirmek zordur. Genç milyonerler daha fazla zenginlik yaratmak için sermayelerini (veya diğer insanların başkentlerini) kullanırlar.

Aynı zamanda birden fazla gelir akışı da ararlar. İyi bir fikir gördüklerinde üzerine atlarlar. Daha fazla servet elde etmek için hesaplanmış riskler almaktan korkmazlar.

Yirmili Yaşlar İçin Kişisel Gelişim Hedefleri >>

 1. Güçlü yönlerine odaklanırlar.

Tüm ticaretlerin vekili olmaya çalışmayı unutun. Bir şeyde ustalaşmaya odaklanın. Bunu herkesten daha iyi yapabilirseniz, başarılı olmak için kodu kırmış olursunuz. Tüm genç milyonerler, uzun vadeli başarıya ulaşmak için güçlü yönlerine odaklanmaları gerektiğini bilir.

Hiç kimse iyi olmadığı bir şeyi yapmayı başaramaz. En fazla ortalama olacağınız bir şey için zamanınızı boşa harcamayın. Buna değmez. Onu öldürebileceğinizi bildiğiniz alanlara yüzde 100 odaklanın.

Sonra birbirini tamamlayan harika bir ekip oluşturun. Nihai ürünü dış kaynak kullanın, yetkilendirin ve ardından denetleyin – ancak en güçlü olduğunuz alanlara odaklanın. Büyük hedeflere tik atmak, yeteneklerinizden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Başarılı Bir Kariyer İçin 6 Rehber Adım >>

Tesla Motors ve Space X CEO’su Elon Musk, 2011 yılında Forbes’ın “Amerika’nın 40 yaş ve altı en güçlü 20 CEO’su” listesinde yer aldı. 2013 yılında Fortune tarafından “ Yılın İş Adamı” seçildi. Günümüzde ise dünyanın en zengin insanları arasındaki yerini aldı. Bunlar Elon Musk’ın başarılarından sadece birkaçıdır.

Tüm dünyada adından sıkça söz ettirmeye başlayan, günümüzün dahileri arasında gösterilen Musk, “Mars’ta ölmek istiyorum.” diyerek, insanların vizyonlarını değiştirmeye devam ediyor. İmkansız denilen birçok projeyi emin adımlarla hayata geçiriyor. Bu  büyük dahiden, girişimcilik hakkında öğrenmemiz gereken dersler bulunmaktadır.

Girişimcilerin Elon Musk’tan Öğrenebileceği 8 Ders

Girişimcilerin Elon Musk’tan öğrenebileceği dersler nelerdir? Kendi işini kuran insanların, gerek, motivasyon gerekse inovasyon gibi çeşitli alanlardaki tecrübeleri dinlemeleri, takip etmeleri inanılmaz bir bilgi kaynağı oluşturmaktadır. Şimdi, Elon Musk hayatından neler öğrenebiliriz, bir bakalım:

 1. Büyük Resme Bakın

Tüm Elon Musk girişimleri arasında ortak olan bir şey, erken başlaması ve ilk taşıyıcı avantajını yakalamasıdır.

Birçok genç girişimci kısa vadeli kâr peşinde koşuyor. Elon Musk farklı düşünüyor. İlk girişimlerin % 50’sinin ilk beş yılda hayatta kalamadığını biliyor muydunuz? Bu başarısızlığın arkasındaki temel nedenlerden biri zayıf planlamadır. Genç girişimcilere büyük resmi görmelerini ve uzun vadeli bir plana girmelerini tavsiye ediyor. Bu taktiğin ardından, uzun vadeli başlangıçta hayatta kalma şansını artıracak ve girişimcilere gelişen duruma göre uyum sağlama alanı kazandıracaktır.

Genç Yaşlarda Kendiniz İçin Yapabileceğiniz 10 Yatırım >>

 1. Takipçi Değil, Öncü Olun

Tüm Elon Musk girişimleri arasında ortak olan bir şey, erken başlaması ve ilk taşıyıcı avantajını yakalamasıdır. Genç girişimcilerin bunu yapmasını istiyor. Tesla Motor’un elektrikli arabaları veya X.com çevrimiçi bankacılık çabası olsun, takipçi değil öncüdür. Bu yaklaşımla hiçbir rekabetle karşılaşmak zorunda kalmamış ve girişimcilik dünyasında bir etki yaratmıştır.

 1. Kutudan Çıkın ve Geleneksel Yaklaşımlara Meydan Okuyun

Elon Musk’ı müthiş bir girişimci yapan nedir? Bu sorunun birçok yanıtı olabilir, ancak bunlardan biri kutunun dışında olduğunu düşünüyor ve denenmiş ve test edilmiş yaklaşıma meydan okumaya hazır olmasıdır. Korkusuz ve yenilikçi bir zihniyetle girişimlerinin çoğunu başarıya taşıdı. Eğer başlangıcınızın başlangıç ​​kalabalığı arasında fark edilmesini istiyorsanız, benzersiz bir fikir bulmanız ve engellerden ve koşullardan bağımsız olarak sonuna kadar devam etme cesaretine sahip olmanız zorunludur.

 1. Özel, Yenilikçi Ekipler Oluşturun

En başından beri, Elon Musk büyük şirketlerden çalışanları işe almamıştı. Ancak büyük yağlı özgeçmişleri yerine yetenek ve yenilikçi zihniyet arıyor. Hem Uzay X hem de Tesla, daha az deneyime sahip genç, yetenekli ve yenilikçi mühendisleri işe aldılar ve organizasyon hedeflerine ulaşmak için fedakarlık yapmaya hazır bir ekip oluşturdular.

İş etiği söz konusu olduğunda, ondan daha çok çalışan çok fazla bulamazsınız. Çalışanlarından en yüksek beklentileri belirler ve haftada 100 saat çalışmalarını ister ki bu da endüstri ortalamasının neredeyse iki katından fazladır. Bu aynı zamanda sadece bu çalışanların her şeyi vermeye hazır şirketlerinin bir parçası olabileceği anlamına gelir.

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri >>

 1. Gürültüye Değil, Sinyallere Odaklanmak

Genç girişimcilerin çoğu tanınmaya ve övgüye açtır. Ancak Elon Musk'ın şeyleri tamamen farklı bir şekilde ele alır.

En başarılı girişimciler her zaman odaklanma gücüne vurgu yaparlar. Elon Musk da farklı değil. Genç girişimcilere diğer yönleri yerine ürünlerinizi geliştirmek için para harcamalarını söyler. Ürün geliştirmeye odaklanın ve dikkat dağıtıcı unsurları uzak tutun.

Bütçesinin önemli bir kısmını, “Tesla’da reklam için hiç para harcamadık. Tüm paramızı mümkün olan en iyi arabayı oluşturmak için Ar-Ge, mühendislik, tasarım ve üretime koyduk. Para harcamayı düşündüğümüzde, bunun daha iyi bir ürün yaratıp yaratmayacağını soruyoruz. Değilse, parayı harcamaya devam etmiyoruz. ”

 1. Eleştiri Seçin ve Geliştirin

Genç girişimcilerin çoğu tanınmaya ve övgüye açtır. Ancak Elon Musk’ın şeyleri tamamen farklı bir şekilde ele alır. İfadesi parlak bir şekilde özetliyor: “Tesla Model S hakkında birisiyle konuştuğumda, araba hakkında doğru olanı gerçekten bilmek istemiyordum. Arabada neyin yanlış olduğunu bilmek istiyorum. ”

Övgü ve tanınma da önemlidir. Çünkü güven ve bağlılığı arttırır. Ancak eleştiri size boşlukları düzeltme ve ürününüzü daha iyi hale getirme fırsatı sunar, bu da çok daha önemlidir.

Girişimciler İçin Elon Musk Sözleri >>

 1. Seri Girişimcilik Ayak Parmaklarınızı Daldırma

Elon Musk genç girişimcilerin seri girişimcilikte şanslarını denemelerini istiyor çünkü bu onun için işe yaradı. Doğru yapılırsa, yeni girişimciler için de harikalar yaratabilir. İnternet bankacılığı çözümünü tanıttı ve ödeme yapma şeklimizi değiştirdi ve daha sonra dikkatini uzay endüstrisine odakladı.

NASA için düşük maliyetli uzay aracı ürettikten sonra elektrikli arabalara geçti. Liste uzayıp gidiyor ve genç girişimcilere bir alanda başarıyı kullanma ve farklı alanlarda başarıya dönüştürme becerisi kazandırıyor. Seri girişimcilik çok zor olsa da, ödüller ve öğrenme deneyimi denemeye değer.

 1. Hata Bir Seçenektir

Başarısızlık korkusu insanların girişimci olmak istememelerinin en büyük nedenlerinden biridir. Elon Musk gibi başarılı bir girişimci bile başarısızlıktan korkuyordu, ancak bunu bir seçenek olarak düşünün. Havluya atmak yerine, Elon Musk, başarısızlığı tahmin ederek ve bir acil durum planına sahip olarak üstesinden geldi. Bu formülü Space X için kullandı ve sıcak sulardan çıkarmayı başardı. Asla başarısızlığa yenik düşmedi ve sonunda denemeye devam etti, başarı onun için kapılarını açtı.

Sonuç

Girişimcilik sanatını öğrenmek istiyorsanız, Elon Musk’tan daha iyi kimse yoktur. Her ne kadar onun tavsiyesi alışılmadık olabilir ama gerçekten onun için çalışıyor. Uzun vadeli bir plan hazırlayın ve girişiminizi kalabalığın öne çıkarabilecek benzersiz fikirler bulmak için yenilikçi bir zihniyete sahip olun. Başarınızla meşgul olmak yerine, eleştiri aramak ve sorunları ortadan kaldırmak daha iyidir. Son olarak, başarısızlıktan korkmayın, bununla başa çıkmaya hazır bir acil durum planına sahip olun.

Girişimcilerin Jeff Bezos’tan Öğrenecekleri 8 Ders >>

Dünyanın en başarılı girişimcileri, genç girişimciler için en iyi tavsiyelerini paylaşıyorlar. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos, Jack Ma gibi dünyanın en zengin insanlarının, kendi işini kurmak isteyen insanlara söyleyecekleri var.

Girişimcilerin başarı öyküleri her zaman insanları motive etmiştir. Kendi işini kurmak isteyen gençler, eğer başarılı insanların tavsiyelerine kulak asmazlarsa, daha yolun başında tökezleyeceklerdir. Kanat bile çırpmadan düşebilirler. Bizlere de başarısızlık hikayeleri kalır. Bu nedenle dünyanın en başarılı girişimcilerinin, genç girişimciler için önerilerini bir araya getirdik.

Dünyanın En Başarılı Girişimcilerinin Genç Girişimciler İçin Tavsiyeleri

Dünya çapında yapılan bir araştırmada, küçük işletme yönetimi istatistiklerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var. Bu araştırmaya göre, başlatılan işler ilk beş yıllık dönemde % 50 olarak ayakta kalamayacaklar. Yani %50 ihtimal ile kapanacaklar. Böyle bir durumda, genç girişimciler girişimlerini nasıl başarılı kılabilirler? Bu makalede, müreffeh uzmanlardan bazı önemli girişimci dersleri öğrenerek bu soruya cevap vereceğiz:

1. Bill Gates – Microsoft

Amerikalı yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı olan Bill Gates, yakın zamana kadar dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduruyordu.

Amerikalı yazar, yazılımcı, girişimci, yatırımcı ve iş adamı olan Bill Gates, yakın zamana kadar dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduruyordu. Çoğu girişimci, mutsuz müşterilerle mücadele etme ihtimalinden kaçınır. Ancak Bill Gates onları bir varlık olarak görür. Bill Gates’e göre, “En mutsuz müşterileriniz en büyük öğrenme kaynağınızdır.” Girişiminizin gelişmesini istiyorsanız, hoşnutsuz müşterilerinizin söylediklerine dikkat edin. Bunlar, ürünleriniz ve hizmetlerinizdeki kusurlar hakkında doğru bir şekilde öğrenmeniz için en iyi umudunuzdur. Böylece gelecekte bunları kolayca düzeltebilirsiniz.

Dünyanın En Zengin İnternet Girişimcileri >>

2. Steve Jobs – Apple

Geçtiğimiz yıllarda hayata gözlerini yuman Steve Jobs, kuşkusuz 21. yüz yılın en büyük girişimcilerinden biridir.

Geçtiğimiz yıllarda hayata gözlerini yuman Steve Jobs, kuşkusuz 21. yüz yılın en büyük girişimcilerinden biridir. Kuşağımızın en büyük yenilikçi ustası ve en büyük dehalarından olarak gösterilen Jobs, genç girişimciler için çok sağlam bir tavsiyeye sahiptir.

Steve Jobs her zaman detaylara dikkat etti. Kaliteyi her zaman, niceliğin üstüne koydu. Genç girişimcilerin başarı elde etmek için şu örneğini takip etmelerini istiyor. “Kalite nicelikten çok daha iyidir.” dediğinde sözleri parlak bir şekilde tüm olayı özetliyor. Bunun dışında Steve Jobs’tan girişiminizi bir sonraki seviyeye taşımanıza yardımcı olabilecek, birçok girişimci dersi de alabilirsiniz.

Her Gencin Para Hakkında Bilmesi Gereken 5 Şey >>

3. Mark Zuckerberg – Facebook

En başarılı genç girişimcilerden biri olan Mark Zukerberg'in “Hızlı hareket et ve hata yap.” tavsiyesi kesinlikle sizi şaşırtacak.

En başarılı genç girişimcilerden biri olan Mark Zukerberg‘in “Hızlı hareket et ve hata yap.” tavsiyesi kesinlikle sizi şaşırtacak. Startup School’da amacını şöyle açıklıyor: “Çoğu şirket çok yavaş hareket ederek ve çok hassas olmaya çalışarak berbat duruma düşüyorlar. Hızlı hareket ettiğinizde veya yavaş hareket ettiğinizde, eşit hatalar yapacaksınız. Dengenizi kurmaya özen gösterin.”

Facebook paydaşlarına yazdığı mektuplardan birinde, “Hızlı hareket etmek daha fazla şey geliştirmemizi ve daha hızlı öğrenmemizi sağlıyor. Bir sözümüz var: “Hızlı hareket et ve bir şeyleri kır.” Fikir şu ki, hiçbir şeyi kırmazsanız, muhtemelen yeterince hızlı hareket etmiyorsunuzdur.” Bu nedenle hızlı hareket edin ve bir şeyleri kırmaya başlayın.

Genç Girişimciler Nasıl Güçlü Bir Başlangıç Yapabilirler? >>

4. Jeff Bezos – Amazon

Jeff Bezos, dünyanın en zengin adamı olarak, Bill Gates'in yerini aldı.

Jeff Bezos , Amazon’un CEO’su olarak bilinmesine rağmen, havacılıktan gazeteye kadar birçok başka işletmesi de var. Jeff Bezos, dünyanın en zengin adamı olarak, Bill Gates’in yerini aldı. Başarısının arkasındaki sır, müşterilerini her şeyin üstünde tutma yeteneğidir. Sözleri aynı zamanda yaklaşımını da yansıtıyor: “En önemli şey saplantılı bir şekilde müşterilere odaklanmak. Hedefimiz dünyanın en müşteri merkezli şirketi olmak.” Genç girişimciler tavsiyesine odaklanırsa, başarı kapılarını da sonuna kadar açacaklardır.

Yirmili Yaşlardaki Gençlere Tavsiyeler >>

5. Richard Branson – Virgin Group

Virgin Group'un kurucusu Richard Branson'un kanatları altında 400'den fazla şirket var.

Virgin Group’un kurucusu Richard Branson‘un kanatları altında 400’den fazla şirket var. Havayollarından plak mağazalarına kadar Space Travel gibi iddialı iş girişimlerine kadar çeşitli işletmelerle dünyanın en çeşitli iş portföylerinden birine sahiptir. Ona göre, İş fırsatları otobüs gibidir; her zaman başka bir tane daha gelir.” Genç girişimcilerin iş portföylerini olabildiğince çeşitli tutmasını ve her zaman büyük iş fırsatlarına dikkat etmesini istiyor.

Başarılı Girişimcilerden Gençlere Kariyer İçin Tavsiyeler >>

6. Mark Cuban – Milyarder İş Adamı

Adına geniş bir şirket yelpazesi olan bir başka girişimci de Mark Cuban.

Adına geniş bir şirket yelpazesi olan bir başka girişimci de Mark Cuban. ABC Shark Tank gerçeklik şovunda yatırımcı olmasının yanı sıra, NBA’nin Dallas Mavericks ekibi, Landmark Tiyatrosu ve Magnolia Pictures’ın ortaklarındandır. CreativeLive ile yaptığı bir röportajda, tomurcuklanan girişimcilere, “Hem sevdiğiniz hem de iyi olduğunuz bir şey seçin.” tavsiyesinde bulunmuştur.

Genç Yaşlarda Geleceğiniz İçin Yapabileceğiniz 10 Yatırım >>

7. Tony Robbins – Yazar, Girişimci

Tony Robbins en çok satan kitapları ile ünlüdür.

Tony Robbins en çok satan kitapları ile ünlüdür. Aynı zamanda bir girişimci, hayırseverdir. Ve ayrıca en iyi iş ve yaşam stratejistlerinden biridir. Bu sizin için yeterince iyi değilse şu özelliklerini de bilmelisiniz; Örgütsel geri dönüş, liderlik psikolojisi ve müzakere sanatında da uzmandır. Hayatı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Konumuza geri dönecek olursak, Anthony Robbins’e göre,“İş başarısı, % 80 psikoloji ve % 20 mekaniktir.” Onun tavsiyesi, genç girişimcilerin amaçlarına ulaşmak için güçlü ve zayıf yönleri, hedefleri ve stratejileri hakkında net olmaları gerektiğidir.

Networking Nedir? Nasıl Yapılır? >>

8. Arianna Huffington – Thrive Global

Arianna Huffington, ünlü çevrimiçi haber ve yayın platformu Huffington Post'un kurucularından ve en çok satan kitap olan “Uyku Devrimi”nin yazarıdır.

Arianna Huffington, ünlü çevrimiçi haber ve yayın platformu Huffington Post’un kurucularından ve en çok satan kitap olan “Uyku Devrimi”nin yazarıdır. Kısa bir süre önce hayalini kurduğu Thrive Global’i sürdürmek için Huffington Post Şefi’nde Editör olarak görev aldı. Amacı, bu dünyayı stressiz hale getirmek için atölye çalışmaları ve eğitimler yapmaktır. Genç girişimcilere, “ İşinize muhalif olanlarla başa çıkmak ve sebat etmek için ürününüze gerçekten inanmanız gerekiyor.” diyor.

Komik Ve Anlamlı Karikatürler – Değişim Gerekli Midir? >>

9. Henry Ford – Ford Motor Company

Henry Martin Ford, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcileri arasındadır.

Henry Martin Ford, dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı girişimcileri arasındadır. En başarılı girişimciler bile bir noktada hata yapmışlardır. Ancak gelecekte bu hatalardan kaçınmak için yine bu hatalardan ders aldılar. Henry Ford bunlardan biri. Güvenilir danışmanını, hatta diğer araçların popülerlik kazandığını uyaran oğlunu dinlememe hatasını yaptı. Başkalarının geri bildirimlerine dikkat etmemek Ford Şirketi’nin duruşunu vurdu. Ünlü sözü olan, Bir hata bulma; bir çözüm bul.”, başarının formülü olduğu kanıtlandı. Genç girişimcilere bu altın kuralı takip etmelerini ve sorunlardan şikayet etmek yerine çözüm ve alternatifler bulmalarını önermektedir.

İnsanların Servet Sahibi Olamamasının 30 Nedeni >>

10. Jack Ma – Alibaba Group

Alibaba Group'un kurucusu Jack Ma, E-ticaret, online para transferleri ve online alışveriş alanlarında uzmanlaşmış bir şirketler grubuna sahiptir.

Alibaba Group’un kurucusu Jack Ma, E-ticaret, online para transferleri ve online alışveriş alanlarında uzmanlaşmış bir şirketler grubuna sahiptir. İlk hayatı akademik ve kariyer başarısızlıklarıyla doluydu. Okulda matematikte çok kötüydü. Harvard tarafından 10 kez reddedildi.

Hikaye burada bitmedi; birçok röportajda belirttiği üzere, iş görüşmelerinde reddedildi. Ancak bunlar kararlılığını kırmak için yeterli değildi. “Asla ölme tutumu”, tüm sıkıntıların üstesinden gelmesine ve onu paçavralardan zenginliğe götüren başarı merdivenine tırmanmasına yardımcı oldu. Tomurcuklanan girişimlere tavsiyesi: “ Asla pes etmeyin. Bugün zor, yarın daha da zor olacak. Ama yarından sonraki gün güneş doğacak.”

Alınacak önemli derler

Girişimcilik dünyasına yeni adım atan genç girişimciler için, başarılı kodamanlardan öğrenmek hayat kurtarıcıdır. Onları tuzağa düşmekten ve girişimcilik başlangıçlarında olumsuz bir yansıma yaratacak maliyetli hatalar yapmaktan kurtarabilir. Sevdiğiniz şeyi yapın ve ürününüzü o kadar iyi hale getirin ki başlangıçta ona karşı olan insanlar en büyük takipçileriniz haline gelsin. Mutsuz müşterilerinizi dinleyin ve sorunlarına çözüm bulun. Miktar yerine kaliteye odaklanın ve başarılı olmak için asla ölme tutumuna sahip olun.

Genç Girişimcilere Networking Başarısı İçin 5 Öneri >>

Kaynak; Wikipedia

Girişimcilik üzerine söylenmiş muhteşem sözler nelerdir? Elon Musk, Bill Gates, Warren Buffett, James Cook, Seth Godin ve başarılı bir çok girişimcinin sözleri. Okuduğunuz zaman, motivasyonunuzu arşa çıkaracak, bakış açınızı değiştirecek bu sözleri gelin birlikte inceleyelim.

Girişimcilik, genelde insanların öcü olarak baktığı fakat insanlara, başarısız olmak seçeneğinin yanında, hayatının iplerini de eline alma imkanı sağlayan olgudur. Girişimcilik, deneyip bırakmakla ilgili değildir. Girişimcilik, hayatın her alanı ile ilgilidir.

Girişimcilik Üzerine Söylenmiş 19 Muhteşem Söz

Çevremiz tarafından çocukluğumuzdan bu yana bize öğretilen şeyler genelde, okuyup sigortalı bir iş bulmak veya memur olmak üzerinedir. Peki girişimcilik neden hiç öğretilmedi neredeyse %99’umuza? Çünkü çevremizde de girişimcilik ile ilgilenen kimse yoktu.

Dünyanın en önde gelen kişilerinin, Aristotales’ten Brian Tracy‘ye, James Cook’tan Elon Musk’a kadar bir çok başarılı insanın, hayat tecrübelerinden dökülen bu sözler umarız sizlere biraz olsun ışık olur.

İşte girişimcilik üzerine söylenmiş 19 muhteşem söz;

“Korkak eylemler korkak insanlar, cesur eylemler de cesur insanlar yaratır.” – Aristotales

 

“Yaşamınız ve işiniz, ancak siz iyiye gidiyorsanız, iyiye gider.” – Brian Tracy

 

“Hayattaki sıradan şeyleri sıradışı bir şekilde yaptığınızda, dünyanın dikkatini çekeceksiniz.”  – George Washington

“Hayattaki sıradan şeyleri sıradışı bir şekilde yaptığınızda, dünyanın dikkatini çekeceksiniz.” George Washington

 

“Sevdiğiniz şeyi yapın, gerekli kaynaklar sonra gelecektir.” – Peter McWilliams

 

“Bu dünyada yol alan kişiler, ayağa kalkıp istedikleri koşulları arayan ve bulamadıklarında yaratan insanlardır.” – George B. Shaw

 

“Zayıf insanlar fırsatları beklerler. Güçlü insanlar ise fırsatları kendileri yaratırlar.” – Og Mandino
“Zayıf insanlar fırsatları beklerler. Güçlü insanlar ise fırsatları kendileri yaratırlar.” - Og Mandino

 

“Eğer biz imkansızı yapmazsak, olanaksız ile karşı karşıya kalacağız.” – Murray Bookchin

 

“Açıkça ve net bir şekilde söyleyemiyorsanız, sessiz olun ve yapana kadar üzerinde çalışmaya devam edin.” – Karl Popper

 

“Zorlukları aşmanın tek yolu, yeni girişimlerde bulunmaktır.” – Goethe

 

“İşte başarılı olmak için, müşterinin çıkarlarını kendinizinkinin önüne koyun.” – James Cook

 

Daha Başarılı Olmak İstiyorsanız Bu Kurala Uymalısınız >>

“Şans, sadece sabırla çalışan ve azimle güç sarf etmeyi sürdüren kişilerin zihinlerinde buluş olarak belirir.” – Louis Pasteur

 

 

“Ürünleriniz için müşteriler bulmayın, müşterileriniz için ürünler bulun.”  – Seth Godin

 

“Onun gerçekleşmesini izleyebilir ya da bir parçası olabilirim.” – Elon Musk
“Onun gerçekleşmesini izleyebilir ya da bir parçası olabilirim.” - Elon Musk

 

“Başarı, hareket halinde olmakla bağlantılıdır. Başarılı insanlar hareket halinde olmaya devam ediyorlar. Hatalar yapıyorlar; ama vazgeçmiyorlar.” – Conrad Hilton

İnancınızı Artıracak Kararlılık Sözleri >>

“Risk, ne yaptığınızı bilmediğiniz zaman geçerlidir.” – Warren Buffett

 

“Bugün diğer insanların yapmadıklarını yapacağım; böylece yarın diğer insanların yapamadıklarını yapabilirim.” – Randy Gage

“Bugün diğer insanların yapmadıklarını yapacağım; böylece yarın diğer insanların yapamadıklarını yapabilirim.” - Randy Gage

 

 

“Sonuçlar, problemleri çözerek değil, fırsatları değerlendirerek elde edilir.” – Peter Drucker

 

“Unutma, fırsat ne kadar büyükse, onu görenler o kadar az olur.” – James Cook

 

“Eğer aşk olmadan çalışırsanız, bir köle gibi çalışıyorsunuzdur. Aşkla çalıştığınız zaman, bir imparator gibi çalışırsınız. İşiniz eğlencenizdir.” – Osho
Aşkla çalıştığınız zaman, bir imparator gibi çalışırsınız. İşiniz eğlencenizdir.” - Osho

Warren Buffett Hayat Hikayesi – Warren Buffett Sözleri >>

Girişimci olmak çok özgür ve heyecan vericidir. Ancak insanların görmediği arka planda çok çalışkan olmak ve fedakarlık yapmak vardır. Sadece bir girişimci olmak istemek her zaman başarıya dönüşmez. Kendinizde mutlaka geliştirmeniz gereken beceriler de bulacaksınız. Bu konularda hem öğrenmeli hem de bunları uygulamalısınız.

“Bir işi öğrenmenin en iyi yolu, pratik yapmaktır.”

Başarılı Bir Girişimci Olmanın 20 Anahtar Yolu

Başarılı bir girişimci olmak için bir çok yol vardır.

Başarılı bir girişimci olmak için bir çok yol vardır. Algılarınızı açtığınız ölçüde bu yollardan bir çoğunu görebileceksiniz. Bir işe başlamanın sizi başarıya götüreceğini düşünmeyin. Aksine, başlamak değil, süreklilik sizi başarıya götürecektir. Girişimci olan veya dalmaya hazır olanlara, başarılı olmanız için öğrenmeniz, geliştirmeniz ve ustalaşmanız gereken bazı faktörler;

İşinizde Çöküş Yaşadığınızda Tekrar Nasıl Ayağa Kalkarsınız? >>

Başarılı Bir İş Kurmak Kolay Mıdır? >>

Bu faktörleri öğrenirken, geliştirirken ve yönetirken deneme yanılma süreci olacaktır. Yerel olarak başlayın ve sadık müşterilere dayanarak inşa edin. Markanızın ustası olun, bir destekçi ve müşteri ağı kurun. Müşterilerinizin işinizle ilgili sorunları çözmesine yardımcı olma konusunda, mükemmel olun. İşte başarınız! Bol Kazançlar…

Kadın Girişimciler İçin İş Fikirleri >>

Bugün network marketing sektöründeki girişimcileri başarıya götürecek 11 adımı paylaşmak istiyoruz. Bu, networkokulu.net’te okumanız gerektiğini düşündüğümüz bir yazı. Herhangi bir yeni veya deneyimli networkerin işlerini doğru şekilde yapmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Doğrudan satış sektörüne girmek isteyen herkesin aklını kurcalayan bir noktadır, başarı süreci. Çünkü kendi işini kurmak eskisi kadar zor bir konu değil. Çok değişik alanlarda, çok daha genç yaşlarda insanlar kendi işlerinin patronu olabiliyor. Bu nedenle özelikle genç girişimcilerin network marketin içerisinde başarıya giden yolu bilmelerinde fayda var.

Yeni Girişimciler İçin Başarıya Giden 11 Adım

Burada network marketinge yeni başlayan girişimcilerin, başarıya giden sürecini kısa ve net bir şekilde göstereceğiz. Daha ayrıntılı yazılarımıza linklerden ulaşabilirsiniz. Bu sektör içerisinde insanların yönlerini bulabilmeleri için bir deniz feneri misali yerimizdeyiz. Sektör içerisinde aklınıza takılan konular hakkında yüzlerce makalemize ulaşabilirsiniz. İşte yeni girişimcileri başarıya götüren 11 adım:

Doğru Network Marketing Şirketi Nasıl Bulunur?

Her şey çalışmak için doğru network marketing şirketi bularak başlar.

Her şey çalışmak için doğru network marketing şirketi bularak başlar. Farklı şirketler farklı insanlar için en iyi sonucu verir. Sektörümüzde birçok büyük şirket olduğu gibi birçok kötü şirket de var. Normal olarak, iyi bir üne ve hakkında heyecanlanabileceğiniz bir ürün grubuna sahip yerleşik bir şirket bulmak istiyorsunuz. Doğru network marketing şirketini nasıl bulacağınızı öğrenin.

Doğru Network Sponsorunu Bulmalısınız

Doğru sponsoru seçmek çok önemlidir. Ciddi, size yardım etmeye istekli, kanıtlanmış bir sicile sahip ve erişilebilir birisinin olmasına dikkat etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Hayır, sponsorunuz işinizi sizin için kurmaz veya sizi başarılı kılmaz, ancak doğru sponsora sahip olmak hayatı sizin için çok daha kolaylaştırabilir. Dürüst olmak gerekirse, ortak olduğunuz sponsorun seçtiğiniz şirketten daha önemli olduğuna inanıyoruz. Bir sponsor seçmeyi öğrenin.

Network Marketingde En Önemli Konu >>

İş Planınızı Nasıl Oluşturmalısınız?

Tüm işletmelerin yazılı bir iş planına ihtiyacı vardır! Network Marketing farklı değil. Bir şirkete kaydolduktan ve bir şirkete katıldıktan sonra, iş planınızı yapmak için birkaç saat harcamanız gerekir. Bu, işinizi kurma sürecini “düşünmenizi” sağlar ve hedefler koymanıza ve bir eylem planı oluşturmanıza yardımcı olur. Tanıdığım her başarılı distribütörün bir iş planı var. Kendi iş planınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

Günlük Çalışma Planınızı Nasıl Oluşturursunuz?

İş planınız tamamlandığında, bir sonraki adım günlük çalışma şeklinizi oluşturmaktır.

İş planınız tamamlandığında, bir sonraki adım günlük çalışma şeklinizi oluşturmaktır. Bu, işinizi kurmak için her gün yapacağınız faaliyetlerin bir listesidir. Hedeflerinize, uygun zamanınıza, pazarlama stratejinize, bütçenize ve yeteneklerinize dayanmaktadır. Günlük çalışma planı olmadan yetenekleriniz mahkûm edilir ve yeterince verim alamazsınız. Bu, akıllıca çalışmanıza ve para kazandıran faaliyetlere odaklanmanıza olanak sağlar. Kendi günlük çalışma planınızı nasıl oluşturacağınızı öğrenin.

 İlk 90 Gününüz Neden Önemli?

İşinizdeki ilk 90 gününüz sizi gerçekten etkileyecek veya kıracak. Herkes 60-90 gün boyunca heyecanlanabilir. Bu, çoğu insanın istifa ettiği zaman dilimidir (ilk heyecanlarını kaybettikten sonra). İlk 90 günde biraz başarı elde etmek büyük bir fark yaratacaktır ve sizi uzun vadeli başarıya yönlendirecektir. Başarının anahtarı doğru başlamaktır! İşinizdeki ilk 90 gününüzde neler yapmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aday Müşteri(prospect) Nasıl Bulunur?

Yeni müşteri adayları işinizin can damarıdır. Tanıdığınız insanlarla konuşarak başlayabilirsiniz, ancak bir noktada sıcak pazarınızı geçmeniz gerekir. Talep üzerine potansiyel müşteri yaratmayı bilmek, öğrenmeniz için çok değerli bir beceridir. İyi bir kazanç sağlamak isteyen herkesin hakim olması bir beceridir. Müşteri adayları oluşturmanın farklı yollarını öğrenin.

Sunum Nasıl Yapılır?

Sunum yapma konusunda usta olmanıza gerek yok.

Sunum yapma konusunda usta olmanıza gerek yok. Ancak bunu sponsorunuz olmadan yapmayı ne kadar çabuk öğrenirseniz o kadar iyi olur. Elbette, üçüncü taraf araçlarını kullanın (eğer varsa). Aksi halde, bir sunumu nasıl doğru şekilde vereceğinizi öğrenmeniz gerekecektir.

Sunumdan Sonra İnsanlar Nasıl Takip Edilir?

İnsanlarla nasıl doğru şekilde takipte kalmayı öğrenmelisiniz. Çoğu kişi hemen ekibinize katılmayacak. Çoğu insanı, katılmadan önce yirmi kez takip etmeniz gerekecektir. En iyi çalışanlarınızdan bazıları sponsorluk için dört yılınızı alacaktır. Bu yazı size doğru yolu nasıl takip edeceğinizi öğretecektir. İnsanları doğru şekilde nasıl takip edeceğinizi keşfedin.

Ekibinizi Nasıl Destekleyebilirsiniz?

Takımınızı desteklemek çok önemlidir. Sponsor olarak büyük bir sorumluluğunuz var. Hayır, kimsenin takımını oluşturmak sizin işin değil, ama yeni insanlarının işe başlamasına yardım etmeniz gerekiyor. Bu gönderi size ekibinizi nasıl doğru şekilde destekleyeceğinizi öğretecektir. Takımınızı nasıl destekleyeceğinizi öğrenin.

Başarı İçin Tahmini Zaman Çizelgesi Hazırlamalısınız

Her türden başarılı bir işletme kurmak zaman alır. Bu hızlı ve kolay olacak bir şey değil. Bu, minimum iki ila beş yıllık bir projedir ve muhtemelen on yıllık bir proje olmaya daha yatkındır. Ağ pazarlamasında başarı için tahmini zaman çizelgenizi öğrenin.

Gerçekçi Beklentiler Oluşturmalısınız

Kuşkusuz, çoğu insan bizim sektörümüzde başarısız olur çünkü işlerinden gerçekçi olmayan beklentileri vardır.

Kuşkusuz, çoğu insan bizim sektörümüzde başarısız olur çünkü işlerinden gerçekçi olmayan beklentileri vardır. İşlerinin kendi başına büyüyeceğini ve anında kar sağlayacağını düşünürler. Gerçek şu ki, tüm işletmelerin büyümesi, beslenmesi ve gelişmesi zaman alıyor. Sektörümüze katılan çoğu insan daha önce hiçbir işletmeye sahip olmadı ve bu nedenle bir işte başarılı olmak için harcamanız gereken çabanın farkında değiller.

Son düşünceler

Umarız bu yazımızdan hoşlanmışsınızdır. Bu sayfayı ekibinizle paylaşmaktan çekinmeyin. Ayrıca, en çok hangi yazıyı yararlı buldunuz? Hangi bilgilerin eksik olduğunu düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi bize bildirmek için aşağıya bir yorum yapın. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Her Networkerin Okuması Gereken Kitaplar – 2 >>

Girişimciler, ürünlerini veya yapacağı organizasyonu, pazarlama konusunda birçok problem yaşıyor. Bu problemlerden biriside yerinde sayma problemidir. Yerinde sayma probleminin ana sebebi pazarlama stratejisi eksikliğidir. Bu nedenle eğer başarılı bir girişim hedefliyorsanız, öncelikle bir plan doğrultusunda hareket edip, stratejilerinizi belirlemelisiniz. Dilerseniz pazarlama stratejileri nelerdir? Kısaca göz atalım.

Pazarlama Planlaması Yapın

Öncelikle bir pazarlama planlaması yapın. Daha sonra, piyasa araştırması yapın ve sektörü inceleyin. Rakibinizi seçin ve analiz etmeye çalışın. Hedef kitlenizi belirleyin. Ürün yelpazenizi geniş tutmaya çalışın. Tüm bunlar pazarlama planlaması aşamasını oluşturuyor. İlk strateji olarak benimsenmelidir.

Pazarlama Araçlarını Etkin Kullanın

Pazarlama alanında etkili olmak için kurumunuza veya kendinize ait bir kartvizit yaptırın. Kartvizitin tasarımına önem verin. Broşürler hazırlayın ve tasarımına önem verin. Ayrıca, dijital ortamda da broşürler hazırlamayı sakın ha ihmal etmeyin. Bilgilerinizin bulunduğu bir web sitesi oluşturun ve içerisindeki bilgilere önem gösterin. Tüm bu işlemleri takip ettiğinizde pazarlama araçları konusunu tamamlamış olacaksınız.

Girişimcinin Gerçek İşi Nedir? >>

İnsan Ağınızı Genişletin

Buradan kasıt çevrenizi genişletmenizdir. Konferanslara katılın, sizden daha küçük işletme sahipleri ile iletişim kurun. Workshoplar planlayın ve gerçekleştirin. Fuarlara katılın ve gözlem yapın. Son olarak sektörünüzdeki iyi şirketlerin, yöneticileri ile aranızı iyi tutmaya çalışın. Tüm bunları yaptığınızda insan ağı meselesini halletmiş olacaksınız.

Reklamlara Önem Verin

Etkili bir pazarlama için reklam konusuna çok özen göstermelisiniz. Radyo, gazetelere, billboardlara, televizyonlara reklam vermeye çalışın. Hedef kitleniz dahilinde yerel gazatelere reklamlar verin. Sosyal medya üzerinden, mutlaka reklamlar verin. Unutmayın ki; kitleye en rahat ulaşabileceğiniz mecra; sosyal medya platformlarıdır.

Doğru sayfalara reklam vererek çok geniş kitlelere ulaşmanız mümkün. Sektörünüz ile ilgili internet sitelerinden reklam alanı alın ve tanıtım yazıları ile kendinizi tanıtmaya çalışın.. Elinizden geleni yapmaya çalışın. Göreceksiniz ki başarıya giden yolun yarısını geçmiş olacaksınız.

Pazarlama Desteği Verin

Pazarlama stratejileri önerilerimizin son sırasında pazarlama desteği yer alıyor. Buradan bahsedilen destek, daha iyi bir pazarlama yapılması için verilen eğitim ve daha iyiye ulaşma çabasıdır.

Mutlaka, pazarlama danışmanlarından destek alın. Halkla ilişkiler alanında profesyonel olan kişilerle çalışın. Daha çok satış için satış koçluğu desteği alın. Tüm işlemlerde kullanacağınız metinler için, profesyonel bir metin yazarından mutlaka destek alın. Bir stajyer ile çalışın ve işlerin aksamamasına özen gösterin.

Pazarlama eğitimleri kullanarak, işinizin en iyisi olmaya çalışın. Ayrıca şirket içinde, kendi düzenlemiş olduğunuz eğitimleri, çalışanlarınıza öğreterek de başarılar elde edebilirsiniz. Çalışan eğitimi odaklı olursanız eğer daha fazla verim alabilirsiniz.

Instagram Üzerinden Satış Yapmak Teknikleri >>

Girişimcilik, özellikle son 10 yılda çokça karşımıza çıkmaya başlamış bir kavram haline gelmiştir. Girişimcilik, meslek midir, değil midir? Konusu tartışılmaya devam etse de, her gün karşımıza çıkan başarılı girişimcilik hikayeleri, özellikle genç nüfusun iştahını kabartmaktadır.

Girişimcilik ne kadar heyecanlı, karlı görünen bir yaklaşım olsa da bir çok işletmenin de başarısız olduğu bir gerçektir. Peki bir girişimci başarısız olmamak adına ne yapmalıdır?

Girişimcinin Gerçek İşi Nedir?

Çoğu işletme başarısız olur. Muhtemelen bunu biliyorsunuz. Ancak asıl mesele “neden çoğu iş başarısız oluyor? İşletmeler çeşitli nedenlerden dolayı başarısız olsalar da, baskın bir neden var. Küçük işletme sahibi iseniz, muhtemelen yanlış işlere odaklanıyorsunuz! Muhtemelen saat başına 100 dolarınızı saatte 10 dolar görev yaparak harcıyorsunuzdur! Umarız durum böyle değildir, ama muhtemelen doğrudur.

Çoğu girişimci sadece yanlış şeylere odaklanır. İşlerinde her şeyi yapmaya çalışmakla o kadar meşguldürler ki, işleri için hiç zaman harcamazlar. Üzülmeyin, genelde yanlış yapılan yer burasıdır zaten.

Profesyonel Satış Elemanlarının 15 Özelliği >>

Telefona cevap vermek, ofisi organize etmek, kitapları tutmak, envanter siparişi vermek ve benzeri diğer görevler önemlidir. Ancak girişimcinin zamanının çoğunu tüketmemeleri gerekir. Aslında, bu görevlerin çoğu derhal devredilebilir veya üretken olmayan bir zamanda yapılabilir. Bu şeyleri ne kadar erken devrederseniz, gerçek işinizi o kadar erken yapacaksınız: işinizi büyütmek, işletmek değil.

Bir girişimcinin asıl işi şunlardır;

potansiyel müşteriler oluşturmak,

Basitçe söylemek gerekirse, şirketi yönetmekle zaman geçirmek için değil, şirketi büyütmekle meşgul olmalılar. Başkan Yardımcınız, asistanınız veya 2. kişi bu şeyleri yapabilir. Veya, bu görevleri yapmak için çalışanlarınızdan veya bağımsız yüklenicilerinizden küçük bir iş gücüne sahip olabilirsiniz. Girişimciyseniz ve küçük işletmenizde zorlanıyorsanız veya istediğiniz sonuçları alamıyorsanız, işte size önerilerimiz;

Şu anda zamanınızı nasıl harcadığınızı değerlendirin.

Yapmanız gereken ilk şey, şu anda zamanınızı nasıl harcadığınızı değerlendirmektir. Gelecek hafta için her gün görevlerinizi takip edin. Ne yaptığınızı, ne zaman yaptığınızı ve ne kadar sürdüğünü yazın. Gelecek hafta için takviminizde herhangi bir değişiklik yapmayın. Haftanın sonunda, şu anda vaktinizi nasıl yönettiğiniz konusunda iyi bir fikriniz olacak. Bu gerçek bir göz açıcı olacak! Acil, ancak zorunlu olmayan işler için çok zaman harcadığınızı muhtemelen keşfedeceksiniz. İşinizi pazarlamak veya tanıtmak için çok az şey yaptığınızı bile keşfedebilirsiniz.

İşiniz Konusunda Nasıl Etkileyici Olursunuz? >>

Zamanınızın en az % 80’ini pazarlama, müşteri edinme ve satışa tahsis edin.

Şu anda zamanınızı nasıl yönettiğinizi öğrendikten sonra, bir şeyleri değiştirmeniz gerekir.

Şu anda zamanınızı nasıl yönettiğinizi öğrendikten sonra, bir şeyleri değiştirmeniz gerekir. Zamanınızın en az% 80’ini aşağıdaki görevlere harcamanızı tavsiye ederiz: potansiyel müşteriler üretmek, yeni müşteriler edinmek, satışları artırmak, takip etmek ve işinizi daha karlı hale getirmenin yollarını aramak. Diğer tüm görevler başkasına devredilmeli veya üretken olmayan saatlerde yapılmalıdır.

Tüm diğer görevleri temsil edin.

Bu önceki adımla el ele gider. Temsilci olmayı ve dış kaynak kullanımını öğrenmelisiniz. Çoğu küçük işletme sahibi bu alanda mücadele eder. Önemli olmayan işlerin çoğunu yapmak için bir çalışanı veya tercihen bağımsız bir kurumu kiralamanızı öneririz. Her ne kadar şu anda bu size biraz paraya mal olsa da, uzun vadede paradan tasarruf etmenizi sağlar ve zamanınızı boşaltır (en değerli varlığınız), böylece 2. adımda tanımlanan görevler üzerinde çalışabilirsiniz.

Güçlü Bir Başlangıç Ekibi Oluşturmak >>

Her gün için 1-2 amaç belirleyin.

Her gün 1-2 büyük hedef belirlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Her gün 1-2 büyük hedef belirlemenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bir kez daha, bu hedefler işinizi büyüten alanlara odaklanmalıdır! Her gün devasa bir “yapılacaklar” listesine ihtiyacınız yok ama odaklanmanız gereken bir şey var.

“Çok fazla şey yapmaya çalışırsan, çok üretken olmazsın. Asıl şeyi asıl şey olarak tut.”

Günlük gelişiminizi izleyin.

Her gün ilerlemenizi izlemeniz gerekir. Gün için sonuçlarınızı, kendiniz için belirlediğiniz hedeflerle karşılaştırmanız gerekir. Bunu ayrıca aylık, üç aylık ve yıllık olarak yapmalısınız. Mücadele ettiğiniz alanları bulursanız, iyileştirmenin yollarını da bulun. Her gün vaktinizi yönetmek ve üretken olmak için biraz daha iyi olmaya çalışın.

Son düşünceler

İşiniz büyük bir başarı yolunda olsun ya da kapatmanın eşiğinde olsun, her zaman gelişebilirsiniz! Girişimci olarak kova seninle dolar. Sonuçta, şirketi büyütmek sizin işiniz. Küçük işletmelerinizi geliştirmenin en hızlı yolu, girişimcinin asıl rolünü öğrenmek ve sonra işinizde çalışmak yerine işinize çalışmak için zamanınızı, enerjinizi ve paranızı odaklamaktır.

Tüm zorunlu olmayan görevleri bir ekip üyesine devredin. Veya bu işleri para kazanma faaliyetlerini yaptıktan SONRA yapın. Tüm zamanınızı katları süpürmek, telefona cevap vermek, envanter sipariş etmek, YouTube veya Facebook’ta gezinmek ya da bir işletmeyi yürütmek için gereken diğer faaliyetlerden herhangi birini harcamakla vakit kaybetmeden işiniz bitecek!

Daha Hızlı Satış Yapmanın 6 İlkesi >>

Başarılı bir iş kurmak, bize yıllardır söylenildiği kadar zor mu? Yoksa kolay mı?

Aslinda başlangıçta yeterince basit görünüyor: inanılmaz bir ürün üretecek, pazarlayacak ve insanlar kredi kartlarını çekerken onları izleyeceksiniz. O zaman insanları görevlerini yerine getirmeleri için işe alacaksın ve CEO rolüne geçeceksin, işlerini takımın yürütecek ve bir martini yudumlayarak Bora Bora’daki sahilde yaşamaya başlayacaksın…

Tabii ki, bir işletme kurmaya çalışırken üç aydan fazla bir süre harcayan herhangi biri, gelişen bir başlangıç için böyle bir hikaye olmadığını bilir. İşin aslı, bir iş kurmak, pek çok beklenmedik bükülme getiriyor – insanlar istifa ediyor, ürünler başarısız oluyor, siz de yanıyorsunuz.

Bu hızlı çarpmaların etkisini azaltmaya yardımcı olmak için, burada en başarılı girişimcilerin zor yoldan öğrendikleri dört ders var..

 1. İlk fikriniz nadiren en iyi fikirdir!!!

Pazarınız tam olarak size ürününüzün korkunç olduğunu söylemek istemediğinden, hiçbir şey söylemiyor, içeriğinizle etkileşime girmiyorlar ve e-posta listenizden aboneliği iptal ediyorlar.

Ve bu iyi. Çoğu zaman, ilk fikriniz en iyi fikrin değil, ancak pazarınızı ve gerçekte neye ihtiyaçları olduğunu anlamak için elinizden gelen her şeyi yaparsanız karlı bir fikre dönüşebilir. İlk seferinde doğru yapmakla ilgili değil, en sonunda doğru şekilde yapmakla ilgili. Yalın bir başlangıcın ne olduğunu kolayca özetleyen Eric Ries’in sözleriyle,

“Kazanmanın tek yolu herkesten daha hızlı öğrenmektir.” – Eric Ries

Ders: Fikirlerinizle evlenmeyin. Önemli olan metriklere odaklanın. Yapım sürecinizden önce ve sırasında her şeyi test edin.

 1. Yanlış kişiyi işe almak, doğru kişiyi beklemekten daha pahalıdır.

Bir amatör girişimci ilk çalışanını işe, genellikle, kişiyi ne kadar sevdiklerini ve onları işe almanın ne kadar ucuz olduğunu önemseyerek alır.

İlk başta böyle kötü bir fikir gibi görünmüyor. Ancak, insanları işe almanın ucuz olduğu veya onlardan hoşlanmanızın berbat bir fikir olduğunu anlamak çok da uzun sürmez. İşinde iyi olan birini daha pahalı olsalar bile işe almazsanız, uzun vadede, pişmanlık getirir. Red Adair;

“İşi yapmak için bir profesyonel kiralamanın pahalı olduğunu düşünüyorsanız, amatör bir işe başlayana kadar bekleyin.”

 1. Akıl sağlığınız, işletmenizin başarısını doğrudan etkiler.

Girişimciliğin karanlık bir yanı vardır – zihinsel sağlık rahatsızlıklarına karışmış bir yanı. İstatistiksel olarak, girişimcilerin depresyon ile mücadelesi iki kat daha fazladır.

Elbette, girişimcilik yaşam tarzının bizleri kimyasal dengesizliklerle çekme eğiliminde olduğunu iddia edebilir, ancak bir işletme kurmanın depresyon, hatta ilgili semptomlar yaratmasının (veya en azından ağırlaştırması) eşit derecede muhtemel olduğunu düşünüyorum.

Ders: Zihinsel ve fiziksel sağlığınız her şeydir ve başarınızın maliyetine değmez. Bu tuzağa düşme. Uzun ömür ve sürdürülebilirlik odaklı bir girişimci olun, bu da fiziksel ve zihinsel sağlığınıza odaklanmanız gerektiği anlamına gelir. Sağlıklı beslenin, sık egzersiz yapın ve haftada birkaç kez kendinize zaman ayırın.

 1. Başarıya giden yol uzun olabilir.

İşinizi kurduğunuzda, rüyalar boldur. Sadece geceleri de rüya görmüyorsun. Gün boyunca, milyonlarca dolar kazanmanın ya da dahi düzeyindeki çalışanlardan oluşan bir ekip oluşturmanın nasıl bir şey olduğunu dikkatlice merak ediyorsundur.

Ve elbette, bazı işletmeler için bu hayal, bir gerçek! Sıfırdan bir şirket kurmak zaman ve iş gerektirir. Bazen mükemmel bir fırtına olur ve her şey daha hızlı ilerler, ancak uzun vadeye de odaklanın.

Bazen, gerçeklik çok daha sıkıcı, ama aynı zamanda çok daha muhtemeldir. Girişimcilik hakkında öğrendiğim bir şey varsa, seyahatin tadını çıkarmanız gerekir. Eğer seviyorsan, başaracaksın.

Ders: Yolculuğunuzda sabırlı olun. Kendinizi veya şirketinizi başkalarıyla karşılaştırmayın. Ve kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanın. Girişimcilik, şimdiye kadar yaşadığım en harika şey ama aynı zamanda en değişken olanı olabilir. Yolculuğuna sarıl ve onu kucakla!

Girişimci yolculuğunuz boyunca pek çok beklenmedik dönüşler yaşayacaksınız. Ortaklardan veya müşterilerden davalara maruz kalabilirsiniz, aynı gün içinde para toplayabilir ve hepsini kaybedebilir, satışlarınızı büyütebilir veya iflas edebilirsiniz.

Neyse ki, zaten halihazırda ve bunu yapan insanlardan bunları öğrenebilirsiniz. Başarılı girişimciler, gitmek istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olmak için yol gösterici ışığınız olarak hareket edecektir. Akıl hocalarınızı bulun, kitap okuyun ve ağ kurun. Yukarıdaki dört noktayı hatırlayarak başarıya giden yolu düzene sokacak ve çoğu başarılı girişimcinin zor yoldan öğrenmesi gereken derslerden bir kaçını atlayacaksınız.