fbpx

Hedeflerinizin Peşinden Giderken Kaçınmanız Gereken 5 Tuzak

Hayatınızı iyileştirmek ve onu sonuna kadar yaşamakla ilgileniyorsanız muhtemelen büyük hedefleriniz ve hayalleriniz vardır. Ne istediğinize odaklanmak ve kendinizi ileri taşımak için motivasyon olarak bunu kullanmak önemlidir.

Bununla birlikte, insanların yaşam hedeflerine doğru ilerlemeye çalışırken sıkça sıkışıp kaldıkları görülen tuzakları belirlemek ve bunda gerçekçi olmak da önemlidir.

İşte insanlarda görülen 5 yaygın şey:

Maddi Başarıyı Diğer Her Şeyden Üstün Tutmak

Sadece daha fazla para, daha büyük bir ev ya da yeni bir çift ayakkabıyla hayatınızın mükemmel olacağı düşüncesinin sizi büyülemesi kolaydır. Ancak en iyi ve en parlak yeni şeyleri kovalamanın tuzağına yakalanmayın.

Bu şeyler bir süreliğine iyi hissetmenizi sağlasa da, güven, sevinç ve mutluluk gibi bu iyi duygularının, bir nesneyle değil içinizden geldiğini anlamak önemlidir.

“Elbet bir gün” Gerçekleşmesini Beklemek

Tried Soccer GIF - Find & Share on GIPHY

Meşgulsün. Meşguller. Bugünlerde herkes meşgul. Bir market alışverişine çıkmak ya da arabanızın yağını değiştirmeye zaman bulabilmek için bile büyük bir mücadele vermek gerekiyor.

“Elbet bir gün” ile ilgili yapılması gereken şeyleri ertelemek kolaydır. Özellikle harekete geçmek sizi korkutuyorsa veya bir sonraki adımın ne olması gerektiği konusunda kararsızsanız daha kolay ertelersiniz, ancak ertelemek yerine bir yapılacaklar listesi yapmayı deneyin.

Durumunuzu değiştirmek ve hayatınızı, hayallerinizi ya da gittiğiniz yönü kontrol etmek için etkin bir seçim yapmadığınız sürece, zaten devam ettiğiniz rotada aynı şekilde sürüklenmeye devam edeceğinizi fark etmek önemlidir.

İstediğiniz hayatı yaşamak tesadüfen gerçekleşmez. Çünkü önce yapılacaklar listenizi güzel bir şekilde belirlemeniz gerekir, ancak sonrasında önemli olan şeylere konsantre olmak için zaman bulabilirsiniz. İstediğiniz hayatı elde etmenin tek yolu harekete geçmek ve bunun için zaman ayırmak.

Hedeflerinizi birinci öncelik haline getirin ve “bir gün” mezarlığına ulaşana kadar onları durmadan atma riskiyle karşılaşmazsınız. ??

Hedeflerinize öncelik verin ve “elbet bir gün” zihniyetinden uzaklaşana dek hedeflerinize ulaşmak için devam etmeyi sürdürmelisiniz.

İstediğinizden Daha Azıyla Yetinmek

İstediğiniz şeylerin peşinden gitmenin zor olabileceğini biliyoruz. Hayalinizdeki işi almak, o kişiden çıkma teklifinize güzel bir yanıt almak ya da sadece yeni bir hayal kırıklığına uğramak için o yeni diyete başlamaya tüm çabanızı harcıyorsunuz.

Biraz başarısızlıktan sonra, sadece hedeflerinizi çok yükseğe koyduğunuzu ve biraz daha “makul” bir şeye karar vermeniz gerektiğini düşünmek mantıklıdır.

Ancak, daha azıyla yetinmek gerçekten istediğinizi size vermeyecektir. Ayrıca, aklınızda gerçekten ne istediğinizi ve onu elde edip edemeyeceğinizi veya hak etmediğinize dair bir inanç geliştirecektir. Bu tarz bir düşünce motivasyonunuzu ya da yaşamak istediğiniz diğer şeylerin peşinden gitmek istediğiniz hareket miktarını sınırlayacaktır.

Korku ve Rahatsızlık Durumlarından Kaçınmak

Evet patronun ofisine girip terfi konuşması yapmak veya takıldığınız mekandaki güzel bir kadına gidip kendinizi tanıtmak zor. Korkutucu. Ne olacağını bilmiyorsunuz ve istenen sonucu alamama ihtimaliniz de var.

Ancak, sadece konfor bölgenizin dışına çıkarak, hayatınızda mümkün olan şeylere ulaşmaya yaklaşabilirsiniz.

Hayatta en çok değer verdiğimiz şeyler için çabalamak ve risk almak zorundayız.

Evet reddedilme sıkıntısı yaşayabilirsiniz, ancak bir şans elde etmek için gereken cesaret herhangi bir kas grubu gibi çalıştıkça güçlenmeye başlayacak ve bu güç size hayattaki diğer şeylerde de daha cesurca hareket etmenizde yardımcı olacaktır.

Cesaret Kırıcı Düşüncelere İnanmayı Seçmek

Kitty Courage GIF - Find & Share on GIPHY

Hepimizin olumsuz düşünceleri var. Bunu inkar etmeye gerek yok. Ancak, bu düşüncelere inanıp inanmamak gibi bir seçeneğimiz de var.

Ve elbette onlara inanmak kolaydır. Sonuçta, biz onları “önemli” olarak düşündük veya birisi bize onların doğru olduğunu söyledi, doğru olmalılar, değil mi?

Bunun için kendi yetenekleriniz ya da değerleriniz hakkında sınırlayıcı ya da cesaret kırıcı bir düşüncenizin olması bu inancı kabul etmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Kabul etmek istediğiniz ve istemediğinizi inançları seçebilirsiniz. Hayatınızdaki herhangi bir şeyi kontrol edemeseniz bile, düşüncelerinizi her zaman kontrol edebilirsiniz.

***

Önemli olan, bu 5 tuzaktan herhangi birine kendinizi düşmüş görürseniz, kendinizi kötü hissetmeyin. Genelde ne yaptığımızın farkında olmayabiliriz, bu nedenle kendimizi işe yaramayan bir düşüncenin içinde olduğunuzu keşfettiğinizde kötü hissetmemelisiniz. Bunun yerine böyle bir şeyi keşfettiğiniz için kendinizi kutlayın ve gerektiği gibi doğru rotaya geçin.

Yaşam hedeflerinize ulaşma yolculuğunuz her zaman düz bir çizgi olmayabilir, ama yolun ortasında yolunuzu bulmak hayattaki en büyük zevklerden biridir.

CEVAP VER

Yorumunuz
İsminiz

SOSYAL MEDYADA BİZ

3,459BeğenenlerBeğen
166,501TakipçilerTakip Et
4,565TakipçilerTakip Et
4,050AbonelerAbone

MUTLAKA OKUMALISIN

Başarılı İnsanlar Neleri Farklı Yaparlar?

Başarılı insanlar neleri farklı yaparlar? Sıradan insanlardan farklı düşündükleri noktalar nelerdir? Başarılı insanlar hayatın her kesiminde karşımıza çıkarlar. Ancak hepsinin ortak bir yanı vardır:...

Liderlikte Tutumun Etkisi Nedir?

Liderlikte tutumun etkisi nedir? Bugün sizinle çalışmak için nasıl bir tavır sergilediniz? Ne yazık ki, çok az lider hayatın herhangi bir anında tutumlarının farkındadır....

Doğrudan Satışa Başlamadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Doğrudan satışa başlamadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir? Para kazanma, ek gelir imkanı, iş fırsatı... Bu bakış açılarından hangisi ile ticarete başladığınız son derece önem...

Aylık Burç Yorumları – Girişimciler İçin 2021 Mart Ayı Nasıl Geçecek?

Aylık burç yorumları neler? Girişimciler için 2021 Mart ayı burç yorumları nasıl geçecek? Burç yorumlarınızda sizleri bu ay neler bekliyor? Para, kişisel gelişim, sağlık...

Güneşi Uyandıralım

Güneşi Uyandıralım adlı kitabı daha önce hiç okudunuz mu? Jose Mauro De Vasconcelos tarafından yazılan bu eşsiz kitabın, hayatınıza olan etkisini okuduktan sonra fark...

Yeni Tanıştığınız Birini İşe Almak İçin 3 Önemli Kural

Network marketing takımınıza yeni tanıştığınız birini almak için neler yapmalısınız? Eric Worre tarafından da şiddetle tavsiye edilen bu yöntemi işinizde mutlaka kullanmaya özen göstermelisiniz....