Başarının Anahtarı: Hedef Odaklı Olmak

Başarı için çoğu zaman hepimiz hedefler belirleriz. Hedef belirlemekten daha zor olan hedeflerinize odaklanabilmek ve hedefleriniz doğrultusunda çalışmaktır. Peki önemli hedeflerimizi belirledik mi? Bunu anlamanız için birkaç önemli maddeden bahsedeceğiz.

Başarının Anahtarı: Hedef Odaklı Olmak

Geniş Bir Perspektiften Bakın

Önemli hedefler edindiğinizden emin olmak için geri çekilin ve hayatınızı daha geniş bir perspektiften inceleyin. Ulaşmak istediğiniz mutlu sonu düşünün ve oraya nasıl gideceğinizi belirlemek için geriye doğru çalışın.

Örneğin, önümüzdeki beş yıl boyunca kendiniz için hedefler oluşturmak istiyorsanız, bundan beş yıl sonra profesyonel ve kişisel olarak nerede olmak istediğinizi yazın. Hiçbir şeyin seni engellemesine izin verme. Sadece kalemin hareket etmesini sağla ve seni nereye götürdüğünü gör.

Kendinizi işle ilgili olarak nerede görüyorsunuz? Aile hayatın nasıl? Ne tür arkadaşlarınız ve sosyal destek grubunuz var? Hobilerin neler? Sağlığın nasıl?

Ardından, beş yıl içinde başarmak istediklerinize göre, bir yıl sonra nerede olmak istediğinizi kendinize sorun. Cevabı yeterince ayrıntılı olarak yazın, böylece size gerçek gibi görünecektir. O zaman kendinize bundan üç ay sonra nerede olmak istediğinizi sorun. Açık olun.

Peki ya bir ay? Bir hafta? Ana planınıza ulaşmaya daha da yaklaşmak için bu hafta hangi küçük bir hareketi gerçekleştirebilirsiniz?

Bu egzersiz göz korkutucu görünüyorsa, endişelenme. Bu, hayatınızı daha büyük bir resimle hedeflerinizi hizalamak için eğlenceli ve göz alıcı bir yoldur, böylece değerli hayallerinizi ve diğer insanların ajandalarını geçirmek için değerli zamanınızı boşa harcamazsınız.

İç İçe Hedefler Oluşturma

Hedeflerinize ulaşırken eylem öğelerini hedeflerin içlerine yerleştirin.

Hedefleriniz zorlu olabilir ama çok da zorlaştırmayın. Her biri ölçülebilir olmalıdır. “Bir kitap yazmak istiyorum” yazmak yerine, “Günde iki saat haftada dört kez yazmak istiyorum” gibi bir amaç belirlemeye çalışın ve takviminizdeki boşluğu işaretleyin.

Amaçlarınızı pozitifleştirin. “Kokuşmuş işimden ayrılmak istiyorum” yerine, arzu edilen bir kariyerin nasıl olacağını düşünün. “Sanal bir ofiste benzer düşünen insanlarla eğitici oyuncaklar geliştirmek istiyorum” u deneyin ve ardından iş ilanlarınızı açıklayan şirketlere özgeçmişinizi gönderin.

Hedeflerinize alternatif yollar kullanarak, işe yaramazsa, zaten B planına sahip olacaksınız. Başarısızlık ve aksilikler yaşanması normaldir. Bu hedefe yönelik strateji, ne olursa olsun, hayallerinize giden yolda ilerlemenize yardımcı olacaktır.

Değerlerinizi Açıklayın

Hedef belirlemeye başlamadan önce, kendinize gerçekte neye değer verdiğinizi, sormak önemlidir.

Çoğu insanın istediklerini elde edemediğini bilmelisiniz, çünkü başkalarının ne olması gerektiği hakkında fikirlerini oynuyorlar.Bu özlemler materyalden (yeni bir araba gibi) psikolojiye (kendi kendine değer verme), manevi (içsel barış), düşünebileceğiniz hemen hemen her şeye kadar değişebilir. Ne tür bir yaşam kulaklarına müzik olur? Ulaşılamaz veya hatta düpedüz delilik gibi görünmesi önemli değil.

“Zengin ve doyurucu bir yaşam hakkında hayal kurmak için kendinize izin vermek, onu edinmenin ilk adımıdır. Hedeflerinizin ruhunuzla konuştuğundan emin olun.”

İlham Vermek İçin Zaman Kazanın

Hedeflerinizi bir araya getirirken, “Ben” olan yaşamınızdan ilham almak için duruş süresini nasıl bulacağınızı düşünün.

Amerikalılar en uzun çalışma saatlerini koyup ve gelişmiş dünyadaki en kısa ücretli tatil zamanına sahipler. İşimizi yapacak kadar şanslı olan bizler, çalışma haftanıza bir gün daha kattılar, çünkü artık iş e-postalarını ve evden gelen çağrıları kontrol ediyoruz. İş yerinde yapamayacağımız her şeyi çalışma saatleri dışında doldurmaya çalışmamız şaşırtıcı değil.

Araştırmalar, yaratıcı hobilere ve yan projelere dahil olan insanların yaşamda daha mutlu ve geliştiğini gösteriyor Çünkü yeni fikirler üretip kendilerini benzersiz bir şekilde ifade edebiliyorlar. Enerjik ve eğlenceli hissetmek, daha az zamanda daha çok iş yapmak, daha iyi problem çözücüler olmak ve işte daha iyi değerlendirmeler almak.

Hedef odaklı yaşamınızda dengeyi bir öncelik haline getirin. İş günü sona erdikten sonra kendinizi gençleştirmek için bir hobi veya yan proje başlatın. Boyayın, kelime oyunları oynayın ya da yeni bir akşam yemeği tarifi deneyin. Haftada birkaç saat sevdiğiniz bir şeyi yapmak hayatınızı önemli ölçüde iyileştirebilir. Bir gemiyi hafifçe sağa yönlendirmek gibi, zamanla istediğiniz hedefe varacaksınız.

Süper Güçleriniz Etrafında Hedefler Oluşturun

Araştırmalar, insanların doğal güçlerini geliştirdiklerinde, zayıf yönleri üzerinde çalışmaktan daha başarılı olma ihtimalinin olduğunu gösteriyor.

Her birimizin yaşamda kendine özgü bir amacı var. Ancak çoğumuz bunun farkında değiliz, çünkü başkasının kim olmamız gerektiği fikrine uymak için kendimize baskı yapıyoruz. Değişim korkusu ve rahatlık bölgelerimizde kalmak büyümemizi engelliyor. Kalbinizi şarkı söyleten şeyin ne olduğunu öğrenmek istiyorsanız, kendinizi esnetin ve risk alın.

Süper güçlerinizi düzenli olarak dile getirdiğiniz, mesleğiniz, anlamlı bir yan proje, değerli bir neden, dikkatli ebeveynlik, gönüllü çalışma veya ilginizi çeken başka bir şey olsun. Bu hedef odaklı strateji, işte ve evde başarılı olacağınızı garanti eder.

Duygusal Olarak Açın

Hedeflerinizi oluştururken, duygularınız hakkında açabileceğiniz yolları dahil ettiğinizden emin olun. Başkalarıyla barışı sağlamak için duygularını doldurmak yerine gerçek duygularını ifade etme cesaretini gösterin. Gerçekleştirici bir yaşam sürmek için, gerçek duygularınızı gizlemek yerine konuşmaya öncelik vermek ve başkalarıyla dürüst davranmak önemlidir.

Leslie Becker-Phelps;

“Duygularınızı tanımlamakla (örneğin, kızgın, incinmiş) ve sizi bu şekilde hissetmenizi tetikleyen şeyi ayırtetmelisiniz.”

Duygularını anlamaya çalışmanızı ve onlara şefkat göstermenizi tavsiye ediyor. Sakin olduğunuzda, sizi üzen kişiyi anlamaya çalışın. Duyguları neler? Onları ne tetikledi ? Bu, kendinize ve diğer kişiye saygı duymanıza ve bakım vermenize yardımcı olacaktır.

Konuşmanız gereken biri veya çözmek istediğiniz bir durum varsa, duygularınızı onurlandırın. Bir mektup yazmayı, telefon görüşmesi yapmayı veya yıllarca görmediğiniz birisini ziyaret etmeyi hedef listenize ekleyin. Size zarar veren birisiyle yüzleşiyorsanız güvenli bir ortamda buluşmayı unutmayın. Gördüğün gibi gerçeği söyle ve nazik olmaya çalış.

Beslenme Mutluluğu

Hedefe yönelik ve yaşamda başarılı olmak için, mutluluk veren insanları ve etkinlikleri besleyin. İnsanların sizi ve kendilerini mutlu etmelerine izin verin. Ama günümüz insanları bunun yerine, mutsuz, memnuniyetsiz bir yaşamı seçtiler.

İşinizden hoşlanmıyorsanız, maaşınızı amacınıza uygun hale getiren yeni bir pozisyon aramayı hedefleyin.

  • Girişimcilik konusunda istekliyseniz, projenizi sevdiğiniz bir işe dönüştürmeyi düşünün.
  • Birden fazla tutkunuz varsa, bir kariyer yapmayı düşünün (örneğin, metin yazarı/kodlayıcı/kariyer koçu).
  • Forbes Magazine’e göre , birçok şirket yan meslekleri işe almada asıl mesleklerinden farklı olan çalışanları işe almaya başlıyor.
  • Birden fazla gelir akışı getirecek ve yaşamınız için daha fazla anlam ve tatmin sağlayabileceksiniz.

Evliliğinizden veya romantik ilişkinizden memnun değilseniz, bu konuda bir şeyler yapmak için bir hedef belirleyin. Danışmanlığa gitmen mi gerekiyor? Devam etmen gerekiyor mu? Eğer bir arkadaşınızı hayatınızda tutup tutmama konusunda çitin üzerindeyseniz, konuyla ilgilenmek konusunda hedef odaklı olun. Yoga dersleri alarak veya çok ihtiyaç duyulan bir masajla bu süreçte kendinize iyi bakın.

Ne yaparsanız yapın, şefkatinizi olabildiğince sık göstermeyi hedefleyin, böylece mutluluğunuz artacak.

Dr. Amit Sood, “şefkat” i şöyle tanımlar: “Başkalarının duygularını, sevinçten üzüntüye, yardım etme arzusu ile deneyimleme yeteneğiniz”

İhtiyacı olan başkalarına yardım ederek, onların acılarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sizi mutlu etmek için doğrudan faaliyetleri takip ederek kendinizden daha mutlu olmanızı da sağlayabilirsiniz.