12 yaşındayken bir bilgisayar oyunu oluşturmak ya da ücretli bir staj yapmak için, Elon Musk’ın gittiği yolu izlemediniz mi?

Başarılı Girişimcileri Normal İnsanlardan Ayıran 5 Fark

12 yaşındayken bir bilgisayar oyunu oluşturmak ya da ücretli bir staj yapmak için, Elon Musk’ın gittiği yolu izlemediniz mi? Girişimcilik sadece bir hayalle değil, aynı zamanda onu destekleme motivasyonuyla başlar. Bu destekleyici motivasyon dışarıdan gelmez. Sizin içerinizden gelir. Kalbinizden gelir. Hayallerinizi gerçekleştirmek ve kurucuların saflarına katılmak için inisiyatif almalısınız. Tecrübeler hakkında daha fazla bilgi edinmek için, sizden önce giden başarılı liderlerin hayat hikayelerini okumakta fayda var.

“Girişimcilik bir hayalle başlar, ancak bunu destekleyen motivasyonunuzdur.”

Birçok insan, ünlü girişimcilerin doğuştan bir yetenekle doğduğunu düşünüyor, ancak bu doğru değil. Belki bir girişimci olma arzusu doğuştan gelebilir. Elbette, kendi patronunuz olarak başarılı olabilmek için birkaç temel özellik sergilemeniz gerekir. Sıkı çalışmaktan korkmamak ilkidir. Bir diğeri finansal belirsizliği kaldırabilmektir. Güven, yaratıcılık ve insan becerileri girişimciler için ek şartlardır.

Yine de, en iyi girişimcileri, diğerlerinden ayıran ve daha az tartışılan bazı özellikler var;

Başarısızlık yüzünden ertelenmezler.

“Hayır” kelimesini duymaya alışmak iyi bir şeydir. Ancak girişimciler sadece reddedilmeyi kabul etmiyorlar: Etkili iletişimle üstesinden gelmenin yollarını arıyorlar. Ayrıca, başarısızlığı bir son olarak değil, farklı bir yolu açmanın bir nedeni olarak kabul ediyorlar. Başka bir deyişle, engellere değil olasılıklara odaklıdırlar.

Kalpten, inanarak satarlar.

Vector Marketing dijital strateji yöneticisi Mike Monroe, aklı başında bir vizyonla dolaşıyor. Nereye giderse gitsin, ürünleri yerine şirketinin vizyonundan bahseder. Denenmiş ve doğru bir kavram olarak önerdiği şeyleri değil, fikir satıyor. “Ürünün veya hizmetin müşterinin hayatını nasıl iyileştireceğini ve bu vizyonun satışı nasıl yönlendireceği ile ilgili özel ayrıntıları boyayın” diye açıklıyor.

Tekliflerinizin büyüklüğü hakkında durmadan konuşmak konusunda hata yapmaktan kaçınmayın. Kuşkusuz, işiniz için lider satış elemanı olmanız gerekir, ancak insanların zor bir satıştan nefret ettikleri idrakine katlanmak için arzunuzu yumuşatmanız gerekir. Şirketinizin vizyonunu kolunuza takın. İnsanları çok fazla itmezseniz satışın kapatılmasının çok daha kolay olacağını unutmayın.

Mentorlar ararlar.

Mentorluk girişimciler için çok önemlidir, çünkü mentorlar hayati kaynakları paylaşır ve bağlantıları güçlendirir. Natalie Cofield’ı düşünün. Kariyeri boyunca kendisine rehberlik etmek ve ilham vermek için rehberlere yoğun bir şekilde vakit ve emek harcadı. Şimdi renkli kadın girişimciler için bir rol model olarak görülüyor çünkü bu rolün ne kadar önemli olduğunu fark etti ve bunun dışında bir iş kurdu.

Bir danışman nasıl bulacağınızdan emin değil misiniz? Öncelikle tanıdığınız, şahsen veya çevrimiçi olarak bağlantı kurduğunuz kişilere bakın. LinkedIn, bağlantı kurmak ve yeni arkadaşlar edinmek için harika bir yer. Mentorluklar gayri resmi veya resmi olabilir, ancak başarılı olanların hepsi her iki tarafın da güvenini ve dürüstlüğünü içerir.

Dikkat dağıtıcı şeyleri yasaklarlar.

Kurucular, dikkat dağıtıcılarla dolu sürekli değişen bir ortamda yaşıyorlar. Akıllı olanlar, neyin önemli olduğuna odaklanmayı erken öğrenir ve gerisini kenara iter. Brooklyn merkezli cilt bakım şirketi Mullein & Sparrow’un kurucusu Anit Hora, ürünlerinde eski Hint tıbbı ve Batı herbalizmini dengelediği gibi hayatını dengelemeyi öğrendi. Her toplantı ve ağ oluşturma etkinliğinin değerini dikkatlice değerlendirerek, daha sağlıklı bir iş hayatı deneyimi yaratarak, zamanının kontrolünü elinde tutmayı başarmıştır…

Kuşkusuz bazı günler, beklenmeyen aciliyetlerle dolu olacak. Bununla birlikte, sınırları ne kadar çok ayarlayabilirseniz, yüksek öncelikli hedefleri o kadar iyi başarabilirsiniz.

Amaçlarını yaşarlar.

Yerel kar amacı gütmeyen kuruluşlara çek yazmak, toplum desteğinizin kapsamını genişletiyor mu? Sadaka vermek hakkındaki düşüncelerinizi yeniden inceleme zamanı. Örneğin, eğer göreviniz yerel işletmeleri desteklemekse, yaptığınız her şey amacınızı desteklemelidir.

Girişimci olmak için gerekenlere sahip olamayacağınız konusunda endişeli misiniz? Birkaç temel yapı taşını kaçırıyor olabilirsiniz. Diğer kurucuları öne çıkaran özelliklere bakın ve bunları kendi girişim planınıza ekleyin. Evinize düşündüğünüzden daha erken bir zamanda sahip olabilirsiniz.

Barış BOZ

Barış BOZ

Avukat/Networker/Network Okulu Editörü

Yorum Yap


Network Okulu, Network Marketing'in kapsadığı her konuda sizleri bilgilendirmek ve bu ticareti yapanlara yardımcı olmak için kurulmuştur. Dilerseniz sorularınızı sorabilir, tecrübeli ekibimizden bilgi alabilirsiniz. NetworkOkulu.net adresi hiç bir firmaya ve takıma bağlı olmamakla birlikte tamamen tarafsız bilgi paylaşma platformudur.

Mail Listemize Katılın