Başarısız Şirketleri Başarıya Taşıyan Olağanüstü Liderlerin 4 Hikayesi

Mark Hurd Hewlett-Packard’ın Compaq Computer’ının dağınık entegrasyonunu 2002’de istikrarlı hale getirmesiyle tanınıyor.

Başarısız bir şirketin başarılı olmasını sağlamak için olağanüstü cesaret ve liderlik becerileri gerekir.

Bu dört lider neredeyse hiç umudunun olmadığı bir zamanda, vizyonları, azim ve bazı zor karar verme yetileriyle şirketlerine kar ettirmenin yanında aynı zamanda işlerini yeni boyutlara da taşıdılar. İşte onların inanılmaz hikayeleri.

Sergio Marchionne, Fiat Group

Sergio Marchionne CEO olarak işe girdiğinde, şirket borca batmış ve para kaybetmiş durumdaydı. Pazar payını artırmak ve zararları karlara dönüştürmek için fabrikaları kapattı, işleri kesti ve üst yönetimi değiştirdi. Marchionne ayrıca Chrysler ile bir anlaşma imzaladı ve Fiat’a 2 milyar dolara mal olan General Motors ile olan işbirliğine son verdi. İki yıl içinde, Marchionne İtalyan şirketini çöküşten kurtardı ve operasyonlarını Hindistan ve Çin’e kadar genişletti.

Sergio Marchionne Fiat'a CEO olarak işe girdiğinde, şirket borca batmış ve para kaybetmiş durumdaydı.

Terry S. Semel, Yahoo

Eski Warner Bros. ustası, reklam satışlarının patlamasının ortasında yerlere düştüğü bir zamanda Yahoo’yu devraldı. Yahoo’nun tüketici ürünü pazarlamasını ve dağıtımını güçlendirerek dönüşüme liderlik etti. Semel, milyonlarca Amerikan evine geniş bantlı erişim sağlayan telefon devi SBC Communications (şimdi AT & T) ile bir anlaşma başlattı. Semel, şirket 2002 yılında 953 milyon dolar gelir elde ederken 43 milyon dolar kazanarak, 2001 yılındaki 717 milyon dolarlık gelire 93 milyon dolar olan zararı tersine çevirdi.

Terry Seme Eski Warner Bros. ustası, reklam satışlarının patlamasının ortasında yerlere düştüğü bir zamanda Yahoo'yu devraldı.

Lee Lacocca, Chrysler Motor

1978’de Ford Motors’un başkanlığını yaptıktan sonra, Lee Lacocca, iflasın eşiğinde bir Amerikan simgesi olan Chrysler Motor’u kurtarmaya çalıştı. Lacocca, araba kiralama acenteleriyle sözleşmeleri yeniden müzakere etti, işçileri işten çıkardı ve tarihi bir hükümet kurtarma planının bir parçası olarak federal destekli krediler için 1,5 milyar dolar sağladı. Chrysler’i 1981’de kompakt orta boy K-car modelinden başlayarak yeniden canlandırmayı başardı. Bu başarıyı ilk minivanlar, Dodge Caravan ve Plymouth Voyager ile başardı ve aile dostu ulaşım için bir standart belirledi. 1983’te Chrysler 925 milyon dolar kazandı ve devlet kredilerini geri ödeyebildi.

Lee Lacocca 1978'de Ford Motors'un başkanlığını yaptıktan sonra, Lee Lacocca, iflasın eşiğinde bir Amerikan simgesi olan Chrysler Motor'u kurtarmaya çalıştı

Mark Hurd, Hewlett-Packard

Hewlett-Packard’ın Compaq Computer’ının dağınık entegrasyonunu 2002’de istikrarlı hale getirmesiyle tanınıyor. Hurd satış gücünü dağıtmış ve eğitim, saha kiralama ve müşteri desteğine önem vermiştir. 2006 ve 2009 mali yılları arasında, HP gelirlerini 80 milyar dolardan 114,6 milyar dolara çıkardı ve hisse başına kazançlarını ikiye katladı.

Mark Hurd Hewlett-Packard’ın Compaq Computer’ının dağınık entegrasyonunu 2002’de istikrarlı hale getirmesiyle tanınıyor.