Dünyanın her yerinde bu ticaret fazlasıyla karmaşıklaştırılmıştır.

Birçok insan Network Marketing’de başarılı olduğunuz zaman insanlar size soracaktır: “Başarınızın sırrı ne?

Dünyanın her yerinde bu ticaret fazlasıyla karmaşıklaştırılmıştır. Her gün bir moron bu ticaret hakkında yeni bir kitap yazıyor(yani işi çok kompleks hale getiriyor). Ancak basitliği gözden kaçırıyorlar. Bilmelisiniz ki basitlik mutluluğun anahtarıdır. Karmaşıklaştıkça mutlu olmayacaksınız.

Pek çok insan networke katıldığında, karmaşık şeyler umarlar. Çünkü doğduğunuz andan itibaren size öğretilen şey; ‘Bir şey ne kadar karmaşıksa, o kadar iyidir.’ Networkte de o kadar çok insan var ki işi bir hayli karmaşık hale getirmiştir.

Eğer başarının sırrını basitleştirirsek, ve tek kelimeyle izah edecek olursak bu kelime, ‘’TUTUM’’ olur. Hayatınızdaki her şey %100 sizin tutumunuzla alakalıdır. Tutum, tutum, tutum…

Genelde çoğu insanın tutumu berbattır.

Birçok örnek var; Yürüyorsunuz ya da sırada bekliyorsunuz diyelim. Birisi sıranızı kaparsa o anki tepkiniz nasıl olur? “Lanet olası moron! Bu lanet olası pislik önüme geçti!” Diyelim ki trafiktesiniz, birisi sizi hızlı bir şekilde solladı. Ne yapardınız? O moron sadece sizi solladı ve gitti. Onun umurunda değil ki arkasından ayakkabını atmış olmanız. Ama o anki tutumunuz tüm gününüzü berbat eder.

Sonra ofise gittiğinizde ne yaparsınız? Sizi sollayan adam hakkında 1 saat konuşursunuz. Ofise nasıl girerdiniz? “Lanet olası pislik!”

Ofise girersiniz ve şöyle işe başlamaz mısınız?

“Ne oldu biliyor musunuz? Yoldaydım ve moronun teki solladı beni!” Ve tüm gününüz kötüleşmeye başlar. Sadece anlık negatif tutumdan dolayı. Peki sizin tutumunuzu kim kontrol eder?

“Evrendeki hiç kimse sizin tutumunuzu kontrol etmez, kendiniz hariç!”

Network Marketing’deki başarınız ya da yapmış olduğunuz herhangi bir şey, tamamen sizin tutumunuzla alakalıdır.

Hayatınıza bir bakın. Tam şu anda ve tutumunuzu ölçün. Aldığınız eğitimlere, traininglere göre vücut kesinlikle yorgun olamaz.

Bir örnek üzerinden gidecek olursak daha iyi anlaşılacaktır. Küçük bir kız çocuğu olan bir baba hayal edin.  Kızı 3-4 yaşlarında? Ve baba çok yoğun geçen bir günün ardından eve geliyor. Ya da networker de olabilir. Çok yoğun geçen bir gün; 10 tane sunum, eğitim ve takipler yapmış.  Eve gittiğin de arabasından çıkarken ‘’off ne gündü bee’’ deyip, evindeki kanepeye ayakkabılarını bile çıkartmadan sızıp kalmaktan bahsediyoruz. Bunu daha önce yaşadınız mı?

Yoğun geçen bir günün ardından  eve geri döner. Bir gün çok yorgundur ve yorgun derken bitik bir haldedir. Karısını görmek için evin üst katına bile çıkamaz. Karısına seslenir: ‘’Hayatım, ben bu çekyata uzanıyorum. Merdivenleri çıkamayacak kadar yorgunum.” Aynı zamanda harika bir insan olan eşi aşağıya iner ve çay yapmak için ocağa sıcak su koyar. O da o sırada çekyata uzanır.

Ve adamın kızı, o da bir networker bebektir. O da uyumaz ve babasının yanına gelip ‘’baba şunu yapalım, baba bunu yapalım.’’ der. Babası da “beni rahat bırak, hareket edemiyorum..’’ der. Kız 3 yaşındadır ve ocağa doğru yürür ve kaynayan suya bakar. Ve babası için çay yapmaya yardım etmek ister. Elini yukarı doğru kaynayan suya uzatır. Ve onu üzerine doğru çekmeye çalışır. O kaynayan su neredeyse dökülüyordu. Kızın çok ağır yaralanmasına sebep olabilirdi.

Sizce babasının tavrı nasıl olurdu?

Kızını görebiliyor, ne olur ona? Kalkar kurtarır mıydı? Yapamaz, o çok yorgun! Şu an kendinizle çelişiyorsunuz. Onun “ahhh kızım incinecek” diyerek uzanmaya devam etmesi lazım. Eee ne yapacak peki? O kalkar ve resmen uçar. Daha önce hiç koşmadığı kadar hızlı koşar.  Uçarak yoldan geçer ve o suyun dökülüp kızını incitmesinden önce kızını kucaklar, kurtarır.

Şimdi lütfen açıklayın, bu nasıl mümkün olabilir? Nedir bu? Adrenalin deşarjı mı? Ve nasıl oluyor da bu adrenalin birden yükseliveriyor? Nedir? Ayrı bir güç, yedek batarya gibi mi? Nasıl açıklardınız? Kızını gördüğü o anda, o bir tutum değişimi yaşıyor. Aklı, vücuduna diyor ki: ‘’uç hemen, şu an yorgun olamazsın.’’ Uyan ve küçük kızını kurtar oradan! Bundan önce kim kontrol ediyordu? Vücut mu, akıl mı? Vücut. Ama o kızının tehlikede olduğunu görünce kim aldı kontrolü?  Akıl.

Ünlü bir söz vardır;

“Aklın, vücudunu kontrol ettiği sürece süpersin.’’

Bizim ticaretimiz içinde aynısı geçerli. Tüm dünyanın kendi ticaretinizi kontrol etmesine izin verebilirsiniz. Sizi reddeden kişinin ticaretinizi kontrol etmesine izin verebilirsiniz. Ürün gecikmelerinin sizin ticaretinizi kontrol etmesine izin verebilirsiniz. Kış ayının sizin ticaretinizi kontrol etmesine izin verebilirsiniz. Yılbaşının ve ekonomik durumların da..

Ya da siz kendi ticaretinizi kontrol etmeyi seçebilirsiniz.

Her ülke, yetenek dolu liderler tarafından kurulmak zorunda olmayacaktır. İyi konuşmacılar, 10 yıllık network deneyimi olan, pazarlamacı, öğrenim görmüş ya da görmemiş tarafından kurulmak zorunda olmayacaktır. Bu doğru tutuma sahip insanlar tarafından kurulacaktır.

Çünkü şu an çok iyi büyüyen, çok iyi alışlar veren takımlar basit insanlar tarafından kurulmuştur. Peki nasıl? Tabiiki doğru tutumla!!! Ülkeler ev hanımları, ev yönetim kurulu başkanları tarafından doğru tutumla  kurulmuştur (Network Marketing’den bahsediyoruz.)

Haftada 2000$ kazanan öğrenciler var. Sizden daha zeki oldukları için değil, daha doğru tutumları olduğu için. Kendimize sormamız gerek şu, nasıl hissediyorsunuz? Nasıl ticaretinizi yapıyorsunuz? Negatif haberlere nasıl tepki veriyorsunuz? Problemlere karşı nasıl tepki veriyorsunuz? Her şey sizin tutumunuzla yapılması gerekir.

10 kelimeden ve her biri 2 harften oluşan, ingilizcenin en kuvvetli 10 kelimesi, her biri 2 harften oluşuyor. Bizim kutsal sözümüzden oluşuyor. If it is to be, it is up to me!(Eğer bu olursa, bana bağlıdır!)

Hayatınızın direksiyonunda siz varsınız.

Biri size 12 saatte ürünlerini teslim eden firma verebilir. Ve bir web sitesi, virtual olan. Eğer tutumunuz hala doğru değilse bu hiçbir fark yaratmayacaktır.  Yani arkadaşlar, çevrenizden, şirketinizden daha öte olan şey, SİZSİNİZ!!!

Büyük toplantılardan, ekrandakilerden, konuşmacılardan veya kameralardan daha öte, sizsiniz. Her şey sizinle alakalıdır. Tutum, sizin kararınızdır. Tutumunuzun negatiften pozitife değiştiği an, bu ticaret inanılmaz bir iştir. Her zaman uçacaksınız demektir. Alkole ya da ilaca para harcamanıza gerek kalmaz. Ve bu bedavadır.

Son olarak, tutumunuzu değiştirdiğiniz an, mucizeler dünyasına adım atmışsınız demektir. Her şeyde iyi bir yan bulabiliriz.

Bol kazançlar…